• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Pozdrav svima,od nedavno sam vlasnik stare 52-ke sa čoškastom haubom,imam pitanje u vezi kvačila kad ga stisnem i pokušam ubaciti u brzinu imam osjecaj da bi zupčanici mogli krčati zauvjek:icon_eyes: znači tek kad idem silom ubacim ga u brzinu i traktor cimne naprijed i ubaci,nakon toga u mjestu sve brzine se šaltaju odlično,podešavao sam na onoj poluzi od papuče kvačila i uspio sam umanjiti krčanje i donekle taj trzaj kod šaltanja,ali i dalje zupčanici ne staju.
E...sad...po meni su to simtomi stare korpe koja ne odvaja,(ili ju je potrebno podesiti) dali se to može riješiti podešavanjem ili je potrebno mjenjati kvačilo?

Interesira me za ulje u getribi,ovdje san našao da može i motorno i hipenol 90?Prevađao sam sa ruskog i po prijevodu ide sae 90(kao npr.. hipenol) a motorno kao opcija ako nema drugog?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Za naše uslove sipaj u mjenjač 90tku , motorno može ali na nekim manjim temperaturama.Sretao sam ljude koji godinama u mjenjaču voze prerađeno motorno ulje pa nemaju problema.

Kvačilo , ako nisi uspio naštelovati na onoj šipki za štelovanje onda moraš da provjeriš pracne dali su sve uredne i podešene jednako , to radiš na poklopac odozdo.
Ako ni to ne pomaže onda se mora rastavljati na pola , vjerovatno je lamela kriva ili ima neko strano tijelo uz nju , to može da bude i otpadnuti komad ferode ili bilo šta.

U svakom slučaju prvo provjeri pracne.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Jako kasnim ali pronađen uzrok pucanja radilice bila je rupa veličine zrna kukuruze i u njoj kao ugljen najvjerojatnije greška odljeva .


događa se, ako se nepoštuje procedura izrade, pa je taj dio ostao zarobljen u materijalu, al kako je prošao kontrolu, jer svaki xy dio bi se trebao kontrolirati rengenom, ili nekom sličnom metodom, kako bi se utvrdilo da nepostoje takvi uključci u materijalu, al koliko znam, tvoj slučaj nije jedini, bilo je toga više

a opet, sa druge strane, puno puta sam čitao, da radilica na rusu neodlazi tako lako, da se izmjene 2-3 garniture košuljica i klipova, pa tek onda je potrebno obraditi radilicu

rus kao rus, nije nikakav poseban traktor, najviše nevolim kod njega hidrauliku koja nije fina kao kod imt-a, al za te novce od 2 do 3t € se nemože uzeti ništa bolje, pogotovo staro 40 godina, a za neki malo bolji traktor od tog starog rusa treba izdvojiti najmanje 5-6t €, koji nije ništa bolji, samo je nešto noviji

da mogu izdvojiti 11 do 12 000€ uzeo bi 820.2 ili 1025.2 rusa, ima dobrih, čak imaju i prednji utovarivač, pa do tada bi i jedna 52ka poslužila

jučer htio gledati nekog 558, na oko izgleda dobro, al cjena 3100€, što je po meni puno za taj traktor, a takve su cjene i starog tipa 560

kroz mjesec dana trebam odlučiti, do oranja :mur:



Savo, da i tebe pitam, onaj model što sam postavio sliku, jel on ima 70ks ili manje, ima motor D60
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod rusa je sve pomalo na sreču , kad vidim koliko ljudi imaju problema moj je bil odličan (osim radilice) . Odlično palil doslovno sve mu radilo . Ali kad sam ga prodaval svašta sam doživel :mur:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kad smo kod rusa,,ja sad imam t40 75g. prije dvije godine sam radio motor i bio sam iznenađen kvalitetom nekih dijelova(radilica prva specijala u tolerancij,cilindri u tolerancij,vodilice i ventili na usisu ne potrošeni,zamjenjeni samo ispušni itd...) a brojač radnih sati stao na 9t rh ko zna kad??
Što se radilica tiče nekad su se one izrađivale kovanjem što je bilo nezamislivo da ostane neka oblik poroznosti u strukturi matrijala,,
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
e vidiš, rusa ili voliš ili mrziš, nema sredine :icon_rofl::icon_jook:

netko nema problema s njim, drugi opet na 1000 sati moraju otvarati motor

mislim da je 52ka tek dobro razrađen stroj :x:


mene kod ovoga brine jedino zujanje u mjenjaču i zujanje kardana, al kardan i nije toliko bitan jer mi na njemu i neće trebati, samo, što je sa mjenjačem, treba ga probati u brazdi
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ti sa zračnim hlađenjem su bolji od onih sa vodenim koji imaju RIBINSKI motor gotovo da je nemoguče nač djelove za njega a i skupi su ko da su od zlata napraviti!!
 

Eurowolf

Član
Tu od
17 Ruj 2011
Poruka
90
Ok,budem prvo to vidio,hvala!
Zanima me dali potisni ležaj,mora biti naslonjen na korpu ili mora imati malo lufta da se ne okreče zajedno s njom stalno?Jel ako podešavam na poluzi od kvačila dođe do korpe i stalno se okreče s njom?
I koliko se smije tertiti stražnje vratilo kardana na npr.pužnom kalaču za drva i sličnim težim radovima?Buduči da ima one gurtne?dali u slučaju preopterečenja one prokližu ili su toliko jake da postoji mogučnost da se motor ugasi?pitam čisto imformativno.
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Potisni ležaj nesmije biti prislonit na korpu i nesmije se vrtit cjelo vrieme,,,
Ugasi njega kardan sam tak,,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
događa se, ako se nepoštuje procedura izrade, pa je taj dio ostao zarobljen u materijalu, al kako je prošao kontrolu, jer svaki xy dio bi se trebao kontrolirati rengenom, ili nekom sličnom metodom, kako bi se utvrdilo da nepostoje takvi uključci u materijalu,



Savo, da i tebe pitam, onaj model što sam postavio sliku, jel on ima 70ks ili manje, ima motor D60

Nemoj me nasmijavati da su rusi prije pola vijeka radili kontrolu dijelvoa :biggrin::biggrin::biggrin:

D60 je obično 70 konja , neki nešto i mane , piše ti na pločici na motoru snaga , ono LS ćirilicom.


@eurovolf , te gurtne se podese tako da one prokližu na sili koju tu odrediš , jako dobra stvar jer ti onda ne trebaju kardani sa lamelom za frezu ili RD ili u tvom slučaju cjepač.
Podešavaju se ispod hidrauličnog klipa ima jedan poklopčić sa 5 vijaka i ispod dva regulaciona vijka.
 

UNIRUS

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
35
Pozdrav ,Savo
Jedno pitanje za ovaj reduktor ili kako vec ko zove.
Dali se ustvari povecava trenutna duzina traktora sa njegovom ugradnjom i dali to povlaci korekciju kardana prednje vuce? Zaista nemam blizu 82ku niti jednu da pogledam izbliza.

Unaprijed se zahvaljujem i pozdravljam sve na forumu
aattacujem svog Rusa ...ponosan sam na njega 1970 godina al podmladjen :redface:
 

Prilozi

  • 20150907_191223-2.jpg
    20150907_191223-2.jpg
    38.8 KB · Pregleda: 317
  • 20150711_145905-2.jpg
    20150711_145905-2.jpg
    57.7 KB · Pregleda: 166

UNIRUS

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
35
Ma mislio sam da ce da povuce topik tvoj kad sam te pitao a jnije ,ali evo nema veze.
Ovaj sto si dodao za 18/4 mjenjac na 52 ku. Citao sam tu na forumu,pa me malo vise zanima .

Hvala
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
A toooo , vanjski gabariti se ne mijenjaju , sve stane unutra.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Ljudi pozdrav nakon dugo vremena.
Pojavio se problem sa hidraulikom.
Najednom sam izgubio podiznu silu iznenada.Znači dizo dizo i najednom neće ni prazne poluge niti na kipu neće stvorit pritisak da pumpa osjeti.
Skino sam pumpu dole i nju mogu okretat sa 2 prsta ide veoma lagano ali zato baš mislim da je ona riknula.
Molim pomoć dali sam u pravu jer mislim da je ona a ne razvodnik jer ne daje mi opće pritisak ni na kipu jer za podizanje poluga ide još dodatno preko regulatora.Bar tako mislim a kipa da ide direkt.
Naravno riječ je o 52 ci i ponavljam pumpu okrećem lagano pa sumnjam na nju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Kakve veze ima volan sa njegovom hidraulikom Mato?

@kiki , vrati tu pumpu nazad gdje je bila i očisti radni ventil na razvodniku , to ti je onaj mali poklopčić sa donje lijeve strane razvodnika pričvršćen sa dva vijka ključ 14.
Skini poklopčić pa izvuci onaj šuplji čep i iza njega ima opruga i radni ventil , sve to lijepo obriši i vrati nazad.
A drugi put se informiši prije nego nepotrebno skineš pumpu , ne odlazi pumpa u njega tek tako iznenada. Ona slabi godinama.
 
Na vrh