• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Da ne vuce traktor u stranu i da se plug sam poravna u brazdi kolko treba, ako je plug dobro podesen
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,338
Nije problem zategnut malo na navoju, kužim ja to, ali ako zategnem
plug će mi svejedno otić na stranu i opet će mi topling tako stajat,
jedino ako malo zategnem i navoj i stabilizator pa da mi se topling izravna...

Ali tu se javlja jedan drugi problem, a to je da ako malo zategnem na navoju,
više ne čisti jarak.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
imaš automatski španer(stabilizator) ??? pa ga onda tako i koristi

mislim da nisi razumio fintu
odi sutra orat i sve napravi da plug ide ravno za traktorom , samo nemoj da te uhvati mrak
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
mislim nemogu vjerovati da je kod vas tako skupa zemlja koju uzimate u zakup???kod nas bez pozicaja 400 a sa poticajem 500 kuna opo jutru..ja mislio da je kod vas opuno povoljnije..čujem da je u novoj kapeli zemlja po ništa,u biti kolega kaže da je nitko neće obrađivati..:prayer::partyman:

Otimacina,otimacina...ponos i dika ko da vise samo da se izbije nekom drugom.
Boze mili da se da đaba,nema kvadrata koji nije uzoran...orali i minska polja pa izorane mine bacali na pola polja,bilo razbacanih ruku,nogu,glavi,popolovljenih traktora...ako vidite u pola njive travu znate sta je ;)

Tako i meni stoji poteznica,a spaneri otpusteni....Antonio...ovo je avion od oranja :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ajde več kad smo navalili na španere, da iaj velim kak je kod mene. Same i FOP 2x14", top-link stoji lagano u lijevo, 3-5 cm, a plug se ne vozi na španeru, ore lijepo, jarak ostaje čist, brazde dobro složene, ja zadovoljan. A samo da vidite kaj je sve rađeno an plugu da bi to dobil....čudili bi se kak još tak dobro ore, al to ej stara IMt tehnika, nema tu puno razmišljanja i štelanja, brusilica i švas aparat, poravnaj brazde na toplinku i samo deri, nemoraš se ni okretati straga ;)
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Otimacina,otimacina...ponos i dika ko da vise samo da se izbije nekom drugom.
Boze mili da se da đaba,nema kvadrata koji nije uzoran...orali i minska polja pa izorane mine bacali na pola polja,bilo razbacanih ruku,nogu,glavi,popolovljenih traktora...ako vidite u pola njive travu znate sta je ;)

Tako i meni stoji poteznica,a spaneri otpusteni....Antonio...ovo je avion od oranja :D

nemogu vjerovati??još mi uvjek nije jasno???toliko dati za zakup??:roll:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
al desni španer mora biti točno našpanovan, jer određuje širinu brazde, a lijevi ostavim da bude malo labav......radi se u jednobraznom i dvobraznom običnom plugu.....ako bi i desni bio labav, onda bi uhvatio široku brazdu, i opet bi se do te mjere zategnuo......ili????
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
je li moguce orat s traktorom na nacin da kolo ne ide u brazdu?
konkretno, imam vrtlic koji moram orat tomom vinkocicem s jednim plugom na 35-40 cm.
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Evo ja jučer završio s zimskom brazdom, plug i traktor očišćeni,još oprati, podmazati i pospremiti i do nagodinu mir.
Sad gledam na mobu nemam nikakve slike samo jedna nabrzaka i to dosta loša, evo kod mene toplink stoji ravno, španeri raspušteni, brazde jednake i jarak čist mada se nevidi na ovoj slici.




Uploaded with ImageShack.us
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
al desni španer mora biti točno našpanovan, jer određuje širinu brazde, a lijevi ostavim da bude malo labav......radi se u jednobraznom i dvobraznom običnom plugu.....ako bi i desni bio labav, onda bi uhvatio široku brazdu, i opet bi se do te mjere zategnuo......ili????
NE.
Ako je plug pravilno podešen niti lijevi ni desni španer nemoraju biti zategnuti, a širina prve brazde se regulira na polugi pluga za koju su prikačene traktorske poluge, tako da se ta poluga pomjeri lijevo ili desno i dobro zategne.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
kod nas ima svega ,neki daju bez naknade -postali rijetki..što je najveći problem zadnjih godina traže po 500 - 700 kn i to da ti ne daju papire,tak da nema ni poticaja,livade -daj janje,pokosi bašće-poori,daj kuruza a ništ od poticaja itd.....
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
znači, da su oba otpuštena, plug ide ravno, ako se namjesti širina na plugi od pluga....nisam znao, ja sam uvijek namještao kako sam već prije napisao, i bilo je dobro.......budem probao i na taj način......
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
previše lijepo se rasipa, to uopće nebi trebalo orati :)
Treba imati tak dobar plug da ljepo rasipa;)

marko, koji plug imaš?
Stari Švicarac po imenu ALTHAUS!
20270400.jpg

20270398.jpg


A jeste se raspisali jedva popratio komentare:drinkers:.Ja oranje shvačam kao umjetnost.Isto tako kako svi ljudi nemogu biti dobri umjetnici tako ni svi nemogu ljepo orat i da bude po PS-u..

I kad orem pokušavam izvest što najbolje mogu,jer izorana zemlja je na kraju jedna slika koja ukazuje na rad "umjetnika"..
U ovoj mojoj zemlji sa slike če svaki,ali ama baš svaki plug ljepo orat jer je lagana,isto kao i sa slika od člana @Antonio.Ali u teškoj zemlji se prepoznaju oni pravi i iskusni umjetnici oranja..To su oni malo stariji i sa više iskustva..

@Antonio:ljepo izorano ali plug loše podešen,poradi na tome..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
A jeste se raspisali jedva popratio komentare:drinkers:.Ja oranje shvačam kao umjetnost.Isto tako kako svi ljudi nemogu biti dobri umjetnici tako ni svi nemogu ljepo orat i da bude po PS-u..

I kad orem pokušavam izvest što najbolje mogu,jer izorana zemlja je na kraju jedna slika koja ukazuje na rad "umjetnika"..
U ovoj mojoj zemlji sa slike če svaki,ali ama baš svaki plug ljepo orat jer je lagana,isto kao i sa slika od člana @Antonio.Ali u teškoj zemlji se prepoznaju oni pravi i iskusni umjetnici oranja..To su oni malo stariji i sa više iskustva..

Treba ima i dobar alat za dobro umjetnicko djelo ;) Mozes biti neznam kako dobar ako plug lose ore i ako trenutak oranja nije pogodan. Bio sam tek pocetnik kad sam orao sa 4 br kvernerlandom okretacem,vario,sa 6 hidr crijeva,to je bila milina...sta god mu radim slagao je brazde fantasticno.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Treba ima i dobar alat za dobro umjetnicko djelo ;) Mozes biti neznam kako dobar ako plug lose ore i ako trenutak oranja nije pogodan. Bio sam tek pocetnik kad sam orao sa 4 br kvernerlandom okretacem,vario,sa 6 hidr crijeva,to je bila milina...sta god mu radim slagao je brazde fantasticno.

Kad sa lošim alatom napraviš dobar posao,to je onda vrhunac rada:supz:

Lako je počet sa "finim" strojevima,svaka čast tko si to može priuštit odma na početku,al ja sam počeo sa IMT i OLT plugovima orat....
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Kad sa lošim alatom napraviš dobar posao,to je onda vrhunac rada:supz:

Lako je počet sa "finim" strojevima,svaka čast tko si to može priuštit odma na početku,al ja sam počeo sa IMT i OLT plugovima orat....

E to je istina.

Nazalost nismo si ga priustili ipak je 20000e malo previse za plug.Prvo s cim sam orao je bio iskrivljen olt trobraznjak muko moja.Sad imamo vogela 3br,malo za 155ks al sluzi dok se ne uspije priustit nesto vece.Obavezno vario od kad smo ga probali :blackeye
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Da plug ne bjezi u stranu treba ga najprije podesiti prema sirini traktora tako da prva brazda hvata isto kao ostale, ni manje ni vise jer u suprotnom nece slagati dobro zemlju i poznaju se sve po 3 brazde. Igra ulogu i stanje pluga tj koliko je poderan, daske, lemesi, plazevi. Plug se na plazevima upinje u neorano.
Primjetio sam da u vlaznijoj zemlji plug sam hoce u neorano dok isto postelan u suhoj zemlji ide ko curica za traktorom. Španeri moraju bit pritegnuti tek radi transporta da ne bjezi prevec.
Jucer sam zaoravo izmalciranu raulu a danas po neizmalciranoj, samo gas

raula3.jpg


raulay.jpg


raula2.jpg
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Antonio...samo ga pomakneš ovdije...pretpostavljam da imaš isto ovak...tu pomakneš na rami ga malo lijevo i dobro bude...ako sve brazde love lijepo i kanal ostaje čist samo pomakneš ovo naprijed da ti prihvat stoji ravno...
malo smo off topic...:S

 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh