• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanje u vezi Bosch pumpe

  • Temu pokrenuo SachsDiesel
  • Datum prvog posta

IMT 539

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
68
ja mislim da ima veze s radom, npr. 13 g/ciklus je maksimalno sto regulator dopusti na nizim obrtajima dok ne postigne "zadani" broj obrtaja kad pocne djelovat i smanji kolicinu goriva koja je potrebna za odredjeni broj obrtaja

drugim rijecima, letva (na rotacionoj onaj valjak) b.pumpe "lebdi" izmedju poluge gasa i aktiviranog regulatora



ja mislim da je to odziv na gas, onaj prvi nagli prelaz kad bljuje crn dim dok ne postigne obrtaje, moje misljenje je da nebi trebalo uticati na snagu, utice na feeling u voznji (cisti primjer su pumpe "na zice"), slabo primaju gas ali zato nema dima
ako baca previse puno dimi ali se zato otima, naravno forsira motor, stvar je kompromisa izmedju snage i vijeka, zavisnopromjenjiva je potrosnja koja svakog najvise yebe

pa sta onda na pumpi utice na snagu,ti kad das gas cim pumpa vise zakrene elemente odmah je i traktor jaci i ima bolji odziv na gas isto tako gad se traktor gusi pumpa sama zakrece elemente i nastoji izjednaciti obrtaje koji su zadati gasom i obrtaje motora, i cim vise zakrene elemente odmah je i traktor pri opterecenju jaci i samim tim ima vecu snagu..a upravu su da snaga i vijek trajanje neidu zajedno tj cim razvija vecu znagu odmah je radni vijek motora kraci
 
M

Maronja

Guest
IMT 560 gašenje

imgp0004.jpg


da li je to bosch pumpa od IMT 560..naime na TAM 60 bosch pumpa radi ispravno..ali ne radi gašenje..izgleda da je puknula polugica ova, treba vidjeti.. može li se ta polugica skinuti dolje bez da skida ovaj lim?

Kamo je povezen ovaj feder što je u kapi, gore..

Hvala na odgovoru. :?::?::?:
 
Posljednje uređivanje:

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
linijska bosch pumpa radi otprilike ovako:
recimo da zakrenutost elemenata odnosno pomak zubne letve oznacimo sa brojevima od 1 do 10 gdje je 10 maksimalno zakrenut element odnosno maksimalni pomak zubne letve, itd..
--motor radi na leru, zubne letva je pomaknuta npr. na 1
--pritisnemo lagano gas (pola), i zubna letva se pomiče do 10 i tako ostaje dok motor ne primi gas, a nakon toga se vraća u položaj u kojem daje dovoljno goriva a to može bit npr. 1,1
--stisnemo dalje gas do kraja, zubna letva opet na 10 dok ne primi gas nakon čega se vraća opet na potrebnu količinu goriva npr. 1,2
--ako bi sad pustili gas do kraja, zubna letva bi se vratila unazad ispod vrijednosti 1 (možda i do nule, neznam) i tako ostaje sve dok motor ne primi broj okretaja koji odgovara ler gasu da bi se tada opet pomakla na 1

ovi brojevi su samo radi lakšeg objašnjenja, ako ima tko da misli da nije tako neka kaže



kod istog motora
pomak zubne letve=količina goriva=snaga
 

IMT 539

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
68
linijska bosch pumpa radi otprilike ovako:
recimo da zakrenutost elemenata odnosno pomak zubne letve oznacimo sa brojevima od 1 do 10 gdje je 10 maksimalno zakrenut element odnosno maksimalni pomak zubne letve, itd..
--motor radi na leru, zubne letva je pomaknuta npr. na 1
--pritisnemo lagano gas (pola), i zubna letva se pomiče do 10 i tako ostaje dok motor ne primi gas, a nakon toga se vraća u položaj u kojem daje dovoljno goriva a to može bit npr. 1,1
--stisnemo dalje gas do kraja, zubna letva opet na 10 dok ne primi gas nakon čega se vraća opet na potrebnu količinu goriva npr. 1,2
--ako bi sad pustili gas do kraja, zubna letva bi se vratila unazad ispod vrijednosti 1 (možda i do nule, neznam) i tako ostaje sve dok motor ne primi broj okretaja koji odgovara ler gasu da bi se tada opet pomakla na 1

ovi brojevi su samo radi lakšeg objašnjenja, ako ima tko da misli da nije tako neka kaže



kod istog motora
pomak zubne letve=količina goriva=snaga


jedino od ovog sto je mislim da nije tacno je to da se pumpa vraca npr u polozaj 1,2...ja mislim da se opet vrati u polozaj 1 kao na ler gasu a to objasnjava sledece...recimo traktor radi na leru tj oznaka 1,kad se da gas zubna letva zakrene elemente do oznake 10 a cim se izjednace obrtaji motora i zadani broj obrtaja preko pumpe letva vraca elemente u polozaj 1 a motor ostaje da se vrti na zadanim obrtajima, posto se na vecim obrtajima motora i elementi pumpe brze krecu gore dole ostvaruje se odgovarajuca kolicina goriva, da nije tako onda kad bi drzali gas do kraja elementi bi morali ostati zakrenuti do kraja a to se ne desava provjerio sam to skidanjem poklopca i posmatrajuci zakretanje elemenata na leru i pod punim gasom na 2300 obrtaja sto znaci da se elementi zakrecu samo pri isjednacavanju obrtaja motora i zadnih obrtaja pumpe..ako neko misli drugacije neka kaze
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
linijska bosch pumpa radi otprilike ovako:
recimo da zakrenutost elemenata odnosno pomak zubne letve oznacimo sa brojevima od 1 do 10 gdje je 10 maksimalno zakrenut element odnosno maksimalni pomak zubne letve, itd..
--motor radi na leru, zubne letva je pomaknuta npr. na 1
--pritisnemo lagano gas (pola), i zubna letva se pomiče do 10 i tako ostaje dok motor ne primi gas, a nakon toga se vraća u položaj u kojem daje dovoljno goriva a to može bit npr. 1,1
--stisnemo dalje gas do kraja, zubna letva opet na 10 dok ne primi gas nakon čega se vraća opet na potrebnu količinu goriva npr. 1,2
--ako bi sad pustili gas do kraja, zubna letva bi se vratila unazad ispod vrijednosti 1 (možda i do nule, neznam) i tako ostaje sve dok motor ne primi broj okretaja koji odgovara ler gasu da bi se tada opet pomakla na 1

ovi brojevi su samo radi lakšeg objašnjenja, ako ima tko da misli da nije tako neka kaže



kod istog motora
pomak zubne letve=količina goriva=snaga
Da to je to ali .
Ako se držimo ove tvojih oznaka ..onda naprimjer da bi neki motor radio na deklariranoj snazi njemu je dovoljno da radi na 8 ..ali on može do 10 i takve motore ovdje nazivaju življe .
Jer kad iz 1 stisnemo gas do kraja ne ide do 8 gdje je nominovno dovoljno za maksimalnu snagu nego ide do 10 pa kad postigne okretaje vrati se na 8 .
Ako je motor preopterečen on ne može postiči max. broj okretaja i onda imamo crnu dimnu zavjesu .

IMT 539 ..nisi baš u pravu ..no i jesi .
Ti si to promatrao bez opterečenja pa je bilo dovoljno da bude zakrenut na 1 i nešto da bi neopterečen motor održavao zadane okretaje .Da si to promatrao pod opterečenjem element bi se od 10 vračao na 5 a imao bi iste okretaje .
Treba samo shvatiti da mi preko polugice gasa ne upravljamo elemetom nego regulatorom okretaja ...a regulator zakreče elemente po potrebi .
 

IMT 539

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
68
Da to je to ali .
Ako se držimo ove tvojih oznaka ..onda naprimjer da bi neki motor radio na deklariranoj snazi njemu je dovoljno da radi na 8 ..ali on može do 10 i takve motore ovdje nazivaju življe .
Jer kad iz 1 stisnemo gas do kraja ne ide do 8 gdje je nominovno dovoljno za maksimalnu snagu nego ide do 10 pa kad postigne okretaje vrati se na 8 .
Ako je motor preopterečen on ne može postiči max. broj okretaja i onda imamo crnu dimnu zavjesu .

IMT 539 ..nisi baš u pravu ..no i jesi .
Ti si to promatrao bez opterečenja pa je bilo dovoljno da bude zakrenut na 1 i nešto da bi neopterečen motor održavao zadane okretaje .Da si to promatrao pod opterečenjem element bi se od 10 vračao na 5 a imao bi iste okretaje .
Treba samo shvatiti da mi preko polugice gasa ne upravljamo elemetom nego regulatorom okretaja ...a regulator zakreče elemente po potrebi .

to sto sam ja napisao je probano bez opterecenja a u postovima iznad sam pisao da pod opterecenjem pumpa sama zakrece elemente i nastoji izjednaciti obrtaje motora i zadane obrtaje pumpe...cim se motor optereti pumpa zakrece elemente da odrzi zadane obrtaje i cim se rastereti motor odmah i pumpa sama vrati elemente u polozaj koji odgovara radu motora bez opterecenja.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
jedino od ovog sto je mislim da nije tacno je to da se pumpa vraca npr u polozaj 1,2...ja mislim da se opet vrati u polozaj 1 kao na ler gasu a to objasnjava sledece...recimo traktor radi na leru tj oznaka 1,kad se da gas zubna letva zakrene elemente do oznake 10 a cim se izjednace obrtaji motora i zadani broj obrtaja preko pumpe letva vraca elemente u polozaj 1 a motor ostaje da se vrti na zadanim obrtajima, posto se na vecim obrtajima motora i elementi pumpe brze krecu gore dole ostvaruje se odgovarajuca kolicina goriva, da nije tako onda kad bi drzali gas do kraja elementi bi morali ostati zakrenuti do kraja a to se ne desava provjerio sam to skidanjem poklopca i posmatrajuci zakretanje elemenata na leru i pod punim gasom na 2300 obrtaja sto znaci da se elementi zakrecu samo pri isjednacavanju obrtaja motora i zadnih obrtaja pumpe..ako neko misli drugacije neka kaze

dobro nije 1,2 , al nije niti 1 jer mora bit razlike jer šta po tvom održava broj okretaja motora.... možda bi bilo točnije da sam napisao da se vraća na 1,05 ili manje jer se radi o jako maloj količini goriva..

ovo golim okom da si vidio i primjetio bas i nisi....

pumpa tj. regulator određuje razliku između zadanog broja okreta i stvarnog broja okreta motora i ovisno o tome daje gorivo s tim da na većem broju okretaja daje nešto više goriva...
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
bila linijska ili rotaciona, imala u sebi ili negdje izvan regulator, slazem se s tobom da tako radi


to sto elementi tepere gore-dole znaci samo da opskrbljuju vise ciklusa gorivom i nista vise, kolicina ubrizganog goriva zavisi samo od zakrenutosti elementa (puta koji predje prije pocetka preliva goriva)

kad bi ostali zakrenuti do kraja motor bi se razletio :lol:


eh sad pitanje; kad pustis traktor niz brdo, poluga gasa na leru, teret te potjera do 2300 o/min, u kojem polozaju je letva? ler, max ili nesto trece?



i to sve oprugama nikako direktno
eh sad crv u meni pita; kako bi se ponasao motor kad bi umjesto opruga imali poluge, cvrstu vezu? dali bi motor bio lijen ali bez dima.....kao one pumpe "na zice"

eeeee toooooooooo!

ler maks ili treće? treće---nula gledo ju na boschovom ispitnom stolu rbr torpedovu
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148

šta bi se dogodilo da se ove dvije matice šta su konta stegnute na ovoj polugi koja s jedne strane ima kuku preko cijele feder a lijevo na slici matice dvije) navrnu, našarafe, još koji krug ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,020
da li je to bosch pumpa od IMT 560..naime na TAM 60 bosch pumpa radi ispravno..ali ne radi gašenje..izgleda da je puknula polugica ova, treba vidjeti.. može li se ta polugica skinuti dolje bez da skida ovaj lim?

Kamo je povezen ovaj feder što je u kapi, gore..

Hvala na odgovoru. :?::?::?:
Ovdje vidiš kaj treba odpustiti za skinuti polugicu, mada teško da je pukla, prije da nije dobro ukopčana kod sastavljanja pumpe.

Ovaj feder se kopča na jednu od ove tri rupe, a na koju je označeno na pločici na pumpi.


jpg image hosting
 
D

darkoqwe

Guest
oprostite,hteo bih pitati da li postoji neka sema za skidanje BOSCH pumpe sa kamiona TAM 80,ili gdje mogu videti na internetu nesto o tome?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
oprostite,hteo bih pitati da li postoji neka sema za skidanje BOSCH pumpe sa kamiona TAM 80,ili gdje mogu videti na internetu nesto o tome?

misliš kak se skida ili kaj?? ako je misliš skinuti onda najjednostavnije stavi tako da je prvi klip najviše tj. na zvagi onda je i u pumpi element za prvi klip najviše..skinu poklopac ispred pumpe i ako nema nikakvih oznaka kaj se poklapaju onda zatočkaj jednu rupicu na zupčaniku pumpe i na zupčaniku koji pogoni zupčanik pumpe zatočkaj po jednu rupicu na zupce između kojih je taj zubac več zatočkani i tak buš znal kak je bila pumpa nastavljena..odpojiš sve lajtunge i odšarafiš 4 šarafa koji ju drže i uzmeš ju dolje..ili ako nisi baš nešto vješt sa time bolje pozovi nekog majstora..
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Tam 80 koliko je meni poznato je pod narodnim jezikom "TAMIĆ".To je roto pumpa ko na IMT-577.Znaci nemozes pogrijesiti.Napred imas poklopac .Iza njega su tri vijka 13 kljuc.Njih odvrnes i oslobodio si zupcanik.Pumpu drze isto tri vijka 13 kljuc.Ostalo je jos da skines lajtunge visokog pritiska, lajtung za dovod goriva i povrat goriva i poluge za gasenje i dodavanje gasa.Fazu nemozes promasiti jer imas stift između vijaka na zupcaniku .On mora sjesti u utor na pvp.Zupcanik nemoj kad skines pumpu dizati uvis jer kod tih motora postoji mogucnost da pomjeris fazu ako previse dizes zupcanik uvis.Ovo je za roto pumpu.Ako je klipna isto nije problem.

dsc04033d.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kolege, u krivu ste! TAM 80 ima klipnu pumpu, drže ju 4 vijka, rotor ima konus i kajlu, razvod je durgačiji od TAM 75, ima 1 međuzupčanik, centrifugalni regulator paljenja itd.. da ne nabrajam. nemaš kaj točkati, ni označavati, tj, najbolje da ti to neki mehaničar skine, da ne zezneš nekaj, još van ide, al nutra ju je teško staviti.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Nisam ni rekao da sam u pravu.To tamic 75 ili 80 nikad nisam ni pratio.U mom kraju su uglavnom odavno svi u otpadu.Skidanje klipne pumpe je isto lako sem zupcanika.Nije prepotucljivo lupanje cekićem jer ionako nema puno prostora za lupanje.
Za skidanje zupcanika treba namjenski radpciger koji moze svaki tokar napraviti.Bice i slike cim ih najdem u arhivi.
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Kolege, u krivu ste! TAM 80 ima klipnu pumpu, drže ju 4 vijka, rotor ima konus i kajlu, razvod je durgačiji od TAM 75, ima 1 međuzupčanik, centrifugalni regulator paljenja itd.. da ne nabrajam. nemaš kaj točkati, ni označavati, tj, najbolje da ti to neki mehaničar skine, da ne zezneš nekaj, još van ide, al nutra ju je teško staviti.

a kak ju budeš onda namjestil nazad ako nema označeno na zupčanicima kak moraju dojti..pa onda valjda moraš si sam označiti kaj ju znaš vratiti na mjesto..
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Nisam ni rekao da sam u pravu.To tamic 75 ili 80 nikad nisam ni pratio.U mom kraju su uglavnom odavno svi u otpadu.Skidanje klipne pumpe je isto lako sem zupcanika.Nije prepotucljivo lupanje cekićem jer ionako nema puno prostora za lupanje.
Za skidanje zupcanika treba namjenski radpciger koji moze svaki tokar napraviti.Bice i slike cim ih najdem u arhivi.

od 6 tamića kaj sam održaval, samo 1 je bio TAM 80, to je S motor i nema puno zajedničkog s motorom od 75-ice, koliko se sječam taj radapciger je ostavljen na zupčaniku pumpe, i matica se samo otpušta tako dugo dok ne pusti konus.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
a kak ju budeš onda namjestil nazad ako nema označeno na zupčanicima kak moraju dojti..pa onda valjda moraš si sam označiti kaj ju znaš vratiti na mjesto..

zupčanik pogona pumpe se nikad ne skida, on uvjek ostaje u kučištu razvoda, samo treba paziti da se ne pomakne i ne preskoći zub!
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Tacno ima zeger na zupcaniku koji nebi trebao dati matici da izajde.Cesto to neide.Bar sam ja imao tih problema. Zato napravis radapciger i siguran si.
Na slikama je pumpa,zupcanik i radapciger koji se uvrne u zupcanik kad skines zeger osigurac i sa unutarnjim vijkom se sigurno i lako skine zupcanik.Mislim odvoji od pumpe.Ako ga ne pomjeras previse uvis nemoze preskociti.
p1110247q.jpg

p1110245v.jpg

p1110250m.jpg
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Imam problem sa pumpom visokog pritiska (PVP). Pumpa je na MFu marke Lucas-CAV. Prosle godine je pocela radit probleme, sve teze je palio dok je vruc traktor da bi konacno u zetvi jednostavno bio totalni gecrk. Stanem s punim prikolicama na vagu ugasim ga, izadjem van i nakon vaganja on nece vise upalit, ma ni cut. Okrece motor a nema dima. Dok je alnaser poceo usporavat odustanem i ajd po vodu, zalijem ga posteno po glavi pumpe s nekin 10ak litri vode i pricekam. Nakon par min upali on nekako. Normalno da sam iza zetve skinuo pumpu i odnio je boshisti na slaganje. Majstor promjeni glavu, set brtvi i kojecega unutra, uredno to platim i vesel ko radio doma to smontiramo i sve 5, traktor radi, pali vruc hladan kak te volja. Nakon evo nepunih godinu dana opet nece palit na vruce. Opet ju moram skidat i nosit mestru samo sada sam vec u dilemi dali da nosim istom koji ju je vec "zbrljao" ili da nosim nekom drugom pa da je i ovaj zbrlja tj programira na godinu dana? Ovaj sto ju je vec radio veli kao da mu je donesem pa ce ju on rastavit i pisat zalbu dobavljacu kako je ugradjena "Delfijeva" glava bila losa i da trazimo drugu. Meni se uopce ne cekaju ta dopisivanja i prituzbe te da se ja mislim hoce li ovi prihvatit reklamaciju ili ce rec odjebaus. To bi mozda moglo docekat jesen dok se sve rijesi. Ili da odnesem nekom drugom majstoru, napljujem posteno ovog prvog i nek taj drugi radi snjom sto god zna samo nek ju slozi. Te jebivjetre i sarlatane sto znadu dobro naplatit a svejedno im kako su slozili bi najradije stavil u top i puknul ih na mjesec pa nek tamo otvore servis.
 

Najnoviji postovi

Na vrh