• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

allenp

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
48
imam drugogodišnji mladi kućni vinograd, mali iza kuće, 50ak trsova, 25 od toga crno grožđe koje je već zrelo (zweigelt), mislio sam ga ostaviti još koji dan da se što više šećera nakupi.

zanima me kako izvesti prozivodnju prve litre crnog vina, sa otprilike 20-25 grozdova? znači radi se o iznimno maloj količini vina, ne znam koliko se od tog može dobit, litru dvije možda, ako...

s obzirom da nemam takvu malu bačvicu koja ima pipu s donje strane, mogu li recirkuliranje tj odtakanje izvesti pumpom?

ono uzet neki lonac limeni, u njemu zdrobit masulj i ostavit ga da zavrije, miješat kominu s vrha i kada je vrijeme, recirkulaciju izvest guranjem crijeva pumpe na dno posude i pretakanjem na gornju stranu.

na kraju za tiho vrenje upotrijebit staklenu flašu?

na kojoj bi temperaturi trebalo izvodit vrenje? sada je vruće, a koliko sam vidio temperatura bi trebala biti 12-20 stupnjeva? prostorija s tako niskom temperaturom baš i nemam..
 
B

BAGERISTA

Guest
Bit če slika,,,,evo spremamo se pobrat muškat,,,,jer je dozrio do kraja,,,tako da sutra se trga,,nema ga puno,,njega imam red i pol,,,ali krcat je da je milina za vidit...:supz::supz:......
 
B

BAGERISTA

Guest
Da roknemo i koju sliku ode,,,na ovu temu..........
Evo ga sprema se i pere,,,posude,,,i sve ča gre,,,nešto se je ipraznilo,,pa se pere,,,i sprema za trgadbu(berbu grožđa),,,sutra deremo muškat u konobu,,,,spreman je da postane vino..:partyman::partyman:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Malo se i konoba oprla,,,i uredila..........


Uploaded with ImageShack.us
A i ovo ide uz vino,,,kažu svi.....................:partyman:


Uploaded with ImageShack.us
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
samo da vino ne pokupi miris po tome kaj ide uz vino :finga:

:partyman:
 
B

BAGERISTA

Guest
Neče ne ne sekiraj se,,,,,,:p,nije nikad do sad,,,,,samo dobije stomak iznutra miris po njemu:lol::lol::lol::weedman:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Zaista prekrasno, kod nas je gotovo ne moguće imati tako zdravo grođe..:prayer:, doduše zbog manjka padalina i naše je zdravije....
Nego, jel to ta čuvena Malvazija.....trebalo bi to probati...jer jednom davno sam pio u Zgu neku Malvaziju i moram priznati nije mi baš sjela....bila je malo trpka i suha...ne znam jel to stvar ukusa(navika) ili nešto drugo...jer sam jednom bio razgovarao sa jednim Istraninom koji je rekao da je to bio neki bućkuriš, a ne Malvazija...
 
B

BAGERISTA

Guest
Zaista prekrasno, kod nas je gotovo ne moguće imati tako zdravo grođe..:prayer:, doduše zbog manjka padalina i naše je zdravije....
Nego, jel to ta čuvena Malvazija.....trebalo bi to probati...jer jednom davno sam pio u Zgu neku Malvaziju i moram priznati nije mi baš sjela....bila je malo trpka i suha...ne znam jel to stvar ukusa(navika) ili nešto drugo...jer sam jednom bio razgovarao sa jednim Istraninom koji je rekao da je to bio neki bućkuriš, a ne Malvazija...

Je,,malvazija je ovo di je još za pobrat,,nači nije još zrela,,,,a jučer smo brali muškat,,,i on ima malo sušlji okus,,,,u ustima,,,,,,ali jako dobro je i muškatana malvazija,,koje ide 10%,na malvaziju muškata..................e taj ruši s nogu..

Ove godine je grožđe super zdravo,,,i trebala mu je jedna kiša,,,evo jučer mijerija,,,,između 15-17,,,je imalo šečera u muškatu,,,a na kraju i dobro je s obzirom na vrime,,i bez kiše,,,trebala mu je doč jedna kiša prije mijesec dana,,,i onda ovo toplo,,,,ali opet dobro,,,evo kuha ga 250lit.....na 100trsa
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Je,,malvazija je ovo di je još za pobrat,,nači nije još zrela,,,,a jučer smo brali muškat,,,i on ima malo sušlji okus,,,,u ustima,,,,,,ali jako dobro je i muškatana malvazija,,koje ide 10%,na malvaziju muškata..................e taj ruši s nogu..

To mješaš već gotovo vino?....ili....s obzirom da muškat prije bereš..

Ove godine je grožđe super zdravo,,,i trebala mu je jedna kiša,,,evo jučer mijerija,,,,između 15-17,,,je imalo šečera u muškatu,,,a na kraju i dobro je s obzirom na vrime,,i bez kiše,,,trebala mu je doč jedna kiša prije mijesec dana,,,i onda ovo toplo,,,,ali opet dobro,,,evo kuha ga 250lit.....na 100trsa

Po meni, najbolji omjer kvalitete/kvantitete....

Mi još šećer nismo mjerili, ali ako nastave ovakvi uvjeti moglo bi biti i 20 gradi..:shock:
 
B

BAGERISTA

Guest
To mješaš već gotovo vino?....ili....s obzirom da muškat prije bereš..



Po meni, najbolji omjer kvalitete/kvantitete....

Mi još šećer nismo mjerili, ali ako nastave ovakvi uvjeti moglo bi biti i 20 gradi..:shock:

Ne ja radim posebno muškat,,,posebno malvaziju,,..
Ali jedne godine smo točili,,,i zabunom je stari stavija muškata,,kod točenja u malvaziju,,,nije išlo puno,,,,ali mogu reč da je bio odličan,,,,samo ča su meni rekli,,,da ide između 10-15%,,kad se radi miješavina,,,,ali ipak je meni draži,,,čisti,,onda je pravi ljek,,,i guš popit čašicu,,,dobrega vina..........

I kod nas,,je na malvaziji,,,moguč veliki šečer,,,jer je zdrava,,,evo baš sad danas ču opalit koju sliku,,,pa stavit gore..................
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Je,,malvazija je ovo di je još za pobrat,,nači nije još zrela,,,,a jučer smo brali muškat,,,i on ima malo sušlji okus,,,,u ustima,,,,,,ali jako dobro je i muškatana malvazija,,koje ide 10%,na malvaziju muškata..................e taj ruši s nogu..

Ove godine je grožđe super zdravo,,,i trebala mu je jedna kiša,,,evo jučer mijerija,,,,između 15-17,,,je imalo šečera u muškatu,,,a na kraju i dobro je s obzirom na vrime,,i bez kiše,,,trebala mu je doč jedna kiša prije mijesec dana,,,i onda ovo toplo,,,,ali opet dobro,,,evo kuha ga 250lit.....na 100trsa

pa pobogu zašto bereš muškat sa 15-17 sladorom ????????????kud se tebi žuri....?????????
 
B

BAGERISTA

Guest
pa pobogu zašto bereš muškat sa 15-17 sladorom ????????????kud se tebi žuri....?????????

Ne žuri se,,,,i dozrio je,,,,,.:shock:
Problem je kod toga ča je počeja gnjijat...:madmana:,,,inače bi bio još gore,,,ali evo malvazija se dobro drži,,,i bit če šečer,,ko grom ovo ljeto.....

A ne isplati se pustit da zagnjije...,,i da cijeli istrune ko prošle godine..:madmana:a i meni je žao,,,kad tek sad radi šečer,,,,
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ne žuri se,,,,i dozrio je,,,,,.:shock:
Problem je kod toga ča je počeja gnjijat...:madmana:,,,inače bi bio još gore,,,ali evo malvazija se dobro drži,,,i bit če šečer,,ko grom ovo ljeto.....

A ne isplati se pustit da zagnjije...,,i da cijeli istrune ko prošle godine..:madmana:a i meni je žao,,,kad tek sad radi šečer,,,,

Jesi li ga špricao protiv botritisa???....grijeh je u ovakvoj godini brat sa takvim sladorom....pa ja ću na graševini imat više a kamo li na muškatu ....to je trebalo ić na bar 88Oe....
 
B

BAGERISTA

Guest
Hvala......:partyman:
Imam 100trsa,muškata,,,100trsa crnoga(teran,merlot,brgonja,jalovina,to je miješano u crnome) i ostatak,malvazija8)8),,mislim donapunit još crnoga..otom-potom
 
B

BAGERISTA

Guest
Jesi li ga špricao protiv botritisa???.....
Špricano je protiv botritisa,peronospore,savijača,i truleži........:evil:ali kod njega je kažem škakljivo....


Špricano je svime,,,,ali je problem ča je ova sorta muškata,,,jako škakljiva,,,,..ali nešto još moram malo ič kod vinogradara,,,,da mi preporuče,,jer ovako je šteta da propadne,,,,a ja i stari smo odlučili pobrat,,da ne propadne...

kažem,,malvazija je prezdrava,,,za sad se drži ko grom,,,i u njoj če bit šečer,,,,ja mislim preko 19-čak i 20,,,po meni......
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
Špricano je protiv botritisa,peronospore,savijača,i truleži........:evil:ali kod njega je kažem škakljivo....


Špricano je svime,,,,ali je problem ča je ova sorta muškata,,,jako škakljiva,,,,..ali nešto još moram malo ič kod vinogradara,,,,da mi preporuče,,jer ovako je šteta da propadne,,,,a ja i stari smo odlučili pobrat,,da ne propadne...

kažem,,malvazija je prezdrava,,,za sad se drži ko grom,,,i u njoj če bit šečer,,,,ja mislim preko 19-čak i 20,,,po meni......

jako lijepi vinograd imaš, vrlo uredan..prekrasno za gledati
Problem kod zaštite vinograda su mješoviti nasadi...tj. kud suzbijanja botritisa. Ja nemam te sorte koje ti imaš, ali vjerojatno sorta muškata ne cvate u isto vrijeme kao i malvazija..pa prvo prskanje po završetku cvatnje nije pravovremeno obavljeno. To prskanje je jako bitno točno i na vrijeme obaviti jer se boba zatvori, gljivica ostane u bobi i kasnija tretiranja ju ne ubiju..
Ja imam ranjski rizling oko 800 čokota i oko 250 čokota zobatica..Ranjski podliježe malo rehuljavosti bobice i botritisu..Ali malo gnjiloće ne škodi..dobra su vina:rolleyess:
pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh