• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
ajde kad me Kontam već spominje da čujem vaša mišljenja;
plan je ovakav:
magistralni vod dužine 100m-fi 50,ukopan,izlaz iz zemlje fi 32 zbog većeg ventila pa redukcija i latelari fi 20 dužine 160m,kapaljke 4l/h sa kompenzirajućim pritiskom jer imam pad 4m,na svako stablo 2 kapaljke 1m od stabla,tjera hidrofor sa petorostepenom pumpom-šta tu ne valja?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ajde kad me Kontam već spominje da čujem vaša mišljenja;
plan je ovakav:
magistralni vod dužine 100m-fi 50,ukopan,izlaz iz zemlje fi 32 zbog većeg ventila pa redukcija i latelari fi 20 dužine 160m,kapaljke 4l/h sa kompenzirajućim pritiskom jer imam pad 4m,na svako stablo 2 kapaljke 1m od stabla,tjera hidrofor sa petorostepenom pumpom-šta tu ne valja?

broj stabala?
dubina vode?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
ajde kad me Kontam već spominje da čujem vaša mišljenja;
plan je ovakav:
magistralni vod dužine 100m-fi 50,ukopan,izlaz iz zemlje fi 32 zbog većeg ventila pa redukcija i latelari fi 20 dužine 160m,kapaljke 4l/h sa kompenzirajućim pritiskom jer imam pad 4m,na svako stablo 2 kapaljke 1m od stabla,tjera hidrofor sa petorostepenom pumpom-šta tu ne valja?

Ja bih rekao naj vjerovatnije hidrofor :scratch
Koliki je kapacitet hidrofora i koji pritisak?
Kolika je ukupna duzina kapajucih crijeva ili koliko kapaljki?
Pad od 4m na 160m, pa kakav je to pad :lol:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
40 stabala u redu,cisterna 12 tisuća litara

ma mislio sam ukupni broj stabala
ta pumpa i hidrofor mi izgledaju slabi, neće ti oni dati puno vode pod pritiskom
jedino ako češ naizmjenice puštat vodu
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
650 stabala,to sam i mislio,puštati koliko redova može,jer svaki red ima svoj ventil
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
650 stabala,to sam i mislio,puštati koliko redova može,jer svaki red ima svoj ventil

a tu san te čekao, tako može(vjerojatno)
pumpa mi bila sumnjiva a u ostalo se ne kužim:weedman:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ajd ako ti je sve jasno :)

Evo i prevoda ;)


Uploaded with ImageShack.us

Nadam se da se Kontam ne ljuti :mrgreen:

650 stabala,to sam i mislio,puštati koliko redova može,jer svaki red ima svoj ventil

Za početak, 650 stabala x (2 x 4 lit./sat) = 5,2 m3/sat
Akumulacija 12.000 lit dovoljna za 2 sata i 18 min.
Znači teorijski vode ima dovoljno u akumulaciji.

Slijedeće pitanje je pumpa?
Kapacitet?
Radni tlak?

I da, koja je površina voćnjaka? A što je sa tlom, imaš bar neki podatak (brzina infiltracije i kapacitet za vodu)?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
tlak pumpe oko 4 bara(koliko naštimaš na tlačnoj sklopki),kapacitet ne znam,površina 1,3 ha,tlo ilovasto
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...kapacitet ne znam...
Nemoj se ljutit' al' bez ovog podatak ne ide.

Ako nemaš podatak, moraš sam izmjerit. Uključi pumpu, namjesti tlak i kanta poznatog volumena, štoperica, 3 pokušaja i srednja vrijednost.
Nema druge.
:?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A jel mu nije veći problem što će na 13 000 m2 pustiti 12 000 litara vode i to u 2 sata i 18 minuta? :) Znači ni litru po kvadratu. Samo da nepirne jači vjetar i... Zapravo tu i gdje bude navodnjavao biti će ispiranje hranjiva. Meni je situacija poznata, ali ne bi radio navodnjavanje da kažem da imam navodnjavanje. Šljivi treba 800 litara po kvadratu u toku godine!!! Poz
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
A jel mu nije veći problem što će na 13 000 m2 pustiti 12 000 litara vode i to u 2 sata i 18 minuta? :) Znači ni litru po kvadratu. Samo da nepirne jači vjetar i... Zapravo tu i gdje bude navodnjavao biti će ispiranje hranjiva. Meni je situacija poznata, ali ne bi radio navodnjavanje da kažem da imam navodnjavanje. Šljivi treba 800 litara po kvadratu u toku godine!!! Poz

Pa to je kao dobra rosa na tu povrsinu. Sad neznam kako se puni taj spremnik, to jest za koje vrijeme se napuni. Ali kao jedinu opciju vidim to da navodnjava par redova , pa opet kada se spremnik napuni jos par, pa sve tako u krug
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
A jel mu nije veći problem što će na 13 000 m2 pustiti 12 000 litara vode i to u 2 sata i 18 minuta? :) Znači ni litru po kvadratu. Samo da nepirne jači vjetar i... Zapravo tu i gdje bude navodnjavao biti će ispiranje hranjiva. Meni je situacija poznata, ali ne bi radio navodnjavanje da kažem da imam navodnjavanje. Šljivi treba 800 litara po kvadratu u toku godine!!! Poz
e pa ti ga sad pretjeruješ,pa između redova je 5 m a između stabala 4m,odakle ti onda 13 000 m2 koje se navodnjava:mad:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
A jel mu nije veći problem što će na 13 000 m2 pustiti 12 000 litara vode i to u 2 sata i 18 minuta? :) Znači ni litru po kvadratu. Samo da nepirne jači vjetar i... Zapravo tu i gdje bude navodnjavao biti će ispiranje hranjiva. Meni je situacija poznata, ali ne bi radio navodnjavanje da kažem da imam navodnjavanje. Šljivi treba 800 litara po kvadratu u toku godine!!! Poz

bilo bi njemu dovoljno i triput po 50 litara u toku ljeta
a ovih 800l je u toku cijele godine
osim ako ništa nepadne kiše cijele godine, a u tom slučaju svejedno, jer 800 litri x 13000 je 10 000m3 a to će tada vrijediti zlata i taj vočnjak možete zaboraviti:weedman:
moje "malo" mišljenje da je to neisplativo za šljive, osim ako usto imate i antifrost a i tada ???
inače ,puno je to novaca a uz malo više truda i traktorska cisterna dosta posla napravi, tja, pa to su 4 cisterne po 3000l, a u glavi mi se vrti nekakav deponator kao za gnojovku ali dvoredni

a kakva to ekstremna godina mora biti da naškodi šljivi
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Nemoj se ljutit' al' bez ovog podatak ne ide.

Ako nemaš podatak, moraš sam izmjerit. Uključi pumpu, namjesti tlak i kanta poznatog volumena, štoperica, 3 pokušaja i srednja vrijednost.
Nema druge.
:?
nema pločice na pumpi,ulaz i izlaz su 5/4 cola
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
nema pločice na pumpi,ulaz i izlaz su 5/4 cola
Kapacitet pumpe ti je gotovo ključan detalj.
Spomenuo si da imaš 40 stabala/redu odnosno 40x2 kapaljke=80 kapaljki od 4 lit./satu. Znači po redu treba 0,32 m3/sat (zanemarimo sada malo priču o tlaku).
E sada ako ti je pumpa kapaciteta 3,2 m3/sat teorijski možeš odjednom zalijevati 10 redova. Za 11 redova jednostavno neće biti vode.
Eto zašto treba znati kapacitet pumpe.

Ovako, bez tog podatka, može i ne mora raditi, ovisno o tome koliko ćeš radnih laterala otvoriti odjednom.
Međutim, to se onda zove pogađanje a ne projektiranje sustava.
:?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zvonis odakel mi 13 000 m2? Ovako prvo ti si rekao da je površina 1,3 Ha a drugo jedno stabo ti je na 5x4 = 20 m2 * 650 stabala = 13 00 m2 :)
Da opišem Zvonisov "križ". Voda je na 200 metara ispod nekoliko slojeva stijena od kojih je jedan čak debljine 30m. Znači bunar nula bodova. Voda u neograničenim količinama mu je na kilometar od voćnjaka. Problem je nizbrdica (kad se vrača uzbrdica) cca 90 m. Vozi malog 533 sa 2 kontenjera od 1000 litara. Pumpa benzincem u kontenjere, vozi kilometar teret uzbrdo, avladava 90 m visinske razlike i tako 6 puta da bi napuno 3 ili 4 tanka. Da bi to onda pustio za cca 2h. To nije lako i to je strašan pothvat, šljiva mu je vrhunska ali mi ga je žao jer će ubiti sebe, traktora i posao neće biti odrađen ni 1/3 kko treba. Njegov voćnjak je 5 godina, ima super herbicidni pojas, jako velike padove između voćaka jer je na brdu itd...

I dalje stojim kod tvrdnje da bez obzira na snijeg i proljtne padaline, šljiva treba 800 lit ako ne po kvadratu onda makar u zoni korijena sa vake strane stabla 1 m. 800/4 = 200. Kad smo bili kod onih španjolaca na predavanju, gledao se film o trešnjama, ne znam da li je tko primjetio njiovo navodnjavanje? 1" alkaten id oko stabla cca 1m inavodnjava. To je vegetacija stani pani, utrošak vode abnormalni, ali i onako je ne plaćaju po kubiku nego paušalno po hektaru 250 eura / godišenj i 500 eura / godišnje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Moje riješenje je bilo da se skuplja para, izvadi 4 šljive i napravi laguna od bar 100 m3.
Imam motor od tamića 80 ks zavrtimo ga i tera ovu pumpu...
pumpagore.jpg

Bilo bi nešto gore vode da rak raka :)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Kontam ova gore slika to je vjerovatno proracun za tu pumpu koju planiras goniti motorom od tama?
Kakva je to pumpa?
Ako je to to onda koliko ja mogu skontati ona bi trebala imati oko 15bara, pa trebala bi moci izbaciti gore vodu, njemu nije potreban gore pritisak vec samo da uspije izbacivati vodu. To ako eventualno nebi uspjelo onda bi se mogla dodati jos jedna pumpa da preuzima od ove i salje dalje. Sad svasta se moze napraviti samo od finansijskih mogucnosti zavisi

Zvonis@ kakava je mogucnost ( i finansiska i prirodna) da sebi iskopas akumulaciju od 1000-1500 m3 pa da se tu tokom godine skupi voda za navodnjavanje?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Voda u neograničenim količinama mu je na kilometar od voćnjaka....
Zašto se ne može iskoristiti ta voda? Pogotovo u nekoj kombinaciji klipne pumpe za punjenje akumulacije.
Nešto kao hidroelektrana na Zrmanji; pupma vodu noću (kada je jeftina struja), radi struju danju i prodaje je kada je skupa :p
 

Najnoviji postovi

Na vrh