• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pe 18

paparaco

Član
Tu od
5 Pro 2016
Poruka
110
Da li je neko stavio disc kocnice naprijed na TV...stariji model...gledao sam na NET...sve noviji...ovde lako jel ima ova kocka za sarafe...kod mene nema nista,😭
 

Prilozi

  • 21507539.jpg
    21507539.jpg
    33.9 KB · Pregleda: 17

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
nisam siguran ali mislim ako staviš 4x4 onda koče i prednji i zadnji.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Senpai
Ili nijedan

Meni se desilo da sam bio na nizbrdici i kad sam počeo kočiti pukla je šipka koja povlači pakne,na jednoj strani,a s obzirom da ima ispod sjedišta pregib da obje strane koče jednako,više nisam mogao ni drugu dobro zakočiti tako da sam praktički ostao bez svih

Sreća je bila da nisam bio blizu nekakvog ruba pa sa m uspio sa ručnom stati,ali sve u svemu nije bilo baš ugodno iskustvo
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
i?
sranja se dešavaju. prva i osnovna stvar je za sva vozila da dolje ideš tako da motor koči.
kočnice su dodatna oprema.
što se tiče šipki to baš i nije neka velika tehnologija da se ne može jeftino riješiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ako nemaš sigurne kočnice da u svakom momentu i svakoj situaciji stane, nema onda baš sreće od motora.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Zar ti stvarno misliš da sam se u leru spuštao po nizbrdici od preko 15%?

Kako bi ti zakočio motorom ako se npr.krećeš nizbrdicom u npr 5 brzini,i trebaš skrenuti sa asfalta na makadam i još pijeći preko odvodnog kanala kraj ceste,a kočnice su ti otkazale,imaš 4x4 ne rade kočnice,ali imaš motor za kočenje?

Nije stvar u rješavanju šipkica to sam riješio u roku 10 min
nego je poanta svega to što sam htio ukazati na to da od "viška"kočnica glava ne boli,kao što je kolega paparaco pitao za diskove,i pitanje mu je sasvim na mjestu,a to da zakočiš sa motorom su čiste gluposti
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,547
Lakše bi bilo kočiti motorom ako se u 6 brzini krećeš nizbrdo i onda još treba skrenuti u lijevo na makadamski put, i to pod pola gasa??? :unsure:

Kočiti motorom može se tako da ako se krećeš određenom brzinom na način da smanjiš gas na min. dobro to se ne bi moglo okarkterizirati kao kočenje , nego smanjenje brzine pa samim tim ako se smanji brzina veće su šanse da se smanji zaustavni put.

Motorom možeš kočiti i na način da ako se krećeš nizbrdo i treba skrenuti na makadamski put tako da hitiš u prvu ridotu i sa malim gasom. Nije to klasično kočenje ali je pak diferenca istu radnju raditi i šestoj ili prvoj marči.

Kod tih malih traktorina (koji imaju) pogon 4 x 4, bez obzira da li imaju frene na prvoj ili zadnjoj osovini , bilo koja da se koči kočiona sila se prenosi preko mjenjača na onu drugu osovinu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Zar ti stvarno misliš da sam se u leru spuštao po nizbrdici od preko 15%?
Ništa ne mislim, nešto sam drugo napisao, kako si ovako skontao neznam.
O dograđivanju kočnica bih mogao dosta, tu ima prostora za rešavanje prednjih točkova. Na trubi nema ravni deo sa otvorom- rupom za vijke, ali ima mogućnost na čeonom deklu koji drži semering i ležaj, tu se pričvršćuju i original nosači pakni( varijanta zadnjih točkova) trube su iste. Ko šta može nabaviti i odraditi. Diskovi su bolji jedino su izloženi fizičkom oštećenju jer udaraju u zemlju prilikom nekih poslova.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Nisam to smilan tebi uputio nego kolegi senpai
To za ugrađivanje diskova me već kolega paparaco pitao u privatnoj poruci i isto sam tu tako objasnio,ali skuplja još info

Brgud
Znam da nije isto prva ili 6 marća,ali meni se desilo da sam baš bio u 6 i ostao bez kočnica,a da stvar bude bolja još je sužen na 78 cm

A to da se kočenje prenosi na sve kotače mi je isto poznato

Ako kolega paparaco želi umjesto diska ugradit doboše toga se nađe rabljenog,i za to postoji original prostor za ugradnju
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Nije teško ni diskove ugraditi i toga ima. Treba samo da se izradi kod tokara ploča koja bi bila deklo i istovremeno nosač kliješta. Diskove treba okrenuti prema točku na proširivče.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
Ako smijem pitati, a vezano za ugradnju kocnica na prednji trap zglobnih traktora....

Ako se ugrade kocnice koliko se tada sile prenosi na zglob tj upravljac i ruke vozaca?

primjera radi, kocnice zadnjeg trapa su dobos tipa i ruku na srce, cisto sumljam da su dobro izbalansirane i sada imamo isto tako ugradjene kocnice na prednjem trapu, koje su disk tipa i puno bolje koce, ali i dalje imamo disbalans izmedju prednjeg i straznjeg trapa....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Nejednako kočenje...
@dohtor, nisam siguran da se na mehaničke (stražnje) kočnice dodaje cilindar pod pedalu i za upravljanje prednjim kočnicama.
Rekel bi da su onda prednje hidrauličke, a na stražnjima ostaje samo ručna kočnica.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
Nejednako kočenje...
@dohtor, nisam siguran da se na mehaničke (stražnje) kočnice dodaje cilindar pod pedalu i za upravljanje prednjim kočnicama.
Rekel bi da su onda prednje hidrauličke, a na stražnjima ostaje samo ručna kočnica.
to pitam, znaci onda bi trebalo eliminirati poluge za kocenje na zadnjim kotacima, osim rucne.... jer ako me sjecanje ne vara, dobos kocnice na PE18/Pasqualiju nema one automatske regulacije pakni koja drzi pakne cim blize dobosu kako se pakne trose... kao recimo slucaj na autima....
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
kakav disbalans? malo bolje objasni.
Recimo ugrade se hidro kocnice na sva cetiri kotaca... na prednje kotace se stave diskovi.... straznji kotaci sa dobosima se preurede na hidrauliku, tako da se ima jedna papucica kocnice koja pokrece jednu hidraulicnu pumpu(nebitno sada da li je jednokruzni ili dvokruzni sistem kocenja).

Poznato je da diskovi ne koce podjednako, a kamoli dobos kocnice. Primjer tehnicki pregled vozila koji dozvoljava da auta prodju tehnicki do 20% razlike sile kocenja kada se auto stavi na veljke...

Sada mene interesira koliko se sile vraca na upravljac tj ruke traktoriste kod takvog nejednakog kocenja... Kod auta se to manifestira da auto vuce u jednu stranu...
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
I tu će ti se isto dešavat
Sila na upravljač će biti veća ako imaš volan sa malim i velikim zupčanikom,a malo manja ako imaš puž i pužno kolo,ali i tu će se osjetit ako nisu pravilno naštelane
po meni je najbolje(čitaj najlakše),ako se misli uradit da koče sva 4 kotača pritiskom na jednu papučicu,tako da se i na prednji dio ugrade iste kao i na zadnjem dijelu i da ih se poveže sa sajlom na papučicu zadnjih kočnica,ali sinhroniziranje rada ide ručno tako da se najprije odspoji kardan ,digne TV u zrak i ručno se kotač po kotač dovede u neku podjednaku silu kočenja i onda se na blagoj nizbrdici u leru isprobava kočenje(fino doštelavanje)a 100% se nikad neće dobit,pa ni tada
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Razlika u kočionim sistemima radnih mašina koja imaju malu brzinu kretanja i vozila koja imaju velike brzine I time druge postavljenje zahtjeve. Za velike brzine pored zaustave moći mora da se napravi balans da se održi vozilo u blokirano varijanti točkova da ne gubi svoju putanju. Radnim mašinama je potrebno samo stajanje i razlike u sili kočenja neće uticati jer su male putanje zaustavljen.
Veću ulogu igra mekoću upravljanja ili potrebna sila potiska pedale da radna mašina stane što je u praksi najčešći problem kod dobrog dijela traktora. Više kočionih točkova će logično bolje da zaustavlja bez obzira na razlike u pojedinim točkovima. Ali ako je dodavanje sistema potreba dodatna sila na papuči, tad to otežava rukovanje.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,985
Postoji mogućnost da se ta"dodatna sila riješi polugom na papuči,ali onda dobijemo problem dužine hoda papuče
 

bing2008

Član
Tu od
16 Sij 2022
Poruka
57
Pozdrav svima
Prelistao sam cijelu temu da nepotrebno ne davim s nečim o čem se već sto puta pisalo al nisam naletio na to što tražim.
Kad sam kupio tv730 prvo je plan bio prodat stariji PE18 al nekako mi se zavuko pod kožu, a i dobro mi dođe za neke poslove tako sa će ipak ostat i on…uglavnom trebam neke stvari malo uredit na PE18 jer stvarno je prilično ofucan. Neke sitne probleme sam prije riješio u hodu, kvačilo, ključ u mjenjaću.. a nikako sa se posvetim srednjem dijelu koji jako ima lufta.
Naletio sam negdje na staru informaciju da u Bjelovaru to radi g Srećko Zupković. Jel zna netko radi li taj majstor još uvijek i jel ima možda kakav kontakt broj i sl. Htio bi to riješit do proljeća . Ovih dana planiram i kupit 4 nove gume, stare su iz’75 proizvodnje Rekord Beograd, totalno su ispucale, ne znam kak se nisu još raspale.
 
Posljednje uređivanje:

paparaco

Član
Tu od
5 Pro 2016
Poruka
110
ako pricas o sredini na sta mislis...onaj bolcn,klin sto prolaz odozgo ka dole... ili o vodoravnom dijelu u kojem je mali pogonski kardan..sa segerom velikim, eh ovaj sam sa bolcnom rijesio piksne stavio..ali ovaj dole i meni klapa...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh