• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
483
da.
npr. na cesti sa velikim teretom (npr. 2 vagona-20 tona) u 8 nabiješ gas do kraja tj. dođeš do krajnje brzine u 8 , prebaciš u 9 , ali istodobno i reduktor u kornjaču, tada opet nabiješ gas do kraja i samo reduktor vratiš u zeca tj. direktne brzine., zbog toga jer je 9 jako "duga" pa treba motoru malo pomoći.

vlasnici belarusa ispravite me ako griješim.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
483
Mislim da 892 ima sa dvije verzije mjenjača

kako misliš?
vjerojatno postoji između 892 i 892.2 ,ali kako sam i rekao vjerojatno je riječ o nekoj manjoj razlici u prijenosnom omjeru, ali to nije previše bitno za opće shvaćanje rada sa belarus mjenjačima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Nisam siguran , nemogu ništa da tvrdim , mislim da ima dvije verzije mjenjača
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
483
ja imam 820 2002 godina i ima 9 brzina bar tako je kod mene i ja tako vozim:(mm):

što ti to znaci "tako vozim"?

i imas 18/4 mjenač jer se računa s onim reduktorom ispod volana.
znaci 9/2 x 2 = 18/4 .(jedino ako je netko sahranio taj reduktor, onda imas samo 9/2 )
 

tculetic

Član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
32
da upravo tako 9/2 i sa ručicom ispod volana sto poloviš brzine li kako kod mene to zovu poverom
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
kako misliš?
vjerojatno postoji između 892 i 892.2 ,ali kako sam i rekao vjerojatno je riječ o nekoj manjoj razlici u prijenosnom omjeru, ali to nije previše bitno za opće shvaćanje rada sa belarus mjenjačima.

Nisam siguran , nemogu ništa da tvrdim , mislim da ima dvije verzije mjenjača

892 ima mjenjač bez te " devete" brzine .Znaći 4 grupe po 4 brzine.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
483
pobrkao si nešto.
892 ima 18/4 mjenjač, isti kao i 82 ili 820,samo možda malo ubrzan na reduktoru ili privodnom vratilu ili diferencijalu zbog toga jer se motor tvornički vrti samo do 1800 okr-- raspored isti kao i na 82.
952 ima 14/4 sinkroniziran mjenač , nema te "9" , i isto se motor vrti do 1800, u biti to su isti motori d-245.5 .

nešto slično što si napisao ima 1025 , to je 16/ 8 , nema reduktora ispod volana , ali ima 4 grupe za naprijed i 2 za natrag ili jednostavnjije 2 grupe naprijed i 1 nazad u brzima i isto tako u sporima . motor je čisti d-245 ide na 2200 okretaja.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
U pravu si.Zamjenio sam 892 i 952.Jel možeš malo pojasnit tih 14/4?
Još nešto.Dali je poželjno npr orati u položaju zec.Ja ne prakticiram taj način,već mi je mjenjač stalno u položaju "kornjača"i orem u 5 brzini.Znaći 5-ta spora prepolovljena.
 
Posljednje uređivanje:

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
483
picture.php


evo ovo je od tog 952, 14/4 mjenač, ali od euroluks modela koji je dosta čest u srbiji, stvar je u kotačima 16.9 r38, a modeli 952.2 -ravni prednji most imaju 18.4r34 .
kao što vidiš ,kardan je određen na cca 1650 okr. jer se motor vrti samo do 1800 okr.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
čitam ovih nekoliko zadnjih stranica i stvarno ne kužim ovo natezanje oko mjenjača.
problem je i u tome što ga neki pokušavaju shvatiti kao zetorov mjenjač, al to nejde. zetorov mjenjač puno rijeđe na polju ubacujemo u spore,gotovo nikada, a kod rusa se bez njih ne može. pogledajte shemu gore, pa recite kako ćete orati 12, 15 kmh.
mjenač je na 52 , 552 9+2 ali to su 4 spore i spori R+ 4 brze i brzi R + tzv. 9 , koja bi se mogla nazvati overdrive, jer zaobilazi cijeli mjenjač i ide diktno prema diferrencijalu.
na novijim (82, 82,1 82,2, 820, 820.2, 892 i 892.2) je mjenač 18+4. ista stvar, ali samo s reduktorom između spojke i mjenjača. znači samo se ovih starih 9+2 mnozi sa 2. to su tzv. zec i kornjača. znaci dodana je samo kornjača, i to usporava traktor cca. 20 posto u svakoj brzini. najkorisnije u oranju kod izlaska iz brazde i u transportu , pri hvatanju zaleta za prebacivanje u 9 , jer je ona veoma brza .
postoje neke sitnije izmjene prijenosnih omjera kod 892, ali nebitno za općenito shvaćanje belarus mjenjača.
tema mjenača je već prožvakana, i svatko ko sjedne u taj traktor nakon jednog potrošenog rezervara bit će mu jasno.

savoris ispravi me molim te,ako gdje griješim i dopuni ako sam što propustio.

mislim da je stvar sto netko to gleda individualno..i to je sve.
Nego..odlicni argumenti i informacije u vezi toga kada se koriste spore brzine..koji traktori imaju koji mjenjac i kada u praksi primjeniti kornjacu(izlazak iz brazde je odlicna informacija..ako imas jos takvih samo se raspisi :-D ..volio bi vise to citati nego kako komplicirati ono sto je jednostavno)
Mene recimo zanimaju ti prijenosi omjera kod 892 jer mi se cini da je najbrzi od belarusa do njegove jacine..cca 90 ks.?Dali su ti omjeri mijenjani zbog velicine guma,pa uskladivani sa ovim ostalima da bude brzina priblizno jednaka ili su napravili jurilicu :) ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
E sad već ulazim u zonu koju kako sam rekao i ne poznajem najbolje , vezano za ovaj takozvani multi power , u većini slučajeva taj multi power usporava ali ako sam dobro čuo da ima i tih sprava koje ubrzavaju realne brzine , sve zavisi koji odnos zuba je stavljen na njega
Rusi su inače poznati po tim ''igrarijama'' sa zupčanicima u mjenjaču :icon_anal:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
vezano za ovaj takozvani multi power , u većini slučajeva taj multi power usporava ali ako sam dobro čuo da ima i tih sprava koje ubrzavaju realne brzine , :

ne razumijem se u rusa, vozio sam ga samo jednom s tim da mi je kolega pored govorio kuda i kako sa mjenjacem :icon_mrgreen:
napisao sam cijeli roman ali sam sve obrisao. sto vise pisem, to je nerazumljivije meni samom, a kamo li drugima..
sto se tice multi powera, powera, kalanja brzina ili kako tko zove, namjena toga je saltanje brzine na dolje pod opterecenjem i bez upotrebe kvacila. tako je to barem bilo dok su krenuli sa ugradnjom istoga. druga stvar je na novijim strojevima sto se moze raditi sa ukljucenim/iskljucenim powerom pa ljude buni koji je osnovni polozaj rucice, gumba, papucice ili cime se vec aktivira pa zbog toga kazu pritisne power a traktor ubrza.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Kod rusa nemože bez kvačila

E ja malo prije skinuo glavu sa moga rusa , nekako mi se antifriz provlačio na jednom ćošku i to me nerviralo više nego je curilo pa riješio da ga predihtam :wink:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
bio je pred oko dva mjeseca na njuškalu stari mtz 82 sa multipowerom ...malo nam je bilo čudno kaj taj traktor ima power ali ako se ne varam da sa tim powerom onda nemožeš ga upaliti na cuk nego sam prek anlasera
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
To se narodski naziva powerom ali to po meni nije power , to je obični reduktor , ništa više od toga

Recimo na ZETOR kristal sam probao njegov power i jako mi se svidio :icon_super: a radi se o starijem stroju
 

tculetic

Član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
32
Kako da riješim kočnice da mi neblokiraju kad kočim odnosno kad kočim nemogu polako da se zaustavim nego kad stisnem kočnicu one oma zakoče tako da izletm sa sica
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Kako da riješim kočnice da mi neblokiraju kad kočim odnosno kad kočim nemogu polako da se zaustavim nego kad stisnem kočnicu one oma zakoče tako da izletm sa sica
podmaži ih :(angel):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
ima puno pametnijeg "posla" u ponoc nego zezati ljude :-D hahaha.. samo nemoj da te ozbiljno shvate..

Zakaj misliš da zeza ja na 560 podmazujem ploče bar dva puta godišnje i stalno koče :cool2:
 
Na vrh