• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Mjerena potrosnja lane u jesenskom oranju na 549 s 3x12" plugom jer bila 9l/kj, ove godine je to 11l... Lane 1. direktna ili 5. spora, dubina blize 25, nego 30, ove godine 30-ak ide, ali na mjestima i 4. spora... uzas.

Brena ove godine pije 11.5l/kj scim sam ugodno iznenadjen, s obzrom da sam citao da cu se tesko provuci ispod 15l/kj, no laka je zemlja pa ide i s 11-12l...

Sto je pjesnik htio reci? To da nemas puno laksu zemlju od mene, sto dokazuje tvoja izmjerena potrosnja. ja takodjer orem na 1600-1700 okretaja s 549 i ide sasvim fino u normalnim uvjetima. Dodatnih 5cm dubine, potrosnja mora rasti bez obzira na zemlju, jer plug konstrukcijski teze podnosi da okrece takvu "nepravilnu" plasticu zemlje (dubina oranja veca od zahvata jednog pluznog tjela=oranje vrlo lose), pogotovo 10 cm vecu od zahvata...

Ja samo kazem da negdje muljas iznamtocno koliko je to oltovo crtalo veliko, imam jedno kod kuce, no ja gledam koljeno koje nosi crtalo kojom je visinom postavljeno na ramu,te koliko je osovina crtala postavljena visoko od zemlje. velicina tanjura nebitna u ovoj prici...

Dakle, opet kazem (nemoj se ljutiti) da "smanjis ribu"
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
hej da te pitam koliko je jak taj tvoj fendt ja imam DF agrotroona 150 i orem sa 4 brazde eberhardtom naštelan na 16 coli i idem oko 8 do 8,5kmh i to mu je nekak najljepše da mu nije teško...sad me zanima kak uspjevaš ići 10 na sat sa 7 brazdi?zar imate tako pjeskovito tlo??:finga:

Fendt 936 oko 360KS
7 brazdi, sta je to za njega
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
taj traktor ima 360ks i ako nemože vući 7 brazdi plug. ja bi ga zapalio, 200ks bez problema vuče 5 brazdi i u najtežoj zemlji.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Normalno da moze.
Ali opet i to nije apsolutno, zavisi od zemlje
S druge strane uz dobar balast sve se da rijesiti
A izgleda da nisi vidio sta je teska zemlja.
Case Magnum 280ks i preko 10 tona, plug 6 brazdi, da vidis igranke, suze vrca
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
Mjerena potrosnja lane u jesenskom oranju na 549 s 3x12" plugom jer bila 9l/kj, ove godine je to 11l... Lane 1. direktna ili 5. spora, dubina blize 25, nego 30, ove godine 30-ak ide, ali na mjestima i 4. spora... uzas.

Brena ove godine pije 11.5l/kj scim sam ugodno iznenadjen, s obzrom da sam citao da cu se tesko provuci ispod 15l/kj, no laka je zemlja pa ide i s 11-12l...

Sto je pjesnik htio reci? To da nemas puno laksu zemlju od mene, sto dokazuje tvoja izmjerena potrosnja. ja takodjer orem na 1600-1700 okretaja s 549 i ide sasvim fino u normalnim uvjetima. Dodatnih 5cm dubine, potrosnja mora rasti bez obzira na zemlju, jer plug konstrukcijski teze podnosi da okrece takvu "nepravilnu" plasticu zemlje (dubina oranja veca od zahvata jednog pluznog tjela=oranje vrlo lose), pogotovo 10 cm vecu od zahvata...

Ja samo kazem da negdje muljas iznamtocno koliko je to oltovo crtalo veliko, imam jedno kod kuce, no ja gledam koljeno koje nosi crtalo kojom je visinom postavljeno na ramu,te koliko je osovina crtala postavljena visoko od zemlje. velicina tanjura nebitna u ovoj prici...

Dakle, opet kazem (nemoj se ljutiti) da "smanjis ribu"

evo gospon bobo riba je smanjena, ali ne onoliko koliko si tražio...
bez zamjere..napisao sam oko 35..znači da je na mjestima bilo i više i manje, ali za razliku od prethodnih oranja ovo je ispalo najbolje, inače osovina crtala je točno 35 cm od zemlje.
i da završimo s ovim postom, ako sam lažljivac mogao sam metar zabosti u zemlju. a kome je potreban konkretan dokaz..dođi...vidi...izmjeri...i skupa zalijmo s ovim što je izašlo iz ilegalnog kazana.
 

Prilozi

  • fotografija0.jpg
    fotografija0.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 219
Posljednje uređivanje:

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
Normalno da moze.
Ali opet i to nije apsolutno, zavisi od zemlje
S druge strane uz dobar balast sve se da rijesiti
A izgleda da nisi vidio sta je teska zemlja.
Case Magnum 280ks i preko 10 tona, plug 6 brazdi, da vidis igranke, suze vrca

i opet je fendt 80ks jači i mora vuć još jednu brazdu.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
i opet je fendt 80ks jači i mora vuć još jednu brazdu.

Fendt 200ks,nov,na prezentaciji u mom kraju je vukao 4 brazde plug na 22 cola brzinom od 10km/h,isti taj traktor na teškoj zemlji je vukao isti plug brzinom od 7km/h..pa gdje mu je onda tih 200ks?
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Fendt 936 oko 360KS
7 brazdi, sta je to za njega

sori nisam znao da ima toliko konja..ja i oznake traktora suprotni pojmovi..znam samo one oznake gdje iza modela piše i koliko ima konja o sve drugo slabo,pogotovo zetor..naravno da može vući ako je toliko jak...:axe:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
Fendt 200ks,nov,na prezentaciji u mom kraju je vukao 4 brazde plug na 22 cola brzinom od 10km/h,isti taj traktor na teškoj zemlji je vukao isti plug brzinom od 7km/h..pa gdje mu je onda tih 200ks?

ja sam mislio na neki normalan zahvat pluga 16-18", a ne 22"
4x22=88 88"x2.54=223cm zahvata znači preko 2 metra
a 5x16=80 80"x2.54=203cm zahvata
ili 5x18=90 90"x2.54=228cm zahvata

opet moja pretpostavka stoji ako ne oreš sa plugom od 30", onda mu je i tri brazde dosta.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Fendt 936 se muči s 6x22 u mojoj Zemlji.7 brazdi nikak.936 ide 6x20 i s tim več malo pjeva.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Mislim, neka me netko ispravi ako griješim. Zašto orati 20 ili 22 cola pobogu. Kažeš da se traktor 360 konja muči u toj zemlji. Znači da je zemlja tvrđa, pa me baš zanima kak izgleda brazda za daljnju pripremu tla. Tu se i manji zetor izgubi vjerojatno između brazdi.
Po meni, idealna je brazda 14 cola, eventualno 16 ili ajd 18 u pijesku, ali u tvrdoj zemlji nikako preko 14.
Kako Bobo reče, čini mi se, koliko cola zahvata tolika otprilike i dubina, tak da bi to bio optimum. 22 cola je 55 cm ako tak računamo a to je za sadnju vinograda:mrgreen:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod mene u mom kraju dokazano da od dubljeg oranja NEMA koristi,uvijek orem zimsku 25-30 cm maximalno,pojedinci su htjeli sa večim plugovima pokazati da su gazde ali 0 bodova,čak ni rigolanje im ne daje neke ekstra rezultate,sveto pravilo za zimsko oranje je što manje rasuta brazda,brzina 6-8km ,nekom sporo ali to kod mene igra pošto moram veči dio orati 4 ili 3 radna,takav sistem brzina na Sonalici i pošto je plug 14 cola ide najtaman iako da je para valjao bi jedan 3x12 za proljetna preoravanja ljuljeva ili oranja strnjaka,blizu mene to sam več napisao čovijek je orao sa MF 1114 i 2x18 ,15cm dubina za pšenicu ,nitko nikad bolju pšenicu nije imao od njega ,tako da sve ovisi o mnogim faktorima ali najbitniji je čovijek koji zna, ako zna procijeniti mogučnosti stroja i želje:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Fendt 936 se muči s 6x22 u mojoj Zemlji.7 brazdi nikak.936 ide 6x20 i s tim več malo pjeva.
Dali je to od Babojelica,
Cuo sam da je sad 939 uzeo,
MI negdje sa 285 ks vucemo 4br,snaga motora nije upitna on vuce i na 1200 okretaja ali kada se dode u masnu crnu zemlju di ima 7% humusa i sama glina onda on samo proklizava,a motoru nije problem jednostavno se snaga nemoze prenesti na teren,negdje bi se sa 6br igral,a negdje je katastrofa sa 4br.
sve je jasno kad negdje je potrošnja 25l/ha a na toj crnoj 45l
Imam u planu ako cu moci isprobati uzeti lemken 5br.kazu da se lemken lagano vuce
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene u mom kraju dokazano da od dubljeg oranja NEMA koristi,uvijek orem zimsku 25-30 cm maximalno,pojedinci su htjeli sa večim plugovima pokazati da su gazde ali 0 bodova,čak ni rigolanje im ne daje neke ekstra rezultate,sveto pravilo za zimsko oranje je što manje rasuta brazda,brzina 6-8km ,nekom sporo ali to kod mene igra pošto moram veči dio orati 4 ili 3 radna,takav sistem brzina na Sonalici i pošto je plug 14 cola ide najtaman iako da je para valjao bi jedan 3x12 za proljetna preoravanja ljuljeva ili oranja strnjaka,blizu mene to sam več napisao čovijek je orao sa MF 1114 i 2x18 ,15cm dubina za pšenicu ,nitko nikad bolju pšenicu nije imao od njega ,tako da sve ovisi o mnogim faktorima ali najbitniji je čovijek koji zna, ako zna procijeniti mogučnosti stroja i želje:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

da, slično je i moje iskustvo.....da koliki je zahvat, tolika i dubina......zato kod mene se najbolje pokazao plug od 12".....na rusu sam imao 14" i bolje je bilo urađeno sa 12"........i onaj plug za fergusona 2x10" dobro obavi posao, pogotoov ako je potrebno plitko oranje.......a zimska brazda sa 12"........u proljeće poslije mogu samo proći sa drljačom i sijati, nisu potrebne nikakve rotodrljače, freze ili slično.......kada je široka brazda, fergusom bi se prevrnuo na tome, i to je poslije teško tanjuračom poravnati, treba ići frezom........i kako onda očekivati da se dobro posije, pogotovo pšenica ili ječam, gdje ona sijačica samo odskače od busa zemlje.........

drugi koji u mom kraju rade sa večim traktorima, mislim da nitko neradi preko 16".......jd 8200 vuče 4x16", danas ga vidio u radu i leti po njivi, odlično urađen posao.......
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
i opet je fendt 80ks jači i mora vuć još jednu brazdu.

Nisam rekao da nemoze, bas suprotno
A nije problem u snazi nego tezini.

Fendt 936 se muči s 6x22 u mojoj Zemlji.7 brazdi nikak.936 ide 6x20 i s tim več malo pjeva.

Zasto nebi mogao vuci 7 brazdi, samo kad bi se dobro opteretio, a i daleko bi lakse vukao 8x16 plug ili cak 8x18 nego taj 6x22.
I 20col. brazda je povelika, a tek 22cola.
S druge strane ako je brazda uska, a traktor veliki, onda gazi brazdu, tako da treba naci kompromis.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Zasto nebi mogao vuci 7 brazdi, samo kad bi se dobro opteretio, a i daleko bi lakse vukao 8x16 plug ili cak 8x18 nego taj 6x22.
I 20col. brazda je povelika, a tek 22cola.
Sa ovime se ne slažem..

Više brazdi-veči broj radnih tjela-veči otpor-teže je vuč..
Nije još nigdje dokazano ili bar ja nisam vidio da se lakše vuče plug s više brazdi a manje cola od onoga s manje brazdi a više cola..

A razlika ako i postoji ide u korist ovoga s manje brazdi i više cola..

Osobno nisam probao,ali sam razgovarao sa dosta ljudi i svi vele da je tako..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
ironicno kako se neki muce s 1x16 a ovaj ide s 3x10
ali ga i muci malo



[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=yWYSVnQ8ScE[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=-FR1wtudzYk&list=UL-FR1wtudzYk[/YT]
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Sa ovime se ne slažem..

Više brazdi-veči broj radnih tjela-veči otpor-teže je vuč..
Nije još nigdje dokazano ili bar ja nisam vidio da se lakše vuče plug s više brazdi a manje cola od onoga s manje brazdi a više cola..

A razlika ako i postoji ide u korist ovoga s manje brazdi i više cola..

Osobno nisam probao,ali sam razgovarao sa dosta ljudi i svi vele da je tako..
I ja mislim da sa manje brazdi ide bolje jel je kraca poluga.
Kod nas na kombinatu 2010. Su skidali 4 br i orali na 3x25 lakše nego 4x20 a mala razlika u zahvatu a jd 250 ks
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
ironicno kako se neki muce s 1x16 a ovaj ide s 3x10
ali ga i muci malo

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=-FR1wtudzYk&list=UL-FR1wtudzYk[/YT]

Ovakav plug bi meni taman bio dobar.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
ironicno kako se neki muce s 1x16 a ovaj ide s 3x10
ali ga i muci malo



[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=yWYSVnQ8ScE[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=-FR1wtudzYk&list=UL-FR1wtudzYk[/YT]

To nije oranje, to je pisanje.....
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh