• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
144
Pozdrav ,zanima me je li netko mjenjao gumice na razvodniku od hidraulike,kako to izgleda jel komplicirano ,Savoris pretpostavljam da si ti to radio već pa te zamoljavam ako mi mozeš malo pojasnit zamjenu gumica ,što i kako treba skinut itd ,hvala.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Pitanje za malo iskusnije.
Kako da spriječim klizanje lamela od prednjeg pogona?
Koliko sam čuo može se kupit prirubnica te izbacit lamelice ali se bojim da onda ne podrobim labuđi most.
Jel se te lamele mogu kako dotegnut?
Vrlo lako se mogu dotegnuti. Moraš skinuti kardan sa zadnje strane tog reduktora. Tu imaš jedan vijak i njega stegneš. Ako se neda dotegnuti moraš zamjeniti lamele.
Nemoj ništa izmišljati jer sistem sa lamelama je savršen
 

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
144
@ Savoris mjenjao bih gumice iz tog razloga jel curi ,curi mi znači na onim gumenim prstevonima tu najviše .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Na licu mjesta (zmači nemoraš skidati razvodnik) , skini opne ručkice na koje dolaze poluge od komanovanja , onda odbij one vijke koji drže kuglasti sklop na okupu (ključ 12) i skini rešetkastu ploču sa mandžetnama.
Izvucu kuglaste sklopove napolje o zamijeniš gumice , sve vrati nazad i gas.
Jedna napomena , ako kupuješ one garniture , nemoj stavljati plastične nosače kugle nego ostavi svoej stare aluminijumske.

To je ovaj sklop 27 do 32.
http://www.autosoft.ru/online/acat/data/mtz/80/121.gif
 

ivica 4

Aktivni član
Tu od
16 Tra 2011
Poruka
144
Hvala savoris ,da kupio sam ono garnituru ,zašto ne stavljat nego vratiti aluminijske ,meni se čini da na tom dijelu oko tih plastičnih nosaca najvise i curi:icon_confused:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ne dihtuju te polutke nego onaj O-ring između njih , njega samo zamijeni.
Naravno ako tvoje aluminijumske nisu rasturene.

Vidjećeš zašto ti to kažem , plastične će ti biti dobre na početku ali će jako brzo da stradaju.
Ustvari ako hoćeš zamijeni i njih ali sačuvaj stare da ih vratiš kada ove proluftaju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Juče sam morao rusa na pola da razradim druk lager i podmažem ga jer je bio zakovao nakon što sam ušao u živo blato koje je bilo duboko do mjerača ulja na motoru.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Savo jel to odblačivanje nije išlo kroz donju rupu ? Ma voliš ti njega na pola :icon_pray:
 

brko

Član
Tu od
15 Stu 2013
Poruka
75
rus 52 iskače iz brzina ,kada idem u rikverc uz veći brijeg zna iskočit,a u ostalim brzinama iskoči kada se vuče na ruker,vuča stabla i sl,i ne iskoči iz brzine u kojoj je ušaltan nego na reduktoru brza- spora
 

UNIRUS

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
35
Pozdrav svima
Dali netko ima 52 sa obrnim casom /Obrtomjerom ? Potrebna mi je slika ,gdje se kopca i dali sat od novijeg rusa moze da se ugradi i naposlijetku gdje se moze kupiti sve to u kompletu ?

Unaprijed se zahvaljujem na pomoci
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@brko , ako su kuglice u letvi koja nosi viljušku dobre onda ti je vjerovatno problem onaj igličasti ležaj u donjem snopu , kod nekog je ležaj a kod nekog piksna.

Kada ušaltavaš dali pod rukom osjetiš ono jasno ''klik''?
 

brko

Član
Tu od
15 Stu 2013
Poruka
75
da klik se čuje ,što se šaltanja tiče sve ok,znači samo kad naglo na trzaj vučem kladu onda iskoči,a u rikvercu zna kad je velka uzbrdica ,ne stalno ali oće,šta tamo treba rastavljat kako se dođe do toga
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Nagli trzaji i rikverc pod nagibom mi jasno govore da su kuglice ili oni zazori u letvama loši ili opruge popustite (popucale) ali ti me demantuješ sa time da kažeš da je klik jasan.
Da bi provjerio taj ležaj ili piksnu dovoljno je da skineš poklopac gdje je kompresor ili izlaz prednje vuče pa se može pajserom probati.
A da bi došao do njega moraš mjenjač izvaditi van traktora i onda ga rasklopiti , prilično poveliki posao ali ne upuštaj se u to dok ne budeš 100% siguran da je on.
 

brko

Član
Tu od
15 Stu 2013
Poruka
75
trebam to vidit,jer kad iskoči mjenjač ostane u brzini npr treća,onda ga moram ušaltat u sporu pa ponovo u treću,znači to treba skidat kabinu i sve raskopat ako je taj ležaj
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ako je češća pojava da iskače iz 3 ili 6 brzine onda je vjerovatno ta piksna. Ali opet kažem dobro utvrdi šta je prije rasklapanja.
Kabina može da ostane na zadnjim blatobranima , može samo prednji dio na kojem je šoferka da se skine komplet jer je to lagano za izbaciti van i onda se otvara veliki radni prostor. Ako se dobro sjećam u tebe je 52ka.
Znači prednja šajba , pa ga rastaviš između mjenjača i zvona pa onda rastaviš mjenjač od diferencijala.
Iako ovo zvuči malo strašno i nije to neki veliki probem jer se sve ove velike komponente lako srastavljaju pošto nema nikakvih osovina koje su zajedničke , znači kada ga rastavljaš na spojevima samo razmakneš jer su tu osovine prekinute.

Nemoj da zaboraviš ona dva skrivena vijka koji se nalaze iza dekla odakle izlazi prednja vuča , imaju unutra dva vijka koji drže spoj kutija.
 

brko

Član
Tu od
15 Stu 2013
Poruka
75
da 52ka je,dosta velik zahvat je to ,a kad se to razvali vjerojatno će se još nešto usput pojavit,ustvari šta bi trebalo još pregledati kada bi to išo razvaljivat
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Pa kada ti sve bude u rukama naravno da ćeš sve detaljno pregledati .
Možda da se osvrnem na sve ležajeve da ih pogledaš a ujedno možeš da podesiš zazor konusno-tanjirastog pa nebi bilo loše da prije rasklapanja (ako budeš rasklapao) pogledaš zazor snopa koji na sebi nosi konusni zupčanik , njegove limiće za podešavanje možeš stavljati i vaditi tek kada je rastavljen na spoju mjenjač-diferencijal.
Dok srce diferencijala odnosno tanjirasti možeš šetati lijevo-desno i sa vana , samo se skinu kočnice.

Napomenuo bi i onaj ležaj koji je u sredini gornjeg snopa bilo lijepo da pogledaš , mislim da je 6208 i 9 tu.

I obavezni vidi zupčanik na gornjem snopu koji je za 6 i 9 brzinu koliko je potrošen jer se on najprije ''obrusi''.
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
ako bi na rusa umjesto auspuha stavijo rosfrajnu cijev kakve bi bile posledice, dali bi vise trosijo goriva i dali bi skodilo motoru
 
Na vrh