• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,070
Koliko je meni poznato nema takvih poticaja. Teško je odgovarati na tvoja pitanja jer se nezna pravo činjenično stanje.
U čijem je vlasništvu zemlja o kojoj govoriš? Što je u naravi-podaci iz katastra (šuma, livada, oranica...)?
Ako zemlja nije u tvojemu vlasništvu onda ćeš trebati napraviti ugovor o zakupu.
Zemlju možeš očistiti od grmlja i na njoj posaditi voćke. Onda si u katastru/gruntovnici napraviš prenamjenju u voćnjak. Kada budeš tražio poticaj ta čestica će ti ući u prava za poticaj kao voćnjak. Za poticaj će ti bitno ono što će biti upisano u Arkod.
Ne znam da li si me razumio.
Za početak ti predlažem u Narodnim novinama pročitati Pravilnik o dodjeli poticaja. Taj pravilnik se objavljuje svake godine krajem veljače i služi za prijavu poticaja za tu godinu u Agenciji za plaćanja. Kad to pročitaš sve bi ti trebalo biti jasno.
 
Posljednje uređivanje:

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Zemlja je u mom vlasništvu odnosno suvlasništvu a ja jedini koristim tu zemlju. Čestice na kojima je sada šuma su upisane kao livade, oranice.
Što se tiče prenamjene u voćnjak, koliko pratim arkod za susjede kod njih je i dalje staro stanje, oranice ili livade čak i kućište a tamo su sada voćke tj. voćnjak prema arkodu.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,070
Za sada prolazi i tako. Takva je situacija bila i kod mene, ali sam svejedno u katastru/gruntovnici promjenio namjenu u voćnjak tako da stanje odgovara onome što je u naravi. Neznatni trošak, ali je sad kako treba biti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ako ideš krčiti šumu ili živicu, mukotrpan je to posao, obavezno rigolanje na 60 cm, vađenje svih korijenovih žila, gnojenje stajnjakom 40 t/ha vjerojatno i vapnencom zbog ph, pa to sve zaorat u donji sloj, pa u gornji sloj opet gnojivo, pa holcim granule vapnenac, pa niveliranje tla, kopanje odvodnih kanala po potrebi i tak, jedno 2-3 godine ti je samo priprema tla za sadnju.........
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ma to je previše. Unazad dvije godine je iskrčeno blizu hektara. Bager je rušio drveće sa korijenom. Oranje svakih 4-5 mjeseci. Sada se površina koristi kao oranica(žito, povrće, itd). Tako će biti jedno par godina da korijenje sagnjije i onda bi se mogao saditi voćnjak. Ali mislim da tu neću saditi orahe. Imam par parcela još za krčiti i tu bi mogao ići orah a onda bi mogao dodati vapno u oranju kroz par godina. Ali nažalost ako se mora saditi samo iz rasadnika mislim da ga neću saditi. Vidio sam takve orahe namjenski sađene i to je šaka jada. Nekakvi suhoparni orasi a bila je prije toga analiza tla itd. Bez divljaka na teškim tlima to neće ići.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Za sada prolazi i tako. Takva je situacija bila i kod mene, ali sam svejedno u katastru/gruntovnici promjenio namjenu u voćnjak tako da stanje odgovara onome što je u naravi. Neznatni trošak, ali je sad kako treba biti.
Neznatan trosak???
Cca??
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,070
Najbolje je da se prenamjena napravi za sve čestice odjednom jer se onda plaća samo jednom izlazak djelatnika iz katastra na izvid. Budući da se tarife mijenjaju najbolje je da pitaš u katastru kako sada stoje stvari.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Da....tako sam i mislio...to je bila metoda kao i kod nas ali prije cca 15 godina...zahtjev katastru koji oformi komisiju izidju na teren platis izlazak i taksd i to je to, sada bez geodetskog elaborata ne razgovaraju o toj temi a on ipak ima cijenu malo vecu...
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,070
E, to je onda nešto novo. Ja sam zadnju prenamjenu napravio prije cca 3 godine i onda još nije trebalo nikakvog elaborata. Svako malo nešto novo da zagorče ljudima život što je više moguće.
 

Ivannovak

Novi član
Tu od
6 Velj 2019
Poruka
5
Cao, dali je neko porodavao orah na veliko prosle jesen. Koliko se dobije za tonu u ljusci, vlaga 8%?
 

Pile40

Novi član
Tu od
6 Svi 2021
Poruka
20
Kupio sam u Zgaroju jedno imanje pa planiram zasaditi orahe. Trenutačno istražujem što i kako. Pročitao sam da je orahova muha velika štetočina. Poznato je da se crv u jesen nakon što se najede začahiri u zemlji i tako prezimi. Je li itko razmišljao na plantažu staviti kokoši koje bi očistile tlo od svih mogućih nametnika? Mislim da ih je generalno dobro staviti u određenom periodu u svaki vočnjak.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prošle jeseni sam presadil samonikli mladi orah. Kak je mjesto sadnje u depresiji pa se nakon kiše dulje zadržava voda, dopelal sam zemlje da malo podignem teren oko oraha.
Je li bolje samo orezati donje grančice i poravnati ostatak zemlje tik do oraha, ili ga izvaditi i ponovno posaditi da dođe jednako duboko od nove površine kak je sad?


 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
baci i te dve lopate zemlje na njega, pa ako izađe bit će super, ako ne, nebi ni tak... 🤭
 

Zeko3511

Član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
50
Pozdrav,razmišljam posaditi orahe ali za trupce,ne zanimaju me poticaji,imam nesto neiskoristenog zemljista pa bih posadio orahe,znam sadite 10×10 i slicno,koliko bi razmak trebao biti da orah daje vise trupca nego krošnje?
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,890
Moj susjed ima parcelu do moje, on izrađuje kubure i daske od oraha, on je isto sadio na razmaku od 10 x 10m. Ja osobno bi također išao na manji razmak, recimo 2 x 2 ili čak 3 x 3m.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,947
Ako ne želite prvih par godina ručno kositi ja bi išao na 3x2 minimalno. 3 između redova.
 
Na vrh