• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
znaci ovdje je objesnjano apsolutno sve i sve mi je to jasno samo me zanima kao namjestiti nagib pluga dok kotac jos nije usao u jarak od brazde tek dok radis sredinu sloga tzv sendvic brazdz na brazdu kako onda mora stajati nagib na onoj ruci od hiraulike . da li plug onda isto mora biti u ravnom polozaju?

Ja ostavljam duboke jarke i tako lakse zapocinjem njivu kad se iduci put ore, jer traktor bude nagnut skoro kao da je u oranju a to su sitnice...

Najpravilnije je sendvic raditi iz 4 prolaza i to prvi prolaz samo zadnjom brazdom na pola dubine drugi prolaz prednja na pola dubine a zadnja istim tragom kao i prvi prohod samo na punu dobinu tako da dobijemo u biti razor koji s iduca dva prolaza zatrpavamo te tako sva zemlja biva podrezana raonikom, no poznam na prste jedne ruke ljudi koji tako nacimaju oranicu, ostali samo nabace s jedne i s druge strane i tu nema greske nikakve. jednako rodi i na pravilnoj i nepravilnoj sredini sloga, tako da ne treba trositi previse snage i zivaca na ovakvo otvaranje njive.

Recimo, gdje je jarak zatanjuran, zaoran i ne pozna se, onda je naj pametnije raditi sendvic u 4 prolaza a ako se jarak malo pozna, onda postepeno povecavati dubinu da ne bi dobili sredinu sloga vislju od ostatka njive...
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
ali sta ne bi trebala bit sredina sloga najvisa pa prema jarku postepeno naj nize. znaci sta ne bi trebao odmah pustiti plug na najvecu dubinu u sendvicu odnosno na otvaranju brazdi?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
I mi se danas ponovili za 2 sarafa a nema kamenja,
Tino: kad dodjes dolje prekacis drugi plug i ides uzbrdo,dobijes efekt prevrtaca:weedman:

haha fora je h tome kj nemrem ja s svojim prema gore vuć :mrgreen:
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
kak mislis u suprotnu stranu? nemora svaki plug bit desni
mi oremo jednu sezonu s nasim desnim 2x12 a sljedece sezone sa dedinim lijevim 2x10

nisam videl taki plug, samo ti je dobra ta kombinacija.:supz:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
evo i videji,jbg,ove godine me tata nije snimio :finga:

prvi video je sniman na dedinoj njivi,on nije mogao sa IMT 540 to orat a mi smo s 533 uspjeli s njegovim plugom,nejde mi u glavu kako al blato je bilo uzas

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=qWrX0fGeu_c[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=UdD7fN-LldI[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=w1AC7yFGRqo[/YT]
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
Zaboravio sam nešto pitati, zašto mi kada orem probija ulje od hidraulike na šarafima koji se nalaze ispred sica tj. iza mjenjača?
 

RatkoPa

Novi član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
25
Zaboravio sam nešto pitati, zašto mi kada orem probija ulje od hidraulike na šarafima koji se nalaze ispred sica tj. iza mjenjača?

Stegni ih,labavi su........
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
evo oranja od neki dan...kolega zeko2511 me posjetio


[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=RQ87Yb2knPk[/YT]
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
evo oranja od neki dan...kolega zeko2511 me posjetio


[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=RQ87Yb2knPk[/YT]
dobra makina :finga: je ne na 1. sliki malo premokro vidim da su ripne pune:rolleyess:
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Vidim sve same lijepe slike i filmići o oranju. Evo par kako se nikako (bar po meni) ne bi trebalo raditi. To je slikano kod susjeda i vidim daje bio dvobrazni plug veće colaže i jači traktor, ali rezultat UŽAS!!!! Da je meni tako došao uslužno orati, ma neznam što bih mu prvo napravio...
 

Prilozi

  • DSC00924.jpg
    DSC00924.jpg
    63.7 KB · Pregleda: 338
  • DSC00926.jpg
    DSC00926.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 340

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
katastofa :prayer::prayer: takvo oranje se vidi kod nas jedino kad oru sa 2x12 i sa imt 540 :lol:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Vidim sve same lijepe slike i filmići o oranju. Evo par kako se nikako (bar po meni) ne bi trebalo raditi. To je slikano kod susjeda i vidim daje bio dvobrazni plug veće colaže i jači traktor, ali rezultat UŽAS!!!! Da je meni tako došao uslužno orati, ma neznam što bih mu prvo napravio...
ak taj uslužno ore možda se drži one koliko para toliko muzike..a i što se čekalo cjelo jesen, nego sad po mokrome, upravo sam danas odbio takvu mušteriju...bolje ništ neraditi nego badava raditi.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma kak god da je i uslužno pa mene bi bilo kak bi se reklo sram da izorem tak.. rađe bi ostavil nek bude i nekad poslje izoral pa da nečemu liči a ne kak ovo
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
dobra makina :finga: je ne na 1. sliki malo premokro vidim da su ripne pune:rolleyess:

ma kakvi mokro , to su idealni uvjeti...:D
vidim i zemlja je lagana 280 ks i 4 brazde , idealno....

(salim se malo)
potrošnja l/ha leti u nebo , zar ne ?

Fric koliko uopce trošiš po ha ili po h u ovim uvjetima?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
katastofa :prayer::prayer: takvo oranje se vidi kod nas jedino kad oru sa 2x12 i sa imt 540 :lol:
opće te ne kužim. kakvu vezu ima ta kombinacija s lošim oranjem. dali misliš da taj traktor nemože orat s 12 colnim plugom?
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh