• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najbolji Tomo Vinković

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Prvo dva distancera na poluosovinu,onda prva felga onda još jedan distancer i na kraju druga felga.Distanceri imaju po četiri stoječa vijka svaki tak da to nije problem sašrafati skupa.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Može i sa jednima distancerima stavit duple kotače.
TV koji nema proširivače (distancere) može se postavit u dvije širine.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Netko je uložio puno vremena ali ne vidim namjenu traktoru u tom obliku...šuma možda...košnja po brdima,ali ne vidim nastavak kardana..za čistit snijeg je preširok...oranje frezanje 0 bodova
 
M

MehoA

Guest
Pozdrav svima.
Novi sam član na forumu, budući da smo skoro kupili TV 420, pa eto ukoliko nešto zatreba da se mogu obratiti na forumu ovdje.
Imam jedno pitanje, da ne otvaram novu temu, a ovdje je zadnji odgovor bio najskorijeg datuma.
Da li smijem prebacivati brzine u hodu (1,2,3,4,5,6.), odnosno u većini slučajeva samo iz 2u3 spora/brza nebitno.
Znam da sporu/rikverc/brzu moram potpuno se zaustaviti pa onda prebaciti, ali čuo sam da nije dobro ni prebacitvati iz 2u3 u voznju, već bolje da krenem odma iz npr. 3
Hvala unaprijed.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Pozz
Pravilno je šaltanje svih brzina kad traktor stoji.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja znam u voznji šaltat iz 2 u 3 na slabom gasu i do sada nikakvih problema.
 
M

MehoA

Guest
Dakle ukoliko krećem u brdu gdje može izvuci 3. sporom, da krećem odma iz te brzine bez obzira sto ga malo priguši i "zakašlje se" dok ne pokrene se.
Hvala na odgovoru.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Ja nisam neki strucnjak,ima ovdje na forumu ljudi koji puno znaju o tim traktoricima, jedino sto bi ti ja savjetovo da ne saltas brzine bilo da ides nizbrdo ili uzbrdo sve dok nisi na sigurnom. On ima zglob koji te sfrce samo tako kocnice nisu bog zna sto bile vjerojatno niti kad je bio nov. Posebno se uvjeri da ne iskace mjenjac pod opterecenjem pogotovo u brdu.
 

StukaSupertigre

Novi član
Tu od
17 Lis 2017
Poruka
1
Lijepi pozdrav,novi sam na forumu i vidim da se u ovoj temi pricalo o tomekima i konjima pa imam jedno pitanje.
Naime doma imamo AC Supertigre 625,na plocici motora pise kubikaza 1346 cm i tip motora LDAL 672, (sto mi cudno jer znam da postoji LDA 672, za LDAL nisam cuo ak neko zna mozda) uglavnom na googleu nasao katalog i pise da taj motor ima 24 konja,a susjed ima TV-730 i na plocici mu pise sve ko i na mojoj plus 30 konja pa sad nisam siguran.
Ukratko kolko,konja ima taj motor sa sigurnoscu i sto znaci ovo LDAL 672,ako neko zna bio bi zahvan.
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Pozz, nisam nikad koristio traktor nikakav znači amater sam potpuni. Sve radim na ruke ali to mi je strašno puno posla i stvarno bi mi trebao jedan manji stroj da mi pomogne. Najviše posla bi bilo košnja (malčiranje) voćnjaka, prevoz stvari, vjerojatno i oranje i frezanje male površine.

Zanima me naravno, ako se odlučim na Tomu, jel važno na koju seriju/model idem, ili da kupim šta bude najpovoljnije? Na primjer, jel ima neka serija za koju se teško nađu priključci, ili svi imaju više-manje isti prihvat pa mogu uzimati priključke za bilo kojeg Tomu?
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
A zašto su klasični zgodniji? Jer mi nekako izgleda da bi moglo biti problema sa klasičnim vrtiti se po voćnjaku, najviše radi toga su mi ovi mali zapeli za oko. Ako ima neki dobar argument za klasični traktor onda bi i o tome razmislio.

Sad mi pade na pamet još jedan posao a to je kopanje rupa za voćke ne znam jel ima za Tomu takvih priključaka (tipa rovokopač) ili je onda ipak bolje klasičan traktor
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Vidim da ti niko nije odgovorio a raspitujes se u drugoj temi oko prevrtanja tome vinkovica na strmini
pa evo ja cu ti reci svoja iskustva
koja ne moraju nuzno biti točna.

Moji vinograd imaju jako dugo mozda ce uskoro i pola stoljeca.
Ali tomeka ne koristimo tamo iz vrlo jednostavnog razloga previse je opasno.
Tomo je zgodan traktoric i nek me isprave znalci,
moje misljenje je da je on i konstruiran upravo za plantaze, vinograde , vocnjake, plastenike i slicno,
dakle mjesta gdje je zgodnije imati manji stroj zbog prostora.
Koliko sam ga koristio cini mi se da je rodjen za frezu
a sve ostalo ti je vise ili manje problematicno.
Oranje s njime mi je uvijek muka cak i kod malih povrsina
ali to je mozda jer nikad nisam naucio dobro podesiti plug.
Sto se tice strmine jos bi bio dobar da ima koliko toliko dobre kocnice.
Ali nema i to mi je najveci problem. Zato mi se svaka strmina cini opasnom
jer kocnice mu valjda nisu valjale ni kad je bio iz tvornice.
Upravo ti je to razlog sto po forumu mozes vidjeti
puno prepravaka koji ljudi sami rade na njemu
a najvise servo volan i kocnice.
Pogotovo ga zglob cini pogodnim za prevrtanje
zato moras dobro pazit kako radis s njime.
Za sumu i slicno isto je problematican ako ti je los put i teren.
Nizak je i lako ga je nasukati a onda ako nemas
vitlo ili nekog da te izvuce sjedi i placi.
Uglavnom, s tomekom je dobro kad si na ravnom i u nizini
a za sve drugo moras dobro pazit.
Zato bi ja u svim opcijama uvijek dao prednost vecem traktoru.
Da ne ispadne sad da sam rekao sve najgore,
ima on nekih svojih prednosti za male poslove
jer usprkos svemu trazen je dosta
i drzi cijenu u oglasnicima.
Sve u svemu tesko ce ti netko dati savjet da li da kupis tomeka
ili nesto vece poput fergusona 533
jer to najvise ovisi o tome za sto ce se koristiti i koji je obim posla.
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Hvala na ovom odgovoru. U međuvremenu sam dobro promislio, najviše o poslovima koje bi traktor sljedećih godina trebao raditi, i ipak sam za tomeka. Vidim da drži cijenu, ima i većih i jačih traktora za istu ili nižu cijenu. Kod mene nema ravnoga, sve je veći ili manji brijeg. Ako se pokaže previše nesiguran, zamijeniti ću ga za nešto drugo. Samo bih do tad volio znati što s njim nikako ne smijem raditi.

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
A onda ti mogu reci samo ovo
-nikad ne šaltaj brzinu kad ides uz ili niz brdo
Pod brdom odaberi brzinu i ne diraj nista
I ne stisci kvacilo dok ne dodjes na sigurno
-ne kvaci prikolicu koja nema kocnice
-sto manje voznje pod koso na strmini
-dobro je provjeriti da li iskace mjenjac
Iz brzine kad je pod teretom
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Ja bi samo dodao da uzmeš odmah 30ks da ne kupuješ slabije kad si već odlučio tv
Širi je jači robusnije napravljen,u startu malo skuplji ali kasnije ne moraš mislit, preporuka 732 i nije baš tako nesiguran samo ga treba znat koristi...ako ti jos sta treba javi se na pp

E još jedno pitanje...jesi razmišljao o drugim markama...tipa Goldoni,Ferrari..AC to su debelo kvalitetniji traktori istih dimenzija
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Oranje s njime mi je uvijek muka cak i kod malih povrsina
ali to je mozda jer nikad nisam naucio dobro podesiti plug.

Istina da je sa njime teze orati nego sa vecim i jacim traktorima ali moze on i lijepo odraditi posao, evo primjer,,,

11hgygz.jpg


Inace u mom kraju jako je malo tomo vinkovica i svaki onaj tko ga ima sa njime moze lijepe novce zaraditi sad u jesen a pogotovo u proljece kad se oru i frezaju vrtovi i povrtnjaci,,,
Ljudi su postali gospoda i nikom se ne radi pa koliko god ih odres nikad nije previse jer drugih nema na raspolaganju,,,

Generalno, tomo ima svojih prednosti i mana kao i svaki drugi traktor te moze biti dobar i los ovisi za sto se koristi,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Potpisujem sve što je rekao kolega Pepapilar.
Nije za šumu i nije za obradu po brdu, pogotovo ako se mora nešto radit ili okretat na bočnom nagibu. Traktor je prelagan i preuzak, kada ideš/visiš nizbrdo dragi Bog ga ne može smotat, tu pričamo o punom ajnšlagu ako imaš puno redova i uski su pa dok ideš iz jednog u drugi. Ako imaš široki nasad bit će lakše, također ako imaš puno posla da moraš priključcima prić jako blizu voćaka traktor će te slomit, volan osjeti svaku grudu zemlje a o krtičnjaku da ne pričamo, cijelo vrijeme trga zglobove i treba korigirat.
Da se razumijemo, imam 731 i uskoro ću ga mijenjat, frezao sam sa njime 1ha voćnjaka, 40 redova, sada malčiram 1,5ha. Imao sam priključke teške do 250kg i mogu reć da mu je sve preko 150kg previše a i toga mu je puna kapa ako ima brda i ako je priključak duži.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Traktor se proširi...dodaš set i imaš ga na 140cm...ako je sirina problem i nedostatak težine postave se utezi...svaki kotač 50kg može i 75 kao sto je kolega firemanpeter napravio a može kao i kod mene voda u gume i dobijes 500kika teži traktor koji je jako teško onda prevrnut, sve ostale nedostatke koje si naveo riješi se servom, olakša oranje koje je sasvim solidno za veličinu trakotra ja skazem brazde od 40 on moze 30 sigurno, za šumu je odličan ako nije blato, a u blato i ovako ne ideš...ako je kolega do sada sve radio ručno nema teorije da mu sa traktorom može bit gore, samo treba malo prakse i ide to ko ništa, ako ovako nastavite neće nikad nać idealni traktor jer to ne postoji nego ga se prilagodi vlastitim potrebama
 
Na vrh