• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Sad sam se sjetil da sam koristio one narančaste plastične cijevi za drenažu.
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
45
Pozdrav!
Zašto je preporuka da se orah prilikom sađenja prikrati na 1,80-2m?
Čemu to doprinosi? Što ako se ne krati?
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Mozes ga i ne kratiti, mozes ga skratiti i na metar visine. Prednost je jer se jača korijen, a u visinu se on vrati jako brzo
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Pozdrav!
Zašto je preporuka da se orah prilikom sađenja prikrati na 1,80-2m?
Čemu to doprinosi? Što ako se ne krati?
Moras da odlucis na kojoj visini ces da imas prve grane. Ako ga iseces na 1,8 m prvu tj. najnizu granu ces imati pretpostavljam na 1,5 metara . Nekom je to visoko , svakih 20cm iznad metra visine prolongira punu rodnost oraha na koju inace treba osedeti cekajuci dodatno za godinu dana , dok je nekom to nisko ako ga planira za drvenu gradju. Sada se zagovara da se orah po sadnji isece na nekih 30cm da bi dao vreme korenu da se oformi i ojaca ali i tu ima nekih zackoljica..
 

Dejo

Novi član
Tu od
2 Lis 2019
Poruka
16
Ima li itko lose iskustvo sa sadnicama od prosle godine oraha sorte Pieral Larra iz rasadnika Drijen iz Ježdovca.
 

tale

Član
Tu od
13 Lip 2018
Poruka
67
Ima li itko lose iskustvo sa sadnicama od prosle godine oraha sorte Pieral Larra iz rasadnika Drijen iz Ježdovca.

Ja sam uzeo cca 100 kom u 12. mjesecu 2018 Laru iz Drijena. Sve se primile, naknadno (8 mjesec) se posusilo par komada. Uzimo sam i bobicasto voce od njih, sve ok.
Visnje isto sve ok.

Tresnje od njih su mi se pokazale extra lose.
 

Dejo

Novi član
Tu od
2 Lis 2019
Poruka
16
I meni su se sve primile ali kasnije su slabo rasle,a neke nisu vise nikako rasle a rijetke sto su nesto ozrasle ove godine su dale plodove,jel mozes koju sliku poslat da vidim te tvoje?kako si pripremao zemljiste prije sadnje,sta si sve stavio u rupu?
 

Zvjele

Novi član
Tu od
11 Svi 2020
Poruka
12
Na proljece sam zasadio 6 sadnica chandlera i 2 franqette. Planirao sam da to uradim prošle jeseni, ali nisam stigao da nabavim sadnice.

Poslije sadnje sam ih skratio na 80cm i rez premazao voskom.

Svih 8 je izbacilo izbojke i sada mi treba pomoć, šta dalje. Ne znam da li sada ostavljam jedan ili više njih....i koji da ostavim. Na nekim sadnicama imaju izbojci citavom duzinom od dna do vrha:
Orah 1.jpg

A na nekim samo u donjem dijelu sadnice:
Orah 3.jpg

Orah 4.jpg

Bio bih zahvalan kada bi mi neko rekao sta da radim u ova dva slucaja.
 

tale

Član
Tu od
13 Lip 2018
Poruka
67
I meni su se sve primile ali kasnije su slabo rasle,a neke nisu vise nikako rasle a rijetke sto su nesto ozrasle ove godine su dale plodove,jel mozes koju sliku poslat da vidim te tvoje?kako si pripremao zemljiste prije sadnje,sta si sve stavio u rupu?

Evo par slika.

Rupe su bile kopane bagerom. Cca velicina jedne kible za svaki orah.
U svaku rupu sam dodavo zeolit i neki supstrat koji pospjesuje urokjenjivanje.
 

Prilozi

  • orah1.jpg
    orah1.jpg
    97.7 KB · Pregleda: 23
  • orah2.jpg
    orah2.jpg
    97 KB · Pregleda: 23
  • orah3.jpg
    orah3.jpg
    101.1 KB · Pregleda: 21

tale

Član
Tu od
13 Lip 2018
Poruka
67
Na proljece sam zasadio 6 sadnica chandlera i 2 franqette. Planirao sam da to uradim prošle jeseni, ali nisam stigao da nabavim sadnice.

Poslije sadnje sam ih skratio na 80cm i rez premazao voskom.

Svih 8 je izbacilo izbojke i sada mi treba pomoć, šta dalje. Ne znam da li sada ostavljam jedan ili više njih....i koji da ostavim. Na nekim sadnicama imaju izbojci citavom duzinom od dna do vrha:


Malo je visko taj rez, ali sad je to gotovo. Ostavi tako, nemoj ponovo rezat.
Po meni ukloni vecinu izbojaka i ostavi 1-2 jaca.
Ako ti najvisi nije medu najjacima rezi i njega.
 

Zvjele

Novi član
Tu od
11 Svi 2020
Poruka
12
Čitao sam o metodi reza na 30cm, ali obzirom na ostru klimu (zime do -25 celzijusa), jedan agronom mi je savjetovao da režem na malo većoj visini, da ne bi smrzla sadnica.

Čitao sam i ako novi izbojak ne dostigne visinu prije rezanja u toku godine dana da opet prekratim. Nemam nikoga u okolini sa velikim iskustvom za orahe, pa zato pitam šta da radim, da ne bih sve upropastio.

Kada kazes da ostavim dva jača, da li to znači da ne obraćam paznju na kojoj visini se nalaze, već samo koji su najjači, posto su jači izbojci uglavnom pri dnu ili u donjoj polovini?

I ako njih ostavim, da li prekraćujem sadnicu iznad najvišeg izbojka kojeg ostavim?
 

tale

Član
Tu od
13 Lip 2018
Poruka
67
Pa reze se u trecem mjesecu, tak da nije bitno kakva je zima.

Da, ostavljas najjace. Cak i ako nisu najvisi na sadnici.
Dva sam ostavljao samo tamo gdje se nisam mogao odlucit koji je najjaci.

Za ovo prikracianje nisam 100% siguran. Mislim da bi trebalo prikratit i premazat voskom. Druga varijanata je da prikratis na prije zime.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Ja bih ostavio najnizi iz razloga jer nemas kolac pored stabla koji je deo *obavezne* opreme u prvim godinama rasta. Taj najnizi bi vezao za stablo da ne bi kada poraste se očinuo i pao.. Sve ostale iznad bih skinuo i jako pazio da taj najnizi zastitim hemijom , kako raste opet ga nekim gumenim buzirom dodatno vezivao kako on raste sve da dodje do jeseni i odrveni. Tada bi odsekao stablo koje bi trebalo da ove godine posluzi kao potpora tom mladaru.
 

Zvjele

Novi član
Tu od
11 Svi 2020
Poruka
12
Hvala na savjetima, uradio sam kako ste rekli. Ostavio sa po jedan najjaci, a na nekoliko sam ostavio dva jer su podjednaki.

Jos me samo zanima da li treba da postignu neku zadanu visinu do kraja godine, pa ako ne postignu da ih ponovo skracujem ili ostavljam to sto jeste?
 

tale

Član
Tu od
13 Lip 2018
Poruka
67
Hvala na savjetima, uradio sam kako ste rekli. Ostavio sa po jedan najjaci, a na nekoliko sam ostavio dva jer su podjednaki.

Jos me samo zanima da li treba da postignu neku zadanu visinu do kraja godine, pa ako ne postignu da ih ponovo skracujem ili ostavljam to sto jeste?

Teorija kaze da ce narasti vise nego sto je bila orginalna sadnica prije kracenja.
Ali meni se to nije dogodilo ni na jedom orahu.

U drugoj godini sam prikratio samo par oraha koji su bili dosta malo porasli i gdje je novi izboj bio veci od proslogodisnjeg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh