• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Mislim da nije nista opasno i da nisi dobro *zatvorio* vrh sadnice pa su vazduh i kisa uradili svoje.
Dovoljno ce biti na prolece odrezati crni deo ispravno i zatvoriti kalemarskim voskom..
PS Ja i Slavonac smo mnogo tezi slucajevi..
Pozdrav !!
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
odreži bar 2 centa ispod crnog preporuka iz iskustva nakon desetak dana popravi vosak zna ispucat ili ga price kanđama zdrmaju
 

mojekohobi

Novi član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
5
Isti problem je bio i ranije i stalno se vraća..
Problem je što sam ranije sjekao kalemljene orahe tako da su neki sada oko 0,50m visine i bojim se da će tako ići do zemlje..
 

reggie

Novi član
Tu od
11 Pro 2014
Poruka
2
Pozdrav,

dali mozda neko zna, dali je ovaj covijek koji prodaje iz Cepolovca na njuskali ok, dali radi sam sadnice i kakav je njegov material. Dali je vec netko kupovao od njega ili cuo?

Link na njuskalo
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Isti problem je bio i ranije i stalno se vraća..
Problem je što sam ranije sjekao kalemljene orahe tako da su neki sada oko 0,50m visine i bojim se da će tako ići do zemlje..

Mozda da pokusas dezinficirati alat kojim radis,,,

Prije zatvaranja voskom napravi premaz jacom konentracijom bakrenog pripravka,,,
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Mozda da pokusas dezinficirati alat kojim radis,,,

Prije zatvaranja voskom napravi premaz jacom konentracijom bakrenog pripravka,,,

slažem se i alat obavezno dezinficirati
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
O orahu nemam blage veze, ali kada pogledaš sliku koju je postavio @mojekohobi vidi se da problem nije samo na odrezanome dijelu stabla. I mladica koja je nedirnuta ima iste simptome,a ima i neki mozaik po kori - to podsjeća na antraknozu, i trebalo bi u tom pravcu razmišljati.
Malo izguglati čime se štiti orah od antraknoze i probati.U ovakvom slučaju napraviti duplu suspenziju i jednostavno polijati po odrezanom dijelu nakon skinutog oštečenja.Tako da zdravi dio upije vodu,jer samo špricanje neće biti dovoljna zaštita.I onda gore taj vosak.
To je samo moje razmišljane,vođeno logikom,ali za antraknozu sam po iskazanim simptomima skoro pa sigurna. A i imala je sve uvjete za razvoj ove godine.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A ovo je za @slavonca - pogledaj pa usporedi sa svojim problemom -

Rak oraha - bakterioza

Bakteriozu oraha izaziva parazitna gljiva Hanthomonas juglandis Pearce. Obolevaju deblje grane i stablo, koji se suše. Najčešće se javlja u rakljama osnovnih grana. Napadnuto tkivo je crne boje, jer se izlučuje crna tečnost na obolelom mestu. U početku se na obolelom mestu kora ulegne, a posle ispuca, Iz obolelog mesta curi crna teč¬nost i sliva se niz stablo. Posle 3-4 godine formira se prsten obolele kore oko grane i grana se suši.

Rak oraha - bakterioza javlja se više na krčevinama i vlažnom zemljištu, ili ako se pri navodnjavanju (ili padanjem kiše) voda oko stabla i ispod stabla duže zadržava.

Za suzbijanje te bolesti preporučuju se preventivne mere (pravilan izbor mesta za sađenje oraha). Takođe se preporučuje da u početnom periodu razvoja te bolesti treba obolelo mesto očistiti i više puta premazati 10%-nom bordovskom čorborri.

Truležnica žila

Truležnica žila (Armillaria mellea Fah!), pretežno se javlja na običnom orahu (1. regia). Ova gljivica izaziva i truljenje korena hrasta. Gljiva kroz koru prodire u drvo. Napadnuta tkiva izumiru i na obolelom stablu lišće požuti, suši se i otpada pre vreme¬na, a suše se i tanje grančice. Posle nekoliko godina stablo sigurno propada.

Preventivna mera je krčenje obolelih stabala i njihovo spaljivanje i čišćenje zemljišta od zaraženih ži1a. Mesto gde je stablo oraha izvađeno treba dobro dezinfikovati (20%-ni sulfat gvožđa), a orah se ponovo može tu saditi tek posle 3-4 godine.
 

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
pozdrav ekipo !
Po vašim prijašnjim postovima vidim da je ph zemlje za rast oraha dosta važan. Imam posađene orahe na zemlji gdje je ph 4,7. Orasi su stari 8 godina, i nemaju nešto puno plodova, a ni ne rastu baš predobro. Pa sam ovaj mjesec mislio napraviti kalcifikaciju tla. Mislio sam sa Holcim Agrocal-om posipati samo oko oraha, negdje 1-2 m2 sa 1kg.
Da li netko ima iskustava sa takvom kalcifikacijom? Ili imate neku bolju ideju?
 
E

el pibe

Guest
Pozdrav svima.Vidim da ovdje ima znanja o orasima pa da pređem na problem.Imam sveukupno oko pedesetak stabala oraha na više lokacija.To su najviše samonikla stabla iznimka u jednom voćnjaku je baš posađeno cca. dvadeset komada prije nekih 24 godine.Nikad nisu imali previše tretmana,povremeno obiđem pokosim i odrežem neku suhu granu zaštitim voskom i to je to.Do prije nedugo imao sam plodova koliko hoćeš za prodaju.Ove godine ništa već lani su počeli problemi da su plodovi crni.Sad nekakvo prskanje baš i ne znam jedino ak nabavim helikopter ili kanader.Jer ima tu grdosija od stabala iznad dvadeset metara.A žao mi ih rušiti jer su trupci zdravi.Nego od toliko stabala na više lokacija i ništa od plodova nije mi jasno:icon_scratch:
 

mojekohobi

Novi član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
5
Mozda da pokusas dezinficirati alat kojim radis,,,

Prije zatvaranja voskom napravi premaz jacom konentracijom bakrenog pripravka,,,

Alat obično očistim 80% alkoholom. Prije desetak dana sam poprskao (mislim da je bordova čorba) orezao crne vrhove i premazao kalemarskim voskom pa ćemo vidjeti.

Da li se neko razumije u kalemljenje/cijepljenje oraha. Malo istražujem u zadnje vrijeme. Nešto sam i sam pokušavao. Malo sam nešto i napravio vlastitog snimka dok sam kalemio...
https://www.youtube.com/watch?v=_zKfnDBgszc
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomislav83

Novi član
Tu od
14 Pro 2014
Poruka
9
Lijep vam pozdrav!

Imam pitanje u vezi formiranja stabla oraha. Htio bi da mi deblo bude visine 2-2,2 m (da ga mogu iskorisiti kao drvo). Sad.. zanima me kako to dobiti. Da li da sve pupoljke i grane do te visine odstranim pa kad sadnica dođe do te visine onda počnem puštati grane?
Malo mi je ovo nepoznato pa bi vas zamolio za pomoć.

Hvala.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Da li da sve pupoljke i grane do te visine odstranim pa kad sadnica dođe do te visine onda počnem puštati grane?

Da, upravo to.
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Ako su sadnice male ovo ces morati da radis nekoliko godina..Uvek ostavi nekoliko bocnih grana za sigurnost ako nesto lose krene sa vrsnom granom kao i za skupljanje hrane i ishranu sadnice..Sledece godine u prolece te grane moyes odrezati a opet to ponoviti sa nekim visim..
Pozdrav !!
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Ja sam svoje namijenio djeci, te ih uzgajam na minimalno 2,5 m visine, neki (oni bliže vodi) su postigli visinu od 3 m i onda ide krošnja. čak imam i par oraha na njima.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
pozdrav ekipo !
Po vašim prijašnjim postovima vidim da je ph zemlje za rast oraha dosta važan. Imam posađene orahe na zemlji gdje je ph 4,7. Orasi su stari 8 godina, i nemaju nešto puno plodova, a ni ne rastu baš predobro. Pa sam ovaj mjesec mislio napraviti kalcifikaciju tla. Mislio sam sa Holcim Agrocal-om posipati samo oko oraha, negdje 1-2 m2 sa 1kg.
Da li netko ima iskustava sa takvom kalcifikacijom? Ili imate neku bolju ideju?
Svakako treba kalcija, i Holcim Agrocal (granulirani) je vrlo dobar materijal. Samo pazi dozu primjeme.
Ovo što si napisao, to je 10 t/ha (1 kg/m2) odnosno 5 t/ha (1kg/2 m2). Ovo ne bi bilo prboblema da je to u fazi pripreme tla (kada nema kulture na tlu) ali kako ovi orasi imaju već 8 godina, takva doza može napraviti više štete nego koristi.
Moj savjet je da sada tijekom zimskog mirovanja ideš sa 1 t/ha (eventualno 2 t/ha) Agrocal-a, i to razbacaš po cijeloj površini nasada, i to ponoviti slijdećih par zima (bar 3-4 zime za redom). Tako ćeš postepeno dizati pH od 4,7 pa na 5,0, pa na 5,3, pa na 5,6.... i do nekih bar 6,0-6,2. I na jesen svakako kontrola pH tla (o tome ovisi koliko ćeš onda ići Agrocala u zimi).
I tijekom vegetacije, treba malo to prihraniti pa će nešto i narasti. Minimalno ići da 2x150 kg/ha KAN-a (ima i tu kalcija) i to proljeće (rast vegetacije, grana...) i početkom ljeta (rast plodova).
I ako je mogućnosti, 1-2x tijekom vegetacije 1 kg/ha mješavinu mikroelemenata + biostimulator... i za par godina, nasad je kao nov. Ima vegetativni porast (veći volumen krošnje) a time i veći rod (ako nema volumena krošnje nema na što napraviti ploda).
A dalje sve su finese....
:icon_thumright:
 

Najnoviji postovi

Na vrh