• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pitanje za bobu ( a i ostale )
da li je dosta 600l vode po stablu ( voćki - odrasloj ) u sezoni suše. npr. godina kao ova i zaliješ svaku voćku sa 200l / mjesečno 7.,8., i 9mj. ( valjda bi onda u listopadu pala neka kiša )?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
pitanje za bobu ( a i ostale )
da li je dosta 600l vode po stablu ( voćki - odrasloj ) u sezoni suše. npr. godina kao ova i zaliješ svaku voćku sa 200l / mjesečno 7.,8., i 9mj. ( valjda bi onda u listopadu pala neka kiša )?

Malo ti je to 200lit mjesečno moraš uzeti u obzir da 50% ispari,i sam tako poljevam kao ti ili misliš tako ,ali bolje tako nego nikako.
Teoretski bi bilo dovoljno da se zadrži vlaga nekako npr crna folija ali onda miševi uf,bolje da ne znaš.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
pitanje za bobu ( a i ostale )
da li je dosta 600l vode po stablu ( voćki - odrasloj ) u sezoni suše. npr. godina kao ova i zaliješ svaku voćku sa 200l / mjesečno 7.,8., i 9mj. ( valjda bi onda u listopadu pala neka kiša )?
Poprilična je to količina vode; skoro 50 lit/tjedan.
Za preživljavanje dovoljno; a za postizanje punog uroda, trebalo bi znati više varijabli (dubina tla, kapacitet tla za vodu...).
U ovim ekstremnim uvjetima prosječno isparava oko 2,5-5,0 mm/m2 površine voćnjaka, pa bi tih 50 lit. trebalo biti dovoljno za preživljavanje.
:rolleyess:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...ali je problem u tome što su se oni oslanjali na fosilnu vodu koja se nalazi na velikoj dubini. Ta voda je tamo dospjela za vrijeme zadnjeg ledenog doba i nije obnovljiva....
Zanimljiva je ta priča o fosilnoj vodi (koristili su je i druge zemlje bliskoistočne regije, te naročito Libija i Gadafi; sada (s)pokojni, :oops:; koristi se čak i u Indiji). I onda ista priča kao oko nafte; ima je, nema je, ima je, nema je....
No, u svakom slučaju, gospodarenje vodom (pogotovo pitkom) postaje strateško pitanje, a poljoprivreda je samo jedan od strateških korisnika (uz industriju, turizam i urbana područja).
Hrvatska je po tom pitanju, gotovo najbolje pozicionirana zemlja, na ovom dijelu planete.
Ako govorimo o Slavoniju; okružuju je tri rijeke (Sava, Drava i Dunav), koje naročito u jesensko-zimskom periodu imaju gotovo neograničene količine vode. Šest mjeseci kasnije; slika spaljene zemlje :shock:.
Zagrebačka regija (tu uključujem i Karlovac i Sisak) - Sava i Kupa sa pritocima, tijekom zime naplavna, tijekom ljeta... voćnjaci bez vode.
Dalmacija - područje 4 veće rijeke (Cetina, Zrmanja, Krka, Neretva) i milijuni milijuna hektolitara slatke vode koja razrijeđuje more... bez komentara.
I onda Istra (moj zavičaj :)); jedna jedina akumulacija; početak projekta 1962, završetak 1987 (35 godina kasnije), i zahvat oborinskih voda sa manje od 10% površine poluotoka. A ostali dio poluotoka ? Kao i u Dalmaciji; milijuni i milijuni hektolitara slatke vode koja završava u moru (mogli bi pokrenuti projekt naseljavanja žaba u priobalnom području mora).
A tehnološke vode? Nema nula koje to mogu obračunati. Gdje završava oborinska kanalizacija urbanih središta i autoputeva....
To je zemlja Hrvatska; s jedne strane trilijuni hektolitara vode koja se ne čuva, niti koristi.... a s druge strane spaljena zemlja.
To samo kod nas ima. :weedman:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Poprilična je to količina vode; skoro 50 lit/tjedan.
Za preživljavanje dovoljno; a za postizanje punog uroda, trebalo bi znati više varijabli (dubina tla, kapacitet tla za vodu...).
U ovim ekstremnim uvjetima prosječno isparava oko 2,5-5,0 mm/m2 površine voćnjaka, pa bi tih 50 lit. trebalo biti dovoljno za preživljavanje.
:rolleyess:

hvala obojici. to bi možda bila količina i za 2mjeseca ( 7. i 8. znači 300l/mjesec ) jer mi u 9 već ide berba i bolje je možda više zaliti u ova dva ljetna mjeseca, a rujan po potrebi.
bobo zemlja je standardna kao u slavoniji. na jednoj njivi imaš 2-3 vrste zemlje. i crnice i bjelice, a i ilovače. tako da je teško reči koju češ uzeti kao parametar.

što se tiče moje lokacije odmah kraj mene je predviđeno ogromno jezero. ali prije 30g i ništa do danas. ima rječicu koja bi ga napajala i trebaju samo napraviti branu jer je prirodna uvala. ali naravno da je to kod nas vrijednost posla od tko zna koliko mil.$ jer dok se svi namire za bagere i gorivo ništa ne ostane.
 
M

mučan

Guest
hvala obojici. to bi možda bila količina i za 2mjeseca ( 7. i 8. znači 300l/mjesec ) jer mi u 9 već ide berba i bolje je možda više zaliti u ova dva ljetna mjeseca, a rujan po potrebi.
bobo zemlja je standardna kao u slavoniji. na jednoj njivi imaš 2-3 vrste zemlje. i crnice i bjelice, a i ilovače. tako da je teško reči koju češ uzeti kao parametar.

što se tiče moje lokacije odmah kraj mene je predviđeno ogromno jezero. ali prije 30g i ništa do danas. ima rječicu koja bi ga napajala i trebaju samo napraviti branu jer je prirodna uvala. ali naravno da je to kod nas vrijednost posla od tko zna koliko mil.$ jer dok se svi namire za bagere i gorivo ništa ne ostane.

Ima jedna jako bitna stvar kod svega toga- barem kod manjih zasada- malčiranje. Gledam malo razliku ispod voćaka gdje je gola zemlja i gdje je 10 cm
usitnjene slame. Ono gdje je gola zemlja zaliješ i za dva sata nema više.
Temperatura zemlje na 2 cm je preko 50 stupnjeva garant.
A gdje je slama zemlja je vlažna 3-4 dana, a pošte je slama svijetla i odbija sunce temperatura zemlje je 20-ak stupnjeva niža.
Nekako mi se čini da bi najbolje bilo harati okolo sa malčerom i svu tu usitnjenu
masu nositi ispod voćaka, a ispod nje staviti cijev kap na kap
To mi se čini nekako dugoročno najodrživije pošto se ne troši puno vode, a i voda koja je u tlu od proljetnih kiša kasnije ispari...
Zna li netko podatak o prosječnim ukupnim godišnjim količinama padalina za npr. Zagreb, Rijeku i sl?
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
ja inače kosim šljivar štilovom flaksericom i to mama pograbi oko šljiva, susjeda je lani bila ljuta kako se kod nas šljive zelene, jer kada padne kiša. ta trava drži vlagu još 10 dana, a ista stvar je i kada zaljevaš.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...
I onda Istra (moj zavičaj :)); jedna jedina akumulacija; početak projekta 1962, završetak 1987 (35 godina kasnije), i zahvat oborinskih voda sa manje od 10% površine poluotoka. A ostali dio poluotoka?...
Evo, da ispravim i sam sebe.
Akumuljacija Butoniga (jedina u Istri) ima slivnu površinu od 73 km2, a površina županije je 2.820 km2.
Znači akumulacija se puni sa površine od 2,6% teritorija županije !!!! A površinske vode sa ostatka teritorija (97,4%) puni more. :(

Za one malo starije, koji znaju za Mladena Delića; on bi to rekao "Ljudi moji, pa jeli to moguće !!!".
A ja bi mu odgovorio: Pa to je nova Hrvatska, gospodine Mladene... :weedman:
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
neuspio pokušaj traženja kontejenra u gorici. Izgleda da moram otići na jakuševac za spremnik za vodu ili njuskalo
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Evo, da ispravim i sam sebe.
Akumuljacija Butoniga (jedina u Istri) ima slivnu površinu od 73 km2, a površina županije je 2.820 km2.
Znači akumulacija se puni sa površine od 2,6% teritorija županije !!!! A površinske vode sa ostatka teritorija (97,4%) puni more. :(

Za one malo starije, koji znaju za Mladena Delića; on bi to rekao "Ljudi moji, pa jeli to moguće !!!".
A ja bi mu odgovorio: Pa to je nova Hrvatska, gospodine Mladene... :weedman:
Najgore je što ima takvih HR nebuloza i u drugim sektorima npr energetika.
Si vidio sliku jučer u 24 to jezero pao nivo da je vidit nekadašnji mlin atrkcija za domače koji pamte kak je bilo.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
neuspio pokušaj traženja kontejenra u gorici. Izgleda da moram otići na jakuševac za spremnik za vodu ili njuskalo

E jbg-a slab petak na gorici :rolleyess:(trnutno sam na krku u krku)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nije, u Osijeku je ;) Otišao zalijevati šljive da dobije na tonaži ;) Inaće sam bio u Krk na Krku u Hotelu Dražica, 6 mjeseci za ratnih godina.
http://www.hotelikrk.hr/?lang=hrvatski/prva&dir=galerija
Hotel na jednoj strani, srednja škola na drugoj strani, moraš proći cijeli grad do škole, nije mi jasno što su domoroci čuvali kčerke i zatvarali šalokatre kad smo prolazili ;)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Trenutno riva slušam Vrbosicu uzivo a sutra gas kuči gotov godišnji :(
Inače apartman u ul krčkih iseljenika , si tu možda ?
imam apartman u starom dijelu grada,a trebam ovih dana nešto voziti pa sam mislio da popijemo koju:partyman:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
imam apartman u starom dijelu grada,a trebam ovih dana nešto voziti pa sam mislio da popijemo koju:partyman:

Evo me doma, šteta da se nevidismo tamo al biče prilike,inače na krku ti je jesen lišče žuto mislim na hrastove u unutrašnjosti nedaj bože kakvog požara.
Ste gledali dnevnik kak na cresu divljač pije morsku vodu i ugiba, strašno.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
E jel negdje znate gdje mogu tražiti pumpu za vodu 24 voltnu DC.
Do sada sam bio dosta neuspješan :-(.
 

Najnoviji postovi

Na vrh