• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
ja se držim one,nema gazde bez duboke brazde ;)
dsc01468uc.jpg

dsc01469t.jpg

dsc01471m.jpg

dsc01475p.jpg

dsc01477qp.jpg
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ja se držim one,nema gazde bez duboke brazde ;)
koliko je to ks traktor..nekak mi se čini mali plug za njega:rolleyess:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Perhan
onda bi rigolao ;) hehe

mali plavi
traktor je 95 ks , plug je 2x16 a dubina pristojna 30+ cm.
cuj u ovim uvjetima,kad je malo vlažnije i brjeg,taman mu je. Da ne grebe,i da lijevom stranom kotača ne pravi još jednu brazdu.
U idealnim uvjetima,na ravnici,vuče još jednu brazdu bez problema.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
barem traktor nije preopterečen, kao kod večine, što znači da će duže trajati i manje se kvariti.......:supz:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
barem traktor nije preopterečen, kao kod večine, što znači da će duže trajati i manje se kvariti.......:supz:

cuj,bez 40 ks po brazdi nema posla,brazdu racunam od 16" na dalje,jer sto veca brazda to ljepse oranje.
osobno smatram da traktor bez 6 cil nema sto radit sa 3 br. plugom.
:partyman:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ja sam pak utvrdio da što uža brazda, bolje se rastepe, tak bi bilo po nekoj logici...
Ajd okreni ti masni komad neke "slanine" u širini 20", garantiram da se nebude brazda raspala, a okreni ju u širini 12", bude se raspala sigurno.
Ja sam radije za brazdu više, a colaža manja.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Ja sam pak utvrdio da što uža brazda, bolje se rastepe, tak bi bilo po nekoj logici...
Ajd okreni ti masni komad neke "slanine" u širini 20", garantiram da se nebude brazda raspala, a okreni ju u širini 12", bude se raspala sigurno.
Ja sam radije za brazdu više, a colaža manja.

Ja se totalno slažem s tobom, a i sigurno buš lakše i kvalitetnije pripremil za sjetvu brazdu koja je 14 cola od one koja je 22" ...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
tako i ja gledam 1cm zahvata za 1ks.......a to je 40ks naprema 16"........

šanana, što se tiče širine brazde,kod mene se najbolje pokazala 12" ili 10" ali VK......pa do 14"........16" može u godini kao što je ova jesen, a u težim godinama, samo komadi slanine, na kojima pucaju tanjuri na tanjuračama, a kada prelaziš traktorom preko toga udaraš glavom u kabinu.....

ja kada sve uradim sa 12" i fergusonom, onda je u proljeće dovoljan jedan prohod tanjurače.....
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kod nas se kaže 40 ks na jednu brazdu pa to bi tu negdje došlo kako ti kažeš 1 cm 1 KS i onda traktor ide na nekoj normalnoj dubini i naravno da nije premokro i tako to.. ovdje kod nas ima par "pametnih" ljudi koji sa imt 539 ili 540 vuku dvije brazde pa em muče traktore ko vrage em nikako ne izoru tako da više kukurozovine stoji van nego je pod zemljom.. i oni to nazivaju oranjem i kaj je još od toga svega najzanimljivije oni se čude kak je mali urod
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
dečki dragi bez zamjerki ali zimska brazda MORA biti što krupnija da ima gdje ulaziti kiša i snjeg i da može izmrznuti,optimalna brzina za zimsku brazdu 6-8 km,normalno da kod proljetnog oranja dolazi do efekta uža brazda radi lakše pripreme,ako sad zahladi krajem tjedna i ja obavim zimsko oranje2x 14 ,da može Indijac vuči volio bih 2x16
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
dečki dragi bez zamjerki ali zimska brazda MORA biti što krupnija da ima gdje ulaziti kiša i snjeg i da može izmrznuti,optimalna brzina za zimsku brazdu 6-8 km,normalno da kod proljetnog oranja dolazi do efekta uža brazda radi lakše pripreme,ako sad zahladi krajem tjedna i ja obavim zimsko oranje2x 14 ,da može Indijac vuči volio bih 2x16
a dobro 10 ,12 a i 14 coli je za jesensku možda premalo ali nemožeš ni duboko uzorat sa 12 colii.nekak 16 coli najljepše za to...:prayer:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
a dobro 10 ,12 a i 14 coli je za jesensku možda premalo ali nemožeš ni duboko uzorat sa 12 colii.nekak 16 coli najljepše za to...:prayer:
se vredu da je 16 cola najbolji ali ipak za neku nomalnu dubinu 30+cm idu i 12 i 14.naprimjer mi imamo visoki oltov plug koji se da proširiti(trenutno je na 14 cola ) i bez problema ide do dubine 45 cm. i nema potrebe da se baš ore jako duboko dosta je i 30-35 cm
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Velika razlika je u plugovima, IMT, olt isl. su napravljeni da rade na večoj dubini, da bi mogli kvalitetno zaoravati biljne ostatke, pružaju veči otpor i uspore traktor. dok noviji plugovi, neidu na te dubine, al je bolja kvaliteta okretanja brazde, manji otpor..itd tako da je njima svejedno na kojoj dubini rade!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Kod nas su relativno lagane zemlje i najbolje rade 14" i 16" plugovi.
Nikad nemogu tak lijepo izorati i zaorati s 2x12" kak mogu s 2x14".
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,884
10'=25cm dubina oranja
12'=30cm #
14'=35cm #
16'=40cm #

eto ovo mi trenutno palo na pamet, možda ima kaj u tome, možda kao neko mjerilo...ili..
opet sve zavisi od tipa daske...
nije na odmet.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
10'=25cm dubina oranja
12'=30cm #
14'=35cm #
16'=40cm #

eto ovo mi trenutno palo na pamet, možda ima kaj u tome, možda kao neko mjerilo...ili..
opet sve zavisi od tipa daske...
nije na odmet.

neko je vec napisao kolika je sirina da je tolika i dubina oranja...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh