• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
op op, a zašto nemaš rusa više? ak si se zaželio rusa navrati ako budeš u prolazu kroz viroviticu da te provozam i pokažem brzine.8)

na tu stranu kada idem, odem najdalje do miholjca, slatine........al budem imao na umu........:supz:

zašto ga nemam, opisao sam u nekim postovima ranije, jer nemam dovoljno zemlje za njega, pa mi se on kao traktor nije isplatio, a ni kupovanje strojeva za njega.......ako budem imao više zemlje, da mi on bude potreban, opet ću ga kupiti......imao sam 82ku.......dosta dobra i original stanje, imaju negdje i slike.......ako budem uzimao, u obzir bi došla 52ka (prednja vuča) i može i 50tka, ona je bez prednje vuče.......ako nebudem mogao doći do barem približno dobre 82 kakvu sam imao, ili čak 80ka, bez prednje vuče.......
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
A ha, pročitao i ja cijelu ovu temu. Zaključak, mom belarusu treba grammer sjedalo, neki dio da se može isključit kardan prednje vuče da se ne vrti bezveze i nove prednje gume samo što neznam koje su bile original, zadnje su 15.5x38 (bile su 18 i nešto). Nema prodaje, za sad! Slike budu, ak savoris nije ljut.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Ma nisam ja ljut ali moraš priznati da ni tvoje mišljenje ni stav nije potkovano argumentima , izvini ali smatram da poznajem rusa sasvim pristojno da bi mogao da ''odbranim'' svoje mišljenje

Uglavnom izbor brzina kod mjenjača 9/2 je dobar ali sa jednom ''rupom'' a ona je između 8 i 9 , dok mjenjač 18/4 nema tih mana , on ima sasvim dovoljno brzina i veoma dobar raspored što se može vidjeti i na onoj tablici koju sam postavio
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Priznam da poznaješ rusa u detalje, što malo tko poznaje, bar u mojem kraju nema takvog majstora kojem bi ja preko telefona objasnio kvar a on meni rekao što je uzrok, ko što si ti ovdje u temi nekima. Ali ne priznam da ima 9 brzina iako se ona uvijek zove "deveta"!
Sutra molim one koji imaju takvog rusa, neka sjednu u traktor, neka voze u II.(stalno u II.na glavnom mjenjaču), mjenjaju po redu brzine od prve do devete, normalno sa kalanjem, pa nek mi napišu koliko su izbrojali brzina. :partyman:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Evo ovako , idi ti prvo kod nekoga ko ima 52ku , sjedi u traktor , šaltaj kako god hoćeš i reci nam koliko si izbrojao brzina :(rofl):
E onda to uduplaj time što 82ka ima zec kornjača i onda nam reci koliko ima 82ka brzina

Taj način na koji ti računaš je pogrešan , tebi je tako lakše i nemam ništa protiv toga ali nikako nemožeš da me ubijediš da je 9+9 isto što i 10+8 :(punch):
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Uff, 52-ojku u mom kraju naći.... E, kak mi se piše o rusu kao nikad do sad. Na onoj shemi sto si dao, sa lijeve strane stupca u kojoj se nalaze kornjača/zec, prebroji koliko ima crnih brzina a koliko bijelih, uključujući kornjači/zec. Koliko brzina ima pod I., koliko ima po II.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
crnih ima 4 nerečunajuči ove za rikverc...a. kaj bi onda 9ta brzina morala biti siva ili kakve več boje pošto je to "zajednička" i u brzim i u sporim ili ti u I i II redukturu??tak da onda nebudemo računali 9-tu i onda opet ispadne da ima 4 bjelih... tak da je 4 crnih+ 4bjelih=8+siva(9-ta pošto je zajednička pa dobila naziv siva) i opet ispadne 9 brzina a NE 10
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
@plavi koliko ima bijelih, el 5? A svaku od tih prepoloviš sa kornjača/zec ručkom, isto ko prepoloviš i crne. Stvar je u tome što ja i dalje smatram da ovo pod I. se ne koristi kao normalni mjenjač il neznam kako bi to nazvao, nego su to sporohodne brzine, kao kod zetora kad prebaciš u sporohodne, rijetko kad ih koristiš.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
:mur::mur::mur:eek:ke ja se predajem...i nakon kaj smo napisali nekoliko stranica o tom mjenjaču i kolko brzina ima...ja nemrem več komentirati jer mi je svega več dosta...da na shemi su pet brzina označene z bjelom bojom ALI KAK GOD IDEŠ OPET TI DOJDE 9 BRZINA A NE 10 JER DA I ZBRAJAŠ 4 CRNE+5 BJELIH OPET IZAĐE 9 BRZINA..a to kaj ti smatraš da se te brzine pod I ne koriste ...ali ipak se zbrajaju...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
A nisi na tabeli našao brzinu označenu brojem 10 ?:(bow):
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Ne zbrajati kruške i jabuke.

Rus ima mjenjač 18/4, to znači da ima 18 za naprijed, 4 za unatrag. Jel je savoris?
Ima, mojih 10+8+2+2, to znači 10 brzina u položaju II., 8 brzina u položaju I, 2 brzine za rikverc u položaju II., 2 brzine za rikverc u položaju I.
Ima 9+9 brzina, to znači 9 brzina u kornjači, 9 brzina u zecu. Plus rikverc.

Točka. Ajmo sad na hidrauliku. :(giggle):
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
U narednih mjesec dana ne preporučujem ti ništa da pitaš , moramo još malo da razradimo ovu tvoju teoriju :pig:

Pošto vidim da si editovao post moram i treći put da te pitam , GDJE VIDIŠ NA ŠEMI BRZINU SA OZNAKOM 10 ?
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Nigdje, samo ti ubaci u II. i ostani tamo, kreni od prve (znaš, mjenjač se ubaci desno gore) i broji kalajući, prva i druga je tamo, ubaci mjenjač ravno unatrag, kalajući 3 i 4 je tamo, ubaci lijevo unatrag - to je 5 i 6, ubaci lijevo gore-tamo je 7 i 8, ubaci ravno gore tamo je 9 i 10.
Ma više ni m o mjenjaču, samo nek ide!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Nigdje, samo ti ubaci u II. i ostani tamo, kreni od prve (znaš, mjenjač se ubaci desno gore) i broji kalajući, prva i druga je tamo, ubaci mjenjač ravno unatrag, kalajući 3 i 4 je tamo, ubaci lijevo unatrag - to je 5 i 6, ubaci lijevo gore-tamo je 7 i 8, ubaci ravno gore tamo je 9 i 10.
Ma više ni m o mjenjaču, samo nek ide!!

Hvala lijepo :(handshake):
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Pa nisam ja kriv rusu što je nacrtao takvu šemu a ne ovako kako sam je ja objasnio - da pravom vozaču bude jasno kako da vozi rusa :D:
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
483
čitam ovih nekoliko zadnjih stranica i stvarno ne kužim ovo natezanje oko mjenjača.
problem je i u tome što ga neki pokušavaju shvatiti kao zetorov mjenjač, al to nejde. zetorov mjenjač puno rijeđe na polju ubacujemo u spore,gotovo nikada, a kod rusa se bez njih ne može. pogledajte shemu gore, pa recite kako ćete orati 12, 15 kmh.
mjenač je na 52 , 552 9+2 ali to su 4 spore i spori R+ 4 brze i brzi R + tzv. 9 , koja bi se mogla nazvati overdrive, jer zaobilazi cijeli mjenjač i ide diktno prema diferrencijalu.
na novijim (82, 82,1 82,2, 820, 820.2, 892 i 892.2) je mjenač 18+4. ista stvar, ali samo s reduktorom između spojke i mjenjača. znači samo se ovih starih 9+2 mnozi sa 2. to su tzv. zec i kornjača. znaci dodana je samo kornjača, i to usporava traktor cca. 20 posto u svakoj brzini. najkorisnije u oranju kod izlaska iz brazde i u transportu , pri hvatanju zaleta za prebacivanje u 9 , jer je ona veoma brza .
postoje neke sitnije izmjene prijenosnih omjera kod 892, ali nebitno za općenito shvaćanje belarus mjenjača.
tema mjenača je već prožvakana, i svatko ko sjedne u taj traktor nakon jednog potrošenog rezervara bit će mu jasno.

savoris ispravi me molim te,ako gdje griješim i dopuni ako sam što propustio.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Iako nisam prozvan, nemojte se ljutit, @belarus105, time što si dodao kornjaču, to znači da si i 9-oj dodao još jednu brzinu?
 
Na vrh