• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Omotači bala

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ali ja planiram samo lucerke oko 350bala da radim+grasak i sirak ako radio,po 100 bala najmanje,a ima 3 omotaca u mom kraju jedan koriste njih troje pa ni ne mogu radit usluge jedan je najveci proizvodjac pa onda nestigne ni sebi dok jedan ne radi drugome..A msl nisu mi ni nesto jako blizo nijedan.
U biti ja svakako planiram kuci umatat bale,pa onda kad vec skidam s prikolice direktno na omotac,a jedino to rezanje ali mozda bi mogao smiliti nacin da ugradim neki hvatac tj rezac folije.
Mani se ovakvog omotača,nemoj ni pomišljat na to...

Omotač mora sam uzimat balu,i to je kraj priče...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Nađeš polovni na internetu i to kakvi,nigdje nepiše da mora biti novi.
Šogor je uzeo polovni Wolagrio fs35 sa bočnim utovarom i radi odlično. On radi godišnje oko 100 bala ai mi isto tak znači to je oko 200 bala na godinu. Jedino ako bude neko zvao za uslužno baliranje.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Kad moram dati najmanje 8 hilj za maskarov,ili da uvezem neki koji napolju kosta 4hilj :/
Ali ako vec svakako planiram kuci da radim i kad skidam s prikolice svedno mi ocu u kamaru ili na njega ne?
samo je pitanje kolko on brzo moze da omota.
Msl slazem se ja sa vama da je samoutovar super,samo sto mogu imat jos neku masinu,s obzirom da je ovo bas razlika u ceni...a mozda bi se dalo napravit taj samoutovarmu selu ima jedan koji je na stare berace za kukuruz bez bunkera pravio bunkere i sve pomerljivo na hidrulicne klipove pa virujem da bi on mogao napraviti i to ako bi mi bilo potrebno,jel imate sta jos da zamerite tom omotacu?
mene interesuje kako oni dobijaju pogon? predpostavljam da je uljem ali me interesuje kako,da li treba poseban izvod za hidromotore ili se prikoca kao kad kipuje prikolica jednosmeran izvod ili na jedan ceo par?
 
Posljednje uređivanje:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Preko izvoda za hidrauliku se kopča omotavač da bi bio u pogonu stol i sve ostale komande osim elektronike koja se kopča večinom na onaj izlaz za upaljač. Na traktoru moraš imati najmanje 2 para hidraulike jer ti taj sistem kruži u krug. Mora ulje kružiti da bi se stol okretao na kojemu je bala.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
72
Kad moram dati najmanje 8 hilj za maskarov,ili da uvezem neki koji napolju kosta 4hilj :/
Ali ako vec svakako planiram kuci da radim i kad skidam s prikolice svedno mi ocu u kamaru ili na njega ne?
samo je pitanje kolko on brzo moze da omota.
Msl slazem se ja sa vama da je samoutovar super,samo sto mogu imat jos neku masinu,s obzirom da je ovo bas razlika u ceni...a mozda bi se dalo napravit taj samoutovarmu selu ima jedan koji je na stare berace za kukuruz bez bunkera pravio bunkere i sve pomerljivo na hidrulicne klipove pa virujem da bi on mogao napraviti i to ako bi mi bilo potrebno,jel imate sta jos da zamerite tom omotacu?
mene interesuje kako oni dobijaju pogon? predpostavljam da je uljem ali me interesuje kako,da li treba poseban izvod za hidromotore ili se prikoca kao kad kipuje prikolica jednosmeran izvod ili na jedan ceo par?

ja isto omatam kod kuče. skinem utovarnu rampu da ne smeta i krcam direkt gore. dok se bala omotava predhodnu omotanu balu slažem na hrpu te onda idem na prikolicu po drugu balu. dok ja dođem sa drugom balom ona prva je več omotana i iskipana te preostane samo stavit gore balu da se omotava a omotanu vozit opet na hrpu i tako cijelo vrijeme u krug. vremena čekanja nema. jedino moraju biti dva traktora i dva čovjeka. Ili ako kupiš omotač sa daljinskim upravljanjem možeš raditi sve sam.
evo par primjera: http://www.youtube.com/watch?v=N9XhJ4kthuI&feature=related ili
http://www.youtube.com/watch?v=7IWuOzYgbiI
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Pa nije meni problem da su dvojca,a verovatno taj daljinski imaje neke ozbiljnije firme,no ne znam.
Dado121
da da to je onda jedan par(dva izvoda).
A jel smeta sto bi ja npr klinom iso po balu i moram ju busit? il bi bilo bolje da ipak napravim vilicu kao sto vecina kod vas u hr ima??
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ako ti je bala omotana onda bi bilo najbolje uzeti vilice jer je šteta da se omotana bala podere.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
A necu ja omotanu balu busiti nego samo dok ne omotam tj dok ne donesem kuci,omotane cu rucno okrenuti,il vec nzm ni ja kako mozda ostavim tako kako iskipujem.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Neomotane bale kak dovezeš kući nije bitno,samo ti je najbitnije da ako sjenažu (zelenu travu) omotaš da se neprobode ili ako se probode to zaljepiš. Zelene bale najbolje da slažeš na guzicu na ravnu stranu nikako na okruglu jer se onda bala slegne i nečeš je moči nagrabit na vilicu,te je nečeš moći odmotat od špage ili mrežice ovisno sa čime baliraš.
 
M

mirsad

Guest
picture.php

pozdrav svima, evo jedna slika omotaca ,moze motat balu od 120 pa do 180 koristi foliju 750 i500 sammo pono bolje koristiti 750, 18 krugova 4 sloja najlona.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
El ti nije malo 4 sloja najlone,el ti se nekvare bale ili neprobodu??
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ne kužim vas. kaj 4 sloja u 18 krugova. pa na 24 kruga vam se samo 2 sloja omota, ako je samo jedan najlon 750. jedino ako su 2 onda kolko znam je na 12.
ja dok svoje zamatam na750 foliji, tek na 11 krugu mi zatvori balu i na 12 poćne tek loijepiti ponovno na najlon i omotaš još jedamput i to vam je 2 sloja. jedino osovce kako stoje je više namotaja jer stamo stalno prekriva i zato se postavljaju odma onako.
 
M

mirsad

Guest
ma nije malo sijnaza se ne kvari. Kikic 9 krugova zatvori bal ato je 2 sloja jer folija 750 preklapa se na pola itu imas odma duplu foliu.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
da upravu si. pola najlona zatvara balu.:madmana: ali kod mene je bala 120x120 i meni ju tek zatvara na 11 okretaju ne na 9.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
da upravu si. pola najlona zatvara balu.:madmana: ali kod mene je bala 120x120 i meni ju tek zatvara na 11 okretaju ne na 9.

Onda je greška u omotaču..

Moje bale su 130×130,i zatvara s 8 krugom..
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Neomotane bale kak dovezeš kući nije bitno,samo ti je najbitnije da ako sjenažu (zelenu travu) omotaš da se neprobode ili ako se probode to zaljepiš. Zelene bale najbolje da slažeš na guzicu na ravnu stranu nikako na okruglu jer se onda bala slegne i nečeš je moči nagrabit na vilicu,te je nečeš moći odmotat od špage ili mrežice ovisno sa čime baliraš.

Planiram lucerku radit,e tako bas planiram i slagat,al kipovat omotacem,i stavit jednu fosnu kad je iskipa da se odma prevrne na stalno misto,i vise je nedirat do koriscenja,naravno pazit da se ne podere nejlon.
Jel neko zna kolko je potrebno da se omota jedna bala u minutama? i od ceg zavisi brzina omotavanja? kako se to da regulisat,i pri kupovina na sta obratiti paznju?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Neki omotavači imaju svoj regulator gdje se štela koji max. protok ulja može primiti u minuti a najviše ti to ovisi o traktoru koju pumpu ima,koliko on litara ulja tera u minuti. A to nemožeš na traktoru štelat osim kolko mu daš gasa toliko on ulja tera. Što je veči gas to če se omotač brže vrtjeti.
 
M

mirsad

Guest
Broj okretaja bale na stolu zavisi od zupcenika koji se nalazi iza onog crnog poklopca, ja imam dva zupcenika, jeden stavljam za foliu 750 a drugi za foliu 500 itu on ima gresku.zupcanik je jedan veci adrugi manji.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Broj okretaja bale na stolu zavisi od zupcenika koji se nalazi iza onog crnog poklopca, ja imam dva zupcenika, jeden stavljam za foliu 750 a drugi za foliu 500 itu on ima gresku.zupcanik je jedan veci adrugi manji.

ovo samo vrijedi za broj okretaja bale na stolu,a za brzinu omatanja je ovo:

Nije isto traktor s pumpok protoka 30l/min ili protoka 50l/min...
 
M

mirsad

Guest
za utrosk vremena kod omotanja bale jeste da igra protok ulja na traktoru, ali za kikicev problem je taj sto sam naveo gore.
 

Najnoviji postovi

Na vrh