• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paljenje traktora nakon dužeg vremenja stajanja...

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Trebam samo višekrevetnu sobu sa upotrebom roštilja i ja sam tu.

He he , stavicu tvoju adresu u privilegovane , naravno ako moze ta soba biti u istri a ne u dalmaciji !
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Kad se glava uredi i vrati jel treba stavit sve nove sarafe i matice?
Pitam jer kod vecine automobila obavezno idu novi sarafi.
Ak bude glavu brusil treba pazit kod odabira dihtunga glave,jel ih ima raznih debljina?

Ak je to tocno zakaj niste vi koji ste to vec slagali rekli jer bu isel to kupovat i kupil bu krivo!!!!:(:icon_surprised:

Opet si si nekaj zabrijal.
Nije to za tebe, a mi bi rekli da to postoji, ali u IMT-a tega nega
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
He he , stavicu tvoju adresu u privilegovane , naravno ako moze ta soba biti u istri a ne u dalmaciji !

Važno je samo da je ona mlaka u vidokrugu :(hi):
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
U pravilu je poželjno mjenjat šarafe i matice jer se oni istežu pa postoji mogučnost da pukne prilikom stezanja,al opet mnogi ostavljaju stare i to sve klapa,tak da netreba razmišljat o novim šarafima

A o debljini dihtunga nek mu kažu @muhaničar il @lisnik

Znam da kod auta ima dihtunga po debljini al za imt i sl stvarno nebi znao reč
Ja sad kad sam radio generalku uzeo sam set dihtunga i nit sam ja pitao nit je trgovac mene kaaj pitao o debljini
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ak je recimo glava brusena 2 ili 3 puta kaj netreba deblji dihtung?
A sarafi mjenjaju strukturu i istezu se prilikom zagrijavanja pa bi bilo dobro stavit nove?
Kaj ne?:icon_scratch:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Nema potrebe ni za jednim a ni za drugim.
To je bila kvalieta a ne ovo danas.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Ak je recimo glava brusena 2 ili 3 puta kaj netreba deblji dihtung?
A sarafi mjenjaju strukturu i istezu se prilikom zagrijavanja pa bi bilo dobro stavit nove?
Kaj ne?:icon_scratch:

Naravno , svi proizvodjaci preporucuju kod zamjene djelova upotrebu odgovarajucih novih sarafa , isto tako je bitan kompresioni prostor u cilindru , kod nekih motora to i nije toliko, ali kod nekih jeste jako bitno koliki je kompresioni prostor i koliko podloski treba, mislim da kod dosta dizelskih motora to dotjerujes bakrenim podloskama koje idu ispod cilindra a kako se rijesava kod lijevanih blokova na kojima se kosuljice ne mogu vaditi to ti stvarno nebih znao reci !
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Kod IMT traktora glava motora je odozdo ravna..Sa ravnom glavom ne smanjuje se kompresioni prostor prilokom ravnanja glave..Tu je bitno samo paziti na dubinu ventila.Znaci kad ravnas glavu kod IMT traktora i kad sredis ventile frezerom i uslajfas ih to je to.Vijci na Imt-u se mjenjaju kad neki pukne ili se abrajsuje.
Debljina dihtunga je bitna kad je kompresioni prostor (dio glave gdje su smjesteni ventili) upusten.Znaci kad ravnas glavu tad smanjujes taj upusteni dio.Zato i treba deblji dihtung.Kod IMT-a ako bi i stavio deblji dihtung onda povecavas kompresioni prostor,a to nije dobro.To na IMT-u regulise visina klipova.Ako se desi da povecas taj kompresioni prostor traktor ce da radi dobro al neces moci rijesiti dim na auspuhu.Bas iz tog razloga mnogi vlasnici masina remontuju bez veze PVP,dizne i svasta nesto sređuju,a neznaju da je previse dima na auspuhu cesto problem kompresioni prostor.Pogotovo ako je prevelik.
 
Posljednje uređivanje:

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ak je recimo glava brusena 2 ili 3 puta kaj netreba deblji dihtung?
A sarafi mjenjaju strukturu i istezu se prilikom zagrijavanja pa bi bilo dobro stavit nove?
Kaj ne?:icon_scratch:

Kod IMT-a je samo bitno da ventili nisu manje udubljeni od 1.2 mm, al obično nikad nisu, pa zato i nema potrebe za debljim dihtungom glave,.. drugo nema kaj lupati osim njih, a ako si na granici, složiš malo veči zazor na klackalicama, i nema problema!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hvala na objasnjenju nisam znal da je na imt-u glava ravna.
Kod mene jedan susjed ima stariju liniju 560 i od kad znam dimi jako i crno a kad ore ili mu pricepi gas to je strasno,crni dim ostaje iza njega jos 5min. Traktor ide dobro i ima snage al 80litara nafte mu treba da bi 6h radil,recimo oral.
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
ma gospodo,ovaj moj motor je takorec nov..radilo se snjim malo sati kako sam i naveo u svojim prvim postovima u ovoj temi. ne vjerujem da se mora brusiti glava i sl.taj motor uopce nema puno radnih sati. traktor je iz 1967g,imt 533 i motor je zdural 40g bez greske ak ne i vise a siromak se bome i nadelal..imal je sati i sati rada. promijenjen je i stavljen motor od 539 nov i skoro nis nije odradil. stoga cisto sumnjam da mu treba brusiti glavu itd..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ocisti glavu samo lepo i blok od ostataka dihtunga[ zaptivaca]. samo stavi nesto u kanale za povracaj ulja i pritisak [parce krpe] da trvolj neupada tu od ciscenja.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Imt 549

IMT 549 negdje oko 86.god proizveden, manje od 1000 RS ima i nije paljen oko 5 godina. Probao sam, doduše ne prejako okrenut motor na remenici radilice al čini se da je zapeko. Sad, mi trebaju savjeti. Ne bi raskopavo totalno. Koji je postupak najbolji? Dizne skinut i nalit ulja pa probat? Pišite :cool2:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
IMT 549 negdje oko 86.god proizveden, manje od 1000 RS ima i nije paljen oko 5 godina. Probao sam, doduše ne prejako okrenut motor na remenici radilice al čini se da je zapeko. Sad, mi trebaju savjeti. Ne bi raskopavo totalno. Koji je postupak najbolji? Dizne skinut i nalit ulja pa probat? Pišite :cool2:

Prvo probaj jako okrenut rukama pa bus videl jel mrda.
A onda bus dalje.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
probaj ga jace okrenuti ako moze ako ne, onda najbolji je gas [ petrolej] skinuti dizne i usuti par puta. ili nafta i ulje pola pola.bar dan dva sipati pomalo.
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
Evo mene nakon podosta vremena opet,motor je raskopan za čas bio...
Skinuta je glava motora i skinuto kučište termostata,dano pajdašu da ga zavari i upravo je javio da je uspio danas pošfasat kućište i da je savršeno. Sad kad ga vrati idu novi dihtunzi,crijeva za vodu,ulje,filtri i sve ide nazad. Nadam se da će biti sve ok! :cool2:
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ak je recimo glava brusena 2 ili 3 puta kaj netreba deblji dihtung?
A sarafi mjenjaju strukturu i istezu se prilikom zagrijavanja pa bi bilo dobro stavit nove?
Kaj ne?:icon_scratch:

Nema potrebe ni za jednim a ni za drugim.
To je bila kvalieta a ne ovo danas.

:icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh