• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mando

Član
Tu od
17 Stu 2009
Poruka
194
takav plug bome još nikad nisam vidio:shock: koja je to marka pluga??[/QUOTE]

To je neki talijanski plug.Neki fratelli...Jedan susijed vozi iz Italije poljo-strojeve pa mi ga je uveza.
probali smo orat,malo je blato ali ide dobro


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Nekih 15cm vrh lemeša do vrha predplužnjaka..

Ali ako su predplužnjaci neki bezvezni štopat če se..

Predplužnjaci su jako bitan dio na plugovima pogotovo ako se treba zaorati veća količina biljnih ostataka ! oni naravno moraju biti određene veličine i nagiba tj. jako je važno dobro je podesiti! Ovih 15 cm je relativno- predplužnjaci moraju biti na 1/3 dubine oranja i nagib da bacaju taj gornji sloj u jarak brazde -tek tad će ići dobro i nebude ni travčice vani...! Treba se dosta "igrati " sa njima...ali isplati se!
 
Posljednje uređivanje:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,356

Po ovoj slici su pretplužnjaci previsoko...

Meni su ko što kaže marko93 15 cm od špinca pretplužnjaka do
vrha lemeša.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
10'=25cm dubina oranja
12'=30cm #
14'=35cm #
16'=40cm #

eto ovo mi trenutno palo na pamet, možda ima kaj u tome, možda kao neko mjerilo...ili..
opet sve zavisi od tipa daske...
nije na odmet.

ma nema potrebe orati po tem to su gluposti, znači deneš pluga na 20, 22 cola i vadiš kineze, gliblje od 35 cm nema nikakve potrebe orati, ako se bojiš da tlo nembude mogli upiti vodu imaš podrivača
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
loš izbor raonika......treba pripaziti pri kupnji, na oko izgledaju odlično, al materijal jako jako loš.........





 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
loš izbor raonika......treba pripaziti pri kupnji, na oko izgledaju odlično, al materijal jako jako loš.........
nakon slika očekivao sam p.s. ali ništa, znači li to da štitiš proizvođača ili...
pa daj ga reklamiraj. ali ipak mislim da ovo savinuče nije prouzročila zemlja ma kako tvrda bila. izgleda da je plug naglo spušten na beton ispred neke gostione.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
evo da malo pitam,jel su bolji pretplužnjaci il crtala?
ja na svom 2x12 VK imam samo zadnje crtalo.
zanima me sta ce mom 533 bit lakše vuč
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Po ovoj slici su pretplužnjaci previsoko...

Meni su ko što kaže marko93 15 cm od špinca pretplužnjaka do
vrha lemeša.

Trebao bi predplužnjake još spustiti ili orati dublje (po slici barem za 5 cm) i obrati pažnju na kosinu predplužnjaka tj. kamo bacaju biljne ostatke ...!
 
Posljednje uređivanje:

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=7x3mDs3Pck4&feature=[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
loš izbor raonika......treba pripaziti pri kupnji, na oko izgledaju odlično, al materijal jako jako loš.........
nakon slika očekivao sam p.s. ali ništa, znači li to da štitiš proizvođača ili...
pa daj ga reklamiraj. ali ipak mislim da ovo savinuče nije prouzročila zemlja ma kako tvrda bila. izgleda da je plug naglo spušten na beton ispred neke gostione.


nije bio na betonu.....raonici su kupljeni u šidu, na vašaru.....kod koga, to neznam.....ja kada sam išao tamo gledati, onda cu mi preporučili da gledam raonike od HUĐIKA ili od nekog iz čantavira, nadam se da sam dobro napisao mjesto.....i da drugi raonici ništa nevrijede.......al da su toliko loši, to nisam vjerovao.......budem i probao točno saznati od koga su ti raonici.......uglavnom radi se o plugu vogel-noot 950......
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
evo da malo pitam,jel su bolji pretplužnjaci il crtala?
ja na svom 2x12 VK imam samo zadnje crtalo.
zanima me sta ce mom 533 bit lakše vuč

Crtalo reže vertikalno zemlju, a zadatak pretplužnjaka je potpuno drugi, tj. makivnje biljnih ostataka, i bacanje ih u jarak prije prolazka glavnog plužnog tjela. za IMT 533 što god staviš bit če mu teško s plugom 2x12, crtala ok, al neznam kamo bi stavil pretplužnjake.

nije bio na betonu.....raonici su kupljeni u šidu, na vašaru.....kod koga, to neznam.....ja kada sam išao tamo gledati, onda cu mi preporučili da gledam raonike od HUĐIKA ili od nekog iz čantavira, nadam se da sam dobro napisao mjesto.....i da drugi raonici ništa nevrijede.......al da su toliko loši, to nisam vjerovao.......budem i probao točno saznati od koga su ti raonici.......uglavnom radi se o plugu vogel-noot 950......

Kupi original i budeš bez brige, i duže traju.. UN 400 PERMANIT
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
original je original.....i sigurno duže traju, ovo sve što se nudi od ko zna kakvih firmi, sve je škart i ništa nevrijedi......npr imma oltove original, i budem ih dao otkovati......neki su se toliko potrošili, da se stvorila rupa na njima, al se nisu savinuli......jer ti što su se savinuli, nisu nikako termički obrađeni, da su otvrdnjeni, onda bi pukli nailaskom na nešto tvrdo, kamen, beton i slično.....
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Meni je jedan raonik pukao, bio novi plug, pod garancijom i dobio sam novi, pukao je zbog prejako zategnutih konusnih vijaka, a vidio sam i novi ne korišten plug kojem je raonik pukao, ja nove više ne zatežem tako jako i sve je ok (govorim o V&N L950):toimonster:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
nije bio na betonu.....raonici su kupljeni u šidu, na vašaru.....kod koga, to neznam.....ja kada sam išao tamo gledati, onda cu mi preporučili da gledam raonike od HUĐIKA ili od nekog iz čantavira, nadam se da sam dobro napisao mjesto.....i da drugi raonici ništa nevrijede.......al da su toliko loši, to nisam vjerovao.......budem i probao točno saznati od koga su ti raonici.......uglavnom radi se o plugu vogel-noot 950......
i ja sam tamo kupio i vidio od obe firme, iz čantavira su crni a hudjikovi crveni i majstor iz čantavira izbjegava izmjenjive špice, iz toga proizlazi da su tvoji hudjikovi, ali tamo ima i drugih trgovaca koji su jeftiniji od ovo dvoje koji imaju provjerenu kvalitetu.
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
evo da malo pitam,jel su bolji pretplužnjaci il crtala?
ja na svom 2x12 VK imam samo zadnje crtalo.
zanima me sta ce mom 533 bit lakše vuč
najllakše će mu biti s oba crtala, normalno osim u kukuruzu gdje će ga zagušiti, ja ču probat na svoj stavit prednji pretplužnjak umjesto crtala a iza crtalo.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
kolika je razlika u cijeni originala i tih koji se rade? ja sam org. platil 380 kn po komadu (nije izmj. špica)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moj što sam uzeo za jednobrazni plug su od plamena, i napravio sam s njim oko 5 jutara, za sada je ok......a ovi nisu moji, nego sam slikao kod jednog čovjeka, koji ima taj V&N L950......

a moj raonik kod nas dođe 350kn, a tamo je isti takav od 220-250 kuna......

ovaj plug što sam dobio uz drugi 533, ima otkovan raonik, i puno bolje radi od ovog novog samooštrećeg što sam kupio......
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
[YT]http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=WRL8VYP6VYU&feature=endscreen[/YT]
Ne štede Talijani ni traktor ni naftu,pa kad ih razderu onda ih nama prodaju.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh