• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
I da imamo svu najbolju i najmoderniju mehanizaciju oranje se nikad nece totalno izbacit iz obrade zemljista. Dobro je godinu ili dvije preskocit pa obradit nekim drugim strojem samo opet ce doc vrijeme da se zemlja mora okrenut, zbog zatrpavanja biljnih ostataka ili nekog drugog razloga. Nase su zemlje uglavnom sa povisenim Ph, kisele, siromasne humusom. Kad bi preskocili oranje dvije ili tri godine kiselost bi se jos povecala. Nekad davno su na predavanjima govorili da se zemljista bogata humusom preporucuje redovito orati. Mozda je danas nauka dokazala suprotno...

Kićo tlo se ne može nikako zatrpati sa biljnim ostacima,doduše potrebno je neko vrijeme dok se ne uspostavi ravnoteža mikroorganizama u tlu,kao i broj gujavica koje inače u tlo unose velike količine biljnih ostataka. Izostavljanjem oranja broj gujavica se mnogostruko povečava. Kroz to isto ,, zatrpavanje ,, dolazi i do povećanja humusa.
Jučer sam išao dionicom ceste Osijek-Podgorač,skretanje prema naselju Krndija. Do rijeke Vuke table ima našička Hana i sve table na kojima je strnjak i ni jedna nije preorana, a oni barem posjeduju strojeve da bi to do sada preorali.Svaka tabla je urađena nekim drugim strojem,koliko se vidi rađene su podrivačem,tanjuračama i gruberom. Na ostatku tabli posijan je ječam u kukuruzište,bez oranja i izgleda odlično. Preko rijeke Vuke je također ječam koji je posijan u klasičnoj obradi i vidi se da je lošiji od ovog preko.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
evo oranje danas,konacno smo zavesili nase i dedinu,sad još 3 susjedove i tjt...
orali smo s našim 533 + 2x12 i s dedinim 540 + 2x10
i oprostite za velicinu slika,kopiral sam ih samo s FB-a


evo ova je za one nevjernike koji vele da 2x12 i IMT 533 nemoze skupa
735040_480667581979737_746607466_n.jpg


dubina,pa reko bi da je 30 cm

541978_480690768644085_1984883851_n.jpg


a ovo smo vec kod dede

230691_480759375303891_2043751745_n.jpg


ako gledate tocnije,gore na brdu vam je Vuglec Breg

582303_480761691970326_202192692_n.jpg


19000_480766438636518_670904320_n.jpg
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Plug

Kakav je ovo plug na IMT-u ,koja marka, trebal bi takvog -kontra 10 cola ak znaš za koji ...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Dobro oranje kolega , al mi se čini da ga i fergo dosta vrti-proklizava (na prvoj slici)! ide al nije baš idealno...!

a cuj,kaj se mora mora se,kad nismo stigli u 11. mesecu a ovo nam je bila prilika dok je još zmrženo bilo,3. spora i samo gas,koji kotac proklizava malo ga zakocis da voceju oba kotaca i malo dignes plug,to je cjela matematika,kocnice bumo mjenjali ja mislim tak da me bas briga za trošenje
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
a cuj,kaj se mora mora se,kad nismo stigli u 11. mesecu a ovo nam je bila prilika dok je još zmrženo bilo,3. spora i samo gas,koji kotac proklizava malo ga zakocis da voceju oba kotaca i malo dignes plug,to je cjela matematika,kocnice bumo mjenjali ja mislim tak da me bas briga za trošenje

Gledaj maleni prijatelju...:!:

El vidiš da si jasno tu napisao 3. spora, kočiš kotać koji proklizava da se traktor pokrene, malo digneš plug...EL ZNAŠ KAJ TO ZNAĆI KAJ SI NAPISAL???
To znaći da IMT 533 nije traktor koji bude oral s plugom 2x12" (mada za mene ovo nije plug, to je igračka s kojom ja nebi štel orati jer su takve pluge vlekli englezeri prije 30 i 40 godina, bez ljutnje, ali je tako!), imt 533 je stvoren za 1x14" ili 1x16" (30 ks po brazdi, ili 40 ks po brazdi ako čemo službeno u današnje vrijeme i uvijete oranja), a vidim da ti zemlja baš i nije neki pijesak da se samo sipa i još oreš s 2x12" za kaj je potrebno 50-60 ks dupljak traktor da može normalno orati!
I shvati da za tvoj traktor to nije adekvatan plug, ja osobno kao i velika večina ovdje prisutnih forumaša ti nebudemo nikad priznali da može imt 533 vuči 2x12" plug, jer ja po tome mogu na 565 zakopčati 3x14" i orati u 3. sporoj uz veliko proklizavanje i podizati plug kad nebude mogao vuči, a znaš onda kaj je to zapravo??? To je mučenje traktora i NIKAKO SE NE MOŽE NAZVATI ORANJE!!!
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
ma je*eš to,imam opravdanje,blato je bilo ;) :finga::finga:

Nemoj brinuti kolega-to je kombinacija koja je orala i još uvjek ore kod nas na 40% gospodarstava (samo što se to ne evidentira) -vidim da je blato (trebalo je to prije uzorati) ,ali i 100 ks na blatu sa tri brazde je isto tak....(možda još i gore) - čak se i čudim kolika je dubina..!!?? Ubuduće ,ako je ikako moguće,(bilo je lijepog vremena) probaj to prije uzorati i sve pet...(to je kombinacija i za deset rali )!!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nemoj brinuti kolega-to je kombinacija koja je orala i još uvjek ore kod nas na 40% gospodarstava (samo što se to ne evidentira) -vidim da je blato (trebalo je to prije uzorati) ,ali i 100 ks na blatu sa tri brazde je isto tak....(možda još i gore) - čak se i čudim kolika je dubina..!!?? Ubuduće ,ako je ikako moguće,(bilo je lijepog vremena) probaj to prije uzorati i sve pet...(to je kombinacija i za deset rali )!!!

Neznam kak u tvojem kraju, ali u mojem kraju i okolici koliko ja pratim ljude po polju kaj rade, a vidim i pratim dosta, 533, 539, 540 i 542 oru s imt jednobraznim plugom 16", jer to je zakon za kukuruzovinu i s dvobraznim nejde.
Tek s 560 ljudi vuku 2x12" plugove i to gdje nema previše mase koju je teško zaoravati s njima jer su niski, pa čak puno ljudi kopča jednobraznjake za 560 da mogu mirno zaoravati kukuruzovinu.
Rijetko koji se nađu da idu u polje s 539 ili 540 s 2x10" eventualno kod plitkog oranja s 2x12", ali to samo strnaci i čista zemljišta.
Velim nema toga više...tak se oralo prije 30 godina kad tla nisu bila otrovana s mineralnim gnojivima i nisu bila sabijena ko danas pa je to onda išlo i naravno nisu se forsirale dubine kao danas.
Mogao bi vam priče i priče pisati tu o tome kad je deda kupil među prvima u selu MF 35 i IMT 533 (još se tvornica zvala ITM) i one njihove malene plugove 2x10" i s time preoravao brda i doline jer kak su duboko orali s konjima, nisu ništa previše dublje orali ni s tim prvim traktorima...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Da, kod nas se rastepe zemlje, ali stari ni ne pokušava zakačit 2×10 za 539 dok ide
orati vrt striki, ili nešt, kači IMT-a 1×16 ili 1×14, neznam točno. :D
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
vi velite mučenje traktora,moj 533 je 68. godište i nikada nije jednobrazni plug vidio...jel ide još? ide...
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Gledaj maleni prijatelju...:!:

El vidiš da si jasno tu napisao 3. spora, kočiš kotać koji proklizava da se traktor pokrene, malo digneš plug...EL ZNAŠ KAJ TO ZNAĆI KAJ SI NAPISAL???
To znaći da IMT 533 nije traktor koji bude oral s plugom 2x12" (mada za mene ovo nije plug, to je igračka s kojom ja nebi štel orati jer su takve pluge vlekli englezeri prije 30 i 40 godina, bez ljutnje, ali je tako!), imt 533 je stvoren za 1x14" ili 1x16" (30 ks po brazdi, ili 40 ks po brazdi ako čemo službeno u današnje vrijeme i uvijete oranja), a vidim da ti zemlja baš i nije neki pijesak da se samo sipa i još oreš s 2x12" za kaj je potrebno 50-60 ks dupljak traktor da može normalno orati!
I shvati da za tvoj traktor to nije adekvatan plug, ja osobno kao i velika večina ovdje prisutnih forumaša ti nebudemo nikad priznali da može imt 533 vuči 2x12" plug, jer ja po tome mogu na 565 zakopčati 3x14" i orati u 3. sporoj uz veliko proklizavanje i podizati plug kad nebude mogao vuči, a znaš onda kaj je to zapravo??? To je mučenje traktora i NIKAKO SE NE MOŽE NAZVATI ORANJE!!!

zašto bi morao biti još i duplak za "normalno oranje" ,znaći ak oreš sa 60ks i nije duplak to za tebe nije normlno -to što je malo mokro to nema vez sa duplakom
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh