• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
E da je sad jedna ovakva tura al' po ovim cenama :)
Kolege kako prezivljavate zimu.Neko je već krenuo u nove radne pobede.
Ova jaka zima koliko god sad da pravi probleme doneće nam velike koristi jer će većinu bakterija, virusa i insekata uništiti a sneg će doneti neophodne elemente,biće i mnogo manje glodara .Ako godina bude iole normalna u 2017 treba očekivati rekordne prinose.
 

Prilozi

  • IMG_2697974569296.jpeg
    IMG_2697974569296.jpeg
    71 KB · Pregleda: 89
  • image-7ba77d3aa9fe460235a14e3f7f512d67211263de248cb68de109170e554ca0ee-V.jpg
    image-7ba77d3aa9fe460235a14e3f7f512d67211263de248cb68de109170e554ca0ee-V.jpg
    57.9 KB · Pregleda: 71
  • DSC_0581.jpg
    DSC_0581.jpg
    63 KB · Pregleda: 76

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
kod mene je bilo -15 a uzorana njiva
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Pa virusi dulje žive na hladnom nego na toplom...

Kakva će godina biti to nitko ne zna.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Bit će dobra,kakva i treba biti,jer je takva bila i ova zima,jer ako nema zime nema ni ljeta. Kad god je bilo obratno po zimi,obratno je bilo i po ljetu. Ja se nadam da će ova godina biti normalna,kakve su bile do prije pet godina.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Sezona je krenula a problemi počeli. Ne mogu da vjerujem ali pored rigorozni mjera polijeganja rasada opet ima. Uradio sam dezinfekciju kotajnera, dezinfekciju rasadnika, optimalna temperatura 2 kw sijalica na 10m2, dnevna jačina svjetlosti 15000 do 20000 luksa, noću od 4000 do 7000 luksa, odmah posle sjetve zaliveno sa preparatima Proplant+Funomil+Fostonik. Dosad ima oko 60 biljaka poleglo na tri kotajnera u ćumama.
upload an image
image hosting free
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Zalij još dva puta sa Privikurom Energy i nadaj se da će stati.Seme se mora dezinfikovati, bez dezinfekcije semena rizik je veliki. Ili možeš da probaš sa Tifi preparatom. Rasad dobro izgleda.
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Kako se dezinfikuje sjeme?
Ostavio sam tvoje sjeme od paprika
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Nikad nisam dezinfikovo orginalno sjeme F1 mada na ovom sjemenu (Blanšina) nije bilo nikakve boje od preparata.

Juče i danas pikiram i opet zaljevam sa gore pomenutum preparatima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Ne znam zašto se brineš za 50 polegnutih paprika na 5000. Toliko sjemenki na tu količinu sigurno dobiješ gratis. Bude to kod svakog, odradiš zaštitu po propisu i to ostane na tome.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Nemam neki veliki problem do pikiranja ali posle pikiranja to se pojača.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Jedino sto 100% čisti svako seme je kaustucna soda (živa soda) napravi se 2% rastvor u kome se seme drži 8-10 min opere u čistoj vodi prosusi malo i seje se.Za papriku nikada ne koristiti gradsku hlorisanu vodu.
Većina semena nije tretirana ni sorte ni F1
Već sam objasnio kako semenske kuće ostavljaju seme sa semenske parcele skida se svaka paprika bez obzira da li je u punoj zrelosti da li je pravilnog oblika itd vadi se seme ide u susaru i pakuje se. I zbog toga je klijavost slaba i najskuplje seme je nosilac raznih bolesti jer čak i tretirano seme nije sigurno jer ni jedan preparat osim kausticne sode ne uništava sve.
Ako si dezinfikovao kontejnere i uzeo dobar supstrat onda ti je seme nosilac bolesti.
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Samo sto soda ne resava ono najgore, viruse i bakterioze

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Da znam za sodu to sam koristio samo što sam ja držao u sodi 20min. samo neznam dali se smije koristiti u fabričko startovanom klicom. Što se tiče hlorisane vode nju koristim stalno jer druge nemam, samo kasnije sipam dan prije da malo odstoji.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Natrijum Hidroksid NaOH Kaustucna, kamena ili živa soda imaš u svakoj apoteci.
@blackeye kolega jedino soda ubija baš sve ni jedan preparat nije ni blizu snažan samo se mora paziti na koncentraciju i vreme koje seme treba držati potopljeno da ne bi izgorelo. Ako se i posle sode pojavi bakterioza, topljenje rasada itd onda razlog nije u semenu već u supatratu, alatu, kontejnerima ili mestu proizvodnje rasada.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Miladine i ja koristim svugdje vodu iz vodovoda i nemam problema. Bude možda 10 biljaka u plasteniku(100m2) polegnutih ili tko zna od čega oboljelih i dosad se nije širilo, a znam koristiti kontejnere i po treći put, a pola je obično novo pa je prosjek starosti jedna godina.

Dezinfekcija nikakva. Tretiranje u gajbici poslije sjetve ili kada izađe i jedno nakon pikiranja. Sjemena razno razna, voda iz vodovoda, supstrat pola brill pola durpeta profi2.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Priroda je čudo, ja se ubih da sve uradim po propisu i opet ima problema a znam neke proizvođače koji ne urade ništa ili nešto površno pa nemaju te probleme.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Stara narodna izreka "Koga zmija ujede i gustera se plaši "
Tako je i sa poleganjem rasada video sam kod ljudi da se pojavi i posle zalivanja sa Previcurom stane a imao sam prilike da vidim da su celi plastenici stradali gde ljudi nisu imali ništa da iznesu na njivu.
 
Na vrh