• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@cabage
14 000 biljaka, valja to povezati.. Svaka cast! Odlican je to rezultat..
Meni Menta izgleda jako lijepo, cudi me da je izbjegavaju. Bas sam je sada nasao na netu.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Menta ne prolazi zbog njene zelenkaste boje. Nije za nase podneblje... Malo je zanimljiva za obrađivat zbog svoje visine. Doslovce ti treba lojtra za nju.
Sto se tice 3,5 -4kg ako pruzis dosta njege i nemas veliki obujam posla nije ju tako tesko nategnit na taj prinos.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Aha. Pa, i Vedrana je pozelena.. Najljepsu boju medju hibridima ima blondy. Ta visina mi se mnogo svidja. :)
Lijepo je vidjeti visoku papriku..
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Sin je imao nešto paprike vani, mislim da je ovo emeše f1, znači pre prestarjela rasad, loše zalijevanje, dosta 15-15-15 i kan, bez folije i natjerana na 2kg...

IMG_20140821_172424.jpg


Tako da 3,5kg je malo optimistično za početak ali ako se sve ispoštiva to bi trebalo biti to bez nekih problema.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
3,5 kile u plasteniku, vani nikako. Ja sam vani najviše imao 2 kile prve klase na vedrani, u ekstra ekstra godini i nikad se neće ponoviti. Može ovako pojedinačna biljka imati 2 kile, ali prosjek od 2 kile pobrane i prodane je stvarno teško postiči, bar meni. Bio sam davno kod vitasovića u puli i on kaže da vani bere 4 kile Istre. Svaka čast, ali podneblje je drugo....
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Prosjek a ne pojedinacno je ono sto i ja govorim. Pobrat i prodat 2kg prve klase na otvorenom je umjetnost. Ovo je samo primjer ali tu nema 50 posto prve klse.

ono sam govorio za plastenik, mozda sam i pogrijesio nisam bas pratio
raspravu

4kg istre ajme meni, bojim se da je to samo rekord na par biljaka.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
južna Istra ima jako dobre uvjete za proizvodnju paprike, zemlja crvenica dodatno pospješuje njenu rodnost, a tu je i dug period berbe (gotovo pet mjeseci). Vedrana je glavna sotra - Istra pomalo odlazi u povijest.
Kad smo kod paprike evo moja je iznicala - ove godine u plastenik sadimo 4tis - VedranaEZ, BlanšinaEZ i MentaRZ, - svega pomalo a uzeli smo i neku sortu za probu Quattro F1 iz Austrije.
 
M

Miodrag2

Guest
Pozdrav,

Ima li neko slike Amfore u berbi i na stabljici, i poredjenje sa sl. uvom?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Lakša je od Slonovog uha,ali ja sam bila zadovoljna sa njom.Lijepi habitus, rodna, ne čeka da se crvene paprike poberu pa da krene novo zametanje, brzo crveni,crveni u potpunosti i u kasnom terimu , onom zadnjem kada već nastupe hladni dani.
Ima već jako puno godina kako sam je sadila vani,bilo je i Slonovo na istoj parceli, zaista se ne sjećam razlike u prinosu,ali se sjećam da je kod slonovog bilo puno deforniranih plodova,dok je Amfora bila lijep ravna,duga,iednolično obojena, prekrasna.I sjećam se da sam imala puno štete od kukuruznog moljca a pojma nisam imala šta se i zašto događa - u ono vrijeme uopće nisam znala da to postoji ,a da sam i znala,ne bi mi palo na pamet da kukuruzni radi štetu na paprici.:icon_eyes:
Mislim da shvaćaš da je moljac samo sjećanje na moje rane početke sa paprikom i nema veze sa ocjenom isplativosti uzgoja. :icon_e_wink:
 

cayman

Član
Tu od
16 Pro 2013
Poruka
45
Moguće je na vedrani dobiti 4 kg po biljci, potrebno je samo malo truda. Ja sam u veronezu dobio 50 tona na 4000 m2 ili 14000 komada, što iznosi 3,57 po biljci, još nešto sitno je otišlo bez zapisivanja, al nije neka kila, a od tih 50 tona je bilo 95 % plodova prve klase. Nisam siguran da bi blondy mogla dati više nego vedrana ili menta. Kod nas ljudi u velikoj većini sade vedranu, menta oko virovitice nije dala odgovarajuće rezultate, a meni je menta bolja od vedrane po prinosu, ali teže ju je plasirati na tržnice. Osim naravno u jesen kad je pustim da pošteno dozori i poprimi razne nijanse, onda nitko ni ne želi vedranu od mojih kupaca.

Foliju uzimam od 20 mikrona i bušim ju sam, najjeftinije...

Da, zaboravih napisati da je sadnja gore navedene paprike bila 18.04. u plastenik, što je dosta kasno i da se posadi malo prije dala bi još koji gram više...
koliko vedrana može dati u nekoj normalnoj godini ako se diže na dvije grane
i sa kojom gustočom biljaka po m2

za ove 4 kg što pišeš pretpostavljam da je to bilo u veronezu
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Tako je, to je bilo u veronezu. Imao sam ju i u 8 metarskim plastenicima ali nisam iskreno bilježio količine jer je išlo na sve strane, a nije bila neka površina, 1360 m2. Uglavnom čini mi se da je nešto bolje od te 4 kile dok pogledaš razliku u biljkama i plodovima.
 

cayman

Član
Tu od
16 Pro 2013
Poruka
45
ja sam očekivo znatno viši prinos negdje oko 6 - 7 kg po biljci a izgleda da je to nemoguče, dali onda nije bolje isplativije imati ju dolje bez dizanja na špagu jer treba puno manje radne snage
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije.
I plasteniku je vegetacija bujnija, imaš zagušenje vegetativnom masom, plodove u nižoj klasi,a ako pokušaš vggetativno izregulirati, ona krene u zrak i dolazi do loma rodnih grana,i naravno šteta.
Možda netko ima drugačije mišljenje,ali to je moje iskustvo sa rogom jedne godine, i ne bih se više upuštala u nešto takvoga.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica
Hoces da kazes da se ne bi upustala u proizvodnju paprike u plasteniku bez dve spage na dve grane?
Ja se slazem, ako tako mislis jer zaista grane pucaju kao ledenice. Mislim da se u plasteniku produktivno i moze raditi samo sa vezivanjem paprike na dve grane. Sa rogom to nije slucaju, ali sa baburom jeste. Naravno, ko hoce pravi prinos treba da radi tako.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,baš to, no,moji su plastenici veliki, za niske tunelske ne znam šta reći.
Ja počinjem sa berbom oko 20. 05. i berem sve do kasne jeseni - zapravo početka zime - ovisno o vanjskim temperaturama. Zna se to proteči i na dobar dio dvanaestog mjeseca.U takvim uvjetima mislim da bez vođenja na dvije grane ne ide.Iako znam tako nekada razmišljati šta bi se dobilo grmolikom tehnikom, pa zakidanjem rodnih obranih grana na prvo koljeno. Koliko bi prinos varirao - a kada tako mislim, možda bi bio i veći. Odlomiš granu,automatski forsiraš porast nove iz koljena, za vrijeme dok ona procvate i donese rod ima neka druga koja rodi,zapravo njih dvije - tri onako, jedna za drugom.......
U priči to fino izgleda,ali to je,ako bi i išlo po zamišljenom scenariju, zamorno - ima isto tako stalnoga posla zakidanja,
Malo sam se zaigrala mogućnostima, ne mi se smijati, molim.:icon_razz:
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica
Sve ovo ima smisla i vrijedi eksprimentisati na manjem broju biljaka. Meni ovo mirise na dosta vise posla, ali za svaki povisen rod se vrijedi zrtvovati. :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Od kako sam počeo na dvije grane raditi više ni ne pomišljam na grmoliki uzgoj. Toliko je prednosti što se tiče kvalitete plodova, zdravlja biljaka i brzine berbe u odnosu na grmoliki rast da se jednostavno isplati. Inače oko virovitice ljudi rade svašta, dosta ih stavlja kolčiće s obje strane gredice i onda veže špage po dužini da se paprika ne bi rušila. Kod jednog velikog proizvođaća sam vidio ovaj sistem...


No ni ovo mi ne izgleda obećavajuće. No on ima stotinjak plastenika pa....
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja nisam nikada niti radila ništa osim na dvije grane. Kad se samo sjetim koje sam proščenje imala prve godine - nikoga da mi pokaže, nikoga da pitam,onda sam se sjetila jedne znanice, ona došla,veli - uvijek ostavljaš vanjsku,unutarnju lomiš - tak, tak, tak ,tak......za par sekundi se okrenula i otišla. I ja opet nisam znala ništa. Kroz neko vrijeme sam saznala šta se dogodi dok spinciraš sve vrhove.Bilo toga što dalje nije raslo...i tak sam ja imala ipak krasne veeeelke paprike na dva stabla,ali sam imala i stotinjak liliputanki među njima koje se dalje nisu makle. Stručno sam ih ja.....ali sam naučila, malo - pomalo skontaš caku, i ide.....dominantnu ostaviš,recesivku lomiš.....i tak....i dopalo se meni to na dvije grane i na drugačije nisam niti pomišljala.Tih 700 kvadrata ja odradim bez problema, samo me taj jedan puta - ma dva,imala sam i jedne godine četiri reda, isto roga tako na grm povuklo.Više zbog nedostatka vremena nego što sam mislila da bude dobro ispalo.. Više sigurno neću.


Ma da, u to na slici nije ono što mora biti - nebih ja to tako nikada.I mreža košta, treba vremena dok se postavi, a nikada neće sve grane ući u oka,sigurno ima loma i brdo problema.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Ma jasta, meni ovo jako lose izgleda sa mrezom..
A johabice, jesi li radila i rogu papriku na dve grane? Ako jesi, mozes li mi opisati proces, da li se prinos povecava i kakav je rezultat u dozrevanju plodova? Je li ujednacen ili..?
 
Na vrh