• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
nemožeš grijati toliki prostor ali možeš iznad svakog reda postaviti mini tunel i grijati neposredno pored biljke.još je bolje ako cijevi ukopaš u tlo.Meni se u plasteniku uhvati led na brkovima a paprika dole raste.

To sam te i pitao a nepotrebno je grijati cjeli plastenik ako može samo mini tunele (nešto kao leje) i ako može da se napravi ušteda što je danas jako važno.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Očito su poskupjeli, ponuda je 1.66kn (sa pdv), a to da su automatske peći na pellete nisam znao. E sad, da li mi se isplati sve to mjenjati ako uzmem u obzir da godišnje grijem dva mjeseca (pl.rasadnik od 350m2) i potrošim 1200l - 8500kn. A ovo sa cijevima i podnim grijanjima čini mi se previše komplicirano a sve zbog razlike cijene i manje uštede?
Ne isplati se...
Ako se misliš grijati na pelete najvažnija stvar je pravilno dimenzioniran dimnjak,jer takve peći moraju imati dobar cug i dimnjaci su puno veći nego kod ostalih sistema grijanja...
Tu su onda temelji,razna dodatna učvršćenja,tako da te samo dimnjak izađe oko 10 000kn...
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Mislim da za 1000m2 treba mnogo energije pa čak i sa malim tunelima. Mali tuneli jesu pomoć ali ne baš velika, ima kod mene u jednom selu nekoliko ljudi koji rade takvu varijantu uglavnom na ugalj i piljevinu. Rade rani krastavac i stignu za berbu oko mjesec dana prije nego hladni plastenici. A kolika snaga peći treba za 1000m2 pokušat ću da uporedim sa mojim rasadnikom koji grijem na struju pa se tu može tačnije usporediti snaga. Rasadnik je 35m2 i ima izolaciju po zemlji , grijači su 12KW. Kad je po rasadi jedan najlon od 125mikrona i iznad rasadnika plastenik, a napolju -20stepeni, u rasadniku je oko 15 stepeni a grijači se ne gase nikako. To znači da za 1000m2 treba oko 360KW. Pošto u slučaju proizvodnje nema izolacije po zemlji nego cijevi dolaze direkno na zemlju pa onda mali tuneli nisu 125 mikrona nego možda 20, tu se potrošnja drastično povećaje a samim tim i potreba za još jačom snagom peći. Samo da još dodam kada sam počeo grijati rasadu patosnim grijanjem bez izolacije po zemlji, trošio sam oko 50% struje više nego kad sam uradio izolaciju. Sad sam se sjetio komšije iz susjednog sela, prošle godine je doveo tri inženjera da mu projektuju i urade patosno grijanje za rasadu oko 300m2, Uradili su to oni njemu ali me danas pita njegova supruga kako je u mene rasada nicala baš kad je bilo najhladnije jer oni nisu smjeli da siju pa siju tek sutra, Hoću da kažem da ni inžinjeri nisu baš najpametniji pogotovu kad se radi o grijanju plastenika.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sve to po sistemu uradi sam i nauči na vlastitoj pogrešci. No neke okvire bi trebalo ipak trebalo znati dok se čovjek upušta u proizvodnju sa grijanjem. Recimo nikako nebi bilo računa postavljati plastenik sa jednom folijom i grijati ga, već bi to obavezno morala biti dvostruka upuhana folija.
Neki dan sam razgovarao sa jednim proizvođačem cvijeća koji svu glavnu proizvodnju ima u stakleniku a ono što nije toliko bitno u plastenicima. Kaže da je bolje imati staklenik jer se lakše održava temperatura dok se jednom postigne. Samo početno ulaganje je veće dosta, ali dok gledaš ako imaš upuhanu foliju i ako dođu ptice pa je izbuše imaš gadne probleme, a krpati to je dosta teško, pogotovo ako je nedostupno.
Sve u svemu, dok sam bio kod proizvođača u austriji svi koji su i ostali na plastenicima prelaze na staklenike. Kažu da ih kompletan staklenik sa svom opremom dođe 150 eura m2 što mi je u samom startu izgledalo enormno puno, što i jest, no dugoročno gledano možda je bolje.
 
D

darkota

Guest
150eura m2 ???
pa to je bas puno, neznam za austrijske poljoprivrednike, ali za nase uslove to je preskupo.
A mislim da je i kod vas isto.:shock:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
150eura m2 ???
pa to je bas puno, neznam za austrijske poljoprivrednike, ali za nase uslove to je preskupo.
A mislim da je i kod vas isto.:shock:

Da puno, ali tu je uključeno baš sve, od kompletnog staklenika, grijanja, sustava hidroponije, sve dozvole koje su potrebne...

Kod njih je hektar zemljišta 150 tisuća eura ako uopće ima za prodati, ali nema, barem tamo oko Beča.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Da puno, ali tu je uključeno baš sve, od kompletnog staklenika, grijanja, sustava hidroponije, sve dozvole koje su potrebne...

Kod njih je hektar zemljišta 150 tisuća eura ako uopće ima za prodati, ali nema, barem tamo oko Beča.

možda sa kućom i okućnicom cabage,nemoj vjerovati u takve gluposti. ja sam bio tamo i znam kakve su cijene.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
možda sa kućom i okućnicom cabage,nemoj vjerovati u takve gluposti. ja sam bio tamo i znam kakve su cijene.

A čuj, ja samo kažem ono što je čovjek nama rekao, a sad je li to istina ili nije, vjeruj i meni je bilo čudno. No čuo sam isto tako priče i o cijeni zemlje u italiji pa sam prihvatio.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
A čuj, ja samo kažem ono što je čovjek nama rekao, a sad je li to istina ili nije, vjeruj i meni je bilo čudno. No čuo sam isto tako priče i o cijeni zemlje u italiji pa sam prihvatio.

U njemačkoj rado bi dali preko 100 000 eura samo kad bi bilo za kupiti.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
U njemačkoj rado bi dali preko 100 000 eura samo kad bi bilo za kupiti.

Molim ipak malo pamet uključiti kod pisanja,100 000e za ha ,a cijene proizvoda kao i kod nas.Netko je tu lud.:prayer:
 
S

salel

Guest
možda sa kućom i okućnicom cabage,nemoj vjerovati u takve gluposti. ja sam bio tamo i znam kakve su cijene.

u njemačkoj prosječna cijena hektara iznosi oko 4000 E.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
u njemačkoj prosječna cijena hektara iznosi oko 4000 E.

Odakle ti taj podatak? Prema tekstu ispod prosječna cijena poljoprivrednog zemljišta 2000. god u Njemačkoj je bila 10000€/ha.


http://hrcak.srce.hr/file/52404

Hm, pa to bi bilo onda jeftinije nego kod mene!!!

A niš, prodajem grunt u HR i selim se u Švabiju. :D Za 1ha zemlje u mom selu kupim tam 10ha :roll:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja sam govorio o cijeni zemlje u samom beču, ne negdje okolo. I na tom dijelu se očekuje prenamjena zemlje u građevinsko, pa mi onda i ne izgleda previše.
 
S

salel

Guest
A niš, prodajem grunt u HR i selim se u Švabiju. :D Za 1ha zemlje u mom selu kupim tam 10ha :roll:
akoliko je onda hektar u tvom selu.40000E?Kod mene u okolici đakova zemlja se prodaje za 2-5000 E po hektaru.no ima i onih koji traže i deset tisuća ali oni samo traže-ne prodaju.Da se naći i puno jetinije zemlje ali malo udaljenije od ceste.U mađarskoj imate hektar zemlje po 800 E.Sve one gluposti kako će zemlja jako poskupiti kad uđemo u uniju ne drže vodu.Unija ima zemlje ko u priči.Naravno to se ne odnosi na atraktivne lokacije.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
brkamo stvari kad govorimo o zemlji,nije isto poljoprivredno zemljište uz neku cestu ili atraktivnu lokaciju ili kraj sustava za navodnjavanje,prilazi,pa kvaliteta i ukrupnjenost itd itd. riječ je o prosječnom poljoprivrednom zemljištu koje ima prosječnu cijenu od 2,3 ili 4 tisuće eura po hektaru,sve ostalo je fantazija. a kad je riječ o Beču,kod takvih gradova sve u krugu 100km je atraktivno,a ima zemljišta tamo za iste novce kao kod nas.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Molim ipak malo pamet uključiti kod pisanja,100 000e za ha ,a cijene proizvoda kao i kod nas.Netko je tu lud.:prayer:


Evo prvi i zadnji puta ću tebi odgovoriti .
I kod nas imaš zemlje ispod tisuću eura po ha a ima zemlje koja se plaća i po desetke tisuća eura po ha pa ti sam izaberi koju bi kupio. A što se tiče cjene proizvoda dobro je poznato kako oni u eu mogu imati takve cjene bili su prošle godine naši poljoprivrednici gledat njihovu proizvodnju pa su ostali bez rječi a kad su vidjeli njihove plastenike svatili su gdje smo mi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nije sve u tehnologiji, dakako tehnologija je super stvar, ali platežna moć je sa druge strane ravnoteže, tako da balans uvijek mora postojati, a snovi i maštanje je besplatno.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ljudi zanima me gdje nabaviti i po kojoj cijeni najlon za niske tunele,jednokratni, tipa onog za pakovanje u roli samo širi
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
ljudi zanima me gdje nabaviti i po kojoj cijeni najlon za niske tunele,jednokratni, tipa onog za pakovanje u roli samo širi


Probaj u Metaloplast BATRINA tel; .035/384-057.
Pozdrav!
 

Najnoviji postovi

Na vrh