• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
http://ec.europa.eu/environment/water/water-nitrates/index_en.html
Problem je što je dozvoljena količina mala. No kako nismo u EU imamo još šanse frizirati :) Problem plastenika je što se iznose van biljke i osiromašuje se zemljište. Onda stavimo brdo stajnjaka i eto problema. Dozvoljeno je 1,7 kg čistog organskog dušika iz stajnjaka na 100 m2 plastenika. Eto sad vi vidite da li to poštujete. Problem je i slijedeći što su kod nas za sva ulizivanja EU zadužene neki inspektori koji bi samo kažnjavali. Tko kontrolira Poljski i Italiju? Tko je radio karte i kontrole? Dozvoljena količina je do 50 mg u litri ode nitrata, tablice koje ja imam sa našeg podneblja su oko 3 mg. Gdje je EU gdje smo mi :) I što je važnije nema tenednciju rasta, pošto Hrvatska i nema baš neki stočni fond. Sad EU konta da zabrani osim stajnjaka, glisnjaka i mineralni dušik. Urea prva je na udaru, znači maksimalno cca 3,6 kg uree na 100 m2 plastenika. Da skratim na ovu temu i EU se baš ne pridržava niti može kontrolirati to. Jer je jako skupo istraživanje i dokazivanje, no kad netko dobije posao od HDZa u izbornoj godini i nakon 10 godina biroa kaže mu što da radi, vjerujte da taj grebe i radi kao 10 inspektora iz ex YU. Poz
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
to za EU si u pravu ni oni ne rade sve kako ovi nama to prenose i tumače prijatelj mi sada hoda po EU i prepisuje propise i zakone za to "naše"ministarstvo, u priči sa njim sam zaključio sad za sad ne traži ništa od države neče te dirat jedino ak ti ispektor nije susjed pa te ne voli...:axe:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki:partyman:

Prvom prilikom mora da se dobro :partyman:proveselimo i pustimo sve brige na veselje evo meni vjetar digao mali plastenik sa presadnicama paprike.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Prvom prilikom mora da se dobro :partyman:proveselimo i pustimo sve brige na veselje evo meni vjetar digao mali plastenik sa presadnicama paprike.

Prihvaćam,i kod mene je bilo problema sa vjetrom, ali sam male plastenike dobro i na vrijeme podkolčio. Prije 2 god. 2 plastenika po 700 kvadrata sam podupirao i molio Boga da ih vjetar ne digne.
poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Trebali ste vidjeti što sam ja straha proživio sa home made plastenikom prošle godine :) Jel tko bio na straži 2-2-2 h? Onda sve zna :) Poz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Trebali ste vidjeti što sam ja straha proživio sa home made plastenikom prošle godine :) Jel tko bio na straži 2-2-2 h? Onda sve zna :) Poz

Kontam svi strahovi što se tiče plastenika su mi poznati ali dođe vreme kad sve to prepukne sad se ja smijem a moja žena skakuće ko gumena loptica i stalno gleda u plastenik.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Prihvaćam,i kod mene je bilo problema sa vjetrom, ali sam male plastenike dobro i na vrijeme podkolčio. Prije 2 god. 2 plastenika po 700 kvadrata sam podupirao i molio Boga da ih vjetar ne digne.
poz

Ne razumijem kako vjetar može da digne plastenik...
Kroz moje mjesto je prošle godine prošla pijavica,čupala borove,rušila krovove kuća,ali plastenici su ostali čitavi...jedino je tuča izbušila gornju foliju na njima...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ne razumijem kako vjetar može da digne plastenik...
Kroz moje mjesto je prošle godine prošla pijavica,čupala borove,rušila krovove kuća,ali plastenici su ostali čitavi...jedino je tuča izbušila gornju foliju na njima...

pa ostane otvoren valjda,uđe vjetar ni sve polomi. ja još neznam ništa o tome,tek sam ga napravio pa sad čemo vidjeti hoće li držati. jedino gdje mi vjetar može ući je mjesto gdje se preklapaju najloni,kod ručke za dizanje stranica.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ne razumijem kako vjetar može da digne plastenik...
Kroz moje mjesto je prošle godine prošla pijavica,čupala borove,rušila krovove kuća,ali plastenici su ostali čitavi...jedino je tuča izbušila gornju foliju na njima...

Švarcman je radio plastenike sa ukopanim tkz. pilot cijevima(nema betona), a vjetar puše sve jaće.... i nađe ili napravi rupu(starije folije 7god).Jednom mom znancu samo 20km od mene plastenik 12x80,bio je na otvorenom polju, bez zavjetrine i ode.Nije uspio stići zatvoriti boćne stranice, a nema na automatici senzor za vjetar.
Meni je tuča isto napravila rupe na gornjoj foliji, pa se tu između folija nakupljala i prašina, a i voda.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ne razumijem kako vjetar može da digne plastenik...
Kroz moje mjesto je prošle godine prošla pijavica,čupala borove,rušila krovove kuća,ali plastenici su ostali čitavi...jedino je tuča izbušila gornju foliju na njima...

Ti možeš da se nazoveš sretnim čovjekom, očiti nikada nisi vidio kako vjetar jednostavno okrene plastenik naopako ili da vjetar podigne foliju sa jedne strane u drži ju ravno u nebo kao svjeću nek ti salel kaže kako vjetar premjesti plastenik i puno drugoga a svi plastenici budu zatvoreni,moji plastenici su na brisanom prostoru nema čak ni veće trave da ga zaštiti a poznato je da se prave i vjetrobrani da zaštite plastenike od vjetra problem su udari vjetra koji kidaju sve.
Možeš se nazvati sretan čovjek.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
ima sistem plastenika kad čeone stranice nisu ravne nego se ukoso spušta prema zemlji (nemrem sad slike nač) malo je problem za ulazit ali je manji udar vjetra mislim da je to i napravljeno za one koji ga slažu na čistinama
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ima sistem plastenika kad čeone stranice nisu ravne nego se ukoso spušta prema zemlji (nemrem sad slike nač) malo je problem za ulazit ali je manji udar vjetra mislim da je to i napravljeno za one koji ga slažu na čistinama

GEC prijatelju dali ti znaš kako plovi lađa ili jedrenjak ako to znaš onada znaš i da nije problem ravno čelo plastenika jednom prilikom sam napisao da se plastenici rade po podneblju. Za vjetrovite krajeve kao što je obala , Za krajeve gdje ima puno snjega kao naša lika ili mješovito i obavezno bilo kakav zaklon ne da zaustavi jer je to nemoguće nego samo da izlomi vjetar. Ti imaš kuću i voćnjak kao zaklon i to mu je dosta. Bitno je samo izlomiti vjetar.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
kužim kaj očeš reč a ja sam slučajno naletio na takve plastenike i bilo mi to čudno vidit pa se sad sjetio pa kažem da "mislim" da je to radi toga ispravi me ak grješim.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ti možeš da se nazoveš sretnim čovjekom, očiti nikada nisi vidio kako vjetar jednostavno okrene plastenik naopako ili da vjetar podigne foliju sa jedne strane u drži ju ravno u nebo kao svjeću nek ti salel kaže kako vjetar premjesti plastenik i puno drugoga a svi plastenici budu zatvoreni,moji plastenici su na brisanom prostoru nema čak ni veće trave da ga zaštiti a poznato je da se prave i vjetrobrani da zaštite plastenike od vjetra problem su udari vjetra koji kidaju sve.
Možeš se nazvati sretan čovjek.

Samo sam jednom doživio da mi je vjetar skinuo najlone,ali samo načeo nekih 0,5m na čeonim stranicama...tada sam još imao plastenike samo sa jednom folijom,bez polikarbonata na čeonim i bočnim stranicama...
Mislim da je dupla folija zakon,jer je plastenik potpuno hermetički zatvoren i nemoguće je da vjetar uđe u njega i napravi štetu...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja se najviše bojim da će mi vjetar ući na djelu gdje otvaram bočne stranice,e sad kolikoje to opasno neznam,vidjet ću. jel imao tko problema odvas s time? i još mi taj otvor na sjevernoj strani bez ikakve prirodne zaštite.
 

Najnoviji postovi

Na vrh