• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paljenje traktora nakon dužeg vremenja stajanja...

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
A ja bi pital za ono baklju i brener?? To mu dojde kao grijanje zraka na usisu z recimo let lampuj ili plinskim plamenikom? Ja svoj 533 po ovakvom vremenu kak je sad, tj.hladno,palim na "dekompresor",praf ga zagrijem, ruka na usisnu cijev da mu zaprem zrak, zaanlasam, i kad ga "cujem" otprem zrak i pali ko mina!


Pa da brener ili fen svejeno je po meni fen jos bolji jel puse unutra topao zrak!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tu vam ima jedna caka ..ali vi ste ionak prepametni pa to sigurno znate .
U volumenioznoj jednici motorne zapremine vručega zraka ima manje zraka nego tog istog kad je hladan .
Laički kad napunite cilindar vručim zrakom dobijete zagrijani cilindar kaj je pozitivno ali s druge strane imate manje zraka .
To je jako izraženo kod motora s prednabijanjem , vražji inžinjeri su se dosjetili pa ugradili tzv. interkuler ..
S druge strane baklja još ima kontraefekt jer potroši kisik a bez kisika nema paljevine .
E moji google meštri ..još veli sliniša da vas vrijeđem jer vas učim ...ma baš sliniša .
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Ja svoj 533 palim na "dekompresor",praf ga zagrijem, ruka na usisnu cijev, zaanlasam, i kad ga "cujem" otprem zrak
A što se to čuje? :rolfer:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zato djedov traktor ima vlastitu bundu za zimske dane, a djed nikad cuo za gugel....
Zato tvoj djed zna kaj je i zašto vuna grije ..nema artritisa, reume , grije , hladi , vene , i još 100 raznih čuda koristi od te vune .
A i bolje da nije čuo za google , glavno da je čuo za puknutog , ako još nije ti se zauzmi da čuje :rolfer:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Zato tvoj djed zna.....i još 100 raznih čuda koristi od te vune .....
vuneni nakurnjak?
puknuti kaže:
....A i bolje da nije čuo za google , glavno da je čuo za puknutog , ako još nije ti se zauzmi da čuje :rolfer:
budem budem....djede puknuti porucuje; ne zagrijavaj vazduh oko usisa, to ga razrjedjuje, a motori inace ne vole vruci i rijetki vazduh, inzinjeri godinama izmisljaju razne nacine kako da ohlade taj vazduh, nemoj slucajno da palis baklju na usisu, jer znas, plamen baklje trosi isuvise kisika pa nista ne ostane za naftu da oksidira.....i jos ti tvoj unuk porucuje; da ne lozis vatru ispod kartera kako bi zagrijao i razrijedio ulje....da nebi plamen zahvatio farbu i masnocu na traktoru, sa traktora presao na paucinu koja godinama visi sa stropa, sa stropa presao na tavan na kojem nema cega nema, od starih drvenih tockova (u narodu ih zovu gvozdeni, ne znam zasto gvozdeni kad imaju samo metalni obruc, sve ostalo je drvo), do saonica na kojima smo za vrijeme rata dovozili sijeno, smole koja se cijedi iz borovih greda, sa tavana se prosirio na tavan stale pun sijena (koje si napunio bez obzira sto godinama nemas nikakvih zivotinja u stali), koju si nadogradio uz garazu....ili si garazu nadogradio uz stalu.....pored stale imas i onu uherenu drvarnicu koju nikako da ispravis jer nikad ne potrosis sva drva koja navuces k'o puh......
drzi se djede bunde na traktoru (nakurnjak ti ionako vec godinama nije od pomoci), cuvaj akumulator u ostavi u kojoj je uvijek temperatura u plusu, uvijek ulij onaj svoj cep nafte u rupicu na motoru, jest da je cep nafte previse ali ti si vec izgubio osjecaj u rukama pa prolijes pola cepa pored rupice....ono sto ode unutra je motoru vise nego dovoljno
 
G

GROF

Guest
., bravo edo, edo - majstore!.-

vuneni nakurnjak?

budem budem....djede puknuti porucuje; ne zagrijavaj vazduh oko usisa, to ga razrjedjuje, a motori inace ne vole vruci i rijetki vazduh, inzinjeri godinama izmisljaju razne nacine kako da ohlade taj vazduh, nemoj slucajno da palis baklju na usisu, jer znas, plamen baklje trosi isuvise kisika pa nista ne ostane za naftu da oksidira.....i jos ti tvoj unuk porucuje; da ne lozis vatru ispod kartera kako bi zagrijao i razrijedio ulje....da nebi plamen zahvatio farbu i masnocu na traktoru, sa traktora presao na paucinu koja godinama visi sa stropa, sa stropa presao na tavan na kojem nema cega nema, od starih drvenih tockova (u narodu ih zovu gvozdeni, ne znam zasto gvozdeni kad imaju samo metalni obruc, sve ostalo je drvo), do saonica na kojima smo za vrijeme rata dovozili sijeno, smole koja se cijedi iz borovih greda, sa tavana se prosirio na tavan stale pun sijena (koje si napunio bez obzira sto godinama nemas nikakvih zivotinja u stali), koju si nadogradio uz garazu....ili si garazu nadogradio uz stalu.....pored stale imas i onu uherenu drvarnicu koju nikako da ispravis jer nikad ne potrosis sva drva koja navuces k'o puh......
drzi se djede bunde na traktoru (nakurnjak ti ionako vec godinama nije od pomoci), cuvaj akumulator u ostavi u kojoj je uvijek temperatura u plusu, uvijek ulij onaj svoj cep nafte u rupicu na motoru, jest da je cep nafte previse ali ti si vec izgubio osjecaj u rukama pa prolijes pola cepa pored rupice....ono sto ode unutra je motoru vise nego dovoljno

., potpisujem u cijelosti!., izvaredno - izvorno - orginalno štivo!!! ... :prayer:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
vuneni nakurnjak?

budem budem....djede puknuti porucuje; ne zagrijavaj vazduh oko usisa, to ga razrjedjuje, a motori inace ne vole vruci i rijetki vazduh, inzinjeri godinama izmisljaju razne nacine kako da ohlade taj vazduh, nemoj slucajno da palis baklju na usisu, jer znas, plamen baklje trosi isuvise kisika pa nista ne ostane za naftu da oksidira.....i jos ti tvoj unuk porucuje; da ne lozis vatru ispod kartera kako bi zagrijao i razrijedio ulje....da nebi plamen zahvatio farbu i masnocu na traktoru, sa traktora presao na paucinu koja godinama visi sa stropa, sa stropa presao na tavan na kojem nema cega nema, od starih drvenih tockova (u narodu ih zovu gvozdeni, ne znam zasto gvozdeni kad imaju samo metalni obruc, sve ostalo je drvo), do saonica na kojima smo za vrijeme rata dovozili sijeno, smole koja se cijedi iz borovih greda, sa tavana se prosirio na tavan stale pun sijena (koje si napunio bez obzira sto godinama nemas nikakvih zivotinja u stali), koju si nadogradio uz garazu....ili si garazu nadogradio uz stalu.....pored stale imas i onu uherenu drvarnicu koju nikako da ispravis jer nikad ne potrosis sva drva koja navuces k'o puh......
drzi se djede bunde na traktoru (nakurnjak ti ionako vec godinama nije od pomoci), cuvaj akumulator u ostavi u kojoj je uvijek temperatura u plusu, uvijek ulij onaj svoj cep nafte u rupicu na motoru, jest da je cep nafte previse ali ti si vec izgubio osjecaj u rukama pa prolijes pola cepa pored rupice....ono sto ode unutra je motoru vise nego dovoljno
A trafostanica?..ako spali trafostanicu nema googla za cijelo selo:prayer:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Ja neznam zakej vi, pojedinci, uopče pokušavate upaliti te bokce (pričam o 533) kad je to njima problem pri prvom malo jačem mrazu :scratch

Ustvari ni neznate koja je to smrtna kazna za motor koji je smrznut na nekakvih -5 ili više ........ Te temperaturne razlike ga ubijaju
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Da se ja malo nadovezem na ovu temu skinuli smo glavu.Prvi cilindar iduci od kilera je dobar skoro kao nov, srednji je naj losiji ima anzeca i na vrhu cilindra ima lufta malo, ovaj zadnji cilindar i klip nisu losi samo je daj srednji dosta los...slozit cemo diznu,promijenit dihtung na glavi i sve vratit i probati upalit sa svim kilerom pa da vidimo koji pritisak stvara.Cini se da vj dio kompresije ide u karter naravno...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Da se ja malo nadovezem na ovu temu skinuli smo glavu.Prvi cilindar iduci od kilera je dobar skoro kao nov, srednji je naj losiji ima anzeca i na vrhu cilindra ima lufta malo, ovaj zadnji cilindar i klip nisu losi samo je daj srednji dosta los...slozit cemo diznu,promijenit dihtung na glavi i sve vratit i probati upalit sa svim kilerom pa da vidimo koji pritisak stvara.Cini se da vj dio kompresije ide u karter naravno...
Pogledajte da nisu popucale karike.
 
M

Miško 007

Guest
Da vi vidite kako 533 pali kad je sve ispravno.
Ja se čudio kako mali kreše po hladnom.
 
M

Miško 007

Guest
Ja se čudio ima moj susjed ga ali drži do traktora maze ga i paze.
I lanac je mjenjao dva puta i pumpu radio inače ima ga 35 godina...
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Pogledajte da nisu popucale karike.

Motor je dolje lamela je napukla korpa cak i nije prelosa...
za karike cemo vidjeti sutra u kakvom su stanju...
Problem je saraf od dizne koji je pukao u glavi...
koliko bi on morao imat pritisak ulja ???
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Sve kaj je iznad 2 (na hladno) je dobro
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
Da vi vidite kako 533 pali kad je sve ispravno.
Ja se čudio kako mali kreše po hladnom.

pa da kad je sve ispravno naravno pali ko lud. isto krene "sporo" verglat al drugi, treći krug pali. Da nije tak nebi ga proizvodili takvog, tvornica bi ga doradila da je trebalo. Ipak su tad (kad je projektiran) bile 60-te, a mi bi ga i dan danas usporedivali s novima koji su "zadnja riječ tehnike"
 
M

Miško 007

Guest
A da bitan je lanac i pumpa i pali ko lud...
Inače kad je leden voli okretaje varirat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh