• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Jer ces mu raditi i motor kad si ga upalio sa start sprej...???

Ne razumijem zašto da radim motor? Problem je što nisu grijači spojeni pa tako nisam mogao upalit bez start spreja on ipak ima manju točku zapaljenja od nafte jer je to 52 a ne 82 Savo to bolje zna a kad se je zagrijao nema opće problema sa paljenjem te na iberlauf opće skoro da i ne puše znači ništa od generalke pa ne bi ga uzeo da treba generalka ili bi mu cijena bila barem manja za još 2000kn
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Koliki je kut zakreta volana na rokavcima kod 82-ke?
Tj. ima li ogranicenja na kut u prijenosu pogona kroz most, kao sto je to kod prijenosa kardanom?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Koliki je kut zakreta volana na rokavcima kod 82-ke?
Tj. ima li ogranicenja na kut u prijenosu pogona kroz most, kao sto je to kod prijenosa kardanom?

Nema ograničenja , teoretski se točkovi mogu okrenuti za 180 stepeni
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
zasto onda savo 82-ka nema jos 10-20 stupnjeva anjslaga?
Meni se onaj volan sa kardanima ne svidja, ne svidja mi se bas ni koljevka, ja mislim da bi taj traktor trebao imat 20-ak cm kraci medjuosovisni razmak i dosta veci anjslag.
Jasno mi je da je vucna sila u konacnici veca s vecim medjuosovinskim razmakom, ali meni bi to bilo vazno.
Ja se svakako vidim u 82-ki u dogledno vrijeme, ali prvo bi prepravio volan u servo, a kad bi mogao i koljevku bi priblizio motoru...makar je radio novu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Pa ako bi napravio hidraulični volan sa eksternim klipom mogao bi ga skratiti zakih 15tak cm a ujedno bi dobio i veći ajnšlag
Samo tada bi ti spone morale biti sa prednje strane tamo gdje su tegovi , to se lako prebaci samo reduktorima zamijeniš mjesta

I ja sam trenutno u razradi ideje povećanja ajnšlaga jer i kod mene nisam zadovoljan maksimalnim uglom
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Eto to bi napravio na tom traktoru od mehanike, i napravio bi klasicno kopcanje za donju i gornju vuču prikolica...ostalo ako bi sta radio odnosi se na kabinu i udobnost.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Prodajem kabinu za MTZ 82 sa vratima i rezervaima može i zamjena za kabinu od 52-ke stavit ću sutra na Njuškalo pa objavit link da se vidi što se nudi. Jer se ne može montirat gore bez svih preinaka a to mi je dugo vremenski traje a i tehnički je dosta teško izvedivo.:tractor: I dali još neko možda zna koja kabina bi se mogla druga montirat gore bez nekih većih preinaka ili ću morat raditi polu kabinu ako netko ima ideju neka objavi.
Imam ideju oko ove konstrukcije
image.aspx
 
Posljednje uređivanje:

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
E tako počeo ja sređivat svoju 52 poluge kupio nove poprečnu štanjgu što ih drži te nove španere. Kupio sam grijače te njih ugradio. Ručicu mjenjača obukao u gumu i palo je doradio da nema lufta u viljuškama.
Sad sam na kočnicama pa bih zamolio cijenjene majstore da mi kažu da li se može promijeniti semering osovine kočnica sa vanjske strane ili moram nešto dirat sa nutarnje iz mjenjača pošto mi sa jedne strane suzi po kočnicama a kočnice su i onako za bacit mislim na obloge ostalo će biti u redu samo treba dobro oprat u benzinu.Projenio sam i spone tako da sam prednji trap uštimo da je skroz ravan.Sutra idem u nabavku znači kočnica, semeringa, zavojnice za grijače te one bakrene plohe što grijače spaja uzastopno.podizni cilindar sam dao napravit u Hidrospoju znači klasični dvoradni bez ikakvih dodatnih ventila na njemu.Zatim ću pokušat iskemijat tu polu kabinu pošto se nitko nije javio da ima viška za prodat kabinu od 52. te nakon toga ide rasvjeta na njega a najprije će mo ga opteretit da vidimo da još nije nešto u kvaru pa prije finiša i to popravimo.
Još jedamput bih zamolio ako tko ima kabinu od 52 za prodat neka napiše. Sutra opet šarafljenje ali opet ima nas dvojica pa puno brže ide nego jednom podjelimo se i svatko radi ono što može sam a ono što ne u dvoje je lakše i puno puno brže. Pozdrav svima!
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Ljudi zanima me kako ste riješili problem gornje poteznice vidio sam da je nteko radi tip poput europskog pomak gore dole a to mi se čini komplicirano za izvest a opet koliko vidim orginal poteznica se kači na ono mjesto gore na hidrauliku i dole za kućište getribe
prodajem-poteznicu-rusa-slika-30688460.jpg

Čini mi se dosta slaba jer je krak dug pa jedno osovinku vuć mi se čini suludo da ne otkinem nešto i opet onda ostajem bez prostora za kačenje topling poluge ako ima neko riješenja neka objavi pa da primjenim .
Hvala! :icon_wink: :icon_thumright:
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Jedino mi se na rusima nesvidja ta gornja poteznica!!!!!!!! Suludo je resena !!! Po meni slabija nemoze da bude za traktor od 80+ks!!!!

Niti je imam niti cu da je nabavljam za svoj traktor,za donju poteznicu skidam kapu koliko je MASIVNA jedva mogu sam da je montiram koliko je teska!!!

082812152045.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ja mislim da se semering iza kočionih diskova može zamijeniti sa vanjske strane , NEMOJ SLUČAJNO da ti padne na pamet da pokušaš to deklo u kojem je semering izvaditi jer ćeš ga slomiti , da bi njega izvadio prvo moraš otvoriti poklopac mjenjača , izvaditi poluosovinu , izvaditi veliki zupčanik od bočnog reduktora pa tek onda to deklo da izvadiš


Ako se semering može (a mislim da može) izčaprkati van nema razloga da ga ne zamijeniš na licu mjesta
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Danas sam se ubio od posla slagajući da ručice hidraulika funkcjoniraju te na kraju sve skinuo i bacio dole jer je sve bilo zapečeno i zahrđano da nisi mogao ručice od izvoda za hidraulik pomaknut.Već sam počo razmišljat da zavarim postojeće ručice direktno na ventile odnosno na nosače di su dolazile polugice koje su ih pomicale prije tako da bude isti ko na T-40 samo u suprotnom smjeru. :p: Također sam riješio problem kod termometra neko ga je samo utaknuo gore kod vodene pumpe i oblijepio sa silikonom, ja uzeo gumeno crijevo nabio na izboj stavio šelnu na na termometar navukao gumu tako da je slobodan i sve uglavio tako da nema kuda da curi rasladna tekućina natočio sam i antifriz a sutra rješavam semeringe na kočnicama kardanu prednje vuče i zadnjem vratilu tako da onda ne bi imao gdje curit.
I onda idući tjedan ili radim polu kabinu ili ide kod električara prije ovo drugo jer počinje sezona sjetve. i to je to od mene. slikicu ću ubacit kad bude sve gotovo :D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Te ručice prolaze cijevi jedna kroz drugu i tok kada spekne od nekorištenja to je zlo , mislim da ti tokar to može riješiti

@ćiro , kod 52ke termometar mjeri na hladnjaku , 82ka je na glavi
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Zaboravio sam napisati da sam se danas zauzeo i provalio problem koji me mučio skoro godinu dana
Problem je bio da motor izgubi snagu pri dužim opterećenjima
Stavio sam novu AC pumpu i ništa
Zamijenio filtere , ništa
Očistio predfilter i sredio sitku na njemu , ništa
Zamijenio boš pumpu sa drugog traktora tek remontovana , ništa
Pgepravio povrat da ide direkt u rezervoar , ništa
Izmijenjao sve bakarne podloške , ništa
Sve sam ja živo pretresao na njemu ali danas sam i kompletna crijeva zamijenio i problem je bio u njima , za jedno postoji mogućnost da je bilo i šupljo ali toliko minimalno da skoro i nije primijerno , a u drugom se nalazilo smeće koje se kretalo i ponekad dođe do holendera i priguši protok
A prije sam i crijeva produvavao i nisam primijetio da ima prigušenja
Stavio nova crijeva i sve detaljno pregledao , odzražio i predihtovao i sada odskače od sile , nov motor nova pumpa , ide kao nevrijeme
 

Najnoviji postovi

Na vrh