• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
@seljačić pumpa je ništa sa nićim, eventualno za jedan sprinkler ili neku malu baštu. Poz[/QUOTE]

e .ebiga. znači nula.
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
jel zna netko jel moze motorna pumpa vuc iz zabijene cijevi nekih 8m vodu?
 
B

bogi023

Guest
jel zna netko jel moze motorna pumpa vuc iz zabijene cijevi nekih 8m vodu?

Moze,ako ima nepovratni ventil na kraju te cevi,ali zavisi i od same pumpe koja je.
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
pumpa je tomosova,nebi bio nepovratni,nego bi gore stavio rucnu pumpu da joj mogu navuc vodu
 
B

bogi023

Guest
pumpa je tomosova,nebi bio nepovratni,nego bi gore stavio rucnu pumpu da joj mogu navuc vodu

Moze i tako. Ja tako koristim tomosove pumpe jedna je 300lit,a druga 600. Ja nemam nepovratni v. pa svaki put kad zaustavim pumpu voda se vrati nazad pa pri ponovnom pokretanju treba da se pumpa rucno,ali radi u svakom slucaju. Vucem iz busenog bunara na 18m sa 6m sita
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
evo ga danas kupljena i odma isprobana,radi savrseno,neki su nam govorili da je to nemoguce da je to samo za prempupavanje vode,ova vuce sa nekih 8m dubine....
 

Nikola114

Novi član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
11
Ja imam sličnu pumpu Honda, koja pumpa iz akumulacije u sustav. jako sam zadovoljan. max 3bara, do 600l/min (mislim).
Imam i potopnu za 112m dubine 6m3/h, ali problem su agregati. teško je posuditi ili iznajmiti takvu mrcinu (6,5-7 kilovata).

...uglavnom, javljam se da se požalim. Sam sam sklopio sustav za navodnjavanje na masliniku od 2 ha i imam problema sa kvalitetom djelova od tvrtke sjeme iz Splita. Ventili na početku laterala se raspadaju već nakon prvih par mjeseci ljeta. Valjda nisu uv stabilni. Obujmice cure na sve strane, a plastika je tako mekana, da ih nesmiješ pritegnuti jače (probao i to). Uostalom, kako ventil za zatvaranje protoka, koji se stavlja na početku laterale od 25 mm presjeka, može imati oko 10mm unutarnjeg presjeka... A kapaljke koje su od 2l/h kapaju od 8-10l/h?! Napominjem da mi je max tlak pumpe do 3bara, a taj tlak bi trebao biti unutar propisanog za normalan rad kapaljke.
Mislio sam probati spojiti laterale dogodine direktno na glavnu cijev, bez ventila, a sustav podijeliti na 2 manje cjeline. barem će mi presjek biti isti u cijevima.
Molim neki savjet, kako malo poboljšati sustav.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
He he eto da je netko skužio. 90% voćnjaka u mojoj blizini ima loše navodnjavanje, a ovih 10 ima slučajno zbog dužine reda ispravno. To je katastrofa što se radi. I tako krenio ja projekirati svoje navodnjavnje, plus plus djeli sa 2 opa greška, reži, povečaj, obujmica kriva, daj veći izlaz sa obujmice, kad pitanje? Kako ću izbušiti 32 mm? Kontam akobušim 32 da ne bude usko grlo kako ću probušiti i 20 mm, opa vidi pipe ista kao za sve promjere criejva, kad sam ja pogledao unutra a joj meni...
fotografija0547medium.jpg

fotografija0550medium.jpg

fotografija0558medium.jpg


Sad sam dao zamolbu da mi se napravi software koji će preračunavati protok vode kroz različite promjere i uz različiti tlak, poslije toga naprednija verzija koja će imati opciju trenja i dužine redova. Ma to je živa fizika a gubici katastrofalni. Poz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo kada je Kontam već spomenuo gubitke. Ovo je primjer za linijsko natapanje na ravnom terenu, kapanjem (ali slično je i za mikrorasprskivače).

Gdje je problem?
U hidrauličkim karakteristikama tla i gubitaka tlaka/protoka u cijevi sa kapaljkama.
Slika je primjer za cijev dužine 260 m (intenzivna proizvodnja; ali se vrlo lako može replicirati i na manju dužinu). Da bi se uspiješno natopila cijela dužina reda do 40 cm dubine (znači sve biljke), početak reda mora dobiti gotovo dvostruku dozu vode (iako je sva voda ispod zone zakorijenjavanja gubitak).

Evo to je problem, o kojem oni koji znaju šute i neće vam reći.

U praksi vam neki "projektant" isplanira sustav (npr. kapaljke od 4 lit/sat) i kaže da za X površinu sustav treba raditi Y sati. Primjerice ako na 1 ha imate 10.000 kapaljki, za sat vremena iskapati će 40 m3 vode, što daje talog od 4 mm/m2 (moglo bi biti dosta za salatu; brojevi su samo radi primjera). I priča gotova.
Ali kada se ode u polje (pogotovo ljeti) vidi se da nešto ne štima; jednostavno biljke nisu ujednačene.
Zbog čega?
Pa zato što je jedan dio površine dobivao i više od 4 mm, dok je jedan dio dobio možda samo 1 mm. Ali, kako je sve pod folijom, teško je bilo provjeriti.

A sada evo i slike:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja imam sličnu pumpu Honda, koja pumpa iz akumulacije u sustav. jako sam zadovoljan. max 3bara, do 600l/min (mislim).
Imam i potopnu za 112m dubine 6m3/h, ali problem su agregati. teško je posuditi ili iznajmiti takvu mrcinu (6,5-7 kilovata).

...uglavnom, javljam se da se požalim. Sam sam sklopio sustav za navodnjavanje na masliniku od 2 ha i imam problema sa kvalitetom djelova od tvrtke sjeme iz Splita. Ventili na početku laterala se raspadaju već nakon prvih par mjeseci ljeta. Valjda nisu uv stabilni. Obujmice cure na sve strane, a plastika je tako mekana, da ih nesmiješ pritegnuti jače (probao i to). Uostalom, kako ventil za zatvaranje protoka, koji se stavlja na početku laterale od 25 mm presjeka, može imati oko 10mm unutarnjeg presjeka... A kapaljke koje su od 2l/h kapaju od 8-10l/h?! Napominjem da mi je max tlak pumpe do 3bara, a taj tlak bi trebao biti unutar propisanog za normalan rad kapaljke.
Mislio sam probati spojiti laterale dogodine direktno na glavnu cijev, bez ventila, a sustav podijeliti na 2 manje cjeline. barem će mi presjek biti isti u cijevima.
Molim neki savjet, kako malo poboljšati sustav.

Dodji kod mene na konzultacije; upravo slijedeći mjesec studenti počinju raditi projekte natapanja :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ma svakako probaj naći kvalitetniju opremu. Iako su svi fazonski (tako se to zove u struci) dijelovi (spojnice, obujmice, koljena, ventili i dr.) sliči, nipošto nisu isti. Obično se kupuje najjeftinije, ali kako se kaže "škrtac plaća dvaput" ;) (ma znam, nema niti izbora, da se može izabrati nešto kvalitetno).
Inače, natapanje 2 ha maslinika nije baš niti mali projekt.

Što se tiče kapaljki koje ne kapaju nominalnu količinu vode; moguća su dva problema: tehnički neispravna kapaljka ili prevelik tlak u sustavu.
Budući da pumpaš vodu pomoću pumpe i agregata, moguće su znatne oscilacije u sustavu, te bi obavezno trebao imati regulator tlaka u sustavu. Ovisno o kapacitetu, ili nakon pumpe ili na početku glavnih laterala.
Naime, protočnost ventila mora biti takva, da propušta dovoljno vode u određeni dio sustava i to u granicama radnog tlaka.
Naime, o čemu se radi?
Primjerice, ako imaš radno krilo sa 100 kapaljki, koje rade na 1 bar i imaju kapacitet od 4 lit./sat, to znači da sigurnosni ventil (u ovom slučaju bi bio neki mali, smješan; ovo je dano samo za primjer), mora u sat vremena propustiti 400 lit. vode (100 kapaljki) uz zadržavanje radnog tlaka na 1 bar.
Najčešći problem sigurnosnog ventila, pogotovo na većim površinama je da ljudi uzmu što nađu, a ugalvnom je to ventil koji da bi reducirao tlak, smanjuje protočnost (postoji veza između protočnosti i tlaka, ali to je već hidraulika).

Evo bar dio odgovora, a ako te još nešto muči pitaj; ali jedno-dva pitanja (lakše pišem odgovor).
:gitarist:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Joj Bobostar znam jednog forumaša kojeg si ubio u pojam :) Nego ajd ti ovim svojim studentima postavi jednostavno pitanje :)
Zamisli svemir, ispod staklenog zvona, u kontroliranim uvjetima sa prisutnom gravitacijom 9,81 nalazi se cijev :) U tom beskrajnom svemiru udaljeno brdo svjetlosnih godina... Šalim se evo pitanja he he.

Cijev od 0,5 bara puna vode. Dođe podli student i izbuši je borerom 10 mm. Koliko vode isteče u sat vremena? HI hi hi. Jednostavno? :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Cijev od 0,5 bara puna vode. Dođe podli student i izbuši je borerom 10 mm. Koliko vode isteče u sat vremena? HI hi hi. Jednostavno? :)

Jednostavno pitanje, jednostavan odgovor:scratch
Uzme kantu poznatog volumena (one od 10 lit. iz obližnjeg agro dućana ili zidarsku iz građevinskog dućana) stavi pod rupu i uključi štopericu na mobitelu (to imamo svi; ako ne može i na ručnom satu).
I jednostavno izmjeri vrijeme potrebno da se napuni kanta.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Ako nema kante, može poslužiti i 2-litarska boca od koka-kole;)

p.s. Jesam te? Imam sada gajbu pive. Odgovor je gotovo 100% točan.
p.p.s. Ipak sam prije nego li sam postao doktor; prije 30-tak godina bio mali dječak sa sela :mrgreen:
p.p.p.s. Kaj si mislio, da ću sada izabciti neku mega dugu matematičku formulu o toku vode u zatvorenom oštećenom cjevovodu kontinuiranog tlaka bez poznate dužine i pada terena i bez podatka o kapacitetu pumpe i hidrauličnoj visini rada i radnom učinku pumpe?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sjedi dva :) Čekam odgovor :)

Ako je tako jednostavno, zašto se cijeli svijet raspravlja oko tog malog problemčića? :)
protok.jpg

protok2t.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Sjedi dva :) Čekam odgovor :)

Ako je tako jednostavno, zašto se cijeli svijet raspravlja oko tog malog problemčića? :)
protok.jpg

ček malo, si siguran?
hočeš reči da u USA ,pri istoj rupi i istom tlaku iscuri gotovo duplo više vode???

kako? zašto? jel to zbog obame?:mrgreen:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sjedi dva :) Čekam odgovor :)

Ako je tako jednostavno, zašto se cijeli svijet raspravlja oko tog malog problemčića? :)
protok.jpg

protok2t.jpg

Vjeruj mi, dvojka kao kuća!

Zašto cijeli svijet raspravlja oko ovog problemčića?

Evo zašto "Epur si mouve (ili kako se već piše)". Prvo su ga spalili na lomači, jer su i oni imali neke "jedinice opterećenja", a onda su reki "Ipak se kreće".
Eto zašto svi raspravljaju o tome problemčiću. :mrgreen:

Mi jednostavno uzmemo kantu i štopericu i izmjerimo. :prayer:

Pa kad je to prije navedeno točno, odakle onda razlika u pojedinim državama? Razlika u tečaju eura? Hm :scratch

p.s. Nije hidraulika baš tako jednostavna. Postoji tok vode/fluida svjedno, u otvorenom i zatvorenom vodotoku; zatim tok pri konstantnom tlaku i promjenjivom tlaku, pa gubitak tlaka na mjestu izljeva.... teško da bi se uopće složio s ovim gore proračunom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh