• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
stvarno nikak nisam znal nastelati plug do ovog ljeta...i onda sam si dal truda i pogledal par videa na youtubu kam se stelaju plugovi...al najvise sam naucil iz bobinih postova...nema sta mogu mu se sakrit svi kaj se tice stelanja plugova...
 

nexx

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
41
sto jest jest bobo je u pravu prva brazda hvata vise nego druga
tu rucku na plugu vrati dvije tri rupe nazad..desnu polugu zavrni nesmal skroz i sto kaze kolega bučo nastelaj plug na ravnom prednja brazda da bude od 5 do 8 cm od zemlje
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Koliko znam, ako je ravna podloga, beton il' šta već, plug kad se spusti
mora stajati ravno.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
[/IMG]
Evo jedne slike zemljista kod mene takve su i moje parcele na kojima orem i na takvoj parceli ima sveg pomalo vidite i sami od ravnog, ubrdo, podbrdo i nakoso ja ako na takvoj parceli nemam malo pritegnute lance na polugama nemogu orat ili neznam slozit plug al ja cu nastavit dalje orat kako sam i do sad i slagat plug kako sam i do sad jer traktor ga dobro vuce i brazde su mi jednake onda znaci da je dobro barem za mene!!!!

Ovim putem se iskreno ispricavam uvazenom clanu kolegi Bobi sta sam ga naljuti i iznerviro svojim postom u kojem sam napiso da treba dotegnut spaner poluge hidraulike ja mu se ispricavam i nadam se da mi nece zamijerit hvala!!!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kolko znam na plugu dok su kotači od traktora u jarku onda plužna tjela biti uspravna tj.plug mora ravno stajati a nesmije biti nagnut niti lijevo ni desno...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Nisam mislio to, nego svaka brazda mora biti ravno na podlozi, nesmije ako spustis plug do kraja na ravnoj podlozi prva brazda bit u zraku.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
evo jedan video mog zadnjeg zimskog oranja i par slika
http://www.youtube.com/watch?v=ADvpZ43LZEQ

http://www.youtube.com/watch?v=OMnn_h0TQxw



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

može koje mišljenje o oranju?



jedan od razloga nepoklapanja brazdi.......možda se to samo meni čini, jer vidim da nitko nije primjetio, sam početak videa, daska prve brazde stoji malo prema nazad, kao da se "ispravila" a zadnja se čini da je normalno zakrivljena........što mislite o tome????? to sam još vidio na nekim oltovim i takvim imt plugovima, kao da su daske slabe i još kada se istroše da se zakrive, tj isprave prema nazad........
 

nexx

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
41
antonio
grjesis ja imam isto 539 i dvobrazni plug
ako su mu prednja i zadnja brazda na istom nivou na ravnom kad udje u brazdu onda prva hvata dublje od druge
 
B

Bobo

Guest
Ne ljutim se ja na nikoga... radite kako god zelite i kako vi mislite da je naj bolje.

Ja se trudim objasniti, pojasniti, pomoci kako god mogu jer znam i ja kako je raditi s IMT 539 i IMT 755.20 plugom... I te kako znam i te muke koje sam ja prolazio s natezanjem traktora da ne bjezi u poorano zemljiste i da plug radi s otpustenim lancima. Mene su ucili moji stari tako kako su oni znali ali to nikako ne znaci da je ispravno.

Evo, tipican primjer na moj m bivsem 755.20. treca rupa od traktora na podjeljku za stelanje je razlokana do zla boga. i ajde, nisam tome prododavao vaznost sve dok prije 3-4 godine stari nije odlucio da mu je dosadno i da ce on orati s 539 i 755.20 manje i ravnije njive toliko da meni pomogne da sve ne orem sam.

Dolazio je s njive par puta kuci, podesavao spanere, ovo ono i zove mene da dodjem s 549 poorati jedan dio njive koji ide uzbrdo, on to s 539 nije mogao. i dodjem ja i gledam njega sto radi, drzi nogu na lijevoj kocnici, volen do pola smotan u lijevo, traktor dimo ko lud a rucka na plugu sto ga ne bode u ledja kad podigne plug. Dodjem do njega i pitam ga sto radi, gledam rucku i ona je bas na tom trecem pojedenom zubu. stjeram ga s traktora, podesim plug "prema svom" i on na mene vice da ne diram rucku, da su oni uvjek tako podesavali plug i da to tako mora biti. presutim mu, nastimam kako sam i zamislio, odem dolje, i vratim se gore ne drzec uopce ruke na volanu i to tako da i on to vidi. Pokazao sam mu dok je traktor jos u brazdi kako su spaneri labavi... Traktor se preporodio a i stari isto. Komentar je bio: "Nije zemlja za svakoga, svaka cast"

Po pitanju grbavih njiva, moram podici video-dva da ti pokazem da je i to moguce iako mislis da nije. kako je 549 kupljen, tako je i za male novce kupovana zemlja koju 539 ne moze raditi. spaneri labavi a cak je desni i otkinut prosle jeseni u simi i stoji samo tako na traktoru posto nemam vremena ni volje da ga popravljam. dakle, orano je doslovce bez desnog spanera ove godine...

Molim vas da poslusate savjet iskusnijeg, i ucite na tudjim greskama jer su to odlike mudrih ljudi. Tjerati mak na konac u beskonacnost kao moj otac, ne vrijedi a i on je to uvidio nakon sto mu je dokazano "u cetiri oka".

Jos jednom kazem, ne ljutim se na nikoga samo apeliram da posvetite malo vise paznje oranju nego inace posto je to za nas "male" koji bez oranja ne mozemo naj bitnija operacija koju mozemo raditi na zemlji.

Antonio, na dvobraznom plugu i gdje imas lufta na top-link polugi, pa klin tani nego treba biti i tako to. prednja brazda bi trebala na betonu biti vislja nekih 3-4cm (ne bas 8 kako je netko napisao, to je puno previse). bas zato kad krenes u oranje i spustis plug u zemlju, prednja brazda ce se zabiti u zemlju i te sve luftove "ponistiti" tako da ce plug u zemlji biti "vodoravan" a kako stoji kad je zakopcan za traktor i parkiran na betonu, to je naj manja briga.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
antonio
grjesis ja imam isto 539 i dvobrazni plug
ako su mu prednja i zadnja brazda na istom nivou na ravnom kad udje u brazdu onda prva hvata dublje od druge

Tako je, meni je na opalu 90 kad je naštelan i kad se spusti na ravno prva brazda uvijek u zraku par cm...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Po pitanju grbavih njiva, moram podici video-dva da ti pokazem da je i to moguce iako mislis da nije. kako je 549 kupljen, tako je i za male novce kupovana zemlja koju 539 ne moze raditi. spaneri labavi a cak je desni i otkinut prosle jeseni u simi i stoji samo tako na traktoru posto nemam vremena ni volje da ga popravljam. dakle, orano je doslovce bez desnog spanera ove godine...

upravo ove jeseni sam i ja izgubio desni španer na traktoru,kada sam orao zimsku brazdu,ljudi su me sa čuđenjem gledali kako mogu orat sa jednim španerom,kazem ja njima,jel da skinem i drugi? a oni me gledaju :scratch
Bitno je samo dobro naštelati koljenastu osovinu na plugu,prema traktoru,i to je sva mudrost,tada ide bez španera i traktor vuče plug sa lakočom.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Antonio, na dvobraznom plugu i gdje imas lufta na top-link polugi, pa klin tani nego treba biti i tako to. prednja brazda bi trebala na betonu biti vislja nekih 3-4cm (ne bas 8 kako je netko napisao, to je puno previse). bas zato kad krenes u oranje i spustis plug u zemlju, prednja brazda ce se zabiti u zemlju i te sve luftove "ponistiti" tako da ce plug u zemlji biti "vodoravan" a kako stoji kad je zakopcan za traktor i parkiran na betonu, to je naj manja briga.

Tu imaš pravo.
A španeri su i mene mučili do ove godine u zimskom oranju,
i hvala članu markachu kaj mi je pomogel to srediti.
A dobro, ja sam još ipak mlad :D

Evo kako to stoji.

DSC01438Kopiraj.jpg
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Tu imaš pravo.
A španeri su i mene mučili do ove godine u zimskom oranju,
i hvala članu markachu kaj mi je pomogel to srediti.
A dobro, ja sam još ipak mlad :D

Evo kako to stoji.

antoni jel ti imaš poteznicu na onoj "plivajučoj" rupi na plugu zakopčanu..?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
to kaj je razlika na betonu i zemlji to se lako malo rastegne topling jer svejedno štelanje na betonu je okvirno i ipak se završna podešavanja rade na zemlji... sve kak bobo kaže je puno efikasnije i onaj video puno pomaže bar meni je ove godine dok sam sam po prvi put podešaval plug( nije u pitanju samo topling nego i crtala i glavna osovina koja je bila skidana dolje pa sam ju sam podešaval i ostale finese) i oranje je izgledalo dosta dobro bar po meni ustvari vidjeli ste i sami jer sam postavil slike(brazde iste visine, nije traktor vuklo v stran nimalo slobodno si se šetal pored njega) zato hvala bobo za pomoč.. tak kak sam ga naštelal izoral sam oko 2 ha bez imalo muke i meni i traktoru...mada sam i prije oral ali uvjek je tata naštelal prug a ja samo ako je trebalo topling i to je to...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
I ja sam si sve namjestil sada kak spada, jedino mislim da je stari
malo savinul zadnju brazdu dok je puko sigurnosni i onda mi u desnu stranu
ne čisti jarak. Moral bi zamijenit srednju i zadnju.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Ovdje polako več vrijedi ona stara:

Ko zna, a ne zna da zna – probudi ga.
Ko ne zna, a zna da ne zna – nauči ga.
Ko zna, a zna da ne zna – slijedi ga.
Ko ne zna, a ne zna da ne zna – obiđi ga.
 

nexx

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
41
ja nisam mogo vjerovat koliko ljudi nezna nastelat plug to kad prodjes kraj njive mos prebrojat brazde ali to su stariji ljudi koji misle da su u pravu i jos nemaju oni toliko zemlje pa da znaju to je sve po 1 do 2 hektara
bobo koliko radis zemlje
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh