• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Očigledno još moraš sa rusima da se upoznaješ :icon_fU:
M6 - 10
M8 - 12
M10 - 14
m12 - 17
M14 - 19 itd
za matice druga priča
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
uhh hebemti pa kaj ni oni nemaju "standardne" mjere za šarafe...a ovo da još dobro nepoznajem ruse tu se upotpunosti slažem z tobom jer baš ni nemam gdje ga bolje upoznati...u blizini ima svega 2 rusa jedan t40 i jedna 82 ka koju pojekad znam voziti...

nisam 100% siguran, al sa rusa bi trebali točkovi ići na torpedo.......

dosta njih kaže da paše...meni treba razmak nasuprotnih 205 a susjednih 80..zar nema rus razmak nasuprotnih 250 a susjednih 95???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nisam više siguran......možda imam negdje podatak, pa pogledam
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ti si te mjere napisao tamo u rubrici potražnja dok je neko tražil felge 34 ili 38...pa valjda onda i imaju tak razmak ako si dobro napisal...
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
savoris, thank you! rusi ko rusi, glavu šarafa stave manju neg ostali svijet, al bar im matice imaju debelo meso :biggrin:
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
mislim da je stvar sto netko to gleda individualno..i to je sve.
Nego..odlicni argumenti i informacije u vezi toga kada se koriste spore brzine..koji traktori imaju koji mjenjac i kada u praksi primjeniti kornjacu(izlazak iz brazde je odlicna informacija..ako imas jos takvih samo se raspisi :-D ..volio bi vise to citati nego kako komplicirati ono sto je jednostavno)
Mene recimo zanimaju ti prijenosi omjera kod 892 jer mi se cini da je najbrzi od belarusa do njegove jacine..cca 90 ks.?Dali su ti omjeri mijenjani zbog velicine guma,pa uskladivani sa ovim ostalima da bude brzina priblizno jednaka ili su napravili jurilicu :) ?

slažem se , i meni su takve stvari oko prijenosnih omjera jako zanimljive.
nisam sto posto siguran , ali čuo da sam negdje da bi se dalo sa nekim zupčaničkim parom od 892 ubrzati 820 jer se 892 vrti do 1800 okr. a 820 do 2200 okr. , kotači su im isti i idu istom brzinom, a to onda ima logike.
znači 892 se vrti sporije a ide istom brzinom , znači negdje u getribi bi morao biti brzi.
isto tako 892 bi se mogao usporiti s tim zupč. od 820.
to sam čuo na drugom forumu, ne mogu potvrditi.

E sad već ulazim u zonu koju kako sam rekao i ne poznajem najbolje , vezano za ovaj takozvani multi power , u većini slučajeva taj multi power usporava ali ako sam dobro čuo da ima i tih sprava koje ubrzavaju realne brzine , sve zavisi koji odnos zuba je stavljen na njega
Rusi su inače poznati po tim ''igrarijama'' sa zupčanicima u mjenjaču :icon_anal:

kao što sam napisao i članu Mister No,
mislim da je igra u tim zupčaničkim parovima s drugog modela, moglo bi se raditi o zupčanicima u samom reduktoru-poveru ili o privodnim zupč. u mjenaču.
slična igrarija se radi sa imt 5106 i 5136 , s nekim sporijim parom zučanika.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ti si te mjere napisao tamo u rubrici potražnja dok je neko tražil felge 34 ili 38...pa valjda onda i imaju tak razmak ako si dobro napisal...


onda je TO TO, jer sam tada mjerio na felgi
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
zna li netko koliko goriva troši belarus 82 po satu pod punim opterećenjem?

nezna rado nitko, a to znači da je rus veliki potrošač!!!!
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Evo jedna slika mog Belarusa 82 od prošle jeseni. Savoris jesi zadovoljan, ispunio sam obećanje :smile:

141020124575.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
zna li netko koliko goriva troši belarus 82 po satu pod punim opterećenjem?

nezna rado nitko, a to znači da je rus veliki potrošač!!!!

Dok smo tog tvog tankali čini mi se da nije ništ više goriva trebalo nego za 7245, po danu naravno. Režim znaš i sam.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
16 litara za oranje oko 5500 kvadrata.......plug 2x14, na oko 1700 obrtaja, tako mi je bio podešen pun gas na nožnoj poluzi gasa.......na ručnoj je išao do 2200-2300 obrtaja
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
ja znam da dok sam s njim orao, a davno već ne orem, trošio je oko 12 lit. po jutru, sa 3x14" ravnjak, oko 2000 obrtaja uvijek, neznam koliko je to bilo vremenski, oko 1:15 za jutro rado skupa s voznjom od parcele do parcele.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ja znam da dok sam s njim orao, a davno već ne orem, trošio je oko 12 lit. po jutru, sa 3x14" ravnjak, oko 2000 obrtaja uvijek, neznam koliko je to bilo vremenski, oko 1:15 za jutro rado skupa s voznjom od parcele do parcele.

pa kaj ti to imaš za zemlju kaj traktor od 80 ks vuče 105 cm brazde(3x14) i manja mu je potrošnja nego kod ivana koji vuče plug 70 cm(2x14)..sad je pitanje ili je kod tebe tak laka zemlja ili je kod @ivanz tak teška jer nekak mi se prevelike razlike čine...
 

tculetic

Član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
32
Želio bih samo reći da kod mene sa 820 i 920 oru sa plugom 3/12 coli i kažu da im je jako teško u našoj crnici zemlji kažu da nekad skinu treću brazdu.Ja imam 2/14 i razmišljam da uzmem 3/10 coli bio je jedan oltov plug na njuškalu,pa me zanima da li ko zna šta o tome kaki su?
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
@plavi, prvo, bez uvrede. ajd ponovo pročitaj pa dok shvatiš tek onda napiši. 80 konja i 3 brazde neide najbolje, zato sad ni ne orem tako, nego sa 4 i 155 ks. ili da ti ja najjednostavnije nacrtam da je normalno ako imaš veći plug za 50%, da će traktor trošit manje po jedinici površine.

ILI

ako on ima manji plug za 33,33% od mojeg, jel nije normalno da će traktor 33,33% manje potrošit? u našem slučaju on je potrošio 16 litara, ja 12 litara, a to je tek za 25% manje, nije baš 33,33%.

zemlju sigurno imam daleko kvalitetniju neg ti, tam negder prek drave.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
sve sam ja dobro pročital ali u daljnje rasprave nejdem..nek te nevara lokacija kaj sam napisal na profilu...pješčana zemlja je do 500 m od toka drave a ja sam 1,5 km od drave tak da..možda je tvoja kvalitetnija ali ni moja ne zaostaje puno...ali kod mene su teške zemlje pa nema šanse da oreš sa plugom koji ima veči zahvat nego je traktor ks...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
pa kaj ti to imaš za zemlju kaj traktor od 80 ks vuče 105 cm brazde(3x14) i manja mu je potrošnja nego kod ivana koji vuče plug 70 cm(2x14)..sad je pitanje ili je kod tebe tak laka zemlja ili je kod @ivanz tak teška jer nekak mi se prevelike razlike čine...


malo je bilo teže, prve godine je bilo blato, prva vuča stalno uključena, a druge godine suša da sam plug prisilno tjerao u zemlju, tu se osjetilo koliko teško vuče, možda je trošio još i nešto više od 16l.......al išao sam i dosta duboko, oko 35cm......i nikako mi se nije sviđao taj veliki plug, sa tolikim zahvatom, jer se mora i dublje orati, da se brazde lijepo slože........a veća dubina od 30tak cm nije potrebna za ratarske kulture.........a u branju, za sat i pol je išlo jutro, sa dva reda, tu se više nesječam potrošnje, al mislim da je išlo oko 10 litara.....
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
nemoramo se raspravljati, ja sam svoje rekao i to je tako. gle, plavi, ako gledaš po svojoj logici, onda bi traktor sa tri brazde trebao trošit više neg onaj sa dvije? nema logike. istina je isto da mi ovdje u podravini nemamo tako teške zemlje kao u baranji, nađe se i kod nas jako teške zemlje, al u prosjeku su lakše no nisu pijesci kako neki misle.
Belarus 82 je taman za 2/16, al ide i sa 3/14, a ne oru se nikakvi pijesci. Za baranjce neznam kako oni oru, sa dvije il sa tri brazde. I ne gledam odnos zahvat pluga/snaga traktora, nego gledam da treba 40 ks po brazdi od 14" i nemaš problema, za neku jako tešku zemlju treba i 50 konja po brazdi, pa je traktoru lakše a s tim i manja potrošnja. Zato je mom rusu bilo teško, nije orao pijesak, a trebao je potrošit još manje od tih 12 litara po jutru.
Šteta što nemam snimljeno oranje sa tim mojim rusom, al ustvari još nije bilo ni mobitela s kojim bi mogao snimati dok sam ja zadnji puta orao s belarusom!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene za 3x14 treba barem 100ks traktor, moj bivši 82 bi išao sa 3x12, i to je realno, možda bi ga vukao još lakše nego ovaj od 2x14.......
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
nemoramo se raspravljati, ja sam svoje rekao i to je tako. gle, plavi, ako gledaš po svojoj logici, onda bi traktor sa tri brazde trebao trošit više neg onaj sa dvije? nema logike. istina je isto da mi ovdje u podravini nemamo tako teške zemlje kao u baranji, nađe se i kod nas jako teške zemlje, al u prosjeku su lakše no nisu pijesci kako neki misle.
Belarus 82 je taman za 2/16, al ide i sa 3/14, a ne oru se nikakvi pijesci. Za baranjce neznam kako oni oru, sa dvije il sa tri brazde. I ne gledam odnos zahvat pluga/snaga traktora, nego gledam da treba 40 ks po brazdi od 14" i nemaš problema, za neku jako tešku zemlju treba i 50 konja po brazdi, pa je traktoru lakše a s tim i manja potrošnja. Zato je mom rusu bilo teško, nije orao pijesak, a trebao je potrošit još manje od tih 12 litara po jutru.
Šteta što nemam snimljeno oranje sa tim mojim rusom, al ustvari još nije bilo ni mobitela s kojim bi mogao snimati dok sam ja zadnji puta orao s belarusom!

hehe sad si i sam napisal da treba 40 ks po brazdi a onda bi po tome za njega bilo 2x14 a za njega je idealan plug 2x16 al nema veze...a po mom mišljenu kod rusa nije iskorištena u potpunosti sva njegva snaga...motor ima snage ali po mom to su preuske gume za njega i samim time gubi grip i prije proklize kotači...da su gume barem 16.9 ili 18.4 onda bi bil prava makina...pa da su šire gume sigurno bi bil jači u oranju zbog gripa guma..znam iz osobnog iskustva sa torpedom i uskim gumama...isto su bile jedno vrijeme 15.5 ali dok smo stavili 18.4 preporodil se u pitanju snage i boljeg gripa guma...
 

Najnoviji postovi

Na vrh