• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Moje osobno mišljenje je da to u praksi neće uspjeti...orah kao takav je heliofitna biljka i u tako gustom sklopu za par godina bude kaos.Imaš neke filmiće na you tube na tu temu.Uostalom na primjeru sadnje 10 x10 možeš sam vidjeti kako ,što treba.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ima u Vojvodini,cijena 80 kuna ali se ne može uvesti.
Jel tko sadio sortu Novosadski kasni??Zanimaju me iskustva i koji su joj dobri oprašivaći.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Pitanje za nekoga sa iskustvom u orasima.Koji je najoptimalniji razmak sadnje oraha?Gledao sam prilog na you tube gdje navode da nikako ne ići ispod 12 x12 m.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovo proljeće se jedan mladi orah osušil, ali je sad počela rasti mladica iz dna stabla.




Ova dva su nastradala prije dvije godine. Za prvog ne znam tko ga je uništil, a drugog sam odrezal kosilicom. Prošle godine sam normalno sve kosil, a ove godine su potjerale mladice tako reći iz korijena i to nakon prve košnje.
Žilava je to voćka.


 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
@iwanho, to sto ti je krenilo od dole je podloga od cijepljenog oraha- najvjerojarnije crni orah. Nema iste kvalitete kao cijepljeni orah, sitan plod, tvrda ljuska, koristi se kao tehnicko drvo!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije orah cijepljeni. Presađen samonikli iz drugog voćnjaka. Koliko je meni poznato, orah je jedna od rijetkih biljaka koje razmnožavanjem iz sjemena zadržava gotovo sve karakteristike.
Mladica već više od mjesec dana ne napreduje, ali je ipak budem ostavil pa videl kaj bude.
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Nisam bas siguran da zadrzava iste kvalitete, u tome i je problem sto dugo godina treba da saznas kakav orah imas kad ga uzgojis iz ploda.
 

bazingaR

Član
Tu od
22 Velj 2015
Poruka
37
Kako da se zastite orah od stetnjaka - pogotovo crvje koje jede orah dok je jos u zeleni oklop? Sorta ne znam koja je, jer orah ima vise od 10-15 godina
 

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
Pozdrav.
Na koji način vršite gnojidbu voćnjaka umjetnim gnojivima ?
Rastepačem ili deponatorom ili ...?
Voćnjak oraha malčiram pa razmišljam o kupnji deponatora
 

YouCanDoIt

Novi član
Tu od
5 Lis 2015
Poruka
3
Nakon tjedan dana čitanja, konačno sam prošao svih 100 stranica foruma :cool2: Svašta sam naučio, ali vidim da se većina ipak uči u praksi!

Odlučio sam se na 1,5-2ha oraha sljedećeg proljeća ili jeseni! Dotle ću pokušati što više naučiti da ne napravim početničke greške koje moram kasnije ispravljati!

Moje je pitanje - postoji li netko iz slavonije voljan provesti kroz svoju plantažu jednog totalnog početnika u poljoprivredi, posebice u voćarstvu! Pa da vidim kako to izgleda i da dobijem bolji dojam oko rada tijekom godine, ali i oko višegodišnjih uloga, napretka plantaže i, jednoga dana, obrade i plasiranja samoga ploda :smile: Vidio sam kako je nekada spyder bio susretljiv oko takve ideje, ali ga više nema na forumu?

U svakom slučaju, neovisno o volji, zahvaljujem svima koji su sudjelovali u zadnjih 100+ stranica i koji su stvarali popriličan fond vrijednih informacija o uzgoju oraha :drink:

EDIT: Jedno pitanje - jesu li se mijenjale zadnjih godina politike oko poticaja? Zadnje što sam pročitao je da nema više poticaja za podizanje nasada, samo 2500kn/ha za održavanje? Je li tome i danas tako?
 
Posljednje uređivanje:

toncixxx

Novi član
Tu od
22 Velj 2015
Poruka
5
Pozdrav svima
Novi sam na forumu što se tiče komentiranja ali sam pročitao temu orah od korica do korica :) Ove godine u proljeće posadio sam 570 sadnica cijepljenog oraha, sve po pe es-u. Polovica se lijepo primila ali polovica se posušila ili se nije primila. Neću još imenovati rasadnik ali jedan dio sadnica mi je stigao kao loš sadni materijal dok se dio posušio uslijed nezapamćene žege ovog ljeta. Još čekam odgovor rasadnika za onaj dio koji je bio kržljav, loš i nekoliko puta već rezan u dnu. Platio sam danak neiskustvu i neznanju.

Pošto trenutno nemam novca za ponovnu kupnju sadnica pozivam forumaše koji već imaju orahe u punom rodu a imaju i poneko stablo koje rodi redovno i dobro, da se jave kako bih kupio plod. Planiram posaditi klijance i na proljeće popuniti rupe.

Bit ću zahvalan svakom tko se javi s nekom informacijom.

Hvala
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
toncixxx@ prvo mala zamjerka: Kažeš sve po pe es-u. Nebi se složio prvo s tim, zato što je proljetna sadnja. Prava sadnja je sad u jesen.

Kad je bila sadnja u proljeće, dal si zalijevao posle sadnje? Da li su sve sadnice u proljeće krenule, pa se poslije osušile. Postavi koju sliku da vidimo?
 

toncixxx

Novi član
Tu od
22 Velj 2015
Poruka
5
Prva tura od 270 kom se primila super osim g-139 koji su izgledali kržljavo, donji dio je bio debeo kao ruka a iznad šiba što upućuje na to da su se već i u rasadniku posušili i ponovo potjerali. druga tura je bila slična kao ovi g-139. Svi su izgledali kao da su se već jednom posušili. Od 200 kom uopće se nije primili skoro ništa. Treća tura je stigla u boljem stanju ali je već bilo kasno, oko 1. svibnja, lijepo su se primili ali ih je spržilo sunce ovog ljeta.
Zaliveni su sa po 50 litara ali sam vjerojatno kasno izreagirao za zadnju turu.

Fotke stižu kad uhvatim vremena da proučim kako se postavljaju.
I dalje tražim dobro sjeme.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Pozdrav forumaši !
Zanimaju me iskustva sa orasima imam jako puno samoniklih oraha pa sam ih mislio posaditi na jednu parcelu koju samo kosim jer nije baš za ratarske kulture(zbog većeg nagiba) ,pa ću ih sada posaditi najvjerojatnije na razmak 8x8(minimalno),e sad ono najbitnije da li se jako teško cijepe orasi i pošto sam čito na internetu da postoje samonikli orasi koji daju isto pristojne prinose,a ako moram cijepiti mislio sam zacijepiti šejnovo jer to već imam i dobro rodi ,a i imam neke sorte za koje mi tata samo kaže da su bugari jer je to još pradjed zasadio,a plodovi su jako krupni skoro duplo veći nego šejnovo.Pa me zanima na kaj bi sve moro pripaziti i dali su ove spomenute sorte uredu za cijepiti.
Unaprijed hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh