• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,550
evo jedan video mog zadnjeg zimskog oranja i par slika


može koje mišljenje o oranju?
Crni MARIO šta to uradi od tog lijepog ravnog polja:confused::rolleyess:jel to ideš sadit krastavce ,ajd drugi put poštelaj plug da to lijepo pooreš da izgleda kao knjiga.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nexx

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
41
ma nema veze iako je vako uzorano sredice se to nego kad nije nastelan plug lose ore tesko ga vuce traktor trosi vise goriva al sta je tu je
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,550
ma nema veze iako je vako uzorano sredice se to nego kad nije nastelan plug lose ore tesko ga vuce traktor trosi vise goriva al sta je tu je
Ne kažem za Mariovo oranje danije doro obrađeno nego samo danije lijepo za oko aija sam ponekat tako lijepo složio oranje dame bilo sram samog sebe,UČIMO SE DOK NAS BUDE :partyman:Dečki sutra je Vincekovo
 
B

Bobo

Guest
ja nisam mogo vjerovat koliko ljudi nezna nastelat plug to kad prodjes kraj njive mos prebrojat brazde ali to su stariji ljudi koji misle da su u pravu i jos nemaju oni toliko zemlje pa da znaju to je sve po 1 do 2 hektara
bobo koliko radis zemlje

E, da mozes prebrojati BRAZDE i je cilj dobrog jesenskog oranja, pogotovo u tezim tlima. A ako se svaki PROLAZ pozna, to ne valja. znaci ako vidis tri po tri brazde ili dvije po dvije, to ne valja ali ako se svaka za sebe pozna i ne poznas gdje je traktor prolazio i s koliko je brazdi orano, to je oranje za pohvalu.

Ja trenutno radim oko 60kj zemlje.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Vidim svi se muče sa štelanjem , ne baš svi ,,, svaka čast nekima na znanju ,,, a i trude se svoje znanje prenesti drugima ,, naravno na prvom mjestu BOBI, a i svima ostalima koji pokušavaju pomoći , a da ne kažem skoro svakih desetak stranica ispočetka ,,,, nisam neki znalac ali vidim da neki brkaju neke stvari ,,, nije isto , jednobrazni , dvobrazdni , trobrazni ,,, okretni i tako dalje ,,, nadam se da sam u pravu , pa ako se govori o dvobraznom onda se tu ne može usporediti trobrazni ,, znam nije u lošoj namjeri ali nije isto ,,, a kako se najlakše naučiti naštelati plug ,,,,, znanjem ,,,,, a kako ga steći ,,,,, e treba se malo školovati ,,,, a gdje iči u školu ,,,,, najednostavnjia škola je kultivator ,,,:lol: kad se naučite orati sa njime onda neće biti problem ni sa bilo kojim plugom ,,,, a zašto kultivator ,,,,,, zato što svako loše štelanje pluga trpi kičma ,,, a kada osjetimo da trpi kičma onda gledamo što ne valja ,,, e tu se najbolje uči ,,,,, i kao što kažu kolege orati se može ( mora) orati bez zatezača - španera -
za što su onda oni na traktoru ,,,,, zato da se zategnu da oruđa nemaju previše lufta u radi i za ono što vjerojatno niko od nas ne radi da se oruđe maksimalno ukruti u transportu ,,,,,, nećete vjerovati ali to i policija zna ,,, naročito kada imate udes da vam se oruđe oštetilo neko vozilo rec. u mimoilaženju odmah se mjeri koliko se moglo izbaciti u zanošenju ,,,,,
Eto ako neko želi ispitati da li zna naštelati plug neka proba sa kultivatorom ,,, to ti dođe kao simulator :lol: i još bi nešto napomenuo da se svaki plug koji ima polugu za zabražđivanje mora poštelati prema tipu traktora ,,,, jer plug se na osovoni poteznica može pomicati ljevo - desno ,,, znači polugu na sredinu a plug pomicati u potrebnom smjeru da se dobiju jednako široke brazde ,,, a tada se možemo normalno služiti polugom za širenje ili uženje prve brazde ,,, jer druga je uvijek ista ,, a stvar štelanja je u tome što je zadnji točak u brazdi ali svi traktori nemaju isti međuosovinski razmak , istu dimenziju guma pa tako da postoji razlika gdje će poluga stajati i da li budemo sa njom mogli odraditi ono za što je predviđena ,,,,, a novi plugovi isto tako dolaze poštelani ,,,,,, bolje reći samo sastavljeni :madmana:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Vidim svako od nas ima neko znanje kako orat neko vise neko manje neki grijese vise neki manje i nakraju svi napravimo isto uzoremo neki lakse neki s mukom kasnije kad se na tom obavi sve operacije i nesto zasije vise niko ne vidi kako je bilo poorano!
Evo kako ja slazem svoj plug prije oranja sve cu napisat a vi mi ukazite na moje greske i sta moram promijenit kad prikopcam plug stanem na dvoristu na asvaltu ti je ravno i prvo slozim da je prva brazda visa od zadnje za jedno 3-5cm zatim desni spaner na poluzi hidraulike zategnem da mi je kraj prednjeg lemesa poravnat s unutarnjom stranom gume a ljevi ako je potrebno jos otpustim da dobijem hod lijevo desno kak je plug dignut nekih do 5 cm s tim da nemam lancice s unutrasnje strane poluga i tak slozen plug gledano s zadnje strane sredina toplinga je ravno i na traktoru i na plugu znaci topling je ravno nije u stranu plug je u pravcu s traktorom nije nikud zakrenut i plug je nagnjen u lijevu stranu i kad guma ude u jarak on je ravno to je sve sta napravim doma na dvoristu a kad prodem par prolaza na njivi fino postelavanje toplinga da dobijem jednake brazde ili rucicu malo zasarafim ili otpustim da dobijem ravniji plug kad je traktor u jarku ako je potrebno
Molio bi vas sad najvise kolegu Bobu da mi pojasni u kojem dijelu grijesim sta nevalja sta treba popravit
traktor je Imt 542 a plug olt alkar2x12"vk
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
ja sam isto tako štelao plug i zatezao španere kao ti bučo onda sam ovdje pročitao da mora iči bez španera probao sam bez njih i totalna razlika ljepše slaže bolje rasipuje traktoru je puno lakše
 

nexx

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
41
spaneri prisilno natezu plug al moze i bez spanera

bobo koliko je to u hektarima kakav traktor imas

ja radim oko 18 hektara i imam samo imt 539 malo mucim ja njega pa on mene al sve uradim na vrjeme..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
ja sam isto tako štelao plug i zatezao španere kao ti bučo onda sam ovdje pročitao da mora iči bez španera probao sam bez njih i totalna razlika ljepše slaže bolje rasipuje traktoru je puno lakše

Hvala ti na odgovoru kod mene je samo desni spaner tolko zategnut da mi kraj lemesa u pravcu s unutarnjom stranom zadnje gume da kad je nagnuto da mi prednja brazda ne lovi vise od zadnje da su iste a lijevi spaner je otpusten tak didem i kako god bilo nagnuto uvijek imam jednak zahvat prednjeg i zadnjeg pluga i moj lijepo ore traktoru nije tesko i di je bolja zemlja ljepo rasipuje a di je ilovaca tesko da ce bilo koji plug ju rasipavat!!
evo jedne slike neznam kolko ce te vidit

picture.php
[/IMG]
 
B

Bobo

Guest
oko 35 hektara...

Dakle, na asfaltu top link ne bi trebao stajati na sredini, posto se gleda da ce taj traktor biti nagnut u brazdi a kad se ore, traktor je nagnut ovisno o dubini oranja a plug bi trebao biti "pod vinkl" s koje god ga strane gledas. za to niveliranje imas desnu podiznu polugu kojoj se stela duljina, samim time i "rotacija" pluga oko uzduzne osi.

Nadalje, spanere ne dotezi, nego pokusaj s otegnutim desnim spanerom uci u brazdu. ako prednja hvata vise, okreci koljenasto vratilo na plugu u "rikverc" gledano sa zadnje strane pluga, sve dok ne dobijes da ti plug "plovi" iza traktora u oranju. posto se radi o alkaru koji ima zakosivanje kljenaste osovine preko matica i kontramatica, oprastam ti nanagnutim terenima koristenje spanera jer je kriminalno zamisljeno to okretanje osovine. da imas rucku pa sa sjedista u doslovce 3 sekunde zub naprijed, zub nazad, onda spaneri nikako ne trebaju, mada ni na grbavom terenu ne bi trebalo prestelavati plug.

Druga vrlo bitna stvar je razmak zadnjih tockova. Postojala je negdje formula koji sam posudio s "poljoinfo" foruma za izracunavanje optimalnog unutarnjeg razmaka zadnjih kotaca traktora ovisno o zahvatu pluga. 549 je radio s 2x10" kao i 539 na onoj tvornickoj postavki zadnjih tockova. kako je 2x12" dosao zderao mi je divce svaki dan sve vise i vise dok nisam i ja naucio o cemu se tu radi. dakle bitno je poklopiti liniju vuce traktora i linuju otpora pluga ili ih sto vise pribliziti jednu drugoj.

Da te postedim muke, za 2x12" plug moze po knjizi ici razmak od 130-140mm no kod mene je na 130 bilo pa nije valjalo. kad sam rasirio traktor na 140, totalno druga stvar, milina za raditi.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Hvala bobo meni i je malo topling u stranu kad sam na asvaltu al kad udem u brazdu on je u vinklin s koje god strane pogledas i greda mu je ravna uzduz i poprek ja imam na kontra matice koljenastu to je u planu za preradu kad nadem od nekog starog pluga a da mu je rucka dobra nisam mu mijerio razmak izmedu zadnjih kotaca budemo to malo razmjeril imam jos jednu njivu koju nisam stigo poorat pa kad cu orat budem probo tvoj savijet i stavit cu vise slika
prosle godine u 10mj kad sam orao baki u polju jedan komad koji je relativno ravan isto sam tak slozio plug i buduci da je blizu Kupa pa je malo pjeskovita zemlja i probo sam orat u 2 direktnoj na nekih 1800obrtaja i islo je super traktor se nije uopce mucio a bio sam na nekih 25cm dubine al bilo je malo pre brzo pa je jako bacao brazdu tak da sam se vratio u prvu na pol gasa
 
Posljednje uređivanje:

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Druga vrlo bitna stvar je razmak zadnjih tockova.

Ostao si dužan informaciju koliki ti je unutrašnji razmak između točkova na "Breni" pa ako se sjetiš, napiši.
 
B

Bobo

Guest
Jaaao, isao sam mjeriti i nisam napisao... I sad zaboravio a znao sam da sam trebao uslikati metar pa da sad napisem...

Bit ce, bit ce...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
jel uvas unutrasnji razmak od unutrasnje ivice jedne gume do unutrasnje ivice druge gume. I jel moze Bobo formula za 3 brazne plugove ako ima
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Bobo kada si sirio razmak zadnjih kotaca da li si probao dobiti matematicki liniju otpora pluga?Npr. linija vuce narvno je u sredini traktora 1400mm podijelis sa 2 i dobijes liniju vuce i kada bi se brojke poklapale dobili bi da plug stoji kako treba zar ne? ali mislim da je to tesko dobit da se poklapaju i milimetar?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
, najednostavnjia škola je kultivator ,,,:lol: kad se naučite orati sa njime onda neće biti problem ni sa bilo kojim plugom ,,,, a zašto kultivator ,,,,,, zato što svako loše štelanje pluga trpi kičma ,,, a kada osjetimo da trpi kičma onda gledamo što ne valja ,,, e tu se najbolje uči ,,,,,,,
Eto ako neko želi ispitati da li zna naštelati plug neka proba sa kultivatorom ,,, to ti dođe kao simulator :lol: :

je,to stoji....
ak na njemu loše podesiš plug,odoše ruke i kičma....:shock:
 
B

Bobo

Guest
Ajmo ovako da se ja tu ne pravim pametan i da usparam svima vremena...

Posjetite poljoinfo forum na ovoj temi:

http://poljoinfo.com/showthread.php?407-Leopard-i-IMT-plugovi/page13

Tu su ljudi dali i nacrte i fina objasnjenja da se ja ne bi kitio tudjim perjem procitajte temu +/- koja stranica ali tu negdje pocinje rasprava o sirini traga traktora za razne plugove. Imate ie jednostavne i komplicirane formule pa izvolite.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Pozdrav forumaši-stručnjaci za oranje.:p
Vidim da se spominje oranje sa frezom....:shock:
Pa se usudih (da tušnem dupe gdje se k...... oštre) da i ja pokažem svoj veliki:rolleyess:traktor i recimo oranje. Pa raspalite...:madmana:
19688816_z.jpg

20430415_z.jpg

I na kraju..
19688782_z.jpg

Ovo dole nisam orao za krastavce, pomjerio sam plug, da bi snimio video, a sijao sam travu.:weedman:
Bobo postavio sam gard-RASPALI....:drinkers:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=_c0slWzw93M[/YT]
20298712_z.jpg
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Dobro je, ovo prolazi, nema zamjerke. pozna se svaki prolaz ali to je zanemarivo.

Recimo, moram vam poslikati sta sam ja napravio sa jednom njivom, sramota me ali nemam vam sto sakrivati, nov sam u oranju s tri brazde.

Naime, u oranju se plug ponasao cist solidno, nije se otimao, oranje ravno odozgor, da se zaledilo mozes nogomet igrati... no sad kad se snijeg povukao prolazim kraj njive (kraj asfalta ko za vraga) i vidim da mi se jedna brazda doslovce istice, vjerujem da je prva u pitanju. svaka treca je vislja da se iz avinoa vidi, drugacije se slijeze zemlja nego ostale dvije. sad me kopka sti, kako i zasto je to tako ako je zahvat bio po PS-u i sve kako bi inace trebalo biti...

Sumnjam u moju lijenost. Otisao mi je lezaj na tocku i tocak se naherio i tjerao je plug prema poranom zemljistu. Da to kompenziram, "postelao" sam plug drugacije (grbavo, da ponistim sile koje tocak stvara) toliko da tu njivu zavrsim i s oranjem bi bilo gotovo. No nije vrag dao mira tocak otpadne skroz, kod kolege odletim po nove lezajeve, to popravimo i vratim se u oranje ali plug nisam stelao kako bi trebalo biti, tako da je ispalo da on i dalje lijepo slaze ali po svemu sudeci je prednja bila puno sira od ostale dvije. zurio sam se da nece neka kisa a orao sam ugarene strnjake i naj manja kisa znaci dva-tri dana cekanja da se prosusi...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh