• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Evo fotografija mojih problema, zna li tko sto je ovo?
 

Prilozi

  • DSC_0196.jpg
    DSC_0196.jpg
    28.3 KB · Pregleda: 140

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako je na foliji, skurila folija dok je bilo vruće. Ako je na toj dubini bilo posađeno.
Ako nije, idemo od pitijuma, fitoftore, rizoktonije, sklerotinije botritisa.........

Sad ti reci jel bilo nekakvog maška na stabljikama - bijelog, sivog, vatastog.....

Ako ništa - onda to neprimjetno fitoftora odradila. Zapravo uvijek ima, ali se u sušnom ne vidi.


Imaš li toga puno, ili tek gdje koja stabljika? Pet, deset, u cijelom plasteniku?
Ili je to vani?

Onda skurilo sunce ako su bile mlade sadnice, onako, nisu stabljike počele odrvenjivati - ma ono, biti čvrste.


A jeste maheri, pitate onako kako sam ja nekada kada sam išla doktoru - došla, rekla, doktore, bolesna sam. I mislila da on onak, dok me pogleda mora znati jel mene grlo boli ili imam napad žučnog kamenca.


Informacije, gdje, kada, kako, na koji način, uvjeti - to treba u upitu napisati - ovako ispadamo ko vile sa čarobnim štapičem - hop - to ti je ovo - blijes - i eto rješenja.


Nemrem više smajliče staviti jer sam editirala post, pa ću reći da mi je cijelo vrijeme smiješak na licu dok ovo pišem da se ne misli da grdo špotam tražitelja informacija.
Evo ću napisati i jedno - hihihiiii.....
 
Posljednje uređivanje:

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Zasađena je prije 18 dana na foliju i izgleda sasvim u redu. Uzgojena je u kontejnerima 104, odmah nakon sijanja zalivena previcurom energy, te jednom prskana actarom, prije sadnje ponovno zalivena sa previcurom. Nakon sadnje dva puta prihranjena kroz sistem sa 11-44-11, uredno izgleda ujednačene veličine ali imam do sada 20-ak ovakvih (3000 je zasađeno) pa me strah da ne poprimi ozbiljnije razmjere. Ako se na fot. ne vidi radi se o tom da na mjestu izlaska iz zemlje stabljika oslabi te polegne, ali ne vene i dalje izgleda zdrava i normalne boje ali sam ih ipak počupao. Po savjetu jednog agronoma, zamješao u 100 lit. vode neko sredstvo "elios", obilno poprskao, a ostatak pustio kroz sistem i sad čekam rezultat. Radi se inače o paprici Kaptur. šŠto mi je dalje raditi ?
 

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Sumnjao sam na to no sve je dobro zasuto zemljom nema kontakta paprike i folije a folija je bušena tvornički rupe 5 cm tako da mi se čini da to nije
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma to ti je onda to - fitoftora. Sada vidim da si ti iz Dubrovnika, tamo je vruće, zemlja se ugrije, ti je zaliješ pa je vlažna i javi se fitoftora stabljike u razini zemlje.
Pogledala sam aktivnu tvar Eliosa - to je zapravo Ridomil, i napravio si ono što je trebalo - ne znam koju si količinu Ridomila (Eliosa stavio - mislim da je on čak jači u metalaksilu od Ridomila - vidim da ga ima osam posto, a ne sjećam se da je koji Ridomil jači od šest posto, možda se varam, ali mislim da je tako), ja sam znala frknuti zemljišno kilu na sedamsto kvadrata. Odradi i folijarnu sa Eliosom, možeš i malo Quadrisa dodati, i to je to. Ne zalijevaj preko dana, ako se sve ne smiri, onda nemoj niti ujutro, nego kasno navečer, da se vlaga do jutra rasporedi zemljišno i smanji u zoni razine sa uzemljenim dijelom stabljike.

I ja imam Kaptur u plasteniku, ima nešto krepanih biljaka, desetak, na kraju gdje je vlažnost zbog pojačanog pritiska u cijevima veća. Izgleda da je on malo osjetljiviji na zemljišnu fitoftoru od drugih paprika. Isto sam posadila jedno tri tisuće. I dvijesto - tristo......
 

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Dubrovnik i preko granice u Hercegovini gdje mi je sva poljoprivreda :) a temperatura je ista ako ne i veća. Posumnjao sam da je previše vode jer su dva reda na foliji 40 cm razmaka i dva crijeva tako da se dosta brzo natopi. Elios sam stavljao jedno pakiranje, mislim da je 250 grama na 100 lit vode, prvo folijarno i to obilato, nekih 40 litara a ostatak (60 lit) pustio kroz sistem, mislim da je to dovoljno, na 630 metara folije ...
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Šteta što si to tako rijetko zasadio. kod mene na 20 cm, a babura na 32
I ja sam nekad sadio na 40x40 ali sada hibrid na 40x32 a sortno na 40x20
 

Prilozi

  • Slonovo21062015.jpg
    Slonovo21062015.jpg
    50 KB · Pregleda: 156
  • P1000983.jpg
    P1000983.jpg
    49.2 KB · Pregleda: 160
Posljednje uređivanje od moderatora:

zetor

Član
Tu od
1 Velj 2014
Poruka
42
Dali mi možete reći sa čime da prskam papriku daje ne zahvati bakterioza dosada sam neoramom
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Evo i moj apollo i century,bili su grmovi,sad ih počinjemo voditi na dvije grane.
 

Prilozi

  • 20150622_205018.jpg
    20150622_205018.jpg
    49.1 KB · Pregleda: 190
  • 20150622_204821.jpg
    20150622_204821.jpg
    48.5 KB · Pregleda: 180
  • 20150622_205132.jpg
    20150622_205132.jpg
    54.5 KB · Pregleda: 173
  • CAM01093.jpg
    CAM01093.jpg
    68.6 KB · Pregleda: 179

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Paprika mi je u punom cvatu (čili) i imam problem sa bakteriozom, pretpostavljam dali mogu u zonu korijena zaliti otopinom nordoxa da se popravi stanje sada nemogu preko lista jer bi otišao cvijet ili ako ima neko drugo rješenje.
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Probaj sa Antrancol (propineb), e sad ovisi kakva je bakterioza kod tebe, kod mene je bila na feferonima neka bakteriozna pjegavost lista, znači nije prelazilo na plod, samo što lišće otpada.
Mada ja svoje feferone opalim s Nordox-om bez obzira na cvatnju, i nisam primjetio da cvjet nešt posebno otpada. Ili probaj pred noć kada paprika zatvori cvjet.
Ovo sa zalijevanjem neznam dali bi pomoglo.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne bi - mislim da bakar ne putuje uzlazno biljkom.
Iako ne mogu sa sigurnošću tvrditi.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Meni su u Seminisu kazali kako je i bakar sistemik, ali sam to jedino od njih cuo. I ptice na grani znaju da se tretman bakrom ponavlja, ukoliko padne kisa..
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Poprskaj neoramom, to je bakar koji ipak ima registraciju u paprici, a nebi trebao smetati cvjetovima.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo par slika da se vidi kakvo je stanje, kreće se od donjih listova prema gore i zahvaćeno je 5-6 donjih listova na stabljiki listovi požute i otpadaju.

Imam Nordox a cabage je preporučio Neoramom a pročitao sam da se ne prska u cvatnji a čisto sumnjam da ga ovdje mogu i nabaviti kao što mi treba Affirm i nema ga nigdje kod nas.

Kakva je preporuka da ipak pređem bakrom pa šta bude ili šta napraviti problem je što kod nas ima jako malo sredstava za zaštitu bilja.



 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jel bi se tko složio samnom da je to septorija ilitiga siva pjegavost?

Signum, Score,........

Inače, u svoju obranu ako sam kiksnula mogu reći samo to da ja to na paprici nikada nisam imala, ali mi se simptomi čine čisti školski baš za nju - onako, tipični prema slikama.
Iako me malo ono žutilo buni, jer je žutilo tipično za bakterioze, ali ipak ostajem kod septorije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh