• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Da li je uvijek bio antifriz u hladnjaku,ako nije valjalo bi ga iznutra nekakvim sanitarom malo isprati radi mogućeg kamenca.
Jedan automehaničar mi je nešto slično rekao, da bi trebalo se odraditi "flush"-ispiranje rashladnog sistema zbog eventualnih nečistoća od kamenca ili hrđe.
Bio je uvijek antifriz ali mislim da je posljednja izmjena antifriza (prije ove sad što smo uradili) koja je bila prije 3-4 godine bila pomješana koncentrat+obična voda jer je ispušteni antifriz bio dosta "prljav" tj zelen ali je imao kao smeđih flekica.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nije zamijenio u kabini koliko ja vidim...taj od drmanja nastrada pa laže...
nego, voda u sistem nikak nebi smjela ići obična, već destilirana (demineralizirana).
ali, vidim smeđe flekice...he, he...jesi ga gledo u hladnjak, ima li balončića?
 

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Da, nije zamjenjen pokazivač u kabini.
Znam, nisam siguran koja je stavljena, ali s obzirom da ima flekica u antifrizu kao hrđe, pomislio sam da je obična. Pitao sam starog, on se ne sjeća, kaže možda je i obična voda pomješana s koncentratom, a možda destilirana.
Nema balončića niti gubi rashladnu tekućinu. Nakon svih izmjena, poorao sam oko 0,5ha i potanjurao sva 4ha.
 

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Na tanjuranju, na jednoj njivi je sve bilo ok, ali ta njiva je skoro potpuno ravna.
Na drugoj njivi, njiva skoro cijelom dužinom u jednom smjeru ima uspon, blagi, a kad se vraćam s tanjuračom u kontra smjeru onda je pad, i kad je uspon taman počne temperatura rasti do možda 82-83, ali već dođem do kraja njive i krenem u kontra smjeru gdje je pad i temperatura padne na 80 opet.

U oranju sam probao čak orati i 1. i 2. brzinom, znači jaaako sporo (2-3kmh) i opet je se grijao. Ne vjerujem da dolazi do ikakvog preopterećenja u radu nego da je razlog grijanja neki drugi uzrok.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a daj molim te...dobro ti Savo rekao...daleko ti stotka...
kaj bi tel da nakon 20 godina i 4600 sati bude sve ko i prvog dana?

možda je otvrdnuo termostat na čepu hladnjaka, pa tu dobiješ par stupnjeva?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
To što opisuješ je točno preopterećenje u radu. Samo što u ovom slučaju do toga ne bi smjelo doći. Ili termostat i dalje ne valja, moraš na vrućem traktoru popipat sva crijeva, gornja moraju biti vruća, donja ne toliko... Ili ti nema dovoljno protoka u sistemu. Isprat kiler ili cijeli blok i sva crijeva pregledat.
 

Matija001

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
69
Pozdrav forumaši, molio bih da mi netko pojasni par sitnica.
Može li se staviti prednji pogon sa mtz 82 na mtz 80 i moraju li se raditi kakve prilagodbe?
Na internetu piše da mtz 52 ima max brzinu 25km/h, a mtz 82 35km/h. Jel to točno ili sam nešto krivo povezao...
Unaprijed hvala
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Može se staviti pogon.
Razlika je u broju obrtaja radilice pa samim time i krajnja brzina.
 

Ivan 96

Novi član
Tu od
8 Pro 2020
Poruka
1
pozdrav imam rusa 52 i mislim u njega staviti perkins motor šestak pa sad neznam od čega staviti korpu i zamašnjak ako ko zna dobro bi doslo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa od onoga od čega ti je najlakše uklopiti zamajac .
Pokušaj ostaviti perkinsov zamajac zbog prihvata na radilici i alnasera.
A rusovu korpu moraš staviti zbog ricnova za pogon hidraulicne pumpe i kardana. Lamela isto od rusa zbog ricnova.
Korpa bi ti mozda bolje odgovarala od 82ke . Veci prečnik i jače opruge a veća je i lamela po precniku.

Jer stavljaš motor za 50% jači .
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Molim pomoć , tast ima mtz 82.1 mislim da je taj jer je 1999 godina.

E sad , traktor kupljen nov na povlasticu nekada. Nema većih kvarova, ok alnasera i sl električnih kvarova.

Daj me upoznajte jel svi ti traktori imaju ukapčanje prve vuče ručkom (prema gore povuči) dolje desno od sjedala i da li je svim blokada tamo lijevo od volana na stupu konzole?

Totalno je nepraktično mi držati tu blokadu ukopčanu lijevom rukom a desnom držati volan i regulirati hisdrauliku, gledam kako bi se to nekud prebacilo i napravilo na on/off sistem ane ovakona držanje..

Ako netko zna naka objasni kako to radi.. Hvala.
 

manc

Član
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
162
Kod mene na staroj 82 problem što nikako postići radnu temperaturu,nov termostat sam stavio ali ništa,u ljetnim danima dođe do cca 60c.grijanje sam izbacio jer nemam potrebe za njim.jel do termostata ili šta bi moglo biti??
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Momci, trebam malu pomoc oko saveta.
Rad sam osokoliti malo hladno paljenje na MTZ 52 (D-50 motor).
Juce bas na par stepeni u plusu je teze upalio. Paljen pre desetak dana kratko, a radio pre nekih 2 meseca.
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Ne stigoh zbog posla da editujem poruku. Evo je ponovo, pa moze ona gornja i da se izbrise.

Momci, trebam malu pomoc oko saveta.
Rad sam osokoliti malo hladno paljenje na MTZ 52 (D-50 motor).
Juce bas na par stepeni u plusu je ponovo teze upalio. Paljen pre desetak dana kratko, a radio pre nekih 2 meseca. Mada ni hladni startovi posle duzeg vremena i po toplom vremenu nisu bas reprezentativni.
Problem je u jako sporom verglanju i kapiram kad bi brze zavrteo anlaser da bi upalio bas lepo.
Ulosci dizni su menjani skoro, pumpa je prema opservaciji bosiste dobra jer traktor odmah pocne da izbacuje crn dim, a i sam traktor se brzo pocne nakasljavati da upali, ali zbog sporog anlasera i stegnutog ulja jednostavno to presporo vrti da bi upalio. Grejace nisam proveravao skorije, po zadnjem popisu su ispravni, a malo su radili od tad.
Takodje, i baterija je pomala (sa 539), 100aH, ali sa 850 ili 900 startne snage, mada vidim da ni ove od 140ah nemaju vecu udarnu snagu, samo vise zalihe struje, sto mi i nije presudno.
Sigurno bi pomoglo bolje stanje motora (malo pirka uljne pare na iber kad je dobro opterecen) i stelovanje
ventila koje za ovih nesto godina kod mene nikad radio nisam.
E da, i minus kabal (koji sam vezao na rucnu sklopku) se dosta greje pri verglanju, sigurno i tu gubi nesto napona, ali to resavam ovih dana.

Ono sto me zanima, u kom pravcu da razmisljam.
- Ipak te baterije od 140 ampera
- 2 manje od po 100
- mozda BAP sklopke 12/24v za pojacanu struju pri paljenju
- 12v brzog anlasera, za koje znam da su oprecna misljenja po pitanju robusnosti, mada ne bi puno verglali kod mene sudivsi prema tome kako sad pali.

Otvoren sam za sve varijante, ali da ne bih sve gorepomenuto ulagao, zanima me sta bi najbolji efekat dalo :D

Unapred hvala
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Stavi mu onaj električni grijač antifriza na 220v .
Nema antifriz, koristi se cesmovaca :). Za hladna paljenja koristim dobro zagrejanu vodu, i sa njom je nesto bolja situacija, mada to gore sto sam napisao vazi za skroz hladan sistem.
 
Na vrh