• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Ima i do zemlje.. Imamo iste OLT plugove i kod mene u težoj zemlji ne može zatrpati kuruzovinu 100% kako god ga podesio.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ima malo i do brzine i tako do zemlje štelanja.
Ja sam neki dan orao i milina ispalo ali malko je sporije moralo da zaore sve jer kad idem brže baca kuruzovinu van po prošloj brazdi.
Rasijao sam ureju i ok .
A plug treba biti i malo ispravan i s crtalom puno ljepše radi.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,730
View My Video eh kad bi se ovak oralo svake godine...

Kaj se tiče plugova imal sam slavonca, kad sam navaril deflektore puno ljepše je oral, al iza berača iti orat muka isusova,e onda sam si kupil IMT 756.
Posuđival sam godinama OLT posavca 2.30vk za kojeg ovdje mnogi tvrde da se teže vuče od imt-a al kod mene nije bil takav slučaj, a kaj se tiče zaoravanja su bili isti.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Imal sam 756 par godina i uz male dorade solidno je zaoraval iza kombajna s time da je dubina morala bit oko 25 cm. Sa manjom dubinom je i zaoravanje bili loše.
Sad imam posavca 2x10 i jednako teško ili lako se vuče ali na manjim dubinama daleko bolje zaorava masu. Na recimo 25 cm dubine odrađuje odličan posao.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Airbox jel ne stignes vise psenicu posijati ako bude malo kise? Prekasno ti je ili?

Pa mislim da će mi bit kasno sijati za 10-ak dana. Nemam svoju sijačicu, a nemam pojma 'oću onda moći uhvatiti nekoga da mi posije. Mislim, vjerojatno hoću, ali se bojim da će biti kasno...

Sve u svemu bumo vidli sve, morti se i stigne nešto ovih dana...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
@VuckoH, nemam slika di je zakopcan, ali eto slikat cu ga ovako.
7bc96092e35050bec25211ae4e0df676.jpg

]

Plug djeluje dobro i ravno i nepoderano tako da to ne bi smio razlog problema bit.

Zašto "trokut" tj kopčanje pluga stoji ovako u koso?

Jel su oba graničnika isto podešeni pošto mi se na slici čini da nisu?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Imam okretač ali mi se i dalje čini dosta koso, dobro ovo je uzi traktor pa vjerovatno ima veci nagib,a na slici je teško skužit graničnike jel su isto podešeni.

Ako su graničnici isto podešeni i ako je greda pluga ravno iza traktora na jednobraznom okretaču on bi morao orat obje strane identično jer plug djeluje baš u dobrom stanju.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
MARIETO88 , jel bi mogao slikati ovaj ventil na cilindru tak da se vidi pročitati kaj na njemu piše , hvala
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ma plug stoji u koso, jer smo ga tako i skinuli(ona nezgoda sa traktorom)pa je i ostao pod kutom. Mjerio sam navoj na graničnicima i identični su. Ma budem ga malo preradio i bude bolje radio, a ako ne vogel noot glave stavit i oderi.

puknuti, misliš ovaj za prebacivanje strana?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
OLT posavac 2x10, zaoravanje iza jednorednog berača

c19b0dd6f72aff624b1eed9246d034dd.jpg



Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Ja danas završio s oranjem kukuruzovine za pšenicu. Budući je jako lijepo ispalo, odlučih eksperimentirat..posijao sam pšenicu direktno na izorano.
 

Prilozi

  • IMG_20161019_122344.jpg
    IMG_20161019_122344.jpg
    48 KB · Pregleda: 297
  • IMG_20161019_122357.jpg
    IMG_20161019_122357.jpg
    79.3 KB · Pregleda: 314

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Marieto, koliki ti je unutarnji razmak između prednjih kotača a koliko između zadnjih?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Između prednji i zadnji je isti, jel su poravnati sa unutarnje strane, a to je 95cm, imam jako siroke gume (280 i 360).

@puknuti, je si miss na ovaj ventil?
b077ccad75588e9f5bedc204a8785c2d.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja danas završio s oranjem kukuruzovine za pšenicu. Budući je jako lijepo ispalo, odlučih eksperimentirat..posijao sam pšenicu direktno na izorano.

Ja ipak mislim da je potrebno sabiti to oranje, znači proći s bilo čime da se sabije, no kad si več probao javi kasnije kakav bude rezultat.

Ja još nikaj nisam orao od 6. mj, nadam se od subote krenuti u sjetveno oranje.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Koliko pomaze tocak na plugu, odnosno odmaze ako traktor ima finu hidrauliku. Ima osjecaj da mi je taj tocak na plugu samo problem, jer stopa.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Posto sam u kratkom roku imao plugove svih varijanta i kombinacija, mogu reci da najbitnija razlika je u vucnoj sili, ali to je kod mene koji imam manji i laksi traktor.
Sa kotacem:
-lakse dubinu odrzavati
-manje iskakanje pluga
-urednije oranje
Bez kotaca:
-jaci pritisak na traktor i s tim bolji grip na zemlji
-manje štopanja
-veca sila koja gura traktor iz brazde (bar moj slucaj, ali zanemariva razlika)
-ako si na neravnom terenu izgubis zivce, jel cim prednji kotaci odu doli, plug ode van zemlje...

Meni najbolja kombinacija pluga je kada ima kotac na zadnjoj brazdi, te ga se sa hidraulikom nivelira na istu dubinu, a kod bolcena za toplink se napravi urez za plivajuci polozaj. Tako hidraulika odrzava prednju brazdu na visini, a zadnju kotac prati uspone i padove, a toplink daje taman tih par centimetra koji su meni jako puno znacila na neravnom terenu.

Ima li kritika?


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Meni najbolja kombinacija pluga je kada ima kotac na zadnjoj brazdi, te ga se sa hidraulikom nivelira na istu dubinu, a kod bolcena za toplink se napravi urez za plivajuci polozaj. Tako hidraulika odrzava prednju brazdu na visini, a zadnju kotac prati uspone i padove, a toplink daje taman tih par centimetra koji su meni jako puno znacila na neravnom terenu.

Ima li kritika?
To ti vrijedi samo ak traktor ima osjet vučnog otpora preko donjih poluga hidraulike (Ursus 335, Same Explorer...).
Inače hidraulika nemre dobro održavati dubinu, jer nema povratne veze prek treće točke i prednji kraj pluga se stalno zakapa i ruje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I

@puknuti, je si miss na ovaj ventil?
to , to ..hvala ti :icon_pidu:

To ti vrijedi samo ak traktor ima osjet vučnog otpora preko donjih poluga hidraulike (Ursus 335, Same Explorer...).
Inače hidraulika nemre dobro održavati dubinu, jer nema povratne veze prek treće točke i prednji kraj pluga se stalno zakapa i ruje.
a kaj če mu povratna veza ako je dubina određena kotačem ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh