• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Dizne 52ke idu na 135 bara a 82ka i ostali sa direktnim ubrizgavanjem na 175

Ti ništa nemožeš vidjeti dok ne izvadiš tu čašicu napolje , ako lako izađe možeš opet nju da poravnaš na strug u donjem dijelu i vratiš na mjesto , one navoje što si urezao za vađenje ničemu ne smetaju
Mada možda je bolje da staviš nove čaurice ako imaš

Moja ti je preporuka ako već budeš skidao glavu i nosio na hidro test da prvo uradiš dizne i namontiraš ih , jer ako posle mijenjaš dizne opet postoji mogućnost da zezneš čauricu
 

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Savo

Isao sam slijedom logike i od pumpe crevo skino,baca ulje,zavrnem ispod skinem onaj ventil sto ima kuglicu i feder zaverglam baca ulje,vratim nazad,sa lijeve strane traktora ima onaj klip-stublina vodoravno stoji na 4 serafa(na ovoj skalameriji jedan na inbus seraf drugi orginal 16-17 sedamnaest velik 16 mali,treci 19,cetvrti 21 haha al dobro.Raspojim onaj lajtung sa prednje strane odozdo i onaj sa zadnje odozdo probam cupati van ono ne ide zapinju zupcanici vidim kroz cep odozgo,ja onda lagano cekickom skinem ceonu stranu kad se poce sasipati iznutra,sve izvucem van kad ono sranje(neznam kako se zove od aluminija) na dva dijela prepolovilo se i sitnih dijelcica dosta,unutra gumica okrugla neznam ni dje stoji pukla popola ona na kucistu do traktora smrskana.Jbg.sta sad,gdje to naci i kako se zove taj aluminiski dio,gdje stoji gumica okrugla jer to je sve u "rifuzi"matica je gore i naravno caval sestica kroz rupu jer spica je luksuz bila prvom vlasniku.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Uslikaj postavi sliku tručni ljudi će ti pomoć ili opet odeš na autosoft.ru pogledaš sklop te vidiš što ti je slomljeno. Za dijelove raspitaj se kod prodavača u Jurval-u Gibnju tako da ne lutaš ako hoćeš novo a za rabljeno možda ima netko u rezervi taj sklop ili kupiš čitav stup volana negdje rabljen.

@savo mislim da sam uspio skužit zašto mi raste temperatura vode.
Ovako danas slučajno sređujem malo okolo poluge za gas a traktor mi radio normalno u leru sa vodom i ne grije se i kad sam isprobavao gas vidim ja crijevo koje ide sa kilera u vodenu pumpu prilikom većih obrtaja ono se spljošti i nema protoka vode prema motoru,javlja se podtlak. Ništa ja odem po novo crijevo stavim ga gore ali ga pojačam sa plastičnim armiranim iznutra što je itekako pomoglo ali opet sam dobio na prigušenju protoka vode.
Otkrijo sam da je ovaj kiler u gornjem djelu probušen ali ne jako. Sumljam da prilikom većih obrtaja ovaj kiler od fergusona nema dovoljan protok i da se zato javlja dole podtlak a gore da baca vodu van. Tj moguće da je negdje zaštopan iznutra. Danas sam tarupiro oko četvrt jutra kukurozovine i što je zanimljivo na malom gasu kad je protok normalan nije se grijao a kad mu daš gas opet počinje vakum i tako ja dogotovio posao i nisam ga ugrijao na veću tempreaturu od 80 pošto je sad bila voda a ne antifriz zbog probe.
Kaži mi sad mišljenje o ovom problemu jer ovako radit nije rješenje a imam u vidu kupit novi hladnjak orginal njegov znam da je skup ali opet ako je to problem nije vrijedno žalit novaca. Jer onaj je ipak i viši i deblji pa moguće da ima veći protok pa neće stvarat vakum. Probo sam direkt i na crijevo iz vodovoda pustit vodu u motor kad radi sve čisto istjero sav talog tako da sad jedino taj kiler me muči a moguće da je tamu vukao zrak pa da ga je ispuhivao na vrhu jer kad samdonekle rješio problem toga crijeva nestali su mjehurići.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Druze moje misljenje je da ne mucis traktor sa tim hladnjakom vec idi i kupi ORGINAL hladnjak za njega!!!!!!!! NEmoze on raditi sa tim malim hladnjakom kako treba jer ipak to nije za njega i to ti nije nikakvo trajno resenje samo mozes motor da zafrknes...
Znam da je skup hladnjak ali kupi ga i posle nemas sta da mislis,a ti voziti i raditi NECES sa tim hladnjakom od Fergusona ja ti garantujem!!!!!!!
 

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Savo

e to zlo se sasulo,koliko bi para bilo to,zvacu sutra da vidim ali eto da znam.Jel se to zove klip?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Kip je sve na slici vezano za taj sklop , taj dio ti i tokar može napraviti bez problema ako ne budeš našao u prodaji samo to srce klipa
 

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Osa bi ja sutra do tokara da to napravi ali aj vraze znaj tacne dimenzije.Bil to valjalo od one tvrde plastike napraviti.Savo "ruski doktore"ako ti ne znas to ja nepoznam covijeka koji bi to znao.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Prva slika prikaz odnaprijed da ne puše kraj toga stavljena guma
Druga slika što je po meni pogrešno stavljen je termometar a tu bi trebala doć cijev sa 4 slike koja spaja to mjesto sa vodenom pumpom i kilerom dolea ali to je izbacio prijašnji gazda.
Treća slika prikazuje sadašni način spajanja i to crijevo se skvrči kod većih obrtaja i nema protoka vode.

Na ovoj prvoj slici trebalo bi ovako cijev stajat na pumpi a na drugoj se vidi koliko je ovaj kiler manji. I zbog te cijevi moguće koja nije montirana vodu baca iz kilera van jer se meni to čini kao neka vrsta oduška sa kilera.
Novi će ići svakako sa nadam se orginalnim dosjedom i zaštitnikom za ventilator. Jer po meni kiler baci višak vode van koji ne stane u njega a nalazi se u motoru tj kanalima a mislim da stane 2-3 litre što itekako puno znači.
Neka napišu stručnjaci mišljenje.
 

Prilozi

  • DSC_0052.jpg
    DSC_0052.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 724
  • DSC_0053.jpg
    DSC_0053.jpg
    55.5 KB · Pregleda: 535
  • DSC_0054.jpg
    DSC_0054.jpg
    49.3 KB · Pregleda: 616
  • DSC_0055.jpg
    DSC_0055.jpg
    81.4 KB · Pregleda: 342
  • DSC_0056.jpg
    DSC_0056.jpg
    49.3 KB · Pregleda: 901
  • DSC_0057.jpg
    DSC_0057.jpg
    54.7 KB · Pregleda: 292
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
@care , neznam tačne dimenzije ali od plastike ja to nebig pravio , željozo može ako već nemaš aluminijum

@kiki , prvo pitanje imaš li termostat u ovoj kutijici gdje je ubačena termo sonda ?
 
E

el pibe

Guest
Kiki;Evo malo čitam i ovu temu,mada nemam takav traktor.Ali imam nešto iskustva sa ventilatorima,scrubberima,rotorima,kučištima ventilatora.Radio sam deset godina opremu za galvane, laboratorije kemijsku industriju,ventilacije.Moje mišljenje premali kiler,premala zapremina i premali kapacitet kilera zato žvače onu cijev.OBAVEZNA ti je maska oko ventilatora da usmjeri čim više zraka prema kileru.Ovak imaš preveliki gubitak.I taj ventilator bez maske ti je od slabe koristi,ak staviš i odgovarajući kiler.Ovak samo hladiš sokak.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ali onda mora zamijeniti i klipove i ventil dekla
Bolje je jer dobije ''čisti'' dizel umjesto komoraša


to nisam znao, mislio sam da je i 52 sa izravnim ubrizgavanjem.......sječam se neke priče, oko tlaka u diznama.......kada si svoj radio.......


kiki, mislim da znam kojeg si rusa kupio......
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
@savo tu di je termo sonda koliko ja znam nema termostata nisam rastavljo
ali ako to kažeš pa što mi onda tu bio povrat kad je motor hladan nazad u njega znači da ne propusti u kiler. To je moje mišljenje. Rastavit ću i to pa ćemo vidjet šta se unutra nalazi.

Kiki;Evo malo čitam i ovu temu,mada nemam takav traktor.Ali imam nešto iskustva sa ventilatorima,scrubberima,rotorima,kučištima ventilatora.Radio sam deset godina opremu za galvane, laboratorije kemijsku industriju,ventilacije.Moje mišljenje premali kiler,premala zapremina i premali kapacitet kilera zato žvače onu cijev.OBAVEZNA ti je maska oko ventilatora da usmjeri čim više zraka prema kileru.Ovak imaš preveliki gubitak.I taj ventilator bez maske ti je od slabe koristi,ak staviš i odgovarajući kiler.Ovak samo hladiš sokak.
Sve mi je poznato to ne brini danas ću se raspitat po hrvatskoj koliko košta novi kiler otić ga uzet a što ja sad mogu a ovog će mo prodat iako 100% paše na imt 539 ili 533 :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Možda ti i ovaj hladnjak nije mali nego imaš drugi problem , ovaj bajpas koji je prekinut pa u jednu stranu njega stavljena termo sonda je relacija kuda pumpa proturuje vodu prije nego što se termostat otvori , kada se on otvori onda ide kroz hladnjak
E sad , problem na koji ja sumnjam je sledeći , ako je ukinut bajpas (kao što jeste) a ostavljen termostat onda dok motor ne postigne temperaturu voda nema kuda nego dolazi do kuljvanja , ustvari nema kruženja i motor se prebrzo zagrije , kada se termostat otvori imajući u vidu veličinu hladnjaka već je kasno da bi se ohladio
Znači , ti ako izbaciš i termostat (a ovako povezan termostat ne smije biti na traktoru) iako je manji hladnjak od potrebnog motor će se postepeno zagrijavati i ako dođe do pregrijavanja dovoljna je samo jedna minuta odmora na ler gasu i temperatura će da opadne
Svi mi znamo da fiksna određena temperatura je nešto najbolje za motor ali i ovo bi funkcionisalo
Moja preporuka prije kupovine hlladnjaka je da obavezno provjeriš ima li termostata u njegovom kućištu , skini kućište i provjeri jer možda je neko uglavio nešto u neki otvor pa bi i kupovina drugog hladnjaka bila promašaj
OBAVEZNO prvo provjeri ovo što ti kažem
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
JA se bas ne slazem sa ovim da na 52-jku stave hladnjak od IMT 533-539!!!!! Pa snaga izmedju ta dva motora nemoze d ase poredi a samim tim i potreba za hladjenjem i ja idalje mislim da taj hladnjak treba STO pre skinuti sa te 52-jke da ne bi zafrko motor nacisto!!!!!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Do 60% snage može njega ohladiti taj mali hladnjak bez problema i u africi
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
jel to ovaj traktor????



Jeste to je taj traktor i ja ga već napola sredio :eek::
Fora jeste i u tome što sam dobio kabinu od 82 koja neide gore pa sad ne znam što ću sa njom a stvarno je ne bi htio rezat i pripasivat kad nije nigdje ovako oštećena nego je samo korodirala na mjestu gdje se sjedi i prostoru za akumulatore ali to bi dobar limar sredio komplet za 1000kn i evo nove kabine.

Ovako stručnjaci imam pitanje jel paše hladnjak sa 820 belarusa na moju 52 pošto imam jednog u ponudi za ništa, traktor stoji klipnjača probila blok pa je traktor rashodovan. A ako ne paše kupit ću drugi novi sve jedno pošto i ovaj mali curi. Molim brz odgovor :p: Cijena novog hladnjaka znači bez usmjerivača zraka iznosi 1800-2300 kn a treba mi i usmjerivač zraka a nitko nema na lageru. Katastrofa a po mogućnosti bi i zamijenio nosač tako da računam oko 2500 u paketu ako ne bi odgovaralo sa 820 belarusa.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh