• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja sam stavio grijače kablove,20W na dužni metar i dobro funkcionira.

eto ga,znači već je netko isprobao. za čega koristiš to,isto za čega i ja planiram ili nešto drugo i kako djeluje?
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
ej ekipa,

mogu relativno povoljno doć do galvaniziranih čeličnih cijevi debljine 32mm, debljina stjenke 1.2 mm i 10 godina garancije na hrđu.

Trebam mišljenje da li se od ovih cijevi da napraviti kakav plastenik, radio bi u koraku od 1 metar i sa krovnim vezama, 2 metra radna visina i 3.5 u sljemenu...uglavnom da li su cijevi zadovoljavajuće debljine ?

thx za info

:supz:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ej ekipa,

mogu relativno povoljno doć do galvaniziranih čeličnih cijevi debljine 32mm, debljina stjenke 1.2 mm i 10 godina garancije na hrđu.

Trebam mišljenje da li se od ovih cijevi da napraviti kakav plastenik, radio bi u koraku od 1 metar i sa krovnim vezama, 2 metra radna visina i 3.5 u sljemenu...uglavnom da li su cijevi zadovoljavajuće debljine ?

thx za info

:supz:
Ja se ne bih igrao sa stjenkom tanjom od 2 mm. I 1,5 mm mi izgleda malo a ovih 1,2 ne bih preporučio ni onome koga malo volim.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ma cola je to, da je lim držalo bi zbog promjera...na metar i pol to može ići...
ak zahrđa šmirglaš i farbaš, ili možda bolje odma ofarbat pa će bit manja šansa da prohrđa.
 
S

salel

Guest
eto ga,znači već je netko isprobao. za čega koristiš to,isto za čega i ja planiram ili nešto drugo i kako djeluje?

grijem stolove za rasadu,znači sjetva i ukorjenjivanje.Jeftino i dobro.
 
P

pipo

Guest
plastenik

Pozdrav svima!

Interesira me plastenik ukupne površine cca 300m2 namijenjen uzgoju presadnica u kontejnerima (na podu i stolovima), znači ne obrađuje se tlo unutar plastenika.
S obzirom na provjetravanje, grijanje i zalijevanje nisam siguran koji plastenik odabrati?
Zamolio bih vas vaša mišljena,iskustva kakav je oblik i vrsta plastenika (1,2 lađe, spojene, razdvojene...) najbolji s jedne strane a da je također cjenovno pristojan:) ?

Hvala i cijenit ću vaš svaki komentar!
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pozdrav svima!

Interesira me plastenik ukupne površine cca 300m2 namijenjen uzgoju presadnica u kontejnerima (na podu i stolovima), znači ne obrađuje se tlo unutar plastenika.
S obzirom na provjetravanje, grijanje i zalijevanje nisam siguran koji plastenik odabrati?
Zamolio bih vas vaša mišljena,iskustva kakav je oblik i vrsta plastenika (1,2 lađe, spojene, razdvojene...) najbolji s jedne strane a da je također cjenovno pristojan:) ?

Hvala i cijenit ću vaš svaki komentar!

Najbolja varijanta je na jednu vodu...grijanje podno,a zalijevanje sa automatskom granom ili podno,ako imaš stolove...dobro je staviti micro mreže na bočnu ventilaciju,da se manje suši supstrat prilikom utjecaja vjetra...krovno provjetravanje bi isto bilo poželjno...
Takav plastenik ne može biti cjenovno pristojan,već bezobrazno skup i cijena se kreće oko 300 000kn...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pozdrav svima!

Interesira me plastenik ukupne površine cca 300m2 namijenjen uzgoju presadnica u kontejnerima (na podu i stolovima), znači ne obrađuje se tlo unutar plastenika.
S obzirom na provjetravanje, grijanje i zalijevanje nisam siguran koji plastenik odabrati?
Zamolio bih vas vaša mišljena,iskustva kakav je oblik i vrsta plastenika (1,2 lađe, spojene, razdvojene...) najbolji s jedne strane a da je također cjenovno pristojan:) ?

Hvala i cijenit ću vaš svaki komentar!

Moj bi ti savjet bio, ako baš kupuješ plastenik, a ne radiš ga sam, da uzmeš profi dimenzija 30 x 10 metara, sa duplom folijom i bočnim provjetravanjem. Čela ne moraju nužno biti od polikarbonata, ja ih sigurno ne bih uzimao jer kroz neko vrijeme požute dosta. Krovno provjetravanje je dobro, ali nije nužno. Ono što se mora napraviti je prozor gore na čelima plastenika dimenzija bar 2 x 1 metar, no što veći to bolji. U našem kraju se to pokazalo zahvalno i tu puno temperature ode van pri velikim vručinama. U zimskom periodu se lako može staviti samo još jedna folija na čela i nema gubljenja temperature. Takav plastenik kod nas u podravini košta 150 kn m2, znači 45 tkn. Oko grijanja i navodnjavanja ti je temptation dao najbolji savjet, a može se uvijek nešto skemijati ako nema para.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Moj bi ti savjet bio, ako baš kupuješ plastenik, a ne radiš ga sam, da uzmeš profi dimenzija 30 x 10 metara, sa duplom folijom i bočnim provjetravanjem. Čela ne moraju nužno biti od polikarbonata, ja ih sigurno ne bih uzimao jer kroz neko vrijeme požute dosta. Krovno provjetravanje je dobro, ali nije nužno. Ono što se mora napraviti je prozor gore na čelima plastenika dimenzija bar 2 x 1 metar, no što veći to bolji. U našem kraju se to pokazalo zahvalno i tu puno temperature ode van pri velikim vručinama. U zimskom periodu se lako može staviti samo još jedna folija na čela i nema gubljenja temperature. Takav plastenik kod nas u podravini košta 150 kn m2, znači 45 tkn. Oko grijanja i navodnjavanja ti je temptation dao najbolji savjet, a može se uvijek nešto skemijati ako nema para.

Cabage,sad si i mene zainteresiral,pa ako može par pitanja:

- Jel to cijena sa Pdv-om (na crno-bjelo)?
- sa folijom/bez (duplom)?
- debljina cijevi-lukova?
- kakvi su lajsni za učvršćivanje folije (imaš one široke za zakopčavanje gornje posebno i donje posebno,na istoj-aluminij)?
-bočno otvaranje ?
- vrata ?

Razmišljam da uzmem još jedan plastenik ,a imam mjesta taman za 10 x 50 m
kolko bi me koštao takav,kod vas?
Lijep pozdrav!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Gledaj, to je okvirna cijena za plastenik sa duplom folijom, bočnim provjetravanjem i čelima u foliji. Cijevi su 60x2. Mislim da je u cijenu uračunata i montaža. Sve što ti sebi poželiš može se napraviti, zato i jest obrt za proizvodnju plastenika. Jedina kvaka je u tome da je čovjek zatrpan poslom. Evo kontakt za sve zainteresirane. Naravno da je cijena bez pdv-a.

http://www.plastenici-dh.com/
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo Dane i ja jućer malo razglabali o efikasnosti agrila u plasteniku i danas su bile super temperature za probu pa evo rezultata na slici. Plastenik je sa duplom folijom i agril se nalazi na 60cm od zemlje po cijeloj površini plastenika. Na grafu se vidi vanjska temperatura (niža) i unutarnja po agrilom. U dva navrata senzor je izvađen van iz agrila i sve se lijepo vidi.
 

Prilozi

  • 31012012.jpg
    31012012.jpg
    27.1 KB · Pregleda: 275
P

pipo

Guest
Hvala na komentarima i savjetima!

Vidim da je opcija 10*30m sa bočnim provjetravanjem možda najbolja.
Za grijanje i navodnjavanja valja još vidjeti kako je s cijenom...
Imam već plastenik u hobi svrhe cca 4,5*20m kojega sam si sam složio i sad radim troškovnik za veći.
Imate li peporuke za još nekog, pouzdanog, proizvođača plastenika?

Hvala još jednom, lijep pozdrav!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo Dane i ja jućer malo razglabali o efikasnosti agrila u plasteniku i danas su bile super temperature za probu pa evo rezultata na slici. Plastenik je sa duplom folijom i agril se nalazi na 60cm od zemlje po cijeloj površini plastenika. Na grafu se vidi vanjska temperatura (niža) i unutarnja po agrilom. U dva navrata senzor je izvađen van iz agrila i sve se lijepo vidi.

haha,odma si išao probati,znao sam ja zato sam te i brkao na to hehe. nisam siguran da sam shvatio tabelu,ovo dolje su sati i vanjska temperatura a ovo gore pod agrilom,a ova dva pada na kraju su temperatura u plasteniku bez agrila? izgleda mi čudno jer je razlika prevelika.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo Dane i ja jućer malo razglabali o efikasnosti agrila u plasteniku i danas su bile super temperature za probu pa evo rezultata na slici. Plastenik je sa duplom folijom i agril se nalazi na 60cm od zemlje po cijeloj površini plastenika. Na grafu se vidi vanjska temperatura (niža) i unutarnja po agrilom. U dva navrata senzor je izvađen van iz agrila i sve se lijepo vidi.

Dobar vam grunf :)
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
haha,odma si išao probati,znao sam ja zato sam te i brkao na to hehe. nisam siguran da sam shvatio tabelu,ovo dolje su sati i vanjska temperatura a ovo gore pod agrilom,a ova dva pada na kraju su temperatura u plasteniku bez agrila? izgleda mi čudno jer je razlika prevelika.

Donji graf je vanjska temperatura, gornji je temperatura u plasteniku ispod agrila. Ona dva pada je temperatura u plasteniku, ali kada je senzor van agrila. Znači da kada je u plasteniku pokriveno agrilom , ispod agrila je 3 stupnja toplije nego u samom plasteniku . A na grafu san još prikazao i vanjsku temperaturu tako da se vidi razlika između vani i plastenika.
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Donji graf je vanjska temperatura, gornji je temperatura u plasteniku ispod agrila. Ona dva pada je temperatura u plasteniku, ali kada je senzor van agrila. Znači da kada je u plasteniku pokriveno agrilom , ispod agrila je 3 stupnja toplije nego u samom plasteniku . A na grafu san još prikazao i vanjsku temperaturu tako da se vidi razlika između vani i plastenika.

to znači da sam ipak bio u pravu kad sam rekao da ima neke koristi od toga jel,znači nije u igri jedan ili dva stupnja nego ipak malo više? sad bi još valjalo izmjeriti pod dva sloja ili čak tri temperaturu. kad bi imao neki komad pokriven na taj način čisto usporedbe radi bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
to znači da sam ipak bio u pravu kad sam rekao da ima neke koristi od toga jel,znači nije u igri jedan ili dva stupnja nego ipak malo više? sad bi još valjalo izmjeriti pod dva sloja ili čak tri temperaturu. kad bi imao neki komad pokriven na taj način čisto usporedbe radi bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate.

Ima razlike kada su jako niske temperature, jer ti podaci nejdu linearno nego logaritamski. Znači ako je vani -12 u plast. pod agrilom je -3, van agrila -6, ali ako je vani -5, onda je pod agrilom recimo 0, a van agrila -2,..... vani -3 pod agrilom +2 a van agrila +1 itd itd.. Uglavnom što je vani hladnije to je pod agrilom i bez agrila veća razlika. Ipak tu utječe i neka određena akumulirana toplina zemlje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ima razlike kada su jako niske temperature, jer ti podaci nejdu linearno nego logaritamski. Znači ako je vani -12 u plast. pod agrilom je -3, van agrila -6, ali ako je vani -5, onda je pod agrilom recimo 0, a van agrila -2,..... vani -3 pod agrilom +2 a van agrila +1 itd itd.. Uglavnom što je vani hladnije to je pod agrilom i bez agrila veća razlika. Ipak tu utječe i neka određena akumulirana toplina zemlje.
i dobro,taman pomaže da salata ostane neoštećena. i još da sam ju posadio na foliju bilo bi još toplije sigurno,baš zbog te akumulirane topline.
 

Najnoviji postovi

Na vrh