• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kolege kako napreduje berba.?
Mi još uvek beremo punom parom većina paprike odlazi u Rumuniju po 45-50eurocenti po kg.
Vydate je odličan startni insekticid a uništava i nematode što je neophodno pogotovo za plasteničku proizvodnju gde se godinama radi na istoj površini pa nematode prave velike probleme.
Što se predatora tiče oni su samo za plastenicko organsku proizvodnju gde mogu da smanje broj stetnika,za komercijalnu proizvodnju je budalastina koristiti predatore em puno koštaju em ne mogu ništa da urade. Odnosno Insekticidi koje sam predložio koštaju 10 puta jeftinije.
Miladine ja sam objasnio kako se 100% suzbijaju Tripsi i kada prskati na otvorenom. U plastenickoj proizvodnji možeš kao start da pustiš Vydate a moj sistem od 5 uzastopnih tretmana da primenis čim počnu prvi cvetovi.

Koliko to koštaju predatori po jedinici površine i koji su to preparati jeftiniji, a da mogu odraditi bolji posao nego predatori? Ja se ne mogu suzdržati, a da ne komentiram ove tvoje budalaštine. Zbilja toliko prosipaš pamet da zbilja ljudi mogu i povjerovati u neke tvoje tvrdnje. Znači cijeli svijet je blesav po tvojim parametrima samo si ti pametan. Od kada koristim predatore, jeftinija je proizvodnja i daleko jednostavnija. Naravno plastenička, o vanjskoj tu nema govora. Mene su ove godine predatori koštali 2,10 kune po m2 plastenika, što nije ni 30 eurocenti.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kolege ja sam vam predložio jedino rešenje a vi kako hoćete.
Tripsi se uništavaju u startu da kasnije ne mogu da se previše razmnožavaju jer koliko se sećam jedna jedinka položi oko 80 jaja pa vi vidite koliko je to umnožavanje.
Sad vam prskanje ne daje neke rezultate iako su preparati i koncentracije dobri.
Još jednom ponavljam :
1dan Radar Ili Pinto kroz sistem ovim unistavate stetnike u zemlji a insekticid isparava i uništava lisne vaši i sa donje strane lista i tripse koji su u cvetu.
2 dan prskati Radar ili Pinto
3 dan prskati Dikarzol
4 dan prskati Laser
5 dan eventualno Decis

Posle dvadesetak dana pustiti Radar kroz sistem i poprskati preko lista.
Što bi deca rekla čiča mica i gotova priča.
Ovo na prvu loptu izgleda kao puno prskanja ali sa prskanjem se završi krajem jula i stetnici se svedu na procenat statisticke greške.


Nisam se željela uključivati previše u rješavanje forumaševog problema pošto sam dosta puta sa tobom bila u nekim dubiozama pa sam se vodila mišlju da ne ispadane opet da imam nešto protiv tebe, no, obzirom da i dalje forsiraš svoju tehnologiju zaštite paprike a koja nije primjerena, a niti dozvoljena više u Hrvatskoj - sada moram reagirati u interesu hrvatskih proizvođača, jer ukoliko primjene tvoj savjet, dovesti će se u situaciju da, uzmu li im se uzorci na analizu, platiti će kaznu, a cijelokupna priozvodnja će im otići na uništenje.Kao i eventualni ajvar, naprave li ga od tako tretirane paprike.

U svojoj preporuci savjetuješ dva insekticida aktivne tvari klor pirifos, koji je izgubio dozvolu primjene 2016., sa dozvolom utroška zaliha do 2017.
No, zabrana u povrću je bila trenutna.

Ovako to izgleda

Registracija važi do 25.3.2016.
Krajnji rok za prodaju zaliha 25.9.2016.
Krajnji rok za primjenu zaliha 25.9.2017.

Dakle, ima nekih godinu dana i dva tjedna kako taj insekticid više nije u prodaji u Hrvatskoj, a dva tjedna kako mu je definitivno zabranjena primjena i u ostalim kulturama.

Zabrana primjene u paprici i ostalom povrću je vrijedila i prošle godine.
Razlog za to je ovaj - staviti ću ti namjerno link na srpski članak, obzirom da si iz Srbije, a koliko znamo, imaš malo djete, i ako Bog i želja tvoje supruge i tebe bude, imati ćeš ih još.

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjChsmYqdnWAhUJCZoKHUf9AlUQFggzMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.judzks.ba%2FSidemenu%2FSavjetiinovostiozdravlju%2FTrudno%25C4%2587aibebe%2FPesticidhlorpirifosiefektinarazvojdjece.aspx&usg=AOvVaw0YjRLEN4sKGSXD8Slk-GLI


Osnovni podaci o sredstvu
Opis sredstva UPOZORENJE: zalihe sredstva NE SMIJU se primijeniti na krumpiru, suncokretu i povrtlarskim kulturama, dok u kukuruzu samo u količini 1,5 L/ha i u šećernoj repi 2 L/ha. Dopušta se prodaja, distribucija i primjena postojećih zaliha sredstva za zaštitu bilja do 25.09.2016., a zbrinjavanje, skladištenje i primjena postojećih zaliha sredstva za zaštitu bilja do 25.09.2017.

Klorpirifos 480,00 g/l http://ec.europa.eu/sanco_pesticides/public/index.cfm


Eto, to bi bilo ukratko to.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Kod nas u BiH ima Radar u prodaji i dozvoljen je u voću i povrću duge vegetacije, nije dozvoljen u mladom krompiru mladom luku i povrću kratke vegetacije. Karenca mu je u voću 28 dana a unošenjem u zemljište 60 dana. Kod nas ljudi koriste Radar najviše unošenjem u zemljište pred sadnju povrća (paprika, krastavac, bostan, dinja i dr. E sad sve te kulture se beru 30 do 60 dana od sadnje i vjerovatno je karenca prošla.Predpostavljam da u sistemu KPK ta karenca mnogo brže prođe zbog velikog ispiranja vodom. Drugi preparat Pinto se kod nas najviše koristi kroz sistem KPK i prskanje zemljišta pred pripremu. Karenca Pinta u sistemu KPK je mislim nepoznata bar je ja nigdje nisam pročitao a predpostavljam da nije veća od 30 dana zbog velikog ispiranja vodom. Sve ukupno gledano nama proizvođačima nije lako, sjedne strane je karenca sa druge insekti a insekticidi po pitanju tripsa i nisu baš efikasni bar kod mene nisu bili a dao sam dosta para ali u vjetar.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Jo,Laca ne prodaje krajnom potrošaču ko mi pa moramo paziti jer smo uvijek na dohvatu ruku,on to da prekupcu i boli ga ona stvar za dozvoljeno i nedozvoljeno,zdravo i nezdravo,glavno da je paprika velika i napumpana
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Ove godine da sam imao 5 puta više paprike prodao bi..
sad ne znam jel do godine ili se uvijek ovako može paprika prodati
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
@Marke dobre paprike mozes prodati koliko hoces.
@Sanjin moja paprika i uopste paprika iz Ravnja najvise ide za Hrvatsku,Rumuniju,BiH i dalje za Eu to su velike hladnjace koje svaki dan prevoze 17-20t i sve ide legalno preko papira carine,radi se uzorkoovanje na pesticide teske metale itd da nesto nije u redu ne bi nam bila placena mogu vam pokazati emailove od firmi iz Hr sa uslovima koji paprika treba da ispuni.
Druga bitna stavr koju vecina zanemaruje ili ne procita moje postove pazljivo je ta da mi nasim nacinom prskanja zadnje prskanje imamo oko 20 jula to je 30 dana pre prve berbe i vise nema tretmana dok ekipa koja me napada koristi insekticide i ostale preparate i u avgustu i septembru i u oktobru.
Pa se namece pitanje cija je paprika zdravija Lacina koji prestaje sa prskanjem u julu ili dusebriznika koji brinu za zdravlje potrosaca a prskaju stalno.
Ovim nacinom tretiranja dobijaju se zdraviji plodovi za krajnjeg potrosaca,stedi se na preparatima jer se mnogo ranije prekida sa upotrebom bilo kakvih preparata,nema bolesti i mnogo su manja ulaganja.
@Jo promasila si poentu uopste ne moraju biti insekticidi koje sam ja naveo ako su zabranjeni u Hr
Ako si pazljivo citala a verujem da jesi poenta je u 4 ili 5 uzatopnih dana prskanja jer tako se tripsi i svi ostsli stetnici unistavaju 99,99% i lako se posle unistavaju redovnim prskanjem. Znaci u Hr treba prskati 4 ili 5 dana uzatopno insekticidima koji su dozvoljeni u Hr isto vazi i za ostale zemlje.
Moje slike govore vise od hiljadu reci.
 

Prilozi

  • 20170929_135451.jpg
    20170929_135451.jpg
    58.7 KB · Pregleda: 74
  • 20170929_135017.jpg
    20170929_135017.jpg
    54.5 KB · Pregleda: 76
  • 20171008_203145.jpg
    20171008_203145.jpg
    53.6 KB · Pregleda: 78
  • 20171008_175937.jpg
    20171008_175937.jpg
    52.5 KB · Pregleda: 78

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Laca,ovo je tvoja paprika.Prošlogodišnja i ovogodišnja nisu jednake.Koliko različitih formi ima,nije kao tvoja isti oblik.Zašto?
 

Prilozi

  • 20170914_070653.jpg
    20170914_070653.jpg
    63.5 KB · Pregleda: 107
  • 20170914_071059.jpg
    20170914_071059.jpg
    51.6 KB · Pregleda: 110

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@Marke dobre paprike mozes prodati koliko hoces.
@Sanjin moja paprika i uopste paprika iz Ravnja najvise ide za Hrvatsku,Rumuniju,BiH i dalje za Eu to su velike hladnjace koje svaki dan prevoze 17-20t i sve ide legalno preko papira carine,radi se uzorkoovanje na pesticide teske metale itd da nesto nije u redu ne bi nam bila placena mogu vam pokazati emailove od firmi iz Hr sa uslovima koji paprika treba da ispuni.
Druga bitna stavr koju vecina zanemaruje ili ne procita moje postove pazljivo je ta da mi nasim nacinom prskanja zadnje prskanje imamo oko 20 jula to je 30 dana pre prve berbe i vise nema tretmana dok ekipa koja me napada koristi insekticide i ostale preparate i u avgustu i septembru i u oktobru.
Pa se namece pitanje cija je paprika zdravija Lacina koji prestaje sa prskanjem u julu ili dusebriznika koji brinu za zdravlje potrosaca a prskaju stalno.
Ovim nacinom tretiranja dobijaju se zdraviji plodovi za krajnjeg potrosaca,stedi se na preparatima jer se mnogo ranije prekida sa upotrebom bilo kakvih preparata,nema bolesti i mnogo su manja ulaganja.
@Jo promasila si poentu uopste ne moraju biti insekticidi koje sam ja naveo ako su zabranjeni u Hr
Ako si pazljivo citala a verujem da jesi poenta je u 4 ili 5 uzatopnih dana prskanja jer tako se tripsi i svi ostsli stetnici unistavaju 99,99% i lako se posle unistavaju redovnim prskanjem. Znaci u Hr treba prskati 4 ili 5 dana uzatopno insekticidima koji su dozvoljeni u Hr isto vazi i za ostale zemlje.
Moje slike govore vise od hiljadu reci.



To samo govori da kontrola prilikom uvoza na nedozvoljene kemijske supstance nije napravljena, za razliku od kontrola koje se rade našim velikim proizvođačima koji ili izvoze ili im roba ide na police velikih trgovačkih centara.
Da je rađena, roba koju plasiraš na hr tržište bi ti bila vraćena, jer jednom detljnom kontrolom je moguće utvrditi svaku kemijsku tvar koju je biljka apsorbirala od rođenja do smrti - tako je moguće pronaći tragove pesticida aplicirane na biljku u vrijeme početne faze rasta - kotiledona.

Ako je nešto zabrnjeno - zabranjeno je, i nije bitno vrijeme primjene, je li karenca istekla ili nije.
Kada smo već kod karence - možeš papriku ili bilo šta drugo tretirati danas i ubrati i prodati za tri dana ako je karenca tri dana, ali ako je aktivna tvar deklarirana kao zabranjena iz razloga utvrđivanja kao opasne za ljudsko zdravlje zbog rezuida nje same ili kemijskih jedinjenja koja proizlaze iz nje nakon njene razgradnje u biljci - primjenom takve aktivne tvari direktno kršiš propise, narušavaš zdravlje ljudi. Otrovi se nagomilavaju u ljudskom organizmu, i kumulacijom kada dolaze do kritične točke uzrokuju zdravstvene probleme - hoće li to biti kroz godinu - dvije, ili nakon dvadeset godina - nebitno je.

Pusti sada, okani se opravdavanja - nije poanta naših upisa degradacija nečijeg znanja ili pristupa problemu. Cilj je pomoći, ukazati, pokazati, pomoći naći rješenja.A na svima je nama hoćemo li to prihvatiti ili ne .

Ponekada svi mi zajedno zaboravljmo kada dajemo savjete i svoje preporuke pitati ono najosnovnije - uvjete u kojima je neki pesticid upotrijebljen. Zaboravljamo npr. da će imidakloprid imati smanjeno djelovanje ako se upotrijebi ujutro ili ako temperatura pređe 24 stupnjeva, da će bakar biti toksičan ako se upotrijebi kada je temperatura zraka ispod 15 stupnjeva, da abamektin neće uništiti odrasle tripse, da tvrdoča vode (ph>7) smanjuje učinkovitost pesticida.......tako ponekada djelotvornost pesticida koji je inače veoma učinkovit može izostati, a mi rješenje tražimo nagomilavanjem dodatne kemije.
 
Posljednje uređivanje:

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Ako je čovjek prodao u čemu je problem? npr ja sam 2 puta poprskao championom bakarni hidroksid i ništa više..kako to da ja nisam dobio 20kuna za kg paprike? npr sad sam nasao šemu da znam proizvest organsku papriku rogu(brzo učim kad hoću)
zar ti mislis da to kupca zanima? svi bi organsko a nitko neće platit...ja proizvodim u plasteniku organsku rajčicu vec 12 godina i nitko mi ne vjeruje da je ne prskam samo je blagosovim blagosovljenom vodom i kaže !"i da se udostojiš plodove dati i uzdržati"... Moje poštenje od 12 godina nitko nije pohvalio već me ljudi ismijavaju..Nikad nije do pojedinca već do naroda, Mnoštvo je uvijek u krivu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@marke, dobar si mi....ako je čovjek prodao, u čemu je problem?
Ajd probaj to staviti u ovaj kontekst - ja ti dam tableticu bumortina i velim ti da je to bombončić. U čem je problem?

A ajme i za @lacinu zahvalu za tvoj upis.

Svoju organsku proizvodnju možeš dokazati ako to želiš, i na temelju dokaza zatražiti i dobiti veću cijenu za svoj proizvod.
Znamo koja je pravna procedura za to - na riječ i lijepe oke ( ako su ti smeđe) ti to nitko neće vjerovati niti platiti, pogotovo ne kupac, i pogotovo ne ako te kupac ne poznaje kao provjerenu osobu od povjerenja..
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Ja sam svjestan da sam naporan i dosadan al siguran sam u svoj rad kad nešto radim radim temeljito.. Narod je inače ovca.
Reci to Coca Coli i ostalim proizvođačima sokova gdje ide jedna boca bojila na 1tis litara vode :D
Ja jesam mlad al imam malo veću rezoluciju da skopčam ljude mene su za 3 mjeseca ljudi umorili da ću morat ići na masažu svakli tjedan.sreća sad sam na godišnjem do 3 mjeseca..
johabica vjeruj mi da treba nešto u priliku radit a ne biti budala kao što sam ja.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
@ Jo opet nisi pogodila poentu ja vrlo dobro znam kako koji preparat deluje kada je hladno a kako kada je previše toplo,kada je fitotoksican a kada nije, koji je foto stabilan a koji nije zato sam tako i uspešan u primeni istih jer znam kako da ih iskoristim na pravi način bez štetnog delovanja, opet napominjem da sam po struci hemijski tehnolog i da sam bio na praksi na mnogim institutima. Niko od nas se ne bavi organskom proizvodnjom a mnogi kao nešto prozivaju ovo štetno ono štetno. Ti se slepo držiš slova i preparat koji si koristila godinama do prošle godine sad kada je zabranjen ti kudis kao to je otrov to je štetno a nije ti bio štetan 2000,2005,2012 ili 2015,po tebištetan je od 25.09.2016.
Ili si proizvodjac organske hrane ili nisi,kraj price.
Što se karence tiče očigledno imaš pogrešno uverenje, svašta na papiru može da piše, papir sve trpi.Preparati koje ja koristim uglavnom imaju karencu 7-14 dana a ja zadnje prskanje obavljam oko 20 jula.A onaj koji prsce papriku sa preparatima kada počne berba bez obzira što mu karenca može biti i jedan jedini dan on je hiljadu puta veći trovac od mene i mog sistema.
@sanjin paprika izgleda i zdravo i krupno s obzirom da će uskoro polovina oktobra super je,krupnija je sigurno i od plastenickog Kaptura ili Ariadni .
Bitno je da je moja paprika rodna,zdrava i da daje krupnije plodove od bilo koje druge i da je prinos veći.
@ marke svi su kao borci za zdravlje ljudi i brinu se a niko nije organski proizvodjac a od mene u porukama traže da im nabavljam preparate koji se ovde najviše pljuju. Od svih zabranjenih do antibiotika.

Evo primera prskanja jednog hektara paprike sa 500 litara vode
1.Preparat koji ima 500g aktivne tvari rastvorimo u 500 litara vode to je 500g/500 litara
2.u toku prskanja taj 500 puta razblazeni rastvor apliciramo po biljkama kada poprscemo 50-70% tog rastvora završi na zemlji ili se ocedi sa biljke ali uzmimo da padne na biljku 50%
3.na hektaru imamo cca 100.000 biljaka na koji padne 250 litara vode u kome je rastvoreno 250g aktivne tvari (250g:250 litara vode: 100.000biljaka)
4 kada tih 250 grama aktivne tvari padne na tih 100.000 biljka ih usvoji 10%-30% a većinu preparata koji su kontaktni biljka uopšte ne usvaja.
5.znači 100.000 biljka usvoji 25g aktivne tvari i tih 25g se rasporedi u 1.000.000 plodova a biljka troši svaki dan 0,5-1litar vode mesecima do branja.
Voda je univerzalni rastvarac. Pametnom dosta ko je razumeo razumeo ko nije nikada i neće zivece ceo život u pogrešnom uverenju.
7.Da rezimiramo da 100.000 biljaka usvoji tih 25g aktivne tvari što se realno ne desi i tih 25g rasporedi u 1.000.000 milion plodova i svaki dan rastvara vodom mesecima lako je izračunati koja je koncentracija. Kao što marke reče to je sve smešno samo koliko je Koka Kola otrovna.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
@laca022

Ti si razlog da više ne kupujem paprike, a i ajvara.

Trošimo samo kaj izraste doma.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako je čovjek prodao u čemu je problem? npr ja sam 2 puta poprskao championom bakarni hidroksid i ništa više..kako to da ja nisam dobio 20kuna za kg paprike? npr sad sam nasao šemu da znam proizvest organsku papriku rogu(brzo učim kad hoću)
zar ti mislis da to kupca zanima? svi bi organsko a nitko neće platit...ja proizvodim u plasteniku organsku rajčicu vec 12 godina i nitko mi ne vjeruje da je ne prskam samo je blagosovim blagosovljenom vodom i kaže !"i da se udostojiš plodove dati i uzdržati"... Moje poštenje od 12 godina nitko nije pohvalio već me ljudi ismijavaju..Nikad nije do pojedinca već do naroda, Mnoštvo je uvijek u krivu

Ako nemaš papire i ja bi te ismijavao.
Tržnice su pune domaćih i eko proizvoda koje prodaju bakice a prvi su ujutro na zelenoj tržnici.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
@Laca,vidim da nisi shvatio pitanje.Prvo,to su slike od 14.09.,drugo,tu imaš paprike oblika slonova uha(takvu želim),pa dugoljasta,trostrana i kao babura(takvu ajvarušu ne trebam)za te oblike imam hibride.Za pečenje paprike trebam plosnatu dvostranu papriku,tvoja na slikama je takva a moja nije.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
@sanjin 95% moje paprike je pljosnato i dvostrano
Idealno za pečenje jako mali procenat bude trostrane paprike a baburaste bude da se na prste može izbrojati. Moje seme i jeste nastalo ukrštanjem Slonovog uha,Palanackog čuda, Kurtovske kapije itd još za vreme SFRJ zato i jeste za klasu rodnije i daje krupnije plodove i kupci se otimaju za nju.
@Hele ja se slažem da bi to bilo idealno kada bi kupovali te eko proizvode ali sve te bakice trenutno ne proizvode ni 1% potrebnih količina hrane i ne mislim tu samo na ajvar već na sve što se proizvodi za zimnicu a mnogi od tih proizvodjaca poseduju prave male fabrike za preradu, što lično podržavam jer i sam imam u planu da pokrenem jedan takav posao, gde bi se koristile samo prvoklasne sirovine . Ja lično proizvodim sve domaće dzemove, sokove ajvar, pindjur, krompir, paradajz, pasulj,lubenice dinje, krastavce, kornisone, itd itd svake godine osusim blizu tone mesa kulen,kobasice, šunke, prste itd i to od srca podelim svojoj familiji i prijateljima ali preko 80% ljudi u gradovima nema nikoga na selu a na selu se više mnogi ne bave poljoprivredom.
Jer kada bi ljudi sa sela prodavali svoje sirovine preradjene u proizvode bili bi višestruko bogatiji i mladi bi ostajali na selu. Ali problem je u marketima koji prodaju smeće od proizvoda i to po niskim cenama. Evo kod nas se prodaje u marketima ajvar po ceni 149dinara za kg ta cena ne pokriva cenu paprike koja je potrebna za ajvar tako da se po ceni može videti da je pravljen od otpada. Ja svoj ajvar prodajem po ceni od 5 e za teglu od 600 g.
@ dejan.d svako odlučuje kako želi da se hrani
Ali veruj da u svemu što se proizvodi industrijski ima toliko aditiva i otrova da je skoro svaki proizvod na granici. Koka kola,sve vrste salama,sirevi, peciva, sokovi na kojima pise100% nemaju više od 20-30% voća. Pogledaj trajne mesne proizvode koji se na Tradicionalan način prave Meso +Salsmura + Dim a pogledaj kupovne proizvode koje reklamiraju da su proizvedeni na tradicionalan način pogledaj etiketu koliko stavki ima a treba da ima samo tri meso,so i dim.
 

Prilozi

  • image-0-02-05-98c3c67e4f5e35f6993c5378f23e5e5c2a3aac1cd4fbfad645b190fbd47f7000-V.jpg
    image-0-02-05-98c3c67e4f5e35f6993c5378f23e5e5c2a3aac1cd4fbfad645b190fbd47f7000-V.jpg
    72.1 KB · Pregleda: 82
  • image-0-02-05-29f71d927826b59abf270d64db55dbd23436e23a26e7b0d88cede026b331ae3c-V.jpg
    image-0-02-05-29f71d927826b59abf270d64db55dbd23436e23a26e7b0d88cede026b331ae3c-V.jpg
    79.5 KB · Pregleda: 87
  • image-0-02-05-97997622acffa825176a6442e4d5dac74e7ac4226adc4b3a0ffa49dd8063242f-V.jpg
    image-0-02-05-97997622acffa825176a6442e4d5dac74e7ac4226adc4b3a0ffa49dd8063242f-V.jpg
    42.9 KB · Pregleda: 84
  • image-0-02-01-ac414360fc34f4e2de20fd3b3a8aee3f8ad5aa97794840df52c863f1774dcdd9-V.jpg
    image-0-02-01-ac414360fc34f4e2de20fd3b3a8aee3f8ad5aa97794840df52c863f1774dcdd9-V.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 77

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dobil si zahvalu za muljatora.

Bila sam rekla da sam posadila ove godine tvoju papriku.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Još ću samo jednom reći i onda pametniji odustaje.Ovo na slici je tvoja paprika Laca,a nije kao tvoja.
 
Na vrh