• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
vi velite mučenje traktora,moj 533 je 68. godište i nikada nije jednobrazni plug vidio...jel ide još? ide...
Ne govorimo da tvoj traktor nejde, nego jednostavno to nije plug za njega.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Imam IMT 533 i 539 plug IMT FOP 610,05 2x 10" i Olt posavac 16" zimsku brazdu orem jedino sa 16" radi dubine a sa 2x 10" samo neka plica oranja jer ga 539 ne vuce veselo na nekoj vecoj dubini. Oranje u 3 sporoj na speri ili kocnici za mene nije oranje nego mucenje i sebe i traktora. Oral sam jedan komad za vocnjak 1 ral malo dublje oralo se sa 16" nan nekih 35-40 cm 3 spora i spera non stop nekih 8 sati dva dana mi je noga bila utrnuta od spere al to je bila iznimka a kod nekih vidim pravilo.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Gledaj maleni prijatelju...:!:

El vidiš da si jasno tu napisao 3. spora, kočiš kotać koji proklizava da se traktor pokrene, malo digneš plug...EL ZNAŠ KAJ TO ZNAĆI KAJ SI NAPISAL???
To znaći da IMT 533 nije traktor koji bude oral s plugom 2x12" (mada za mene ovo nije plug, to je igračka s kojom ja nebi štel orati jer su takve pluge vlekli englezeri prije 30 i 40 godina, bez ljutnje, ali je tako!), imt 533 je stvoren za 1x14" ili 1x16" (30 ks po brazdi, ili 40 ks po brazdi ako čemo službeno u današnje vrijeme i uvijete oranja), a vidim da ti zemlja baš i nije neki pijesak da se samo sipa i još oreš s 2x12" za kaj je potrebno 50-60 ks dupljak traktor da može normalno orati!
I shvati da za tvoj traktor to nije adekvatan plug, ja osobno kao i velika večina ovdje prisutnih forumaša ti nebudemo nikad priznali da može imt 533 vuči 2x12" plug, jer ja po tome mogu na 565 zakopčati 3x14" i orati u 3. sporoj uz veliko proklizavanje i podizati plug kad nebude mogao vuči, a znaš onda kaj je to zapravo??? To je mučenje traktora i NIKAKO SE NE MOŽE NAZVATI ORANJE!!!

Možda nisi oral prije 15-ak god. kad se je tak oralo (kad sam se i ja učil) kad nisu svi imali traktor sa duplim pogonom, a htjeli su izorati što dublje -onda se je to događalo da si podizao plug -to možda nisi čuo jer toga na ravnici kod vas valjda nema ,ali mi smo druga priča -kad ja sa Fendtom 6t moram malo podizati plug u brijeg na nagibu ( 3 brazde okretač) što tvoj Same na mjestu nemože podići onda se moraš malo zamisliti kakvo sve oranje može biti ...! Nemoj se uvrijediti ni ti ,a ni za traktor -za koji iskreno mislim da je malo jači skakavac kao i svi drugi iz te grupacije u toj kategoriji makar bio novi (imao sam same-a , i bolji je bio na nagibu od JD-a ali...) !!!Još jednom bez ljutnje ,a i prije smo pričali da oranje može ući u osnovnu obradu čak i svake druge godine...!
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Ne govorimo da tvoj traktor nejde, nego jednostavno to nije plug za njega.

ali ide,potrosil sam pol rezervara lože kolko je i bilo h rezervaru,da sam imal jednobrazni trebal bi cjeli kad bi duže delal...
kaka stari veli,ak ide, ide,ak nejde, nejde
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
zašto bi morao biti još i duplak za "normalno oranje" ,znaći ak oreš sa 60ks i nije duplak to za tebe nije normlno -to što je malo mokro to nema vez sa duplakom

Kad se jednom proba orati sa duplakom mišljenja se mjenaju, jer to je kao da imaš još jedan manji traktor ispred sebe koji vuče!
Samo to budem rekao.

Možda nisi oral prije 15-ak god. kad se je tak oralo (kad sam se i ja učil) kad nisu svi imali traktor sa duplim pogonom, a htjeli su izorati što dublje -onda se je to događalo da si podizao plug -to možda nisi čuo jer toga na ravnici kod vas valjda nema ,ali mi smo druga priča -kad ja sa Fendtom 6t moram malo podizati plug u brijeg na nagibu ( 3 brazde okretač) što tvoj Same na mjestu nemože podići onda se moraš malo zamisliti kakvo sve oranje može biti ...! Nemoj se uvrijediti ni ti ,a ni za traktor -za koji iskreno mislim da je malo jači skakavac kao i svi drugi iz te grupacije u toj kategoriji makar bio novi (imao sam same-a , i bolji je bio na nagibu od JD-a ali...) !!!Još jednom bez ljutnje ,a i prije smo pričali da oranje može ući u osnovnu obradu čak i svake druge godine...!

I da se nadovožem na moj prvi dio posta...

Istina, nisam oral prije 15 godina, ali sam gledal kak se ore odak da sam progledal valjda :)
Samostalno sam oral od svoje 12 god, što je bilo prije 11 god i učili su me deda i tata i to na IMT 540 i 560 i mali traktor je uvijek oral sa jednobraznim plugom, a veliki sa dvobraznim i orali su sve i svašta, bez ikakve elektronike i prednje vuče. I sam sam najviše izorao sa 565 i tu sam iskovao zanat da se tak izrazim. i znam kaj znači orati po blatu i znam kaj znači podizati plug kad traktor nejde i koji krug obići u 3. sporoj da se traktor malo razhladi, sve znam...
No, velim ,nemam takve brege kakve imaš ti ali sam svjestan da se drugač i teže ore.
Same kakav je je, nov je i dobar je i nema nikakve uvrede kolega, tu smo da se razjasne ovakve stvari :)
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Možda nisi oral prije 15-ak god. kad se je tak oralo (kad sam se i ja učil) kad nisu svi imali traktor sa duplim pogonom, a htjeli su izorati što dublje -onda se je to događalo da si podizao plug -to možda nisi čuo jer toga na ravnici kod vas valjda nema ,ali mi smo druga priča -kad ja sa Fendtom 6t moram malo podizati plug u brijeg na nagibu ( 3 brazde okretač) što tvoj Same na mjestu nemože podići onda se moraš malo zamisliti kakvo sve oranje može biti ...! Nemoj se uvrijediti ni ti ,a ni za traktor -za koji iskreno mislim da je malo jači skakavac kao i svi drugi iz te grupacije u toj kategoriji makar bio novi (imao sam same-a , i bolji je bio na nagibu od JD-a ali...) !!!Još jednom bez ljutnje ,a i prije smo pričali da oranje može ući u osnovnu obradu čak i svake druge godine...!

I da se nadovožem na moj prvi dio posta...

Istina, nisam oral prije 15 godina, ali sam gledal kak se ore odak da sam progledal valjda :)
Samostalno sam oral od svoje 12 god, što je bilo prije 11 god i učili su me deda i tata i to na IMT 540 i 560 i mali traktor je uvijek oral sa jednobraznim plugom, a veliki sa dvobraznim i orali su sve i svašta, bez ikakve elektronike i prednje vuče. I sam sam najviše izorao sa 565 i tu sam iskovao zanat da se tak izrazim. i znam kaj znači orati po blatu i znam kaj znači podizati plug kad traktor nejde i koji krug obići u 3. sporoj da se traktor malo razhladi, sve znam...
No, velim ,nemam takve brege kakve imaš ti ali sam svjestan da se drugač i teže ore.
Same kakav je je, nov je i dobar je i nema nikakve uvrede kolega, tu smo da se razjasne ovakve stvari :)
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
to je,ali još mnogi oru s običnima i dosta duboko,ali se gleda po boljem vrjemenu,kao što je bila ova jesen ,a ne sada poslije kiša, a nije ni smrznuto
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
ali ide,potrosil sam pol rezervara lože kolko je i bilo h rezervaru,da sam imal jednobrazni trebal bi cjeli kad bi duže delal...
kaka stari veli,ak ide, ide,ak nejde, nejde
tino nedaj se.... 533 je traktor za sve prilike, normalno da on nema što tražiti na velikim parcelama, ali za naš kraj i našu zemlju netreba nikakav dupljak da bi se kvalitetno izoralo, godišnje 3-4 jutra, a 12 colni plug ide bez problema,još da je traktorčić malo teži nebi bilo ni proklizavanja.
 
N

Nevjernik

Guest
Ima razlike i u zemlji .
Imaš zemlje gdje nemožeš vući a negdje super ide.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
oral sam ja i sa dupljakom i iskeno da kažem dok se držiš onog"zakona"(1 cm brazde = 1ks motora traktora) niti ti netreba prednja vuča bar meni nije trebala osim u jednoj zemlji koju sad svejedno više ne radim..normalno orem sad bez prednje vuče i bez špere i na 30 cm 75ks bez problema vuče 2x14 plug..kaj se tiče tinekovog slučaja ..on vuče sa 35 ks težine traktora oko tonu i pol i samo 10 cm manje nego ja sa duplo jačim traktorom i duplo težim.. kak sam več pisal za 2x12 nije traktor ispod 60 ks da normalno vuče(da ne proklizava,da ga nemoraš stalno podizati ina hidrauliku itd..) a to kak ste vi v bregima to još nekak ide do se dolje spuštaš
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
tino nedaj se.... 533 je traktor za sve prilike, normalno da on nema što tražiti na velikim parcelama, ali za naš kraj i našu zemlju netreba nikakav dupljak da bi se kvalitetno izoralo, godišnje 3-4 jutra, a 12 colni plug ide bez problema,još da je traktorčić malo teži nebi bilo ni proklizavanja.

a barem je neko na mojoj strani..
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Imam IMT 533 i plug IMT 755 12" jednobrazni, u mekšoj zemlji još nekako i ide ali u malo tvrđoj se mogu slikat ako hoću imat kakvu takvu dubinu brazde. Taj isti plug kad prikačim na U-445 orem duplo brže nego sa IMT-om, tako da kolega "tino 7530" mene ćeš teško ili nikako uvjerit da ti sa svojim 533 koji još nema ni špere oreš na 30 cm sa dvobraznim 12" plugom.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Imam IMT 533 i plug IMT 755 12" jednobrazni, u mekšoj zemlji još nekako i ide ali u malo tvrđoj se mogu slikat ako hoću imat kakvu takvu dubinu brazde. Taj isti plug kad prikačim na U-445 orem duplo brže nego sa IMT-om, tako da kolega "tino 7530" mene ćeš teško ili nikako uvjerit da ti sa svojim 533 koji još nema ni špere oreš na 30 cm sa dvobraznim 12" plugom.

jesi vidio sliku sa cipelom?evo,ja sam ti visok oko 170 pa si racunaj :finga:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
kak sam več pisal za 2x12 nije traktor ispod 60 ks da normalno vuče(da ne proklizava,da ga nemoraš stalno podizati ina hidrauliku itd..) a to kak ste vi v bregima to još nekak ide do se dolje spuštaš
netočno....moj strojček sa slike profila samo pjeva s tim plugom a ima samo 49KS.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
netočno....moj strojček sa slike profila samo pjeva s tim plugom a ima samo 49KS.

a tvoj strojček ima DV tak da mu puno znači da ne proklizava a ja sam ono napisal koji nemaju DV ..kod mene možeš samo zrovati zemlju bez prednje vuče traktorom koji ima 50 ks i 2x12 plugom
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
pa dobro,nemoras vjerovat,sutra cu stavit sliku s metrom
tino...odustani, tko zna i vjeruje taj i razumije, a ostali nevjernici nek se pate. ak poslikaš s metrom naći će se netko da protumaći da je slika s neke druge parcele gdje je oral neki dupljak od 100 ks.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh