• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Investicija 500 kn rezervar 1000 lit alkaten cca 200 kn 100 m kapaljke štelajuče 150 kn 100 kom u maloprodajnom dučanu prve kapaljke pritegneš zadnje otpustiš rezervar na palete koje skupiš po skladištima dižeš dok nisi zadovoljan i rješena stvar. Kontrolu kapanja izmjeriš sa par kanti na razmak,imam i tak složeno zalijevanje na šlauf i tuš metar visine rezervar i tuš šprica :supz: crijevo od 20 m.

Je ovo je super ideja.
Gledam ovako. Regulaciju napajanja mogu složiti tako da mi tajmer pali pumpu na x minuta pa onda mjerim koliko mi se dugo puni rezervoar i onda se automatski samoispražnjava voda.

Malo sam si kontal i vidim da bi bolje bilo da je spremnik jer mi je još uvijek voda puna pjeska :-(. još mi se nije napravio bunar kak treba.

Za spremnik sa vodom jel si mislio da se napravi nešto sam svoj majstor ili da postoji nešto gotovo za kupiti?

edit : uff pa sada vidim da postoje zgodni gotovi za te peneze. :)

edit edit: sada ne vidim ni jedan dučan koji prodaje spremnika na paletama. Jedino ih vidim na njuškalu :-(
 
Posljednje uređivanje:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ne ovo je krivo.
Na tlak utječe samo koliko je gornja razina vode viša od djela na kojem se mjeri tlak i otprilike iznosi 1 bar za svakih 10 metara. Bez obzira na veličinu spremnika.
E sada oblik rezervoara nije bitan za tlak - jedino što je bitno ako je veći onda je tlak manje mijenja s vremenom jer sporije pada razina vode u bazenu.
Ovo je ispravno,dakle situacija 8m3 u bazenu (rezervaru) 2•2 kad je pun i pustim znatno veči pritisak nego kad je napola nisu silosi đaba onak uski pa visoki i prvih 4m3 brze iscuri nego drugih 4.
Za spremnik sa vodom jel si mislio da se napravi nešto sam svoj majstor ili da postoji nešto gotovo za kupiti?

edit edit: sada ne vidim ni jedan dučan koji prodaje spremnika na paletama. Jedino ih vidim na njuškalu :-(
Kad ideš radnim danom u vočnjak na desnoj strani u Podotočju ima firma 3M imaju tih rezervara mislim da ih prodaju kad isprazne deterđente.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
malo tražim koju bi pumpu onda uzeo da znam ostalo projektirat i iznenadila me ova informacije.
Centrifugalne pumpe koje sam gledao u najslabijim verzijama imaju samo iskoristivost od 15% do 40%.
To nisam znao. Količina od 55W je dovoljna za 2m3 za jedan sat ubaciti na 10 metara visine teoretski- to bi u praksi bilo za 2m3 visinske razlike 10 metara treba barem 140 W pumpa.
 
Posljednje uređivanje:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
uff izbirsao sam si sada postove kaj sam postal.
Uglavnom bio sam kod 3m-a ali više nemaju kontejnere nego za sada imaju samo plastične boce od 220 litara bez pipe.

hep mi je potpuno otpao jer bi me došlo nekih 10-12 tisuća kuna.

zval sam za solarne komplete ali ti solarni kompleti za pumpat vodu koštaju 8 tisuća kuna.

ona sam si mislio obična pumpa kod pevca + solarne čelije. U toj kombinaciji vidim da mi pumpa od jedno 600 W bi bila dovoljna (duže bi radila ali bi bila dovoljna).

solarni komplet sam gledao kod solarnih panela.hr i tamo su mi dali ponudu od 11k kuna što mislim da je SF. čovijek bi mi dao instaliranu snagu od 1,5kw sa 6,4 kW baterija. To mislim da je too much. ono full too much.

Kaj vi mislite. Jel netko koristio kod vas fotonaponsku kombinaciju.
Joj vračam se natrag da je možda i za mali sustav najjeftinije kupiti benzinski motor.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Centrifugalne pumpe koje sam gledao u najslabijim verzijama imaju samo iskoristivost od 15% do 40%...
Centrifugalne pumpe su najveća tehnološka podvala :mrgreen: (pitaj strojare), ali su jeftine u izradi pa omjer plaćeno/dobiveno OK, i stoga se puno koriste.
Ako govorimo o pumpama, onda je klipna pumpa kraljica; puno veća iskoristivost, veći protok, veći tlak, gotovo besmrtna... jedino je izrada složenija i tehnički zahtjevnija, pa su stoga i proporcionalno skuplje (puno skuplje).
:D

uff izbirsao sam si sada postove kaj sam postal.
Uglavnom bio sam kod 3m-a ali više nemaju kontejnere nego za sada imaju samo plastične boce od 220 litara bez pipe.
Ako trebaš spremnike sa R-1 računom onda probaj pitat u Gradatinu (www.gradatin.hr).
Reparirani kontejneri od 1 m3 su 876,00 kn + PDV, dok su novi nekorišteni 1.664,00 kn + PDV.
Inače na crno idu za oko 500,00 kn i uglavnom se dobavljaju iz nekakvih tehnoloških pogona (prerada hrane, tvornica cigareta, tvornica papira i sl.). Znači, moraš znati nekog iz takvog pogona i nabaviti.
Pazi jedino da nisu iz nekog kemijskog pogona (boja, razređivači, otapala i sl.).
Nedaju se oprati i nisu iskoristivi za vodu.
:D

p.s. Ako već nabavljaš rabljene, traži da su sa većim otvorom na vrhu (ima sa manjim i većim). Kroz ove veće prođe potopna pumpa, i ako ti nekad to zatreba, bit' će ti vrlo korisno. :scratch
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Inače na crno idu za oko 500,00 kn i uglavnom se dobavljaju iz nekakvih tehnoloških pogona (prerada hrane, tvornica cigareta, tvornica papira i sl.). Znači, moraš znati nekog iz takvog pogona i nabaviti.
Pazi jedino da nisu iz nekog kemijskog pogona (boja, razređivači, otapala i sl.).
Nedaju se oprati i nisu iskoristivi za vodu.

Da tažim rabljene. Ne trebaju mi papiri :).
Za sada jedino vidim po njuškalu oglase.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Da tažim rabljene. Ne trebaju mi papiri :).
Za sada jedino vidim po njuškalu oglase.

"Petak na gorici" tak veliju domaći sajmeni dan tamo sam ja prije dvi god kupio i platio 100 eur-a čist ko suza sa velikim otvorom kaj veli Bobostar ako nema "nedjelja na jakuševcu".
Bobostar ima dosta rezervara od lože u ponudi bil se to dalo sčim oprat da služi za navodnjavanje?
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
"Petak na gorici" tak veliju domaći sajmeni dan tamo sam ja prije dvi god kupio i platio 100 eur-a čist ko suza sa velikim otvorom kaj veli Bobostar ako nema "nedjelja na jakuševcu".
Bobostar ima dosta rezervara od lože u ponudi bil se to dalo sčim oprat da služi za navodnjavanje?

To bi stvarno trebao pohoditi pa da vidim ako se kaj pronađe.

E i jedno pitanje za tebe. Ti si stavio kabl od reda do kučice pod zemlju samo zbog košnje ili još zbog nečega.
 
M

mučan

Guest
Da tažim rabljene. Ne trebaju mi papiri :).
Za sada jedino vidim po njuškalu oglase.

Ma da, tu kod nas su cca 500,600 kuna i nabaviš ih od neke firme koja se bavi sa kemikalijama.
Ispričat ću ti situaciju na kojoj sam radio pred mjesec dana, doduše radi se
o morskoj vodi i razlici visina od 1,5 metara.
Pumpa je trošila 8 A kod 12 v i uspjela je napuniti veliku vinogradarku kantu
od 500 l za 13 ravnih minuta (mjerio sam jer me je zanimalo)
Sve to napaja panel od 200 W.
Koliko bi on takvih kanti uspio napuniti u toku dana , neznam. U najgorem slučaju, ne ispod 10.
Opet ti ponavljam da panel, regulator i baterija koštaju nekih 3000 kuna.
Pumpe takvih karakteristika su ti kaljužne pumpe za brodove koje koštaju cca. 500-1000 kuna- imaju relativno veliki kapacitet ali ne postižu neke tlakove- ali ni ne trebaju nam, dosta nam je 0,5 bara za tih famoznih 4-5 m.
Vodi računa da ti sve ovo treba ljeti kada je sunca preko glave, dosta ti je taj 1 panel.
Netko je spomenuo klipnu pumpu, za ovu namjenu nema šanse..
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Vodi računa da ti sve ovo treba ljeti kada je sunca preko glave, dosta ti je taj 1 panel.

Da ovo je istina. Treba zaljevati od 5 do 9 mjeseca. a u 6 i7 mjesecu je najjače sunce.
Kada nema sunce nit potreba za navodnjavanjem nije toliko presudna. Ovo što mi je čovijek nudio za 11 kuna mi se čini ovekill jer bi sustav bio spreman za duplo jaču pumpu te bi imao backup za do 6 dana bez sunca.

Mislim da ću napraviti sljedeće. Prvo složiti pumpu u spremnik pa onda jednom napuniti preko agregata pa sa power metrom budem točno znal koliko mi je minimalno potreban solarni panel.

Joj kada napravim budem postal. Prvo u potragu za spremnikom.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
To bi stvarno trebao pohoditi pa da vidim ako se kaj pronađe.

E i jedno pitanje za tebe. Ti si stavio kabl od reda do kučice pod zemlju samo zbog košnje ili još zbog nečega.

Uglavno radi košnje i prolaza iz reda u red kad ideš sa strojem ili autom kamiončičem kad je berba a i zimi nesmrzava voda u tom glavnom vodu.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
jel se ne bojite krađe solaraca?? nije baš jeftino da bi bilo samo na njivi ili u voćnjaku. mislim da kod mene nebi izdržali ni tjedan dana! mislim da je bolje rješenje agregat i pumpa. neki dan u lidlu bio 4kw za 1800,00kn.

sva priča oko navodnjavanja mi izgleda strašno skupa i komplicirana, pogotovo ko ima više od 3ha voćnjaka. ne kažem tko ima 1-2ha. koliko treba sezona da bi se uopće vratili novci?
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
264
koliko treba sezona da bi se uopće vratili novci?
Pa vrlo brzo :scratch

Dovezao sam opremu sa 400 metara cijevi, koju sam platio 120.000 kuna...
...S navodnjavanjem bi se prinos trebao povećati za 180 tona, što je dodatnih 180.000 kuna, pa će mi se navodnjavanje i s nekom realnom cijenom isplatiti – računa.
 
M

mučan

Guest
jel se ne bojite krađe solaraca?? nije baš jeftino da bi bilo samo na njivi ili u voćnjaku. mislim da kod mene nebi izdržali ni tjedan dana! mislim da je bolje rješenje agregat i pumpa. neki dan u lidlu bio 4kw za 1800,00kn.

sva priča oko navodnjavanja mi izgleda strašno skupa i komplicirana, pogotovo ko ima više od 3ha voćnjaka. ne kažem tko ima 1-2ha. koliko treba sezona da bi se uopće vratili novci?

Stari, nema tu skupo i komplicirano. Ako imaš voćnjak i ako bi želio imati plodove, MORAŠ navodnjavati. Sve ostalo je kockanje u pravom smislu riječi.
Opet se vraćam na Izraelce koji rastežu cijevi po pustinji i sade, ili Holanđane
koji zabadaju pruće u plitko more tako da im ostane mulj i za koju godinu plodna zemlja...Njima je još skuplje i kompliciranije, a primjećujem da ljudima ide malo bolje nego nama
A sa tim agregatom od 1800 kuna ćeš navodnjavati vrlo kratko...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
jel se ne bojite krađe solaraca?? nije baš jeftino da bi bilo samo na njivi ili u voćnjaku. mislim da kod mene nebi izdržali ni tjedan dana!

Ma puno je tjedan dana kada bi lokalni čejeni skužili,iste noći:mrgreen:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Opet se vraćam na Izraelce koji rastežu cijevi po pustinji i sade, ili ...
Davno je priča o natapanju izašla iz okvira Izraela. Evo jedne slike iz Saudijske Arabije, u vremenskom razmaku od 25 godina (1987 do 2012).
[IMG=http://img513.imageshack.us/img513/2717/natapanjepustinje2012go.jpg][/IMG]

p.s. Obratiti pažnju na detalj da su sva polja okrugla (koriste se kišna krila; rotacijska; i obrada polja je također u krug (nema praznog hoda traktora, niti uvratina)). Ekonomija :rolfer:

p.s.s. Slika je velika, pa je stavljen samo link 8)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobostar ima dosta rezervara od lože u ponudi bil se to dalo sčim oprat da služi za navodnjavanje?
Možeš to oprati Ivasolom, pa onda klasični deterđent i topla voda. Ali mislim da je teško to 100% oprati.
Vidim da neki i u tome voze vodu (a sigurno ga nisu oprali Ivasolom), ali ja nisam baš za to.8)
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Davno je priča o natapanju izašla iz okvira Izraela. Evo jedne slike iz Saudijske Arabije, u vremenskom razmaku od 25 godina (1987 do 2012).
[IMG=http://img513.imageshack.us/img513/2717/natapanjepustinje2012go.jpg][/IMG]

p.s. Obratiti pažnju na detalj da su sva polja okrugla (koriste se kišna krila; rotacijska; i obrada polja je također u krug (nema praznog hoda traktora, niti uvratina)). Ekonomija :rolfer:

p.s.s. Slika je velika, pa je stavljen samo link 8)

Pa nije baš sve tak idealno. Saudijska arabija je imala plan samodostatnosti tako da crpi vodu i time napaja svoju pustinju gdje onda uzgajaju žito i ostalu hranu.
ali je problem u tome što su se oni oslanjali na fosilnu vodu koja se nalazi na velikoj dubini. Ta voda je tamo dospjela za vrijeme zadnjeg ledenog doba i nije obnovljiva. oni su crpili tu vodu i time zaljevali. Ali su na kraju odustali te će se do 2016 skoro sve subvencije ugasiti (voda besplatna a nafta skoro opet besplatna + državna garancija otkupa). Prebrzo su počeli crpiti vodu tako da je sva voda u opasnosti dali će uopće biti te vode u sljedećih x godina. (navodno su iscrpili 4/5 sve fosilne vode).

A inače prije toga je bilo zanimljivo jer je saudijska arabija bila jedan od velikih izvoznika žita :).
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Možeš to oprati Ivasolom, pa onda klasični deterđent i topla voda. Ali mislim da je teško to 100% oprati.
Vidim da neki i u tome voze vodu (a sigurno ga nisu oprali Ivasolom), ali ja nisam baš za to.8)

A kad bi ga malo podlio benzinom i zapalio, prije napravit veči otvor ak ga nema pa onda oprat...
 
M

mučan

Guest
Davno je priča o natapanju izašla iz okvira Izraela. Evo jedne slike iz Saudijske Arabije, u vremenskom razmaku od 25 godina (1987 do 2012).
[IMG=http://img513.imageshack.us/img513/2717/natapanjepustinje2012go.jpg][/IMG]

p.s. Obratiti pažnju na detalj da su sva polja okrugla (koriste se kišna krila; rotacijska; i obrada polja je također u krug (nema praznog hoda traktora, niti uvratina)). Ekonomija :rolfer:

p.s.s. Slika je velika, pa je stavljen samo link 8)

Nemoguće 1987...sigurno si nešto krivo vidio.
Šta toliko imamo kasno paljenje?
Ali mi ćemo zato večeras na televiziji govoriti kako imamo u planu velike projekte u navodnjavanju.
I to odmah nakon reportaže sa Marsa kako ono vozilo analizira neki kamen...:madmana:
 

Najnoviji postovi

Na vrh