• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
koliko sam ja uspio naračunat iz agroservisovog cjenika, jedan luk im ispadne 240 kuna.
mislim da se može i za manje proć...a da bude kvalitetnije...
ili da bude ista cijena a da bude iz cole luk...
ugl, dosta ljudi prodaje polovne plastenike, možda bolje i tako...:confused:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Pozdrav ja sam pravim tunele već sam pisao 5x25x2,3 od crnih cijevi dosta je jeftinije a za to što si ti planirao sasvim zadovoljavaju.
Pozdrav!

možda je u startu jeftinije, al kasnije se opametiš...pocinčane uzmi i neće ti biti žao, ove crne nakon tri godine kad ti pojedu najlon moraš ponovo šlajfat i farbat i opet ti pojedu najlon...
uzmeš pocinčane i 30 godina mira...:partyman:
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
koliko sam ja uspio naračunat iz agroservisovog cjenika, jedan luk im ispadne 240 kuna.
mislim da se može i za manje proć...a da bude kvalitetnije...
ili da bude ista cijena a da bude iz cole luk...
ugl, dosta ljudi prodaje polovne plastenike, možda bolje i tako...:confused:

pa ako imaš nekog poznatog da znaš da izrađuje ili prodaje polovni bez folije pošalji mi podatke, rado ću razgovarati.

Uglavnom imam buđet recimo cca 9/10 kila kuna za plastenik i sad tražim gdje i kako nabaviti čim veću kvadraturu, a da opet nije neka igračka koju će otpuhat 15 m/s vjetar. Po mogućnosti da se nekako može improvizirat bočno provjetravanje i da je visok barem 2.5 metara


nadam se da ne tražim previše :D
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
pa ako imaš nekog poznatog da znaš da izrađuje ili prodaje polovni bez folije pošalji mi podatke, rado ću razgovarati.

Uglavnom imam buđet recimo cca 9/10 kila kuna za plastenik i sad tražim gdje i kako nabaviti čim veću kvadraturu, a da opet nije neka igračka koju će otpuhat 15 m/s vjetar. Po mogućnosti da se nekako može izimprovizirat bočno provjetravanje i da je visok barem 2.5 metara


nadam se da ne tražim previše :D

a mogu ti posudit pigalice pa vintaj sam...:rolleyess:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovo kako radi Agroservis proizvodnja to rijetko tko može napraviti u kućnoj radinosti, nije tu samo luk, tu su i ojačanja i svrdlo koje se šarafi u zemlju i tako. Sumnjam da netko može za te pare to napraviti. Njima svaka čast. Ja sam dao napraviti kod susjeda vrata prednja i zadnja po cijeloj dužini za 100 eura. Bočno provjetravanje na ovim plastenicima je upitno praviti ali bi se dalo, mislim sve se može kad se hoće ;) Poz
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Ovo kako radi Agroservis proizvodnja to rijetko tko može napraviti u kućnoj radinosti, nije tu samo luk, tu su i ojačanja i svrdlo koje se šarafi u zemlju i tako. Sumnjam da netko može za te pare to napraviti. Njima svaka čast. Ja sam dao napraviti kod susjeda vrata prednja i zadnja po cijeloj dužini za 100 eura. Bočno provjetravanje na ovim plastenicima je upitno praviti ali bi se dalo, mislim sve se može kad se hoće ;) Poz

Iz tvog pričanja mi se čini da si uživo vidio ove plastenike od agroservisa :)

Može još jedno pitanje samo, kako se pričvrčuje folija na ovaj plastenik, da li se sa strane ukopava ili maticama učvrščuje za cijevi. Ako se ne ukopava onda bi se dalo riješit provjetravanje, barem amaterski ali ako se ukopava u zemlju onda je to već problem.
btw cijevi su pocinčane jel


thx
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Što vidio? Postavljao i to krivo ;) Je cijevi su pocinčane, folija se ukopava u zemlju, foliju na ramu učvrstiš na čeonim stranama sa kopčama, cijena kopče je cca oko 3 - 7 kn ovisno o promjeru. Bočno provjetravanje riješavaš sa lajsnama za tu namjenu ili sa drvetom i tkao, ima načina, ali nije to nužno... Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Isuse Kontam, pa te kopće koštaju 0,70 kn u virovitici, gdje ti uspiješ nači tako skupe stvari. To su plastenici izvorno napravljeni za proizvodnju rasada duhana. Uglavnom ima modeli T3, T4, T5, T6 i T10, kreće od 15 m do 50 metara duljine, nomožeš kupovati i luk po luk i sam odrediti duljinu. Teško se provjetravaju jer su niski, ja imam 15 m za proizvodnju rasada. Inače prije tih su pravili od vodovodnih cijevi pola cola i redom su se svi rušili od 15-ak cm snijega gore. Ja sa svoga redovito dok pada snijeg skidam ga dolje, nek se vrag vara, a zimi tak i tak nema drugog posla.

Cjenovno su dosta povoljni, a za bočno provjetravanje na ovaj plastenik treba još dosta ulagati i to je onda preskupo. Nije ni prepametno zbog vjetra jer bi se sve moglo raspasti ako slučajno nije dobro napravljeno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
za bočno staviš cijev pol cole po cijeloj dužini plastenika s obje strane, skopčaš kopčama, staviš na svaki treći ili koji već oš luk vodilice i motaš...moš delat preklopa odozdo na žicu ili nemoraš...kad ga spustiš samo ga privežeš na par mjesta da ne poleti za kakve kline...
ma nije to spejs šatl, to su spigane cijevi...
i vidil sam te agroservisove plastenike uživo...a sam ga nisam poželio kupit... :toimonster:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma znam da nije bed za napraviti, al si to ne bih htio. I da radim čvršće plastenike ne vjerujem da bih se odlučio na bočno provjetravanje. Znam čovjeka koji ima 80 komada plastenika 8x50 metara ni na jednom nema bočno, a na kojima je i imao sve je to poskidao dolje i ukopao novu foliju u zemlju. Dobro je ako je plastenik u zavjetrini, njegvi su na otvorenom i jednu zimu mu je sve folije vjetar razderao. A i sinoć je puhalo ko sam vrag. Bitno je na plasteniku da se otvaraju gornji djelovi čela, uglavnom na kipanje i to puno znači jer se u najvišem dijelu plastenika zadržava najviša temperatura. Bočno provjetravanje može imati čak manjeg efekta dok u plasteniku izraste rajčica ili paprika do 3 metra visine i onda je onemogućeno strujanje jer je velika lisna masa. Bio sam u austriji kod dosta proizvođaća povrća i ni jedan nema bočno provjetravanje.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
ekipa da li netko zna kak se kreću carine na uvoz plastenika.

znam da je ako proizvođać ima EUR.1 certifikat carina free, ali za ostale zemlje ?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma znam da nije bed za napraviti, al si to ne bih htio. I da radim čvršće plastenike ne vjerujem da bih se odlučio na bočno provjetravanje. Znam čovjeka koji ima 80 komada plastenika 8x50 metara ni na jednom nema bočno, a na kojima je i imao sve je to poskidao dolje i ukopao novu foliju u zemlju. Dobro je ako je plastenik u zavjetrini, njegvi su na otvorenom i jednu zimu mu je sve folije vjetar razderao. A i sinoć je puhalo ko sam vrag. Bitno je na plasteniku da se otvaraju gornji djelovi čela, uglavnom na kipanje i to puno znači jer se u najvišem dijelu plastenika zadržava najviša temperatura. Bočno provjetravanje može imati čak manjeg efekta dok u plasteniku izraste rajčica ili paprika do 3 metra visine i onda je onemogućeno strujanje jer je velika lisna masa. Bio sam u austriji kod dosta proizvođaća povrća i ni jedan nema bočno provjetravanje.
a zašto nebi napravio da ima bočno ako se već radi,pa nije to niti neki ulog niti velika muka. ja sam sve svoje radio sam i nema nikakvih problema,a kad su velike vrućine nema boljeg,otvorim ja i samo čela ali nema toliko efekta kao bočno.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
a zašto nebi napravio da ima bočno ako se već radi,pa nije to niti neki ulog niti velika muka. ja sam sve svoje radio sam i nema nikakvih problema,a kad su velike vrućine nema boljeg,otvorim ja i samo čela ali nema toliko efekta kao bočno.

Pa kao što sam naveo, lako se može dogoditi da vjetar pokida sve živo. Dobro je još dok čovjek ima dva-tri plastenika pa stigne zatvoriti, a veči broj je teško
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa kao što sam naveo, lako se može dogoditi da vjetar pokida sve živo. Dobro je još dok čovjek ima dva-tri plastenika pa stigne zatvoriti, a veči broj je teško

a to,pa problem je vjetar da,ali ako se dobro prati prognoza dosta uspješno se sve odradi,ja sam do sada prateći DHMZ uspjeo svaki puta reagirati na vrijeme čak i dan prije vjetra,osim dva puta kad sam bio van sela i nisam pratio prognozu:madmana:.ali bitno da mogu otvoriti u 90 posto slučajeva kad je najpotrebnije,a ako se sprema neko nevrijeme može biti i zatvoren nekoliko dana,znači kao i da nema bočno,ako me kužiš.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ajde recite mi jel tko od vas čuo za grijače koje bi mogao staviti u gurle između krovova da se topi snijeg kad ga napada veća količina? dakle imam plastenik na tri vode i dvije gurle između,ideja je da kad napada veća količina snijega samo upalim koji sat te grijače i otopi se brzo sve što je napadalo. nije mi problem količina snijega jer imam dobar i jak plastenik nego nema svjetla unutra,skoro pa mrak zbog snijega.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
pa moj susjed je stavil električne grijače u gazišta stepenica, vjerojatno bi i ti mogao na plastenik, samo mislim da bi se slabo snijeg topio...i imao bi puno toplinskih gubitaka ako ih ne izoliraš odozdo...
mislim da je to neisplativo na struju delat...puuuno kwh bi to pojelo...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pa moj susjed je stavil električne grijače u gazišta stepenica, vjerojatno bi i ti mogao na plastenik, samo mislim da bi se slabo snijeg topio...i imao bi puno toplinskih gubitaka ako ih ne izoliraš odozdo...
mislim da je to neisplativo na struju delat...puuuno kwh bi to pojelo...

ma nebi,nek bude 10kw par puta ih upalim kad baš napada veća količina i to nije puno.
 
S

salel

Guest
ajde recite mi jel tko od vas čuo za grijače koje bi mogao staviti u gurle između krovova da se topi snijeg kad ga napada veća količina? dakle imam plastenik na tri vode i dvije gurle između,ideja je da kad napada veća količina snijega samo upalim koji sat te grijače i otopi se brzo sve što je napadalo. nije mi problem količina snijega jer imam dobar i jak plastenik nego nema svjetla unutra,skoro pa mrak zbog snijega.

ja sam stavio grijače kablove,20W na dužni metar i dobro funkcionira.
 

Najnoviji postovi

Na vrh