• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,273
Već je razglabano o tome, IMT je plug za laganu zemljicu jer mu treba brzina da zaore nekaj... u tvrdome je to k**** od ovce...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,448
A u tvrdoj zemlji ne možeš imati brzinu? Vidi se da si zelen još.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Tino kolko si ti u svojoj dosadašnjoj oračkoj karijeri poorao jutara/rali ,hektara,???
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
bhorv-tu uopće nema nikakve mase...
He he.. zemo moj slabo vidiš, ima mase..ali je prvo potanjurano, jer je išlo katastrofalno
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,537
MrŠima,
pa lakše mi je skinuti brazdu nego kupiti jači traktor. :icon_e_wink:

radul,
za mene nije bitno koliko je hektara netko pooral, nego kakvi su ti hektari bili za oranje.

Moram malo stati u obranu Tineka. On je još mlad i lijepo je da rad dela. Čak i uslužno ore, a koliko sam skužil, ponekad i s tuđim traktorom. Zaslužil je barem malo podrške. :icon_fU: Inače bu :fiery:
Nikome nejde uvijek sve kak si zamisli da bi trebalo iti, a kamoli onak kak misli netko drugi. :icon_twisted:
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Mislim da se ljudi ne jede zbog radi toga, nego što čovjek neće poslušati tuđe mišljenje i savjet. I voli pljucnit na tuđi rad i na tuđi traktor. (Osobno sam to doživio par puta od njega na forumu) pa pretpostavljam da tu leži srž tog problema.

Ja se nebi štel mešati nikome u posao, ali ja npr. kad vidim da nešto ne ide kako sam ja zamislio i kako mislim da bi trebalo ići, ne radim dalje.

Danas sam npr. probao orati i vidim da je prevlažna zemlja još i da se lijepi te da je postotak štopanja mase puno veći nego kada sve fino klizi preko daske. Zato uvijek gledam sačekati bolje uvjete za neki posao jer ne vrijedi orati kukuružnjak po blatu... Nema pravog efekta oranja, odnosno prevrtanja zemlje i rasipanja, a samim time i masa ostaje ne zaorana. Tako da sam napravio 2 prohoda i odlučio ostaviti posao jer ću kasnije samo imati zahebancije u sjetvi sa masom koja nije zaorana.

Iako najavljuju sljedećih 5 dana kišu, nema veze, bit će više suncokreta i soje nagodinu. Bio je plan više pšenice, ali pošto nas je kiša zafrkla, mijenjamo plan sjetve.

@IvanZ

Ma plug je odličan, ore dolično, a i Zetor nema problema s njim. Zadovoljan Traktor, zadovoljan ja, a i ljudi s kojima pričam isto hvale naše njive, tako da ne mogu reći ništa loše za plug :D
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
He he.. zemo moj slabo vidiš, ima mase..ali je prvo potanjurano, jer je išlo katastrofalno

Da imaju ikako ispravan plug orao bi solidno ja sam orao kuruzište ide ljepo a teška zemlja.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Bravo @mali, stvarno si me nasmijao svojim postom, a za zlobnike koji ne vole IMT, evo današnjeg zaoravanja kukuruzovine za sjetvu pšenice.

Ovu zemlju oreš s drvenim plugom.

Kad imt uđe u zemlju koja je kompaktna kao kod mene i brazda ostane skoro čitava to izgleda kao da si sijao travu u redove i tako sije tj ore bez obzira na brzinu jer zbog oblika daske ne može okrenut potpuno brazdu nebitno išao pliče ili dublje.

Imam dva imtova doma 2x12 i 1x16 oba nova kupljena i kako god gledao na to s kakvim god optimizmom to nije dobro oranje i može proci na ovakvoj zemlji sa videa eventualno.



Najgore na ovom forumu je što skoro nitko ne zna prihvatit kritiku nadajbože potrudit se razumjet kritiku.

Vjerovali ili ne večina pokušava pomoc savjetima tj kritikom jer ako se ono muče s nekim plugom 20ak godina zašto ne bi savjetovali nekom tko počinje da preskoči tu muku i zamjeni plug ako je moguce.

He he.. zemo moj slabo vidiš, ima mase..ali je prvo potanjurano, jer je išlo katastrofalno

Uzmeš plug tipa lemkena ili vogela ili stogod slično i sve to zaoreš iz prve bez ikakvog malčiranja ili oranja kukuruzovine.

To je posao a ne da moraš ici tanjurat prvo sve a zemlja je lagana i djeluje jako lijepo dok ja moju za takvu granulaciju moram rotobranom proc jednom bar.


@MARIETO88 imaš li sliku tog pluga koji na jednoj strani dobro ore a na drugoj ne.

Vidi se slika u nezgodama i lomovima gdje je prekrenut traktora ali mislim bolja slika s prednje strane tipa da se vidi kako stoje graničnici i daske i kako izgledaju same daske.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,537
Ja se nebi štel mešati nikome u posao, ali ja npr. kad vidim da nešto ne ide kako sam ja zamislio i kako mislim da bi trebalo ići, ne radim dalje.

Danas sam npr. probao orati i vidim da je prevlažna zemlja još i da se lijepi te da je postotak štopanja mase puno veći nego kada sve fino klizi preko daske. Zato uvijek gledam sačekati bolje uvjete za neki posao jer ne vrijedi orati kukuružnjak po blatu... Nema pravog efekta oranja, odnosno prevrtanja zemlje i rasipanja, a samim time i masa ostaje ne zaorana. Tako da sam napravio 2 prohoda i odlučio ostaviti posao jer ću kasnije samo imati zahebancije u sjetvi sa masom koja nije zaorana.

Iako najavljuju sljedećih 5 dana kišu, nema veze, bit će više suncokreta i soje nagodinu. Bio je plan više pšenice, ali pošto nas je kiša zafrkla, mijenjamo plan sjetve.

Tak se to dela kad imaš mogućnost izbora. :icon_fU:
Neki ga nažalost nemaju. :mur:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
He he.. zemo moj slabo vidiš, ima mase..ali je prvo potanjurano, jer je išlo katastrofalno

Vidim da je pomiješano sa zemljom već,koliko si puta tanjurao po tragu? Ja sa svojim 755 VK nisam nikad uspio orati bez kletvi i živciranja,jedino po krumpirištima gdje je bila gola zemlja...
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
@VuckoH, nemam slika di je zakopcan, ali eto slikat cu ga ovako.
807a3795396b20253e29fdbfd3cc4780.jpg
06fe36fe77daaa62f44cc83580d7671a.jpg
2d8a0d5865be0e6bea88a6c701237941.jpg
7e015b6437f45d3e59a8ba8be61dd9d8.jpg
7449bb88b169e32d44ec1d1d25cb4464.jpg
7bc96092e35050bec25211ae4e0df676.jpg


Ovo je plug kojeg cu prodati na žalost :(
a56224896ba019146975c4b2c31ef968.jpg


*Imali kakva tema di mogu staviti slike spremnika za gorivo, koji je rucno napravljen?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,273
A u tvrdoj zemlji ne možeš imati brzinu? Vidi se da si zelen još.

Pokaži mi IMT plug koji bude ovo zaoral kak se spada, a pri tome ne mislim na one s kverneland i vogelovim daskama... Di tu možeš nabrat bilokakvu brzinu?

14705762_530938043770644_6571531688926471027_n.jpg


I evo ti slika oranja sa IMT-om... Hvala, do čitanja.

14666199_533119643552484_3442773357537773547_n.jpg
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,448
Izgleda da je ipak problem u onome tko štela plug. Sjedni na bicikli i vozi se po brazdi bez brige.

e2a6bf6c9b6a2aa768718e22a8b4c06b.jpg


b61020d63df2391b08ba50b75299457a.jpg
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Airbox jel ne stignes vise psenicu posijati ako bude malo kise? Prekasno ti je ili?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,273
Dubina 20 cm +/- i lagana zemlja bez puno mase, kaj namataš ti?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,448
Nebitno, on ore tako gdje hoćeš, dobro više ne jer se raspao. Al dok je bio ispravan ori kako hoćeš i gdje hoćeš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh