• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Koje mjesto je najkritičnije?
Spojevi unutar panela, dihtanje donje, nosive ploče s okvirom, MC4 konektori izvana...
Mislim da je to kritičnije kad ima više paralelnih petlji (na komercijalnim elektranama) nego kod kućnih "igrački".
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
@bubamarac,
čitajući forume, primjetil sam da se uglavnom inverter kupuje slabiji od vršne snage panela. Ima logike jer je pitanje koliko vremena će paneli raditi vršnom snagom, ako uopće hoće. Sviđa mi se tvoja nabava jačeg invertera, i za koju godinu samo povečati polje panela.
Kako se to rješava u projektu i s elektrom? Pretpostavljam da s elektrom imaš ugovoreno (zakupljeno) 8 kW povrata u mrežu.
Nisam imao problem s Hep-om. Inverter je prema mreži ograničen na 6.3 Kw.
Za projekt isto nije bilo problema.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako dobro razumijem, s HEP-om imaš ugovoreno 6,3 kW snage FNE, a u projektu i stvarnosti je inverter 8 kW ograničen na 6,3 kW. Koliko ti je limitirana potrošnja iz mreže?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Evo kod mene FNE složena, pušten inverter privremeno za probu u pogon i sad smo ga isključili dok ne dobijem dvosmjerno brojilo. Nego da vas pitam: sada imam brojilo trofazno tip ISKRA PLC AM 550 TD1.12, da li stvarno to brojilo broji duplo ako guram u mrežu? To sam načuo od jednog projektanta?

Malo razmišljam da pustim FNE da radi da mi barem dnevnu potrošnju pokrije,.,,,no ne usudim se bez dozvole HEP-a

E da, ne mogu naći nigdje na tom digitalnom brojilu koji parametar prikazuje trenutno potrošeni broj kWh?
postoje parametri 1.8.1.1 1.8.1.2 itd no to prikazuje samo kwh očitane na početku i kraju mjeseca za prethodni mjesec. Da li netko ima uputstva za to brojilo i koji parametar pokazuje povećanje kWh kako se troši?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Zatraži od projektanta sve upute i za brojilo, on to "mora znati", da bi mogao to projektirati.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Zatraži od projektanta sve upute i za brojilo, on to "mora znati", da bi mogao to projektirati.
Ovo ti je dobra fora dva imam oba neznaju niš

Ne me krivo razumjeti, u pravu si 100%. A ja nisam znal da tak malo znaju o HEP strani. Sve znaju o solarkama kak god ih okreneš, no vele da je HEP država u državi i gotovo da su svi projektanti na ratnoj nozi s njima...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Jedino ak su pojedini parametri isključeni.
AM550 inače pokazuje trenutni +P, - P, +E, - E...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Zj kaj je kaj? ne delam na elektri da bi znal, treba mi da vidim da li mi se "brojčanik" vrti. Koliko sam vidio sve te kratice kad se šaltaju su statičke, nigdje ne vidim promjenu na "više". koliko sam vidio po ispisu zadnjeg računa, šaltaju se početno i konačno stanje očitanja više i niže tarife za pretrhodni mjesec i neke druge gluposti kaj ne razmem jer nigdje ne piše kWh
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Ovo te zanima:

1.8.0 = Ukupno potrošeni kWh
1.8.1 = potrošeni kWh u VT
1.8.2 = potrošeni kWh u NT

2.8.0 = Ukupno predani kWh
2.8.1 = predani kWh u VT
2.8.2 = predani kWh u NT

Stanja se mijenjaju nakon nekog vremena, pa moraš gledati razliku između dva očitanja. Brojilo računa energiju u 15 minutnim razdobljima, pa pričekaj da se promijeni stranje na brojčaniku.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
ZJ, tebe treba nagraditi....
E to me zanima....
Posumjnal sam na 1.8.0 no nisam raspoznal. za 2.8.0 nisam znal.

Pazi ti ovo, onda ja već imam nutra dvosmjerno brojilo? a platio zamjenu

Vidi ZJ, u pravu si, prvi predani kW su tu...
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    14.6 KB · Pregleda: 14
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Nemaš. Pri nama je bilo brojilo Landys&Gyr i imalo je sve te rubrike, ali su ga ipak mijenjali za AM550.

Ne vidim na instalaciji komunikacijski kabel. Jesu li ti ugradili "smart meter" i povezali ga s izmjenjivačem?
20230424_092158.jpg
Ako jesu, možeš proizvodnju ograničiti na "zero export", pa će ti FNE pokrivati samo potrošnju, bez da gura energiju u mrežu.

Usput, jako je lijepa vanjska montaža, ali sama instalacija ispod izmjenjivača je katastrofa...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Nemaš. Pri nama je bilo brojilo Landys&Gyr i imalo je sve te rubrike, ali su ga ipak mijenjali za AM550.

Ne vidim na instalaciji komunikacijski kabel. Jesu li ti ugradili "smart meter" i povezali ga s izmjenjivačem?
View attachment 59954
Ako jesu, možeš proizvodnju ograničiti na "zero export", pa će ti FNE pokrivati samo potrošnju, bez da gura energiju u mrežu.

Usput, jako je lijepa vanjska montaža, ali sama instalacija ispod izmjenjivača je katastrofa...
ZJ, imam power meter isti kak ti od Chinta, joj naježil sam se kad sam to videl jer ga ne volim. Chint je kinez i pred 5 let smo imali požar u tvornici na jednom sklopu osigurača i mrzim ih no nisam vidio da buju mi to poslali jer nije u ponudi bil specificiran tip...

Da svitke i chint imam u kući dolje između limitera i potrošnje (svitki po fazama), a RS 485 je komunikacija prema Huawei inverteru.

Instalacija ispod izmjenijvača je lijepo posložena bum danas slikal, ovo je bilo usred strke jer je došal projektant ispitivat. Ma odlično su to napravili, otvorim ja danas to malo...

E mogal bi ograničiti ali sa Huawei 12 kw ne dolazi dongle koji je za komunikaciju, a preko servisnih postavki servisera nije moguće podesiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Taj Chint je rebrandiran kao Huawei ... i nema brige z njim ako je ispravo zaštićen.
Moj je pokazival 7kWh manje od brojila na potrošenih ~6700kWh, dakle griješi 0,1%.

Instalacija ispod izmjenijvača je lijepo posložena bum danas slikal, ovo je bilo usred strke jer je došal projektant ispitivat. Ma odlično su to napravili, otvorim ja danas to malo...
Nisam mislil na ljepotu, nego na izvedbu. Poklopci mogu sakriti svašta... ne bi o tome ovdje.

E mogal bi ograničiti ali sa Huawei 12 kw ne dolazi dongle koji je za komunikaciju, a preko servisnih postavki servisera nije moguće podesiti.
S mojim je došel EM i dongle?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
EM je što? i dongle je serijski s njim došal kod tebe?

Poklopce ti bum sve skinul i poslikal, i ja sam strujić, ali procesno računalstvo, moram malo prčkati :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
EM = Energy meter, power meter, smart meter... kak ga tko već zove

Da, došel je dongle (LAN/WiFi) u kutiji izmjenjivača.
 

Najnoviji postovi

Na vrh