• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pe 18

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,007
Kultura pisanja na forumu je da ako ti netko nešto pomogne i odvoji malo vremena za tebe,da mu barem stisneš like,nebude ti prst otpao i ne košta te ništa,ali je mali čin zahvale
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Kada kažeš i šipkice misliš na podizače ventila? Skinuo sam klavijaturu i osovinu. Da li možeš na slici sa strelicom naznačiti di to ide?
 

Prilozi

  • IMG_20221018_103457.jpg
    IMG_20221018_103457.jpg
    42.6 KB · Pregleda: 7

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,913
Zanimljivo! Na mom TV ima crijevo do te osovine kroz koje dolazi ulje za podmazivanje klackalica!
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Dali Možda ulje ide kroz podizač ventila? Vidim da podizač ima rupu kroz sebe ali je zaštopana.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
našao sam knjigu, glava se podmazuje preko uljnih para koje idu kroz cijev za podižaće ventila. ali opet mi ti ventili i glava izgledaju dosta zapeklo. gore nisu relativno lijepi i masni i svijetli. ima debeli sloj onoga gustoga masnoga kao katrana.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,007
Probaj kolegi MUHA postaviti na pp pitanje one j ipak stručniji u tome od mene
Nisam siguran,ali mislim da bi tu oko tih podizača trebalo ići ulje jer sa druge strane su ventili i tu ne može,zna i kolega Brgud
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Dali taj motor ima filter ulja? Sumnjam daje filter iza ovog indikatora pritiska ulja.
ova druga slika je poklopac glave. ja sam ga malo opro u nafti bio je još puno gori. dali omora imati ova dva mala šerafića i ovaj lim? gledam slike na internetu i vidim da nitko nema takve šerafe. nema dekompresor.
 

Prilozi

  • IMG_20221018_140524.jpg
    IMG_20221018_140524.jpg
    54.4 KB · Pregleda: 12
  • IMG_20221018_140433.jpg
    IMG_20221018_140433.jpg
    40.9 KB · Pregleda: 12
Posljednje uređivanje:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,007
Ti motori obično nemaju filter ulja nego ga se može naknadno ugradit,pa to izgleda kao na slici kolege prije
Neki motori imaju sito na dnu kartera,ali je samo za grube nečistoće,da bi došao do njega moraš skinuti karter
Taj lim gore ti je zaštita da ti ne baca ulje direktno na odušak van,a ti na slikama na netu nemaju odušak kao ti posebno,nego imaju odušak na čepu gdje nalijevaš ulje
 

bing2008

Član
Tu od
16 Sij 2022
Poruka
57
Ti motori obično nemaju filter ulja nego ga se može naknadno ugradit,pa to izgleda kao na slici kolege prije
Neki motori imaju sito na dnu kartera,ali je samo za grube nečistoće,da bi došao do njega moraš skinuti karter
Taj lim gore ti je zaštita da ti ne baca ulje direktno na odušak van,a ti na slikama na netu nemaju odušak kao ti posebno,nego imaju odušak na čepu gdje nalijevaš ulje
Moj PE18 (‘75 godište) isto nema uljni filter.
Imam korisnu stvar za LDA 97 pa možda nekome posluži…
A ako netko treba za LDA100 evo i to
 
Posljednje uređivanje:

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
dobor nakon mnogo informacija hvala. e sada imam ideju. ispustit ću staro ulje.oprati ću sa naftom glavu motora (nebum skidal ventile ni glavu ) odozgora i sva bu ta nafta iscurila kroz cijev na bregastu. usipal bum naftu u motor. okrenal budem radilicu rukom jedno deset-dvadeset puta. ispustil budem tu naftu. onda budem nasipal novo ulje.
gazda je kupil taj traktor prije dve godine nije menjal ulje (ja nekak mislim da nije ni onaj prije). motor ne dimi. pali ok.
kaj vi mislite o tome?
 

bing2008

Član
Tu od
16 Sij 2022
Poruka
57
U taj motor ide relativno malo ulja pa i nije neki veliki trošak protrajbat jednu turu. Ja bih samo odšarafio poklopac kartera i oprao, sigurno ima svega na dnu. Onda bih stavio novo ulje, neko malo bolje i pustio neko vrijeme da radi, da se dobro ugrije kako bi deterđenti u današnjim uljima mogli odradit što više otapanja starih naslaga. Onda bi u topli motor ulio neki od aditiva koji se koriste za čišćenje motora. Ima toga dosta na tržištu. Obično bude princip da se ulije prije zamjene ulja i pusti motor da radi neko vrijeme. Onda sve van pa novo kvalitetno ulje. Tih 2-3 litre ulja stvarno nije neki trošak, tu ne reba štedit
Ako bi bila varijanta ispiranja s naftom onda bi isto bilo dobro jednu turu ulja stavit pa brzo promjenit
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
Probaj kolegi MUHA postaviti na pp pitanje one j ipak stručniji u tome od mene
Nisam siguran,ali mislim da bi tu oko tih podizača trebalo ići ulje jer sa druge strane su ventili i tu ne može,zna i kolega Brgud
Nisam ja baš oko tih motoriča bog zna kaj delal tak da nemogu sa sigurnošču reči ništ o tome.
Nekad davno sam pital nekoga tu na forumu iz znatiželje kak se klackalice podmazivaju i odgovoreno mi je da ih uljne pare podmazuju kaj je meni i danas nekak čudno.
Ja sam ipak skloniji razmišljanju da bi kroz podizače moralo ulje dolaziti u njih.
Ali ko što rekoh, nisam se susretal sa tim pa neznam točan odgovor.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,913
............. i odgovoreno mi je da ih uljne pare podmazuju kaj je meni i danas nekak čudno.
..............
Ta tvrdnja je i meni malo bez veze.
1. ulje treba dobro zagrijati da bi dobili pare
2. mislim da se tu prije radi o špricanju ulja pod poklopcem pa nešto uđe i u one lijevke na klackalici
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,007
I ja bi se složio da tu nešto špricne odozdola,ali kad god otvoriš čep uvijek na njemu ima ulja tako da nešto dolazi,a i klackalice imaju mali hod tako da tu i ne treba previše ulja
 

paparaco

Član
Tu od
5 Pro 2016
Poruka
110
Pozdrav. na kardan ide semering(takav sam izvukao) 52-25-12. novi semering je 25 52 10. mislim da to nebi trebalo imati veze. kada stavljam novi semering vanjska dimenzija u kučištu je dosta veća. sada pitam dali je to kučište konusno?


dobro proučil sam na internetu. mora baš biti 52-25-12 jer ako je uži onda ne ide dobro.
juce sam mijenjao semering 52 25 12...leziste je cilindricno i nije konusno, odzada nekih 5 cm...je precnik mnogo veci 58mm...i zatim prelazi na 52mm blizu lezaja nekih 14mm....u dubinu, jedino sto mi nije jasno sta drzi semering da ne ispadne vani....zeger...ne vidim niti kanal usjecen da bi legao...bas...čudno....
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
juce sam mijenjao semering 52 25 12...leziste je cilindricno i nije konusno, odzada nekih 5 cm...je precnik mnogo veci 58mm...i zatim prelazi na 52mm blizu lezaja nekih 14mm....u dubinu, jedino sto mi nije jasno sta drzi semering da ne ispadne vani....zeger...ne vidim niti kanal usjecen da bi legao...bas...čudno....
ovo sve kaj si napisal je točno. nema seger.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
ja ti nisam stručnjak za te TV. Ali ja mislim kada koristiš kardan da tu ide neki kao reduktor. A kada ne koristiš kardan onda tu ide neka pločica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh