• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
koliko je to cola 14 i daj nam raci kako se ponasa plug sa lemezima koje si navarivao?

Da, 14" je plug.
Sad ulazi u zemlju na pol metra dužine :), malo je tže za vući, ali nije pretjerana razlika i kad je baš tvrdo vidi se da plug malo poskakuje dok trga tvrdi taban dolje. Zadovoljan sam:weedman:

@ŠANANA:a kaj se baš moraš okret na putu,nebreš malo veče uvratine ostavit?
Inače to mrzim kad vidim kak se neko okreče po putevima,u mom kraju skoro svi,ali eto je izbjegavam to,jer vidim kakvi putevi postaju zbog toga,to je graba na grabi...

Kak se vi ostali okrečte dal po putu ili stavite veče uvratine?

Ja se okrečem uvijek po svojem ako je recimo iznad mojega livada ili nečije žito posijano ili slično, ali ako je put, izlazim na put i okrečem se po putu, uostalom vidiš na sliakma da je put netaknut i lijepo je uvratina izorana.
Tako je ispred svake moje njive, put ko asfalt, ima zemlje, ali to je nbitno za poljski put, put je ravan i nije izoran jer to je najviše kaj mrzim od svega dok frajeri oru do samog puta i kreću u brazdu iz samog puta, pogotovo ovi s 3 i više brazdi, sjebu put da je to strašno, e to je ono bitno, a ovo kaj ja radim može biti samo za svaku pohvalu...tak da...dasu samo svuda putevi ko ispred mojih njiva!
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
@ŠANANA:a kaj se baš moraš okret na putu,nebreš malo veče uvratine ostavit?
Inače to mrzim kad vidim kak se neko okreče po putevima,u mom kraju skoro svi,ali eto je izbjegavam to,jer vidim kakvi putevi postaju zbog toga,to je graba na grabi...

Kak se vi ostali okrečte dal po putu ili stavite veče uvratine?

Marko, neje tu strašno puta zeznul...to sad prejdeš gore dole,malo opane kiše i nikaj strašnoga...

ja se prakticiram isto okretati na putu-naravno,da ga ne rujem i raskopam ko divljak!a na zemljama gde nemam puta tu se okrečem na uvratini/povratku
al malo gledim, to je strašno kak su te uvratine nabite...auuuuuuu,ne samo zbog oranja,nego sve operacije koje delaš moraš se okretati na uvratini i tu je trdo ko beton!

a ima kod nas majstorov koju imaju zemlju 8 metri široku i onda dok orju raz*ebu puta da je to strašno!!!!!!!!al nemreš dokazati da neje vredu da drugi paze(ja popravljam) i onda se najde biser koj to sve pokvari...
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Da, 14" je plug.
Sad ulazi u zemlju na pol metra dužine :), malo je tže za vući, ali nije pretjerana razlika i kad je baš tvrdo vidi se da plug malo poskakuje dok trga tvrdi taban dolje. Zadovoljan sam:weedman:

hehe, naravno da je teže za vleči...ovaj navareni dio ide dublje i ruje...
nema veze, nek ti posluži ovu sezonu!
Nek se Samčina navikne pa dok uplatiš Kvernelanda novoga nebu ni osetil razliku a bude jedna brazda višeee! ;)
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
ja se na putu nikad ne obračam, ja si ostavim rađe da potegnem 9 brazdi prečni nego da idem na put, pa da blato nanosim gore ili rujem put.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da se razmemo, puta ne rujem, a to ka jse blato nanosi na zemljani put je normalna pojava.
Druga je stvar gde imam asfalt ispred zemlje, tu se onda kosi i održava uvratina :), ali ima frajera koji se okreču i po asfaltu i tu onda ima zemlje gore i da ne govorim više, odma bi im jajca skinul!!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Da se razmemo, puta ne rujem, a to ka jse blato nanosi na zemljani put je normalna pojava.
Druga je stvar gde imam asfalt ispred zemlje, tu se onda kosi i održava uvratina :), ali ima frajera koji se okreču i po asfaltu i tu onda ima zemlje gore i da ne govorim više, odma bi im jajca skinul!!
Ima svakavih..
Meni se blato na putu vidi samo kad izorem zemlju do kraja i izlazim van njive na put,ni u jednom okretanju ne izlazim na put s kotačima,jednostavno si zamislim da je pred mnom neka ograda i dalje nebrem..

@claasceltis456: palac gore za tvoj post:drinkers:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja se okrečem na putu, na nekim njivama napravim tako do puta, da ni uvratine nemoram raditi......:rolfer::finga::partyman:

al moj traktor na ripnama neiznese ni šaku zemlje na put :rolfer::partyman:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ja nikad nejdem na put mada ima placa..kada je malo izoranoga npr 4 brazdi onda ga smotam lijevo tak kaj dojde traktor paralelno z putem a okomito na brazde i pun desni rikverc kaj odma dojde desni kotač u jarak a dok je več dosta brazdi onda kad prednji kotači dođu do puta polugu za podizanje gore i tak jako malo gazim po putu nego večinu po zemlji ..tak dojde najmanje okretanja i najmanje se gubi na vremenu za okretanje


ima kod nas koji vuku odma brazdu do puta i svu zemlju kaj se drži na plugu stepu na put ili ima oni koji spuste plug pol metra na putu..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja osobno uzvrtine ni ne orem jer to ostavljam da nemoram kasnije ako je kukuruz nemoram brat prije beraca a ako je put okrecem se na putu i ako ga kolko izorem ili nanesem blata na njega nece niko prigovarat jer jedino ja se vozim po tim putevima:weedman:
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
QUOTE BELEC7340:"Naravno dečki da se oranje kad je to moguće, treba izbjegavati...
ali ovaj način ratarenja i naša mehanizacija nam ne ostavljaju drugi izbor osim oranja!
još bu fanj prešlo dok bumo imali mehanizaciju (neki igrači malo jači imaju) koja bude omogućavala drugačiju osnovnu obradu tla!
dotad,kvalitetno oranje i dalje je prvo na listi agrotehničkih zahvata"![/QUOTE]

Za kvalitetno oranje također treba imati dobru kombinaciju traktora i pluga, a naš način ratarenja i mehanizacija je ok samo je treba nadopuniti sa jednim gruberom 2,5 - 3m (ovisno o snazi traktora ,kvaliteti i terenu zemlje-mada je to određena investicija) i to nije izmišljanje tople vode nego smo mi malo staromodni i skeptični prema nečem novom (mi idemo radije u onom smjeru ko ima jači traktor i ko dublje ore..)moje mišljenje!:?
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ima kolega Belec i grubera i to dosta dobroga na 85 ks 2.10 m širine i finoga posla napravi u strništu, a ima i pluga i to čak mislim najboljega u cijelom selu i zna posla...;)
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Da li je bolji gruber ili teža tanjurača da se prođe strnište i pripremi za sjetvu npr. pšenice?
Ako ideš gruberom ne možeš odmah sijačicom,nego prvo roto drljača,ili kako?Za tanjuračom,makar 2 traga bi možda i išlo.Ne znam kako se to koristi pa pitam.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
I da imamo svu najbolju i najmoderniju mehanizaciju oranje se nikad nece totalno izbacit iz obrade zemljista. Dobro je godinu ili dvije preskocit pa obradit nekim drugim strojem samo opet ce doc vrijeme da se zemlja mora okrenut, zbog zatrpavanja biljnih ostataka ili nekog drugog razloga. Nase su zemlje uglavnom sa povisenim Ph, kisele, siromasne humusom. Kad bi preskocili oranje dvije ili tri godine kiselost bi se jos povecala. Nekad davno su na predavanjima govorili da se zemljista bogata humusom preporucuje redovito orati. Mozda je danas nauka dokazala suprotno...
 

mvidnjevi

Član
Tu od
28 Lis 2012
Poruka
36
Fino Šanana...lepo se ore,ali možda ipak prevlažno.No dobro, treba sad odigrati dok je prilika...

Naravno dečki da se oranje kad je to moguće, treba izbjegavati...
ali ovaj način ratarenja i naša mehanizacija nam ne ostavljaju drugi izbor osim oranja!
još bu fanj prešlo dok bumo imali mehanizaciju (neki igrači malo jači imaju) koja bude omogućavala drugačiju osnovnu obradu tla!

dotad,kvalitetno oranje i dalje je prvo na listi agrotehničkih zahvata!

Sa time se i ja slažem.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
ovak,tu u susjednom selu ima covjek tanjuracu (2m) s noževima ko oni u frezi al nisu uvinuti neg ravni i o gore je betonski uteg (onaj beton s drvenog elektricnog stupa) i imam još jednu njivu koju nisam stigel poorati,da probam ove godine s tanjuracom bez oranja?vec je bila na mom 533 tak da nebude problema za vuć
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
I da imamo svu najbolju i najmoderniju mehanizaciju oranje se nikad nece totalno izbacit iz obrade zemljista. Dobro je godinu ili dvije preskocit pa obradit nekim drugim strojem samo opet ce doc vrijeme da se zemlja mora okrenut, zbog zatrpavanja biljnih ostataka ili nekog drugog razloga. Nase su zemlje uglavnom sa povisenim Ph, kisele, siromasne humusom. Kad bi preskocili oranje dvije ili tri godine kiselost bi se jos povecala. Nekad davno su na predavanjima govorili da se zemljista bogata humusom preporucuje redovito orati. Mozda je danas nauka dokazala suprotno...

Nisam ni rekao da će se oranje potpuno izostavit, razlog sam već naveo prije nego da u određenim uvjetima gruber može biti jako dobra,efikasna i ekonomična zamjena!!! Valjda si mislio da neka naša tla imaju niski pH tj. da su kisela ,a što se tiće humusa to sve zavisi kolko se koriste organska gnojiva (npr. kod mene je analiza na jednom polju pokazala pH 7,2 (neutralno)ali humus je bio dosta nizak- oko 1,5 )!
Za belca svaka čast ako ima i gruber i dobar plug -pa imam pitanje za njega dali koristi gruber poslje košnje ljulja ili pšenice+grašak npr. ako ide sjetva kukuruza ili sirka poslje toga? kakav bi tu imao učinak gruber na srednje do lako obradivom tlu (naravno da ide rotodrljača poslje)?
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Nisam ni rekao da će se oranje potpuno izostavit, razlog sam već naveo prije nego da u određenim uvjetima gruber može biti jako dobra,efikasna i ekonomična zamjena!!! Valjda si mislio da neka naša tla imaju niski pH tj. da su kisela ,a što se tiće humusa to sve zavisi kolko se koriste organska gnojiva (npr. kod mene je analiza na jednom polju pokazala pH 7,2 (neutralno)ali humus je bio dosta nizak- oko 1,5 )!
Za belca svaka čast ako ima i gruber i dobar plug -pa imam pitanje za njega dali koristi gruber poslje košnje ljulja ili pšenice+grašak npr. ako ide sjetva kukuruza ili sirka poslje toga? kakav bi tu imao učinak gruber na srednje do lako obradivom tlu (naravno da ide rotodrljača poslje)?

imam i ja gruber i podrivač i baš ću probat sad u proljeće proći po strbništu iza ljulja i smjese graška i pšenice da probam kak bude ispalo..:rolleyess:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Nisam ni rekao da će se oranje potpuno izostavit, razlog sam već naveo prije nego da u određenim uvjetima gruber može biti jako dobra,efikasna i ekonomična zamjena!!! Valjda si mislio da neka naša tla imaju niski pH tj. da su kisela ,a što se tiće humusa to sve zavisi kolko se koriste organska gnojiva (npr. kod mene je analiza na jednom polju pokazala pH 7,2 (neutralno)ali humus je bio dosta nizak- oko 1,5 )!
Za belca svaka čast ako ima i gruber i dobar plug -pa imam pitanje za njega dali koristi gruber poslje košnje ljulja ili pšenice+grašak npr. ako ide sjetva kukuruza ili sirka poslje toga? kakav bi tu imao učinak gruber na srednje do lako obradivom tlu (naravno da ide rotodrljača poslje)?

hehe...Šanana,neje biten tolko plug kolko majstor koj tera...to znaš i sam...
pak vidiš i sam kak ore npr Milan kaj dela v zadrugi, ili neko drugi a nema neki extra plug, napravi vrhunski posel...tak da smo ti i ja verovatno vodeći v kvaliteti oranje...da se razmemo

ovak , Joža...
idem gruberom po svim strnjacima odma nakon kaj pokupim slamu(ili je zmalčiram) i OVE GODINE je bil slučaj da sem tak ostavil do 10.09 dok neje opala ona malo jača kiša i onda sem napravil jedan prolaz tanjuračom i gore posejal uljanu repicu, bez roto, dakle direktno na traktor zakpčena
i nicanje je bilo odlično!naravno bilo je fanj vlage
repica ja zasad odlična!
jedini razlog je kaj sem išel tanjuračom je taj da sem imal veći zahvat, tanjurača je 3.2 m a gruber 2.1 A I NEJE BILO POTREBE JO JEDANPUT GRUBEROM JER JE STVARNO RAHLO TLO BILO
GOTOVO DA SEM IŠAL DIREKT NA TO S SIJAČICOM I PO VALJAL BIL BI DOBER SKLOP!

a probal sem i nakon ječma gruberom i to 2 prolaza i sasvim ok izgleda
ali sem ipak taj strnjak izoral i tek onda sijal
IAKO SEM POGREŠIL, TREBAL SEM 2X IZGRUBIRATI I ČIM DUBLJE POSEJATI I VERUJEM DA BI BOLJI KUKURUZ BIL...
svi znamo kakva je suša bila tak da mislim da sem grubiral i povaljal da bi više vlage sačuval nego oranjem...
al sad je gotovo...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nagodinu budemo pametniji (odnosno već ove godine) :)

Kolega odma da ti najavim da ova dva strnaka od repice kaj sam posejal, pa dok ih na proljeće pokosim planiram 2x grubirati +1 prohod sjetvospremačem umjesto oranja i kukuruz gore, pa budemo onda testirali grubera i same-a.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh