• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
se vredu da je 16 cola najbolji ali ipak za neku nomalnu dubinu 30+cm idu i 12 i 14.naprimjer mi imamo visoki oltov plug koji se da proširiti(trenutno je na 14 cola ) i bez problema ide do dubine 45 cm. i nema potrebe da se baš ore jako duboko dosta je i 30-35 cm


al čemu orati preko 30cm, mislim da je to nepotrebno.....osim za krumpir i repu


sa 12" je širina 30cm i ide na dubinu od 30cm, i meni je to sasvim dovoljno.......npr za pšenicu i kukuruz, suncokret je dovoljna dubina od 25cm......

što se tiče izmrzavanja brazde......ako ja poorem da bude ravno ko pista i da se zemlja fino raspada, isto će izmrznuti ko da su velike buse.......samo ja onda u proljeće prođem tanjuračom od 20 diskova sa fergusonom jedan put......i mogu sijati, bude jako sitno......a ako ostanu buse, ona moram prijeći 2-3 puta........

moje je iskustvo pokazalo da treba biti uža brazda i da se fino rasipa, lakše ju je u proljeće obraditi........dok ako se ore u proljeće, odmah poslije treba proći tanjuračom ili sjetvospremačem, jer zemlja zapekne i više se nemože dobro obraditi.....

dok veći traktori, sa zadnjim gumama od 500 ili 600mm, nikako nemogu orati ispod 16 ili 18"......jer gaze brazdu.......i mislim da za traktore velike snage od 250ks na dalje treba raditi plugove, da traktor neide u razor, nego da bude na ravnom........
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
imam gume 650 i orem 16'
pa eto malo oranja s lošom kvalitetom slika, išlo prilično teže 5-6 km, dubina je varirala min.30cm pa kolko ide, dio terena močvarni pa zato da bude dublje i da buseni trave što dublje, sljedeće oranje će ići lakše i na manju dubinu(cca30cm)
trebalo je neke djelove parcele krčiti i tu je stroj za takve stvari....:)






 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovo za guma nema uopče veze, da malo gazi brazdu, istina je, malo ju gazi, ali to je neprimjetno kasnije, pa samim time i zanemarivo.
ima kum Fendta 309 i na njemu gume 600 i ore s 3x14" i ništ se ne buni.
Pa kod nas svi koji imaju npr. 560 i na njemu 16.9 gume, odnosno ista širina ko i na Sameu 420 oru sa 2x12", i mi smo orali sa Sameom i 2x12" i nije gazil ništ toliko da bi smetalo kasnije nečemu...ma koliki ljudi samo oru s 600 gumam i 14" plugovima, to uopče nije vredno spominjati.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
dok veći traktori, sa zadnjim gumama od 500 ili 600mm, nikako nemogu orati ispod 16 ili 18"......jer gaze brazdu.......
trebali bi onda plugove sa dugačkim daskama i velikim plužnim tjelima, nije bitno kolko je coli nastelan, jer uvijek jednako veliki jarak ostane, jer nece nista baciti dalje brazdu ako rasiris zahvat, daska ima svoju duljinu i to je to.

markach, di ti uteko kopirni kotac?
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
mi kada smo pred 2 godine radili još puno zemlje orali smo sa steyr-om 150 ks i imal je gume široke 60 cm ali smo ipak plug raširili koliko je išel da nebi gazio tak da je jedna brazda brala 40-42 cm pa je donekle bilo da nije gazio brazdu . radi se o oltovom plugu 3 brazde ravnjaku a oralo se obično na 35 pa negdje čak kak je došlo i 40 cm a daske su dosta duge(visoke)
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
trebali bi onda plugove sa dugačkim daskama i velikim plužnim tjelima, nije bitno kolko je coli nastelan, jer uvijek jednako veliki jarak ostane, jer nece nista baciti dalje brazdu ako rasiris zahvat, daska ima svoju duljinu i to je to.

markach, di ti uteko kopirni kotac?

Kod mene su gume 520 a plug je na 16 cola, moze se sirit do 20.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=7KxJNdhCkBY[/YT]
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
10'=25cm dubina oranja
12'=30cm #
14'=35cm #
16'=40cm #

eto ovo mi trenutno palo na pamet, možda ima kaj u tome, možda kao neko mjerilo...ili..
opet sve zavisi od tipa daske...
nije na odmet.

...i od visine traktora.......
..Pa ne mogu sa svojom tandžarom 533 i svojim plugom od 16" orati 40 cm (bez obzira kako lagana zemlja bila) kada je prolazna visina traktora 32 cm ???
..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A što nebi mogao orati an 40???..ide bez frke ako može vuči na toj dubini :)
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
@Kićo
kotač sam negdje zaorao:)...................imal je lufta pa sam ga skinuo.
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Malo ćelavije gume,malo niža prednja poteznica,.......i da vidiš ...ima da orem sa prednjom poteznicom i karterom a ne plugom....

....ALI... sve i da mogu ,ne pada mi na pamet orati 40 cm dubine....
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
@Kićo
kotač sam negdje zaorao:)...................imal je lufta pa sam ga skinuo.

daniel2356 te je pitao za kotač.

Usput moram reci da su na mom plugu neke izrazito duge daske. Imaju odostraga oznaku XL.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ista stvar. U kukuriuzovini sam morao poskidat crtala jer su odizala smece uz sam predpluznjak i stopalo je a nije mi se ih dalo pomicat na gredi u naprijed. Nema stopanja samo gas.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Svidja mi se kako plug ljepo radi, ali imate i ljepu zemlju. Mi smo danas orali po repici, tolko masno je bilo da se brazda nije htjela odvajati od daske, a koja bi se odvojila ta se samo vratila nazad. tako tesko se nije oralo jako dugo. Al sva sreća da je takve zemlje svega 10 ha pa se nekako izore, samo da se dobro namrzne i bude ko metak.

markach, i moj ima malo lufta kotac, al bude dobio nove pikse poslje sezone pa vise nebude imao.
 

mando

Član
Tu od
17 Stu 2009
Poruka
194
Možda jedno glupo pitanje za vas ali...mi nikad nismo imali predplužnike na plugovima.
Kako bi trebalo namijestiti predplužnike.Proba sam na jednoj njivi di je bila neke trava ali nije išlo,štopalo je plug
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Možda jedno glupo pitanje za vas ali...mi nikad nismo imali predplužnike na plugovima.
Kako bi trebalo namijestiti predplužnike.Proba sam na jednoj njivi di je bila neke trava ali nije išlo,štopalo je plug

Nekih 15cm vrh lemeša do vrha predplužnjaka..

Ali ako su predplužnjaci neki bezvezni štopat če se..

Koji plugje u pitanju?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh