• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

nexx

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
41
ja imam parcela gdje prva klasa zemlje proorana i sa 539 orem 2 na 1200 obrtaja idem jedno 12-15 cm lagano
 

masni 6200

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
67
da ako is skine nema šta zagrtati okovinu..taj sam problem imao i ja jer nema pera na daskama:)

upravo tako,ak ih skinem ostaje dosta vani kukuruzovine,jer nemam pera,a ovo oko dubine je isprobano i plice i dublje i opet stopa,znaci ili pera pa bez pretpluznjaka,ili kaze mi frend da si nabavim daske za pretpluznjake za kukuruzovinu navodno to ima kuhn jako dobro rijeseno
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Jednostavno je. treba poklopiti vucnu silu traktora sa silom otpora pluga.

tocka sile otpora pluga se nalazi na vecini pluznih tjela na prvoj trecini lemesa gledano od spica te toliko otprilike i "okomito" projicirano na dasku. Ako ste ikad vidjeli poderan IM plug 10" ili 12" znate gdje se daska najvise trosi.


Dakle, vasi uski traktori su recimo 90cm siroki (unutarnja mjera) logika nalaze da je tu vucna sila traktora na sredini tj na 45cm. tih 45cm predstavlja zahvat pluga koji se nalazi desno od sredisnjice traktora (od traga desne gume do sredine vucne sile traktora) i tu jos treba nadodati onu jednu trecinu zahvata koji nam fali da se vucne sile poklope a to je jos 15cm. ovih 15cm "viri" od sredisnjice traktora na lijevu stranu.

Dakle, traktor kojem je trag 90cm idealno bi mogao orati s jednobraznim plugom zahvata 60cm sto je u praksi nemoguce. Tu dolazi do vaseg problema i tad bi se trebalo gledati da se linije vuce i otpora sjeku neposredno ispred traktora i tako "nisanimo" plug u radu. Ima na youtubeu jedan clip gdje covjek objasnjava podesavanje pluga i razvukao je konce ispod traktora i nisanio je linije vuce i otpora samo ga sad ne mogu naci. Cim nadjem, postavljam.

Ovo je vrlo siroko i "labavo" objasnjeno. Postoji i formula za izracun ovih stvari a ja iz glave to ne znam. Jos pogotovo ako se radi o zglobnom traktoru kojem je linija vuce na sam dodir volana pomaknuta.

U praksi se to na njivi jako brzo ustima ako se u glavi zamisli sto i kako treba podesiti i kako ce se plug tada otprilike ponasati. ovako mi je to jako tesko objasniti.



danas konačno završio oranje djeteline, koju sam uzeo u najam, dosta ugaženo, 3 spora na 1800 obrtaja......španer labav, pa sam se sjetio da malo poslikam plug, kako stoji osovina na mom plugu.......i jedna bitna stvar, kod tog podešavanja, da raonik mora biti dobar.....moj je novi, al dok je bio stari vuklo je u stranu i nije valjalo, te tako trpe ležaji prednjih točkova i sa starim raonikom osovinu možeš okretati koliko hočeš, opet će vući u stranu........



 
B

Bobo

Guest
Ostao si dužan informaciju koliki ti je unutrašnji razmak između točkova na "Breni" pa ako se sjetiš, napiši.

Danas izmjereno. Unutrasnji razmak tockova na mojoj Breni sa gumama 18.4-38" je 135cm. moze jos uze pomicanjem po poluosovinama ali to je otprilike TO, nisam racunao nista nego samo zakopcao i orem.

Na mom plugu su nove daske na celu produzene nekih 3cm i kad sam prijasnjeg vlasnika pitao zasto je to radjeno nije mi znao objasniti. zbog toga je otpor cjelog pluga pomaknut nesto "prema neoranom" i top link mi stoji maalo nakoso iako plug fino radi i ne otima se u radu, spaneri labavi, poluge u centru...

Kazem, jedino mi sumnjivo sto se sad na jednoj jedinoj njivi kraj puta tocno pozna prednja brazda, nesto je vislja od ostale dvije tj... Doskocit cemo i tom problemu kad za to dodje vrijeme.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Meni su brazde jednake, al se vidi veći razmak između svakog prohoda.Ima negdje na lanjskoj temi o plugovima ,kako sam proširio drugu brazdu,i to je već bolje nego je bilo.Jedino sumnjam na to što sam još i ramu pomaknuo na koljenastoj osovini i to za nekih 8-9 cm prema lijevom kotaču.Mislim da je tu kvaka.Moram izmjerit i vratit malo.Dobro to je druga tema.

Ako su brazde jednake onda nema razlike,sve su iste a čim se vidi razlika znači da brazde nisu iste.Španeri na traktoru moraju biti labavi,plug u brazdi stajati ravno,i to je cijela mudrost..Ja isto kada vidim kak ljudi oru,i šta sve nazivaju oranjem,s takvim se u opče ne upuštam u razgovor o oranju je to ne liči na oranje,isto tako ni imtejov plu ni leopard nisu za mene plugovi,nema bez švabe ništa,ni traktora i pluga.Nek se nitko ne uvrijedi al ti plugovi kod mene u teškoj zemlji ništa ne naprave,olt je malo bolji ali ništa bez raberwerga,nimayera,vogela i drugih kvalitetnih plugova.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
dobri si i imt i olt plugovi samo dok ih dobro naštelaš onda idu bez problema ...slažem se da su ovi plugovi kaj si naveo bolji ali su i daleko skuplji a za nas "male" poljoprivrednike dobri su i plugovi tipa imt ili olt...ja imam olt. 2+1i nikad ama baš nikad nikaj nije puklo na njemu a vukel ga je traktor od 150 ks po 50 cm po brazdi i kada su svi 4kotači istodobno kopali...na dubini 35-45 cm(45 svake treče godine)a zemlja je bila dosta tvrda..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
molim pomoc imam lemkena opala 110 ravnjaka 4-brazdnog,ne zaara bas najbolje kukuruzovinu iza beraca s frezom,tj. stopa se,kad je izmalcano ide super,dal je mozda problem u stelanju pluga ili je to jednostavno tak,e da plug ima pretpluznjake

Pretplužnjaci moraju biti od prlike 10-15 cm višlji od špica lemeša,i oko 25 cm odmaknuti od radnog tijela pluga,tak sam ja poštelao svoga i zaoravam kuruzovinu bez greške.Problem malo je odmah iči iza kombajna ili berača ali kada to ostoji par dana ide bez greške,zaore se da se ne pozna šta je tu prije bilo.
 
B

Bobo

Guest
I sto ako ore 20cm duboko i sto ako ore 40cm duboko... to 10cm od spica lemesa ne pije vodu...

Koliko ja znam da pretpluznjak mora ici izmedju jedne cetvrtine i jedne trecine sveukupne dubine oranja.

Ako je oranje 30, pretpluznjak 7-10cm, ako je oranje 20, pretpluznjak od 5-7cm i tako dalje...

Takodjer je bitan i tip predpluznjaka i bitno je ono sto se zaorava. nije isto zaoravati sasjeckanu slamu i kukuruzovinu... postoje cek i posebni predpluznjaci za kukuruzovinu no nitko u hr nema novaca da ima dva tipa predpluznjaka pa ako nekad u kukuruzovini i zastopa, izdrzat ce se i to...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
I sto ako ore 20cm duboko i sto ako ore 40cm duboko... to 10cm od spica lemesa ne pije vodu...

Koliko ja znam da pretpluznjak mora ici izmedju jedne cetvrtine i jedne trecine sveukupne dubine oranja.

Ako je oranje 30, pretpluznjak 7-10cm, ako je oranje 20, pretpluznjak od 5-7cm i tako dalje...

Takodjer je bitan i tip predpluznjaka i bitno je ono sto se zaorava. nije isto zaoravati sasjeckanu slamu i kukuruzovinu... postoje cek i posebni predpluznjaci za kukuruzovinu no nitko u hr nema novaca da ima dva tipa predpluznjaka pa ako nekad u kukuruzovini i zastopa, izdrzat ce se i to...
U pravu si Bobo,ja sam to govorio ravnajuči se po sebi,ja ne orem nikada 20 cm,zato nisam to naveo.Ja sam imao dosta plugova,i sa svima sam radio jel radim 35 hektara zemlje,a i usput prodajem strojeve,pa zato imam iskustva velikoga sa strojevima i priključcima.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Danas sam bio u Osijeku na sprovodu rođaku pa gledam kak su tam kanali suhi,može se orati bez problema a kod nas blato do koljena i kanali puni vode,nema nam tak skoro u polje.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
sad je kod mene nikud nikam za oranje..ima snijega na zemlji oko 10 cm i otpušta i snijeg se topi.. negdje gdje se več snijeg otopio tam je sama bljuzga i blato tak kaj dok napraviš 10 koraka več nemreš dizati noge kak se blato nabere na čizme i kolko su teške.. tak da nema šanse da bi mogel orati...
 
B

Bobo

Guest
Nema problema.

Cim prije budem mogao imam jos nekih 1-1.5kj poorati sto sam preko zime dobio arendu pa cu pokusati poslikati sve zivo i nezivo ako bude vremena (nadam se da ce biti i previse) pa cu pokazati i pravilan nacin pravljenja "naora", pravilno vadjenje jedinice i jarka (ako mi uspije ;) ) i tako.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Evo malo oranja sa oltajmerima ,

[yt]http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=BTKhyaMpJ38[/yt]
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Evo malo oranja sa oltajmerima ,

[yt]http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=BTKhyaMpJ38[/yt]

U sta ga tuckaju.. ja da orem s tim cjeli dan oglusil bi momentalno.. :D
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
U sta ga tuckaju.. ja da orem s tim cjeli dan oglusil bi momentalno.. :D

A što misliš da li je to tuckanje smetalo traktoristima kada su ti traktori krenuli iz proizvodnje ,,,,, a utrkivali se u oranju sa konjima :) ,,,sve u svoje vrijeme ;)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh