lijepa svotica ali i profi plastenik,nema šta.
Drugačije se ni ne može zbog kondenzacije... Unutra su šamotne cijevi i okolo toga u blokovima puno staklene vune ...
Inače danas sam sproveo i drugu stranu u drugi rasadnik jer ponestaje prostora u rasadniku ali ima vremena jer prvo sijem pa pikiram
Hvala
29 kw je kotao stim dase može proširivati sa dodatnim člancima do beskonačnosti , jedino sam gledao imao sam 2 proizvođača jedna je duplo veća od ove i isto kilowata i ova ali sam se odlučio na Viadrus zbog gusa , b olje iskoristivosti te garanciji . Na nešto je garancija čak i doživotna!
Cijena same peći bez ičega je 100 hiljada dinara .
A sad kolko može grijati , može jedno 300-400 kvadrata tunela bez brige + dodaješ po volji člankove sam...
s čim prenosiš toplinu.alkatenima ili?Ma sa ovim nemaš brige , otvoreni sistem nemaš tlaka uopće , moram još ugraditi ulazni vod za vodu protiv pregrijavanja sistema i prebacivač kada nestane struje da se sa akomulatora napaja , pretvarač sam već kupio ako se nešto desi slučajno.
Mislio sam da sam na drugom forumu pa sam napisao u dinarima
Ma sa ovim nemaš brige , otvoreni sistem nemaš tlaka uopće , moram još ugraditi ulazni vod za vodu protiv pregrijavanja sistema i prebacivač kada nestane struje da se sa akomulatora napaja , pretvarač sam već kupio ako se nešto desi slučajno.
Mislio sam da sam na drugom forumu pa sam napisao u dinarima
Ja imam peć na ugalj 32kw i sa njom grijem kuću a kuća nema izolaciju 133 m2 i rasadnik 45m2. U rasadniku je patosno grijanje a potrošnja je sledeća. Kad je napolju oko -10 u kući je prosječna temperatura 20stepeni, a u rasadniku je prosječna temperatura 18 stepeni, za 24h naspem 8-9 kanti od jupola to je oko 120-140 kg uglja, a sad na ovim temperaturama 0-5 stepeni trošim oko 6 kanti jupola/24h. Ložim samo izajtra i naveče oko22h, peć je trajno žareća Kostajnica.
Ljepo si ti to složio, svaka čast i vjerujem da je ovakav način grijanja plastenika(rasadnika) puno štedljiviji (trošak energenta) od termogena na lož ulje (moj slučaj). Termogenom na lož ulje koristim se već 10-ak godina, prisjetimo se da je loža bila 3kn i da smo izbacivali iz upotrebe peći na kruta goriva jer su bile nepraktične za loženje, međutim danas kada je loža poskupjela (7kn) vidim da se vraćaju peći na kruta goriva. Zanima me koliko se često peć mora ložiti da bi održavala temp.vode(odnosno prostora), pogotovo noću kada se uglavnom i grije prostor i koliko potroši drva,pelleta ili briketa u 24h(kada je noć-5°C a dan 2°C.
To pitam jer sam dobio jednu zanimljivu ponudu da svoj termogen prenamjenim na krutao gorivo tj. postojeće ložište se promjeni sa tekućeg na kruto gorivo-sitni pellet(www.visevicakomp.hr). Cijena pelleta je 1,66kn/kg i ušteda je i do 50% ,samo jbg..treba ložiti.
Ja sam u 12.mjesecu montirao Viadrusovu peć od 58kw u plastenik od 400 kvadrata za proizvodnju presadnica.Postavio sam na pod 1200 metara alkatena od cola i ugradio sam spremnik od 3000 l vode.Sve u svemu sam zadovoljan.Do sada sam potrošio oko 10 metara drva i oko 2 tone briketa od piljevine.Drva su mi polusirova pa sam zbog tog morao mješati sa briketima.Sada ložim dva tri puta preko dana a onda natrpam oko ponoći i miran sam do 7 sati ujutro.Jedino kada su bile one jako hladne noći morao sam ložiti i oko 4 ujutro. DO ove godine sam grijao na termogen na plin i trošio sam prosječno 100 kubika plina za 24 sata. Sada trošim oko 0,25 pm drva (50 kn) +80 kg briketa (48 kn), tako da me mjesec dana izađe oko 3000 kn što mi je tri puta jeftinije od plina ili sedm puta jeftinije od lož ulja.Ugalj je isto dobra solucija međutim dosta mi smrdi a peć sam u nedostatku vremena montirao unutar plastenika.Kod nas je tona mrkog uglja oko 900 kn,a dobra zamjena su mi briketi jer sam ih dobio po 600 kn/t a kalorijska vrijednost briketa je 4200 cal,dok je uglja o kojem govorim 4800 cal. Na kraju drva ispadnu najjeftinija pod uvjetom da su suha. I da samo dodam da mi je delta T oko 30 stupnjeva sa duplo puhanom folijom, i da mi je alkaten najlošija točka u svemu ali nisam imao izbora.Ove godine planiram zamjeniti sa narebranim cijevima i ugraditi jedan toplovodni kalorifer za zagrijavanje zraka.
i kad sve skupa zračunaš malo si predimenzioniral peć...
naime, 100 kubika plina je 1000kW ogrijevne snage
a ova količina mokrih drva i peleta ti ne može dati više od 900 kW po tim količinama koje si napisao ...
odnosi se na period od 24 sata...
dakle, peć ti je neiskorištena 8 sati, radi ukupno 16 sati na dan...
i kod drva je iskoristivost negdje oko 70 %, dakle nisi iskoristio 900 kW nego 630 kW na dan...
...matematike....:finga:[/QU
ali zato mogu otvoriti vrata na plasteniku da malo ugrijem susjedov orah da ranije krene u vegetaciju. Stvar je u tome što sam prije grijao na termogen zrak gdje su gubici najveći, sada mi treba manja snaga. I tu nisam pribrojao sve stare cipele i kojekakve gluposti koje sam položio od cijelog susjedstva.
Ima još jedna dobra kombinacija koju sam gledao kod čovijeka u Bijeljini. Ima običnu peć na čvrsto gorivo mislim da je oko 50 kw, doveo je neke stručnjake iz Srbije i za 1000 E su mu doradili dozator i elektroniku Sada samo naspe neki ugalj krupnoće kao kliker u jedan lijevak i to mu bude nekiliko dana, elektronika radi sama na zadatu temperaturu, netreba noćno dežurstvo. A što se tiče alkatana ja imam rebrasta crijeva od 1col u strujnom dijelu grijanja, kupio sam ih možda prije deset godina u Beogradu i još traju iako si veoma tanka ali mi rade na otvorenom sistemu bez pritiska. Hoću da kažem da ta crijeva veoma dobro i brzo prenose toplotu ali nisam siguran da mogu izdržati zatvoreni sistem grijanja sa pritiskom, a alkatan slabije prenosi toplotu pa se mora postaviti više metara za razluku od rebrastog crijeva.