• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Evo sam malo pogledala tvoje slike @laca, i nešto me zaintegriralo - vidim da sadiš papriku na redove, ne na grede između kojih se ostavlja široki prolaz.
Po slobodnoj procjeni, međuredni razmak ti je maksimalno sedamdeset cm, a kažeš da u redu imaš na metar dužine trinaest biljaka. Jel tako? Po izračunu to ispada tisuću tristo biljaka na sto metara dužine, a na sto metara širine ispada oko sto trideset redova.Ako uzmemo da si si ostavio barem pet malo širih prolaza, računati ćemo 125 redova puta 1300 biljaka. Dakle, imaš na hektaru posađenih oko 160000 biljaka. Od njih dobiješ 120000 kg plodova.
Teoretski bi to tako bilo.

Eh, sada, ti si tamo na početku tvrdio da tvoje paprike u gustom sklopu daju dvije kile plodova po biljci. Dakle, to ne ispada po ovome tako, iako je onih 120000 kila sasvim moguće, obzirom da za tu količinu biljka treba roditi ispod kile. To, ispod kile po biljci mogu dati tri zametnute i dobro ishranjene paprike i zvuči realno da imaš prinos o kojemu govoriš.

Vjerojatno tvoja paprika u dobro izbalansiranoj ishrani u rijetkom sklopu može dati i dvije kile. Ne možemo znati dok ne probamo.
Ono što vidim je da tvoja paprika nema bujnost koja bi se očekivala u tako gustom sklopu (borba za životni prostor i izvlačenje prema gore, u zrak) Zašto je to tako, ne znam.

Poslao si mi besplatno tristo sjemenki, od kojih sam ja jednom prijatelju dala stotinjak za probu, a htjela sam dati i jednom koji ti je bio platio sjeme pa mu nisi poslao dugo vremena, bio si mu tek nedavno jedan dio - za drugi dio ne znam jesli li ili nisi u međuvremenu - pa njemu sada ne moram.
Eto, budemo probali posaditi u normalnom sklopu, a i u tvom gustom, pa ćemo vidjeti koliko teorija i praksa drže vodu. Zna praksa pobiti skepticizam, a zna i praksa pobiti zdravi razum.

Nisam zaboravila šta sam ti obečala, evo je kuverta predamnom, čim dignem prste sa tastature ide pakiranje i na poštu.

Kod nas niko ne sadi na gredice svi sade na ravno
Razmak izmedju traka je 50-55cm nikada više od toga sadi se cika čak sa obe strane trake tako da je biljka od biljke na svakih 15cm.Ja sadim 6-7 biljaka na duzni metar trake odnosno 18-21 biljku po kvadratnom metru, pošto na kvadratnom metru ima 3 trake po metar(traka pa 50cm razmak druga traka pa 50cm razmak pa treća traka) .Moj rođeni brat je sadio preko 10 biljaka po dužinom metru trake.
Prošle godine jedna od njiva ima 303m dužine a 56m je široka imaš na crtežu par strana nazad.
Raspored po širini je 17 metra paprike odnosno 35 traka sa razmakom od 50cm pa ide put za traktor od 2,5m pa ponovo 17 n paprike odnosno 35 traka pa ponovo put za traktor od 2,5m pa ponovo 17m paprike odnosno 35traka na 50cm
Raspored po dužini od 303m pravi se presek od 50-70 cm na svakih 10-12 m da se može iznositi paprika.
Na jedan hektar se razvuce oko 18-19km trake za sistem kap po kap pa to se pomozi sa 6-7biljaka po dužnom metru dobije se oko 110.000-130.000 biljaka. Ja na 100m širine imam 200traka sa 50cm razmaka a ne 130 a put za traktor se ostavlja na svakih 15-25m širine
Sav rasad je cupani retko ko radi kontejnere.
Što se prinosa tiče rekao sam da dosta biljaka lagano daje preko 2kg ali prosek je oko kg nama je cilj da za par godina svaka biljka daje sve više i više. Zato selekciju pravimo na semenu po ponovo na rasada pa ponovo na plodovima i tako godinama.
Pa ne znam zašto ne ide u visinu to su me mnogi pitali,više daje u plod.
Logično bi bilo da ide u visinu ali ne ide mislim da je to zbog toga što mi mučimo papriku da bi se bolje ukorenila i tih 10-15 dana joj oduzmu od rasta posle toga mučenja ona počinje da cveta i da više daje u plod.

Hvala jos jednom :)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kod nas niko ne sadi na gredice svi sade na ravno
Razmak izmedju traka je 50-55cm nikada više od toga sadi se cika čak sa obe strane trake tako da je biljka od biljke na svakih 15cm.Ja sadim 6-7 biljaka na duzni metar trake odnosno 18-21 biljku po kvadratnom metru, pošto na kvadratnom metru ima 3 trake po metar(traka pa 50cm razmak druga traka pa 50cm razmak pa treća traka) .

Laca čitam tvoje poruke i nemogu da vjerujem da si tako smotan. Na jedan metar idu dvije trake sa razmakom od 50 cm a nikako tri. Na 56m imaš 113 traka. 6-7 biljaka na dužni metar izađe 12-14 biljaka na metar2. Jedan ha ima 10000 m2 to je 120-140000biljaka na ha bez bilo kojeg prolaza.
Tvoja matematika nije ni za malu djecu.
Kad uzmeš sve što si napisao dužina njive puta širina puta broj traka puta broj biljka rezultat je za tebe poražavajući.

Nisam ništa namjeravao pisat ali kao što sam rekao nemogu vjerovat ................
 
Posljednje uređivanje:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Nisi dobro razumeo Ajde molim te objasni mi kako na metar kvadratni idu dve trake evo ja se sad smejem.
Metar kvadratni je 100cm sa 100cm ako po tvom rezonu idu dve trake onda bi razmak bio 100cm a ja stavljam trake na 50cm.
Još jednom da pojasnim
Ako postavim traku metar dugačku pa pored nje na 50cm postavim drugu traku od metar dužine pa pored nje postavim treću traku od metar dužine.Znači da na metru kvadratnom imam tri trake a ne dve.
Čitajte dobro njiva je dugačka 303m a široka 56m
I kao što sam objasnio na predhodnim stranicama ta njiva ima 1,65hektara a to je 16.500 m2
Lepo sam objasnio da na 56m ima tri puta po 17 m paprike i dva puta za traktor od 2,5m
3x17=51m
2,5mx2=5m
51m+5m=56m
Evo ponovo slike slika levo sadnja po m2
Slika desno šema sadnje njive 303x56m
Moraš dobro da pročitaš ono što sam predhodno objavio i da pogledaš slike pa tek onda da komentarises jer ja kontam da svako pažljivo čita šta ko objavljuje jer ne mogu ja stalno da se ponavljam već pišem rezonojuci da je ono što sam već objavio pročitao.Ja sigurno ne bih napisao neku glupost čak sam i crteže napravio a objavio sam i dosta slika.
 

Prilozi

  • DSC_0421.jpg
    DSC_0421.jpg
    16.3 KB · Pregleda: 83
  • DSC_0423.jpg
    DSC_0423.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 80
Posljednje uređivanje od moderatora:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nisi dobro razumeo Ajde molim te objasni mi kako na metar kvadratni idu dve trake evo ja se sad smejem.
Metar kvadratni je 100cm sa 100cm ako po tvom rezonu idu dve trake onda bi razmak bio 100cm a ja stavljam trake na 50cm.
Još jednom da pojasnim
Ako postavim traku metar dugačku pa pored nje na 50cm postavim drugu traku od metar dužine pa pored nje postavim treću traku od metar dužine.Znači da na metru kvadratnom imam tri trake a ne dve.

Evo kad se ti smeješ ja plačem od žalosti koliko si tup.
Uzmi papir i olovku nacrtaj jednu crtu od deset cm 1cm=1m i svakih 5mm(=0,50m) nacrtaj traku ako ti na deset cm odnosno 10 m stane više od 21 trake ti si onda veći od anštajna. Samo na prvi ili zadnji m idu tri trake na sve druge dvije ako ti to nije toliko teško da svatiš. Zato bi ti bilo pametnije da paziš šta pišeš umjesto da se smeješ.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
@Laca nemoj se toliko trudit oko objašnjenja,@Siki je očito mlad pa se preračunao jer nezna da na 10 m širine ide 21 traka a ne prema njegovom računu 30 traka da bi bile tri trake u metru. Drugo je broj traka koje su potrebne za npr. 10m širine, a u stvarnosti je kako laca kaže 3 u metru.
Očito ovdje dolazi do izražaja razlika između teorije i prakse, @Laca svaka čast samo nastavi s svojim načinom proizvodnje.
@Siki nemoj da vrijeđaš kolegu,jeli jasno napisao da na 17 metara idu 35 traka, jel hočeš da ti ja nacrtam da shvatiš.
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@
@Siki nemoj da vrijeđaš kolegu,jeli jasno napisao da na 17 metara idu 35 traka, jel hočeš da ti ja nacrtam da shvatiš.

Laca nemoj se toliko trudit oko objašnjenja,@Siki je očito mlad pa se preračunao jer nezna da na 10 m širine ide 21 traka a ne prema njegovom računu 30 traka da bi bile tri trake u metru

. Prvo pročitaj tko je šta napisao pa onda komentiraj.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765
Dečki,molim lijepo da se pazi na riječnik i da se nikoga ne vrijeđa.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Laca nemoj se toliko trudit oko objašnjenja,@Siki je očito mlad pa se preračunao jer nezna da na 10 m širine ide 21 traka a ne prema njegovom računu 30 traka da bi bile tri trake u metru

Jebo te ovdje sve nepismene budale. Prvo pročitaj tko je šta napisao pa onda komentiraj.
Slušaj ti pismeni Gospodine..ja sam post pisao kad i ti, kad sam kliknuo..tvoj se pojavio ispred mog...ako razmeš hrvaški..nisam tebe citirao..to je moj tekst..a slučajno sam napisao slično tvojem...ak ti nije jasno možda ti i to treba citirati...Molim uvažene administratore da ovog omladinca privremeno odstrane s ovih stranica dok se ne ohladi.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Što se mene tiče slobodno me izbriši sa foruma. Ja nisam kriv što pojedinci imaju tako nisko obrazovanje da neznaju osnove matematike.


Ovaj omladinac ima šezdeset godina i pročitaj šta je tko napisao.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisi dobro razumeo Ajde molim te objasni mi kako na metar kvadratni idu dve trake evo ja se sad smejem.
Metar kvadratni je 100cm sa 100cm ako po tvom rezonu idu dve trake onda bi razmak bio 100cm a ja stavljam trake na 50cm.
Još jednom da pojasnim
Ako postavim traku metar dugačku pa pored nje na 50cm postavim drugu traku od metar dužine pa pored nje postavim treću traku od metar dužine.Znači da na metru kvadratnom imam tri trake a ne dve.
Čitajte dobro njiva je dugačka 303m a široka 56m
I kao što sam objasnio na predhodnim stranicama ta njiva ima 1,65hektara a to je 16.500 m2
Lepo sam objasnio da na 56m ima tri puta po 17 m paprike i dva puta za traktor od 2,5m
3x17=51m
2,5mx2=5m
51m+5m=56m
Evo ponovo slike slika levo sadnja po m2
Slika desno šema sadnje njive 303x56m
Moraš dobro da pročitaš ono što sam predhodno objavio i da pogledaš slike pa tek onda da komentarises jer ja kontam da svako pažljivo čita šta ko objavljuje jer ne mogu ja stalno da se ponavljam već pišem rezonojuci da je ono što sam već objavio pročitao.Ja sigurno ne bih napisao neku glupost čak sam i crteže napravio a objavio sam i dosta slika.

@laca, nisam se prije uplitala u raspravu, ja sam od onih koji razmišljaju logički (koliko mi moj stupanj inteligencije dopušta, naravno) i odmah mi upada u oči jedno - ti imaš u prvom metru širine trake od jednog metra tri reda. Prvi na početku, drugi u sredini, i treći na kraju. Dakle - 0 cm 1, red, 50 cm 2. red i 100cm 3.red. Ali, sada dolazi ali. Ti dalje nemaš tri reda, nego samo dva. Slijedeći red se na sadi na nuli cm, nego na 50 cm širine trake, drugi na 100 cm trake, I tako to ide dalje skroz do kraja. Dakle, ti možeš imati na 100 metara širine parcele 198 redova - ne 200 jer moraš ostaviti pedeset cm od međe sa svake strane zbog obrade. Dalje, ako ostaviš četiri trake po 2, 5 metara praznog za prolaz traktora, to je deset metara neposađenoga ili dvadeset redova minus. Dakle, imaš 178 redova posađenih na sto metara širine parcele. Ako sadiš samo deset biljaka u redu (dvoredu, kako ti kažeš), imaš na hektaru 178000 biljaka.
To je jednostavno tako i nikako drugačije ne može biti Ako uzmeš još pet metara praznoga (deset reda manje posađenoga, to je deset tisuća biljaka manje, dakle 168000 biljaka po hektaru. A ti si ispočetka rekao da sadiš u dvoredu trinaest na dužni metar - dakle, trideset posto više po dužnom metru, što je dodatnih 50000 biljaka po ha više - dakle, preko 200000 (točnije, dvijesto deset tisuća biljaka na hektaru. Respektabilan broj u svakom slučaju - izgleda i zvuči nevjerojatno, ali tako računica kaže.

Ovo sada nije nikakva kritika niti osporavanje, samo lpgično zaključivanje.
Možda ti i ne znaš koliko biljaka imaš zasađeno, to su čupanci koji se vjerojatno ne prebrojavaju kada se čupaju za sadnju.
Ali, probaj si prebrojiti broj biljaka u redu , pomnoži sa brojem redova na parceli ove sezone i sam vidi gdje ili ti ili ja griješimo. Ali, obzirom da si ja svakog proljeća premjeravam i formiram redove u plasteniku na deset metara širine, jako dobro znam koliko ih na koji razmak međuredne širine mogu utrpati.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Evo kad se ti smeješ ja plačem od žalosti koliko si tup.
Uzmi papir i olovku nacrtaj jednu crtu od deset cm 1cm=1m i svakih 5mm(=0,50m) nacrtaj traku ako ti na deset cm odnosno 10 m stane više od 21 trake ti si onda veći od anštajna. Samo na prvi ili zadnji m idu tri trake na sve druge dvije ako ti to nije toliko teško da svatiš. Zato bi ti bilo pametnije da paziš šta pišeš umjesto da se smeješ.
Pa jel vidis da sam postavio crteze.
Lepo sam napisao na 17 metara sirine ide 35traka sta tu nije jasno.
Imas na prvom crtezu seme sadnje po kvadrtnom metru
Imas na drugom crtezu semu njive od 303x56m
Cisto sumnjam da smo istog stepena obrazovanja.
Zato sto ja shvatam sta ti hoces da kazes a tu jedini ne shvatas sta ja hocu da kazem.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
:)
Postavicu još slika samo da pokažem kako se može i na indijanski način kako neki kažu da radimo dobiti vrhunska paprika bez previše ulaganja.
Evo ga cupani rasad za koji temptation kaže da je nemoguće da daje dobre paprike i da raste samo u visinu bez kvalitetnih plodova.
Cupani rasad bez folije u gustom sklopu cca 120.000 biljaka po hektaru.
Tvoja paprika je daleko od vrhunske...da kod vas postoje ikakve kontrole na pesticide,mogla bi jedino završiti kao kompost,eventualno za ishranu stoke...
Žalosno je što ista dolazi i na police naših dućana i štandove naših tržnica,što je još jedan dokaz da smo mi čistilište za europsko smeće...ista stvar je svake godine sa jabukama,jagodama,rajčicama itd...
Svaka paprika će se savršeno ukorijeniti i neće otići u visinu u tako gustom sklopu jedino ako je nafilana regulatorima rasta i uopće me ne bi začudilo da i njih koristiš u uzgoju,pored svih ostalih pesticida koje si nabrojao...
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Johabica trebalo je samo malo uključit mozak (važi samo za one koji ga imaju).

Matematika kaže da je 50+50=100 i nemože drugačije a po svim računima koje sam ja ovako mlad napravio laca sadi samo nešto malo više paprike po ha od nas.
Primjer:
100mx100m=10000m2

100m širine/0,50cm= 200 traka
100m dužinex200 traka= 20000 metara trake
20000x12biljka po m dužnom = 240000 biljaka na 1 ha


Ovo je osnovna matematika koju pojedinci neznaju. Iz ovoga proizlazi da laca nema veze sa paprikom. Znači da lupa gluposti.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Sadite kao i uvijek a jedan dio posadite i obradite kao laca022 pa kad vidite rezultate onda ga popljujte ili pohvalite. Ovo prepucavanje nema smisla.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nisi dobro razumeo Ajde molim te objasni mi kako na metar kvadratni idu dve trake evo ja se sad smejem.
Metar kvadratni je 100cm sa 100cm ako po tvom rezonu idu dve trake onda bi razmak bio 100cm a ja stavljam trake na 50cm.
Još jednom da pojasnim
"]Ako postavim traku metar dugačku pa pored nje na 50cm postavim drugu traku od metar dužine pa pored nje postavim treću traku od metar dužine.Znači da na metru kvadratnom imam tri trake a ne dve.[/SIZE]
Čitajte dobro njiva je dugačka 303m a široka 56m
I kao što sam objasnio na predhodnim stranicama ta njiva ima 1,65hektara a to je 16.500 m2
Lepo sam objasnio da na 56m ima tri puta po 17 m paprike i dva puta za traktor od 2,5m
3x17=51m
2,5mx2=5m
51m+5m=56m
Evo ponovo slike slika levo sadnja po m2
Slika desno šema sadnje njive 303x56m
Moraš dobro da pročitaš ono što sam predhodno objavio i da pogledaš slike pa tek onda da komentarises jer ja kontam da svako pažljivo čita šta ko objavljuje jer ne mogu ja stalno da se ponavljam već pišem rezonojuci da je ono što sam već objavio pročitao.Ja sigurno ne bih napisao neku glupost čak sam i crteže napravio a objavio sam i dosta slika.


Evo pročitaj šta si napisao zbilja nismo istog obrazovanja ja točno znam šta pišem
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma da, i kada se oduzme prazan dio parcele koji služi za prohod traktora, dolazimo do onih dvijesrtotinjak tisuća o kojima ja govorim.

Tu je onda ono isto po kome je moguće da taj hektar da stotinjak tona plodova, jer biljke u tako gustom sklopu daju mali broj polodva po biljci - u prosjeku tri, malo kada više, koliko je meni poznato. Po tome , ako daju i pol kile po biljci, opet smo na sto tona po hektaru.
Dakle, upitan je broj zasađenih. biljaka po hektaru.

Ja sam bez obzira na ovo spremna povjerovati da ta ista paprika u rijetkom sklopu ima potencijal i dvije kile po biljci, jer će u rijetkom sklopu ona iskazati sav svoj genetski potencijal. Ako ne dvije, a ono barem ko i ostale - killu dvadeset, kilu i pol.....

A ništa, probati ćemo pa ćemo vidjeti kako će ispasti.
Ja ću napraviti stotinjak komada - ostalo sjeme ću podijeliti - nešto već jesam, pa ako ispadne onako kako @laca kaže, imati će sve naše povjerenje za dalje.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418


@laca, nisam se prije uplitala u raspravu, ja sam od onih koji razmišljaju logički (koliko mi moj stupanj inteligencije dopušta, naravno) i odmah mi upada u oči jedno - ti imaš u prvom metru širine trake od jednog metra tri reda. Prvi na početku, drugi u sredini, i treći na kraju. Dakle - 0 cm 1, red, 50 cm 2. red i 100cm 3.red. Ali, sada dolazi ali. Ti dalje nemaš tri reda, nego samo dva. Slijedeći red se na sadi na nuli cm, nego na 50 cm širine trake, drugi na 100 cm trake, I tako to ide dalje skroz do kraja. Dakle, ti možeš imati na 100 metara širine parcele 198 redova - ne 200 jer moraš ostaviti pedeset cm od međe sa svake strane zbog obrade. Dalje, ako ostaviš četiri trake po 2, 5 metara praznog za prolaz traktora, to je deset metara neposađenoga ili dvadeset redova minus. Dakle, imaš 178 redova posađenih na sto metara širine parcele. Ako sadiš samo deset biljaka u redu (dvoredu, kako ti kažeš), imaš na hektaru 178000 biljaka.
To je jednostavno tako i nikako drugačije ne može biti Ako uzmeš još pet metara praznoga (deset reda manje posađenoga, to je deset tisuća biljaka manje, dakle 168000 biljaka po hektaru. A ti si ispočetka rekao da sadiš u dvoredu trinaest na dužni metar - dakle, trideset posto više po dužnom metru, što je dodatnih 50000 biljaka po ha više - dakle, preko 200000 (točnije, dvijesto deset tisuća biljaka na hektaru. Respektabilan broj u svakom slučaju - izgleda i zvuči nevjerojatno, ali tako računica kaže.

Ovo sada nije nikakva kritika niti osporavanje, samo lpgično zaključivanje.
Možda ti i ne znaš koliko biljaka imaš zasađeno, to su čupanci koji se vjerojatno ne prebrojavaju kada se čupaju za sadnju.
Ali, probaj si prebrojiti broj biljaka u redu , pomnoži sa brojem redova na parceli ove sezone i sam vidi gdje ili ti ili ja griješimo. Ali, obzirom da si ja svakog proljeća premjeravam i formiram redove u plasteniku na deset metara širine, jako dobro znam koliko ih na koji razmak međuredne širine mogu utrpati.


Ovako pise pametan covek odnosno u ovom slucaju pametna zena :D:
Prvo ovde smo da podelimo iskustva i da pomognemo jedni drugima savetima bar sam ja to tako shvatio.
Drugo niko ne treba da se svadja a pogotovo ne na neki prost i nekulturan nacin.
Ima lepsih nacina da se odbrane svoje tvrdnje a da se ne bude prost.

Jo ja ne kazem da Siki nije skroz u pravu ali to sto on potencira uopste nema veze sa onim sto sam ja hteo da kazem.Ja znam da nema svaki kvadrat 3 trake ali nema ni svaki kvadrat 2 trake ko je hteo da razume sta sam hteo da kazem shvatio je.Stjepanovic je jos prosle godine sam nacrtao semu kako mi sadimo.
Ja sam postavio sliku 1m2 znaci sliku jednog m2 gde se vidi kako se sadi i gde idu 3 trake po 6 ili 7 biljaka i dole napisao 18 biljaka po kvadratu.I ja znam da svaki kvadrat nema 3 trake.
Na drugoj slici sam napravio semu jedne od njiva koju sam radio od cca 1,65 hektara gde sam takodje nacrtao semu semu i lepo napisao 17m +35 traka
Jedino sto je vazno je to sto sam ja rekao da na 1 hektar odnosno 10.000 m2 moze a se razvuce cca 18.000-19.000 m trake za sistem kap po kap i da po duznom metru ide 6-7 biljaka.A ja bi mogao da matematicki obrazlozim koliko tacno ide traka po metru kvadratnom ali to bi onda znacilo da skrecemo sa teme.
A to sto sam pomenuo da na 100m sirine ide 200 traka to je samo teorijski bez puteva ko bi nosio papriku 100 m do prikolice:drink:Nemam ni jednu njivu siroku 100m ovo je samo bukvalni primer 100m sirine razmak izmedju traka 50cm :)
Svaku njivu normalno premerim i kuci nacrtam semu kako radnici treba da razuku trake i postave sistem i vec sada znam koliko ce mi na kojoj njivi trebati metara cak je uracunato i vezanje i sitni gubici.I normalno ostavim oko pola metra od komsijske medje :)U strazburu Srbija sada ima oko 14.000 tuzbi 95% se odnosi na medje :) Ko je kome usao u posed.
Na svakoj njivi se zna koliko ima biljaka +- 1%
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajde primirimo strasti, ne treba se uzrujavati odmah, ima prijepora ali to ne znači da ih treba rješavati na prvu loptu - drastično.

Svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje, koje se ne mora uopće poklapati sa nečijim drugim, a odrasli smo ljudi da možemo saslušati tuđe makar se sa njime ne slažemo.

Idemo dalje u punom sastavu.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
@Laca nemoj se toliko trudit oko objašnjenja,@Siki je očito mlad pa se preračunao jer nezna da na 10 m širine ide 21 traka a ne prema njegovom računu 30 traka da bi bile tri trake u metru. Drugo je broj traka koje su potrebne za npr. 10m širine, a u stvarnosti je kako laca kaže 3 u metru.
Očito ovdje dolazi do izražaja razlika između teorije i prakse, @Laca svaka čast samo nastavi s svojim načinom proizvodnje.
@Siki nemoj da vrijeđaš kolegu,jeli jasno napisao da na 17 metara idu 35 traka, jel hočeš da ti ja nacrtam da shvatiš.

Evo kad se ti smeješ ja plačem od žalosti koliko si tup.
Uzmi papir i olovku nacrtaj jednu crtu od deset cm 1cm=1m i svakih 5mm(=0,50m) nacrtaj traku ako ti na deset cm odnosno 10 m stane više od 21 trake ti si onda veći od anštajna. Samo na prvi ili zadnji m idu tri trake na sve druge dvije ako ti to nije toliko teško da svatiš. Zato bi ti bilo pametnije da paziš šta pišeš umjesto da se smeješ.

Ma da, i kada se oduzme prazan dio parcele koji služi za prohod traktora, dolazimo do onih dvijesrtotinjak tisuća o kojima ja govorim.

Tu je onda ono isto po kome je moguće da taj hektar da stotinjak tona plodova, jer biljke u tako gustom sklopu daju mali broj polodva po biljci - u prosjeku tri, malo kada više, koliko je meni poznato. Po tome , ako daju i pol kile po biljci, opet smo na sto tona po hektaru.
Dakle, upitan je broj zasađenih. biljaka po hektaru.

Ja sam bez obzira na ovo spremna povjerovati da ta ista paprika u rijetkom sklopu ima potencijal i dvije kile po biljci, jer će u rijetkom sklopu ona iskazati sav svoj genetski potencijal. Ako ne dvije, a ono barem ko i ostale - killu dvadeset, kilu i pol.....

A ništa, probati ćemo pa ćemo vidjeti kako će ispasti.
Ja ću napraviti stotinjak komada - ostalo sjeme ću podijeliti - nešto već jesam, pa ako ispadne onako kako @laca kaže, imati će sve naše povjerenje za dalje.

Evo pročitaj šta si napisao zbilja nismo istog obrazovanja ja točno znam šta pišem

Sadite kao i uvijek a jedan dio posadite i obradite kao laca022 pa kad vidite rezultate onda ga popljujte ili pohvalite. Ovo prepucavanje nema smisla.

Johabica trebalo je samo malo uključit mozak (važi samo za one koji ga imaju).

Matematika kaže da je 50+50=100 i nemože drugačije a po svim računima koje sam ja ovako mlad napravio laca sadi samo nešto malo više paprike po ha od nas.
Primjer:
100mx100m=10000m2

100m širine/0,50cm= 200 traka
100m dužinex200 traka= 20000 metara trake
20000x12biljka po m dužnom = 240000 biljaka na 1 ha


Ovo je osnovna matematika koju pojedinci neznaju. Iz ovoga proizlazi da laca nema veze sa paprikom. Znači da lupa gluposti.

Hajde primirimo strasti, ne treba se uzrujavati odmah, ima prijepora ali to ne znači da ih treba rješavati na prvu loptu - drastično.

Svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje, koje se ne mora uopće poklapati sa nečijim drugim, a odrasli smo ljudi da možemo saslušati tuđe makar se sa njime ne slažemo.

Idemo dalje u punom sastavu.

Molim moderatora da ne brise Sikija jer se nismo razumeli.
Siki idemo polako prvo nemam njivu siroku 100m to sam samo stavio kao bukvalan primer koliko bi islo traka na 100m sirine pri razmaku izmedju traka od 50cm
Drugo ja nigde nisam napisao da sadim 12-13 biljaka po duznom metru vec 6-7 biljaka.MOLIM VAS PAZLJIVO PROCITAJTE TO SAM NAPISAO DESETINE PUTA ZNACI 6-7 BILJAKA PO DUZNOM METRU.
Lepo sam napisao da se na 1 hekrat odnosno 10.000m2 razvuce cca 18.000-19.000 m sistema kap po kap
cca znaci cirka ili priblizno moze da bude 17.670m ili 18.123m
Ako je njiva puno siroka ide dva puta za traktor ako je uza a dugacka ide jedan put za traktor
Niko nije kud da nosi kante sa paprikom 50 ili 100m a niko nije lud da pravi put za traktor na svakih 10 m sirine ja sam lepo napisao da puteve pravimo na svakih 15-25m sirine zavisi ko kakvu ima njivu.A ima i ljudi koji imaju vece traktore i vislje prikolice pa samo malo prosire razmak izmedju traka i uopste nemaju klasicne puteve.
 

Najnoviji postovi

Na vrh