• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
poslje ovakve obrade jedini minus je bila velika najezda miševa
To mi nije jasno zašto veća najezda kod reducirane obrade?
Koja je razlika ako se zemlja obradi plugom ili nekim strojem na istu dubinu u cijeloj radnoj širini?

Ako bi netko bio ljubazan...;)
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
evo ja ću objasniti ono što znam, rijetko koji stroj koji se koristi za reduciranu može postići dubinu kao plug, na to se je počelo prelaziti zato jer je daleko manja potošnja goriva i vremena za taj posao, jer za hektar oranja ti treba recimo 20 litara goriva i sat vremena, a za prolaz gruberom ili tanjuračom je potrebno 10 litara i pola sata.

ali veliki problem se pojavio zbog izbacivanja pluga, ti 5 godina obrađuješ zemlju do 20, max 30cm dubine i ta se zemlja ne prevrće kao u oranju nego se samo uzdužno "grebe" i dolazi do velike najezde miševa i voluharica, jer oni lijepo naprave kuću na 30cm dubine i rade ogromnu štetu.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
evo ja ću objasniti ono što znam, rijetko koji stroj koji se koristi za reduciranu može postići dubinu kao plug, na to se je počelo prelaziti zato jer je daleko manja potošnja goriva i vremena za taj posao, jer za hektar oranja ti treba recimo 20 litara goriva i sat vremena, a za prolaz gruberom ili tanjuračom je potrebno 10 litara i pola sata.

ali veliki problem se pojavio zbog izbacivanja pluga, ti 5 godina obrađuješ zemlju do 20, max 30cm dubine i ta se zemlja ne prevrće kao u oranju nego se samo uzdužno "grebe" i dolazi do velike najezde miševa i voluharica, jer oni lijepo naprave kuću na 30cm dubine i rade ogromnu štetu.
svaka čast, sve točno nema bez pluga ništa gruber je prava stvar al nema do pluga
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nekada su ljudi orali sa konjima i moglo se, danas sa puno jačim strojevima ljudi izmišljaju toplu vodu.......
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
nekada su ljudi orali sa konjima i moglo se, danas sa puno jačim strojevima ljudi izmišljaju toplu vodu.......

je ali nije bilo kombajna,berača i ostale teške mehanizacije da zabije zemlju pa se moglo
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
dok je konj orao bila je vršeća mašina i lako se oralo, a sad kad je kombajn od 10 T treba i 40 ks po brazdi za dobro oranje.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
evo ja ću objasniti ono što znam, rijetko koji stroj koji se koristi za reduciranu može postići dubinu kao plug, na to se je počelo prelaziti zato jer je daleko manja potošnja goriva i vremena za taj posao, jer za hektar oranja ti treba recimo 20 litara goriva i sat vremena, a za prolaz gruberom ili tanjuračom je potrebno 10 litara i pola sata.

ali veliki problem se pojavio zbog izbacivanja pluga, ti 5 godina obrađuješ zemlju do 20, max 30cm dubine i ta se zemlja ne prevrće kao u oranju nego se samo uzdužno "grebe" i dolazi do velike najezde miševa i voluharica, jer oni lijepo naprave kuću na 30cm dubine i rade ogromnu štetu.

Toma3340 dosta dobro i točno si naveo jedan od razloga pojave glodavaca,ipak tadašnje OLTove TARE nisu mogle dublje od cca 15cm u zemlju.Današnji strojevi su ipak nešto drugo od obične teške tanjurače i u stanju su bez problema sa radnim organima dostiči i tih 30cm koje spominješ kao gnjezda glodavaca,mada je to prevelika dubina za glodavce pa i za velikog štakora.I tada su korišteni podrivači,ali oni su imali dosta veliki razmak jednog od drugog radnog tjela
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
nekada su ljudi orali sa konjima i moglo se, danas sa puno jačim strojevima ljudi izmišljaju toplu vodu.......
Nekada se strnjak orao i 3x do jeseni,a danas? Koristilo se mnogo stajnjaka pa čak i korištenje uljane repice ( olaja ) za zelenu gnojidbu! Koliko se danas koristi stajnjak i zelena gnojidba i koliko se vodi računa o tom istom tlu? Umjetna gnojiva u koliko njihovo korištenje utječe na zbijenost i loš sastav tla? Jako puno! Jedno od najviše korištenih kompleksnih gnojiva NPK 15-15-15 od 100kg ima samo 45kg aktivne tvari koje biljka može da usvoji i iskoristi.Ostatak od tih 100kg je smeće-otpad koji se godinama taloži u tlima i dovodi do sve teže obradivih tala. U doba korištenja konja obrada tla do sjetve svodila se na oranje,pa valjanje drvenim valjkom,pa drljača,pa opet valjak,pa opet drljača,ovisno koliko je bilo potrebno.Koliko je tada kg ili t težio 1-2 konja,valjak ili drljača i poljoprivrednik,a koliko danas traktor i potrebni stroj.Koliko danas u obradi pred sjetvu koristiš radnih operacija x potrebnih prohoda. Sa koliko kg ili tona gaziš tlo u obradi a koliko je to u nepovoljnim uvjetima kada tlo nije pogodno za to. Koliko zbiješ to isto tlo u obradi,plugom si prevrnio tlo i do sjetve kroz xy operacija ti si to isto tlo sabio kao i prije oranja. Tako da reducirana obrada bez uporabe pluga nije izmišljanje tople vode,to je budučnost poljoprivrede samo treba proći vremena.Recimo NA Hana več nekoliko godina koristi reduciranu obradu i rezultati su kao i kod konvencionalne obrade pa čak i bolji,recimo pšenicu siju direkt u kukuruzište koje poslje sjetve prođu nekim tarupom da usitni masu,kukuruz ide u strnjak koji zna biti izpodrivan i ostavljen cjelu zimu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja bez pluga obradu nemogu zamisliti.......možda jer nemam potrebne strojeve......i slabe traktore

ove godine razmišljam da probam, pred sjetvu samo baciti gnojivo te lagano i plitko proći s frezom, i sjetva.......dok prije se drljačom zatvorila brazda, pa umjetno, pa 2 puta tanjurača i onda opet drljača i sjetva.......mislim da ću dosta uštedjeti na vremenu i gorivu......

moja zemlja i nije toliko zbijena, jer nemam tešku mehanizaciju, a kombajn od 10t ima veliki zahvat.......jedino kod mene što ugazi je berač, kada se bere po vlažnom.......

da, stajnjak fali......mogu ga dobiti, al mi je problem kako ga dovesti, jer je 35km u jednom smjeru od mene, i bacio sam ga prije krumpira i onda samo tanjuranje i sijanje pšenice prošle godine, pšenica je bila odlična, a jako je malo uloženo u nju......
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Nekada se strnjak orao i 3x do jeseni,a danas? Koristilo se mnogo stajnjaka pa čak i korištenje uljane repice ( olaja ) za zelenu gnojidbu! Koliko se danas koristi stajnjak i zelena gnojidba i koliko se vodi računa o tom istom tlu? Umjetna gnojiva u koliko njihovo korištenje utječe na zbijenost i loš sastav tla? Jako puno! Jedno od najviše korištenih kompleksnih gnojiva NPK 15-15-15 od 100kg ima samo 45kg aktivne tvari koje biljka može da usvoji i iskoristi.Ostatak od tih 100kg je smeće-otpad koji se godinama taloži u tlima i dovodi do sve teže obradivih tala. U doba korištenja konja obrada tla do sjetve svodila se na oranje,pa valjanje drvenim valjkom,pa drljača,pa opet valjak,pa opet drljača,ovisno koliko je bilo potrebno.Koliko je tada kg ili t težio 1-2 konja,valjak ili drljača i poljoprivrednik,a koliko danas traktor i potrebni stroj.Koliko danas u obradi pred sjetvu koristiš radnih operacija x potrebnih prohoda. Sa koliko kg ili tona gaziš tlo u obradi a koliko je to u nepovoljnim uvjetima kada tlo nije pogodno za to. Koliko zbiješ to isto tlo u obradi,plugom si prevrnio tlo i do sjetve kroz xy operacija ti si to isto tlo sabio kao i prije oranja. Tako da reducirana obrada bez uporabe pluga nije izmišljanje tople vode,to je budučnost poljoprivrede samo treba proći vremena.Recimo NA Hana več nekoliko godina koristi reduciranu obradu i rezultati su kao i kod konvencionalne obrade pa čak i bolji,recimo pšenicu siju direkt u kukuruzište koje poslje sjetve prođu nekim tarupom da usitni masu,kukuruz ide u strnjak koji zna biti izpodrivan i ostavljen cjelu zimu.
slažem se potpuno sa tobom a što se tiče dubine reducirane obrade pa mi smo još 88 godine kupili pegorarov podrivač koji ide daleko dublje od pluga nekih 70 cm i više i zapravo je poželjno proći sa njime bar svake 5 godine da se razbije takozvani taban pluga koji nastaje zbog iste dubine oranja..a najveća stvar je u reducirane obrade baš i je to da se tlo što manje okreće da se neisušuje prjetjerano zbog erozije..:supz:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Danas sam još malo orao...
Slika2489.jpg

Slika2490.jpg

Slika2492.jpg

Slika2491.jpg

Nije uopče premokro i lijepo se ore, ali je zemlja toliko sabita da sam se na mjestim gdje inače ide lako baš iznenadio koliko se je teško oralo.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
nekada su ljudi orali sa konjima i moglo se, danas sa puno jačim strojevima ljudi izmišljaju toplu vodu.......

nekada su i kosili i vozili itd. sa konjima i moglo se i bili su zadovoljniji nego danas (što siromašniji to zadovoljniji) ..!!! Oranje kao najstariji i najskuplji način osnovne obrade danas se ne reducira bezveze ( ušteda i vremena i goriva zatim povoljniji učinak na samu zemlju , manje zbijanja tla i nepotrebnog gubitka humusa koji se oranjem unosi u dublje slojeve gdje nema toliku funkciju itd.)
Ja se slažem da oranje treba koristiti kod zaoravanja veće količine biljnih ostataka i kod teže obradivih zemljišta gdje je potrebna zimska brazda ,a u svim drugim uvjetima(gdje se to može) oranje je potrebno izostavljati - to će biti jednostavo neminovno ako želimo ekonomično poslovati....!
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
nekada su i kosili i vozili itd. sa konjima i moglo se i bili su zadovoljniji nego danas (što siromašniji to zadovoljniji) ..!!! Oranje kao najstariji i najskuplji način osnovne obrade danas se ne reducira bezveze ( ušteda i vremena i goriva zatim povoljniji učinak na samu zemlju , manje zbijanja tla i nepotrebnog gubitka humusa koji se oranjem unosi u dublje slojeve gdje nema toliku funkciju itd.)
Ja se slažem da oranje treba koristiti kod zaoravanja veće količine biljnih ostataka i kod teže obradivih zemljišta gdje je potrebna zimska brazda ,a u svim drugim uvjetima(gdje se to može) oranje je potrebno izostavljati - to će biti jednostavo neminovno ako želimo ekonomično poslovati....!

e to te ja pitam kolega Joža85..već duže vremena želim objasniti mnogima upravo to da ako na površini zemlje nema puno biljnih ostataka,da se obradi za sjetvu bez oranja ali ne naš narod tvrdoglav i nema ništ bez pluga...ali što budu sušnije godine sve će više do izražaja dolaziti taj način obrade prvenstveno zbog smanjenja gubitka vlage iz tla.aj živio ti:drinkers:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Fino Šanana...lepo se ore,ali možda ipak prevlažno.No dobro, treba sad odigrati dok je prilika...

Naravno dečki da se oranje kad je to moguće, treba izbjegavati...
ali ovaj način ratarenja i naša mehanizacija nam ne ostavljaju drugi izbor osim oranja!
još bu fanj prešlo dok bumo imali mehanizaciju (neki igrači malo jači imaju) koja bude omogućavala drugačiju osnovnu obradu tla!

dotad,kvalitetno oranje i dalje je prvo na listi agrotehničkih zahvata!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
@ŠANANA:a kaj se baš moraš okret na putu,nebreš malo veče uvratine ostavit?
Inače to mrzim kad vidim kak se neko okreče po putevima,u mom kraju skoro svi,ali eto je izbjegavam to,jer vidim kakvi putevi postaju zbog toga,to je graba na grabi...

Kak se vi ostali okrečte dal po putu ili stavite veče uvratine?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh